TVer TVer komentáře u knih

Ústav Ústav Stephen King

Fajn kniha, ne moje oblíbená od Kinga, ale i tak dobrá. Trochu to ve mně evokovalo pozadí jako ve Stranger Things. I tak ale napínavá i přes ten pomalejší začátek.

20.09.2022 4 z 5

Král Král Devney Perry

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila, nebylo to jenom o sexu. Líbila se mi dynamika mezi Bryce a Dashem. I když obecně byl ten konec klišé, kdy se Dash, jterý se nechtěl vázat a nechtěl děti rozhidne vzít si Bryce a mít s ní děti, ale nějak jsem to čekala i tak. Fajn oddechovka

07.09.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Velice dobře napsaná kniha, hodně ucelená s časovou osou toho, jak Bundy své vraždy páchal. Znepokojující a těžké čtení, ale poskytuje nám to alepsoň nějaký vhled do života vraha.

28.08.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Úpřimně si nejsem jistá, co si o téhle knize myslet. Byla nechutná, zvrácená a velice znepokojující. Asi bylo fajn si to přečíst, ale bylo to někdy trochu moc. Každopádně si myslím, že nebyla dostatečně dlouhá, ráda bych si přečetla trochu víc informací o "novém světě", zejména proč byl dán zákaz vycházení, jak se ze začátku rozhodlo, jací lidé se budou jíst a jací ne atd..

01.08.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

(SPOILER) Rozhodně lepší než předešlá kniha. Líbilo se mi, že jsme se konečně dozvěděli o Josieně dětství, zjistili jsme, jaká byla její matka monstrum a co všechno ji prováděla.

Bylo mi už na začátku knihy po asi 2 výjevech jasné, že Josien otec se určitě nezabil sám, ale že ho pravděpodobně zabila její matka.
Také jsem si už od první knihy říkala, že to, že autorka víckrát zmínila jak jsou si Trinity a Josie podobné bude mít nějaký důvod, že jsou ztracené příbuzné nebo něco podobného. Když jsme se pak dozvídali víc o Lile, bylo mi jasné kam to povede, takže jsem byla ráda, když se to už v této knize vyřešilo.

Také se mi moc líbí, jak je postava Josie napsaná trochu jinak než jiné série se ženskými detektivy. Josie není úplně asexuální, nevyhýbá se vztahům a hlavně, vždy když někam jde sama, dá vědět svému týmu. Tak se konečně můžu přestat chytat za hlavu pokaždé, když se někam vydá, jak je hloupá, že nikomu nedá vědět kam jde, jako jiné ženské policistky.

Líbí se mi také jak se postupně začal rozvíjet vztah mezi Josie a Noahem, jsem zvědavá na další díly a na to, kam se to dále posune. Snad nebude Josie podvádět a páchat trestní činy jako ti předešlí dva..

20.07.2022 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Nečetlo se mi to tak dobře jako první díl. Bylo zde moc obětí, moc "přišli na místo, ale těsně se minuli". Propojení mezi všemi případy a vlastně mezi vším mi připadalo trochu moc přitažené za vlasy. Občas jsem měla v postavách zmatek, bylo jich tam prostě příliš. Jednoduše jsem měla pocit, že toho v této knize bylo všeho až příliš. Uvidíme, co přinese další kniha.

19.07.2022 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Kniha se mi moc líbila, rozhodně jsem nečekala další a další odhalení v rámci celé knihy. Doporučuji

15.07.2022 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

(SPOILER) Kniha byla dobrým ukončením celé série, kdy tímto mám všechny aktuálně vydané knihy od autorky přečtené. Ráda jsem se opět vrátila do světa Aelin a bylo moc fajn dozvědět se příběhy, na které autorka trousila narážky napříč všemi knihami.

Také bylo zajímavé vidět, že se Celeana setkala s Dorianem a očividně i Chaolem ještě předtím, než o sobě navzájom věděli. I když mě trochu překvapilo, že ji Dorian nespoznal, jelikož se jako děti párkrát potkali a podle opisů autorky měl jenom rod Ashryver (resp. Ashryver - Galathynius) tak modré oči se zlatým koužkem okolo a k tomu zlaté vlasy, takže to, že ji nepoznal ani Dorian a ani král, když se jim zadívala do očí je poměrně zvláštní.

Také jsme vlastně zjistili, že Jeřáb voní jako Terrasen, jelikož vždy, když autorka v jednotlivých dílech zmínila vůni borovic a sněhu, tak byl nablízku Jeřáb, ale teď se dozvídáme, že tak vlastně voní Terrasen, takže Jeřáb doslova voní jako její domov. Hezké propojení veškerých dějových linií.

13.07.2022 5 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

(SPOILER) Bylo to... hodně špatné. Vykrádačka 50 shades, zejména scéna s bičíkem. Celá kniha byla psaná velice laciným a neoriginálním jazykem i stylem. Pokaždé, když v knize mezi Alexandrem a Clarou vyvstal nějaký problém, stačilo si jenom "zašukat" a problém na pár stránek zmizel, aby se pak znovu objevil a tak stále dokola. Neskutečně mě iritovalo slovo "číča", opravdu neexistuje lepší pojmenování?

Clara je velice slabá postava, která neustále fňuká kvůli krásnému princi, který ji ale od začátku varoval, že se stane to, co se eventuálně i stalo. Jenže ona si stále myslí, že ho dokáže změnit...Alespoň na konci se u ní objevila špetka sebeúcty.

Další věc je, Clara v minulosti trpěla anorexií, ale v momentě kdy se to provalí si začne myslet, že se s ní Alexander už nikdy vidět nechce a že nechce nikoho, kdo je nalomený, bla bla bla.. Asi o 3 strany dále ale pak popisuje, jak je naštvaná na svou matku, která si myslí, že by ji kvůli tomu Alexander mohl opustit?? Z tohoto tématu celkově se v této knize dělá taková věda, jakoby Clara někoho minimálně zavraždila a kniha osoby, které trpěly anorexií, v podstatě vykresluje jako poškozené, slabé osobnosti, které by kvůli tomu neměly být milované. Ale vlastně co bych měla čekat od autorky, která do knihy nedala jedinou originální myšlenku.

Velký špatný to bylo.

10.07.2022 1 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

(SPOILER) Kniha se četla poměrně dobře, byla to taková oddechovka. Akorát mám pocit, že na konci jsou přehozené dvě kapitoly, protože to na sebe nenavazovalo a nedávalo to moc smysl, myslela jsem si nejdříve, že Liam už zemřel a Abby se vrátila k rodičům. Jinak ale fajn kniha.

08.07.2022 4 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Knihu jsem nedočetla a ani nedočtu.

Nelíbí se mi, težce se čte, je hodně nezáživná, vůbec mě jako čtenáře nechytla. Podle anotace vzadu kniha vypadá skvěle, moc jsem se na ni těšila, ale pak to přejde na vyprávění Jona, který přežil konec světa spolu s dalšími lidmi v hotelu, jeho opisy jsou táhlé a někdy přitažené za vlasy.

Autorka se velice očividně inspirovala Hotelem Cecil v L.A. a jeho temnou historií, zejména případem Elisy Lam, pak také Richardem Ramirezem, kterého autorka zkombinovala s dalším sériovým vrahem Rodney Alcalou.... A to jsem došla ani ne do poloviny knihy. Připadá mi, že autorka neměla v hlavě jedinou originální myšlenku a řekla si, že slepí různé sériové vrahy a děsivá místa.

Jelikož jsem knihu nedočetla, nevím jak skončí, ale předpokládám, že by mě konec zklamal. Už těch asi 150 stran mi připadá jako ztráta času.

07.07.2022 1 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

(SPOILER) Knize bych dala asi 75%.

Celá série byla hodně intenzivní, až jsem ji nemohla číst najednou a musela jsem si dávat mezi jednotlivými knihami pauzu. Bylo mi zřejmé, že kniha bude velkolepým vyvrcholením, ale...

Kniha má téměř 1000 stran, což mi přijde hodně. Zejména mi to připadá hodně, když je na asi 500 stranách opisovaný boj. Stránky, na kterých se popisoval boj, byly pro mě utrpením, protože veěkeré bitvy měli úplně stejný scénář. Terrasen si myslí, že může zvítězit, pak uvidí Erawanovo vojsko ve velmi silné převaze, vypadá to, že prohrají, pak se stane zázrak a nakonec bitvu vyhrají. Dělo se to u každé jedné bitvy, kterých bylo v této knize víc než dost. Toto mě úpřimně nebavilo, když jsem četla o té poslední bitvě tak jsem už doslova stránky přelétala jenom zběžně, protože ty opisy nebraly konce. Samozřejmě pak přišla Aelin s obrovským vojskem (které ale pořád nestačí na khaganovu armádu), která zachrání celý svět spolu s Yrene. První část knihy se mi proto líbila víc, posledních 350 stran už jsem to vysloveně prostě chtěla mít za sebou. Můj celkový dojem z knihy zachránilo posledního pár stran, kdy skončila vojna, Aelin byla korunovaná a všichni se brali.

Zároveň na mě působilo rušivě to, jak se každá kapitola zabývala jinou dějovou linkou, přišlo mi to velice neucelé, když už, tak se tá kniha dala rozdělit na části, kde by to byla třeba část s Aelin uvězněnou v rakvi a Jeřábem s družinou jak ji hledají, pak další část Chaol, Yrene a vojska khaganátu, další část Dorian, pak Manon a pak Aedion. TÍm, že se tyto dějové linky přetínali to nebylo tak záživné. Kapitola začala, situace nějak vrcholila, zrazu kapitola skončila a ocitli jsme se v kompletně jiné situaci u jiných lidí. Trochu nepřehledné.

Jedna věc, která mě na knihách autorky neksutečně štve je, že autorka napíše a vymyslí silné ženské postavy, aby jim pak jejich moc vzala pro "větší dobro". Nevím, proč by vždy silná ženská hrdinka musela obětovat veškerou svou moc, zatímco mužští hrdinové zůstavájí mocní a nemusí se vzdát v podstatě ničeho. Nevím, k čemu je to dobré a nelíbí se mi to. Je to téma napříč sériemi. Ano, Aelin přežila, změnila se na vílu, ale zároveň přišla o 95% svých schopností. Jasně, beru, nemusí mít kouzelné schopnosti, aby byla silným charakterem, ale když už je jednou má, proč o ně má úplně přijít? Prostě se mi to sebeobětování hlavních hrdinek nelíbí...

Celkově hodnotím celou sérií kladně, ale ze všech knih se mi tato líbila nejméně.

01.07.2022 4 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

(SPOILER) Takové klišé...

Holka, která žije v malé vesnici, je tam spokojená a typický "bad boy", který má opravdu vážné anger issues. Od začátku bylo zřejné, že skončí spolu, jelikož se kapitoly střídají z jeho a jejího pohledu.

Sára má zároveň ze začátku asi tolik osobnosti jako kámen, je úplně neschopná. Zároveň jsem překvapená jak asi dosáhla toho, že už za sebou měla nějakou sexuální zkušenost, když ani nebyla schopná s muži mluvit, ale ok.

Max byl plný typických "jsem nebezpečný, měla by ses ode mě držet dál" blbostí, bylo to hodně otřepané.

Konec mě vůbec nepřekvapil, byla to hodně kýčovitá kniha, už bych to znovu nečetla.

25.06.2022 2 z 5

Netěhotná Netěhotná Jenni Hendriks

(SPOILER) Takové pohodové čtení, jsem ráda, že kniha neskončila tak, že Veronica nakonec na ten potrat nešla, četlo se to dobře, ale celou dobu jsem si říkala, jak se tam jenom Kevin zvládl objevit každých 10 stran.

21.06.2022 3 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Velice silná kniha. Při čtení mi bylo ale až fyzicky zle, rozhodně si ji už nikdy nepřečtu. Pedofilie a její obhajování ze strany Matzneffa je neuvěřitelně nechutné. Je divné, že tento člověk nesedí za mřízemi, zvlášť když to dělal velkému množství dívek a opakovaně. Dokazuje to, že právní systém ve své podstatě neexistuje.

Fakt, že přední postavy francouzské literatury si o hodně později sypali popel na hlavu ohledně schvalování sexuálních styků s mladistvými nic nemění na tom, že petice, které autorka zmiňovala, podepsali, a že tyto styky schvalovali. Všichni z nich by měli hnít ve vězení a rozhodně by neměli být oslavovanými autory.

Nepochopím, jak něco takového mohlo být společností schvalováno, nechápu, jak něco takového mohla vůbec dovolit matka autorky a také veškerí dospělí, které se v autorčiném životě vyskytovali.

Kniha je znepokující, ale myslím si, že je potřeba si ji přečíst, zejména proto, aby se podobnému jednání zabránilo do budoucna.

21.06.2022 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Klasický příběh od autorky, se stejným postupem děje.
Tentokrát tam ale autorka přidala ještě jednu linii zápletky, kdy se Penn vrátil k vyšetřování jednoho svého starého případu. Oddělení Kim tedy dostane novou posilu. Otázka je, jestli jim nová posila zůstane, postava Tiffany je mi celkem sympatická. Napínavé čtení, tak jako všechny knihy od autorky.

20.06.2022 5 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

(SPOILER) Mě se kniha hodně líbila.

Trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala k tomu ji číst, protože po tom, jak skončila předchozí kniha a jak skončila Aelin jsem prostě potřebovala pauzu.

Nečekala jsem, že to bude kniha, kde bude vystupovat pouze Chaol, ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Je fajn, že kniha byla zasazená ve stejném časovém rámci, jako kniha předchozí, akorát vyprávěla jiný příběh, ale na konci obou knih se tedy všichni vydávají na sever a schyluje se k hlavní válce celé série.

Když se Chaol a Nesryn dali dohromady na konci 4. knihy, tak jsem si říkala, že to bude fajn. Když ale o nich autorka vyprávěla v této knize, bylo zřejmé, že mezi nimi není žádná jiskra a že jsou spolu aby nebyli sami, ale neměla jsem pocit, že jednomu na druhém moc záleželo jako partnerům. Bylo zřejmé, že jako kamarádi jsou fajn a mají se rádi, ale chybělo tam něco víc. Proto jsem si od začátku byla jistá tím, že Nesryn skončí se Sartaqem a Chaol skončí s Yrene, takže mě nepřekvapilo, že to takto dopadlo. Připadalo mi to správné pro tyto postavy, konečně našli oba to, co hledali, aniž by věděli o tom, že je to to, co hledají.

Co mě ale trochu zarazilo a úplně mi to nesedělo byla scéna, když Yrene léčila Chaola, který spadl do té temnoty a přemýšlel nad Aelin. A jak přemýšlel nad tím, jak oni dva spolu skončili oficiálně až poté, co se vrátila z Wendlynu, a že ji tehdy byl věrný. No jenže to mi nesedí, jelikož se ve 4. knize rozebíralo to, že Chaol s Nesryn spolu začali spát to léto, když byla Aelin ve Wendlynu. Takže to nebylo přesně a bylo to trochu matoucí, protože vlastně celá backstory Chaola s Nesryn je o tom, že spolu spávali jako přátelé, když byla Aelin pryč.

Každopádně, jsem hrozně ráda, že se autorka konečně rozhodla dát Chaolovi nějakou OSOBNOST. Dosud žádnou neměl a byl nemastný neslaný. Teď konečně došlo k jeho osobnímu růstu a přestal vinit za své chyby všechny ostatní. Jsem ráda, že k tomu konečně došlo, protože bezcharakterní Chaol mě neuvěřitelně rozčiloval.

Zároveň mi také bylo od začátku jasné, že vzkaz, který Yrene pořád nosila se sebou byl vzkaz od Aelin. Už podle popisu, hlavně, proč by to v té knize bylo, kdyby to nebylo od Aelin, no ne?

Už se ale těším na poslední knihu a na to, jak to všechno skončí, jsem na to moc zvědavá. Předpokládám, že to bude opět emočně vypjaté, jako každá autorčina kniha.

Celkové celou sérii rozhodně doporučuji.

17.06.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

(SPOILER) Kniha se mi líbila mnohem víc, než jsem čekala. Čekala jsem nějaký laciný erotický román, který jsem dostala jako dárek. Začala jsem ji číst, když mě nenapadalo nic jiného a úpřimně mě to překvapilo.

Autorka otevírá tému domácího násilí, vypořádávání se s autistickým dítětem, alkoholismus atd.

Ze začátku jsem úplně nerozuměla tomu, proč Liliana pracovala načerno. Oskar už chodil do školky, tak jsem nepochopila to, proč by nemohla pracovat legálně.

Když ale Liliana odešla od Matěje, ulevilo se mi, ale zároveň jsem si říkala, že to ještě nemůže být ono, že není možné, aby Matěj prostě jen tak zmizel. Měla jsem pravdu.
Samozřejmě jsem nečekala, že nakonec ten, kdo téměř zemře bude Liliana.

To, že se spřítelila s Malvínou, která ji nakonec pomohla a zachránila ji, mě moc nepřekvapilo, ale přišlo mi to dost nerealistické. Mnoho žen takové štěstí v životě nemá, aby je k sobě někdo přichýlil, dal jim práci, kopu peněz atd., ale ok, beru.

Nepřekvapilo mě, když Liliana Matěja viděla na lavičce před divadlem, předpokládala jsem, že bez jejích peněz se z něj stane bezdomovec. Jelikož ale Liliana nezměnila školku, do které chodil Oskar, tak mě moc nepřekvapilo, že si tam na ní Matěj počkal a pak jí sledoval k Malvíně domů. Byla jen otázka času, kdy k tomu dojde, jinak by v té knize nebyla žádná následná konfrontace a tento vztah by byl neuzavřený, co by se asi přeneslo (a pravděpodobně se to i částečně přenese) do dalších knih v této sérii.

Moc se mi také líbí postava Mata, je to takový "bad boy", který je ale dobrý k Lilianě. Trochu klišé, ale velice účinné. Doufám, že se další kniha zaměří více na vztah Areka s Malvínou.

Celkově se mi ale kniha líbila a určitě si přečtu další části série.

15.06.2022 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Knihu jsem přečetla za pár hodin a chytla mě, ale... První část mi připadala lepší, vztah Ryana a Leny trochu dynamičtější, tady mi přišlo, že se nic pořádně nedělo.

Také mě trochu štvala Izzy, když si říkala, že si musí s Willem promluvit, ale pak se snažila vyhnout té konverzaci za každou cenu a prostě od toho utíkala.

Jinak ale fajn oddechovka, třetí knihu si přečtu určitě také, ale kdybych si ji nepřečetla, nic by se asi nestalo. Ráda bych měla ještě jednu část s Ryanem a Lenou i když už jsou spolu, tak už by to možno nebylo zajímavé.

13.06.2022 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha byla supr, přečetla jsem ji doslova jedním dychem, ale konec mě trochu zklamal. Připadal mi.. pořádně nedokončený, i když se odhalilo, kdo byl vrah, ale chybělo mi tam více informací nebo... prostě něčeho.

Konec za mě proto slabší, ale jinak byla kniha opravdu čtivá. Ani toho hádání ohledně totožnosti pachatele tam zas tolik nebylo, takže jsem tolik překvapená nebyla.

09.06.2022 4 z 5