Jsme poslední

MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA: Nad Washingtonem vybuchla atomová bomba. Jon Keller si toto oznámení přečte u snídaně na telefonu. Následují další oznámení a zprávy, že svět pustoší jaderná válka. Jeho manželka a dvě malé dcery jsou doma v Americe, zatímco on je služebně na konferenci ve Švýcarsku. V hotelu s temnou minulostí, obklopeném hlubokými lesy daleko od nejbližšího města. Spolu s dvacítkou dalších hostů se Jon snaží udržovat aspoň nějaké zdání civilizace. Pak se ale jednoho dne v hotelu najde mrtvá holčička. Někdo v hotelu je vrah. Zásoby se tenčí, napětí narůstá a dostavuje se paranoia. Vyšetřování smrti holčičky se pro Jona stane posedlostí i způsobem, jak neztratit vlastní lidskost. Jak daleko je ochoten ve jménu spravedlnosti zajít? V jakou spravedlnost vůbec může v postapokalyptickém světě doufat? A co když vrah nechce být nalezen?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415269/big_jsme-posledni-ohF-415269.jpg 3.2104
Literatura světová, Detektivky, krimi, Sci-fi

Vydáno: , Fobos

The Last, 2019

Kniha Jsme poslední

Sigurd_Lesandi
07.11.2021

Kombinace apokalypsy a detektivky v jednom zní rozhodně zajímavě, právě to mě na knize zaujalo nejvíce. Bohužel autorka tuto kombinaci opravdu nezvládla. Jedná se o ukázkový příklad toho, co se stane, když má autor dobrý nápad, ale netuší, jak ho má zpracovat.
Stránka apokalypsy byla nepropracovaná a místy dost nelogická. Ano, sám jsem se naštěstí v takové situaci nikdy neocitl, ale i tak nevěřím, že se takhle budou přeživší chovat. Člověk by čekal, že po opadnutí prvotního šoku se začnou řešit zásoby, ale ne, ty se začnou řešit za polovinou knihy (v příběhu tak po měsíci, což je dle mě dost pozdě). Taky bych hned začal řešit problém s ozářením, to ale naše postavy vůbec nenapadlo. První zmínka o ozáření je po straně 300 (taky trošku pozdě, ne?).
Další a pro mě asi největší nesmysl spočíval v tom, že přeživší žijí s tím, že jsou na světě poslední, ale chovají se, jako by měla každou chvílí přijet záchrana. Myšlenka, že vymře celá země a 1 hotel to přežije bez újmy, mi přijde jako blbost, ale vzal bych to, kdyby se podle toho aspoň postavy chovali. Chodit v hotelu v klidu na jídlo, jít si zaběhat do lesa, hrát si venku s dětmi a hrozně se divit, že začínají docházet zásoby, mně ovšem nepřijde jako adekvátní chování.
Detektivní část nebyla o nic lepší. Autorka se jí pečlivě věnuje prvních 70 stran, ale pak to vypadá, že na ni asi zapomněla a vzpomněla si během psaní závěrečných stran. To, že místo řešení základních podmínek k životu si Jon začne hrát na detektiva, už komentovat nebudu.
Detektivek už jsem přečetl opravdu hodně a můžu s klidným svědomím říct, že tohle bylo to vůbec nejhorší zakončení. Konec působí tak, že autorka už vůbec nevěděla, co má dělat, tak tam hodila první věc, co ji napadla a doufala, že to bude fungovat, ale ono ne.
K mému překvapení posledních 50 stran nebylo špatných. Děj chytl akci a napětí a četl se opravdu dobře. To dokazuje, že autorka psát umí, ale vybrala si něco, o čem toho moc neví a ani si to předem nepromyslela. Osobně knihu doporučit nemůžu.

Veve721
10.09.2021

Po dočtení naprosto chápu kritiku, která se na tuto knížku snesla. Postavy jsou nesympatické, hloupé, chovají se absurdně a hlavní hrdina (historik Jon) je snad ze všech nejhorší. Usmyslí si, že v postapokalyptickém světě je jeho posláním vše zapisovat, proto až fanaticky zpovídá ostatní přeživší, se kterými uvízl ve Švýcarském hotelu. Nepokouší se jet za svou rodinou do Ameriky, nesnaží se zjistit, jak jsou na tom okolní města. Prostě jen s dvacítkou cizích lidí sedí na zadku, nechává si vařit od kuchařky, prochází se po chodbách, zapisuje nepodstatné blbiny a sem tam sežene nějakou cigaretu nebo drogu. Z katatonického stavu ho probere až nález mrtvé holčičky v nádrži na vodu, jejíž vraždu se rozhodne vyřešit...

Příběh není zrovna dobře vyvážený - místy se téměř nudíte, jindy byste ocenili větší rozvedení zápletky. Ve výsledku se mi ale kniha líbila. Postavy byly naprostá banda trotlů, to ano. Jenže nemůžeme čekat, že jadernou katastrofu přežijí jen géniové, kteří si během prvního týdne zajistí zásoby, založí krytou zahrádku na pěstování nezávadných plodin a využijí správný způsob filtrování vody. Ne. Pořád se najdou i blbci, kteří upilujou víka nádrží na střeše, aby si mohli při dešti nachytat tu fajnově radioaktivní vodu. Blbci, kteří vypnou elektriku, aby se jí neplýtvalo, ale nechají si zapnuté mrazáky. Blbci, kteří nevylezou z hotelu a jen čekají, jestli je někdo přijde zachránit... Při čtení jsem se bavila, i přes naprosto neschopné postavy a otravné egocentrické moralizování hlavního hrdiny. Vyšetřování vraždy mrtvé holčičky by zasloužilo ještě pár stran navíc, ale jinak hodnotím knihu kladně. Pokud hledáte návod na přežití jaderné katastrofy, tady ho určitě nenajdete. "Jsme poslední" byla spíš ukázkou nejhoršího možného scénáře, který by dřív nebo později vyústil ve smrt všech přítomných. Což mi ale nijak nebránilo v tom, abych si čtení užila.

stanislav0373
30.08.2021

Svým způsobem originální postapo, psané jako deník jedním americkým historikem, který na mě ale spíš působí jako moralistická sojka práskačka v baloňáku od Colomba.

I když se autorka snaží o deníkovou formu, nějak moc se to neliší od klasicky pasné knihy, když nepočítám poznámky autora. Kniha je to čtivá, zprvu rozvolná, ale rychle odsýpá. Závěr mě ale totálně zabil. Bohužel, v negativním slova smyslu.

Ditules
17.08.2021

(+ SPOILER) Tak já vám nevím. Hodně mi to přípomínalo nechvalně proslulý hotel Cecil, kde zemřela Elisa Lam hodně podobným způsobem... Během četby se ale celá zápletka trošku nakombinovala s dějem Živých mrtvých. A stal se z toho trošku bizár...

E_Lan
18.07.2021

Zpočátku to byla docela zajímavá napínavá kniha, ale postupem času se ukázalo, že se apokalyptické pozadí snaží zakrýt totální chaos tohoto díla. Špatně a hlavně nezajímavě vykreslené postavy, uvadající příběh, nesmyslné zvraty a doslova blbé rozuzlení.
Ne, člověk najde lepší odpočinkové knihy, tomuto je třeba se vyhnout.

LuckaLO
17.07.2021

(+ SPOILER) Děj se odehrává po světové jaderné válce. Téma postapo mám moc ráda, proto dávám tři hvězdy. Děj je místy dost nudný, nic moc se neděje. Hlavní hrdina je tak trochu trouba. Baviliy mě akorát pasáže, kdy jezdili ven z hotelu hledat jídlo. Lidé z lesa mohli být zajímaví, kdyby jim byl dán větší prostor. Čekala jsem nějaký větší konflikt, napadení hotelu nebo aspoň pokus. Pasáž o holčičce v nádrži měla dost divné rozuzlení. Škoda. Nápad dobrý, ale určitě z toho šlo dostat víc.

martina1199
06.07.2021

Postapo román, který se odehrává po jaderné válce v jednom švýcarském hotelu. Sledujeme, jak se nesourodá skupina zbývajících hotelových hostů a zaměstnanců hotelu snaží vyrovnat se stávající situací, pravděpodobnou ztrátou blízkých, i novým nebezpečím. Zároveň se příběhem táhne jako červená linka vyšetřování násilného činu (nebudu se více šířit kvůli spoileru), které vede jeden z hostů - Jon. Pointa této části příběhu byla překvapivá, přišla mi dost přitažená za vlasy. Celkově mě to ale bavilo.

mona.benny
05.06.2021

Neměla jsem velká očekávání a byla jsem příjemně překvapená. Kniha mě bavila.