Liliana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tetování není jen ozdoba. Často je jako otevřená kniha,do které jsou zaznamenány osudové okamžiky lidského života. Lilianě je osmnáct, když se rozhodne začít samostatný, dospělý život. Proti vůli rodičů opustí rodný dům a odejde s Matějem, klukem, kterého oni odmítají přijmout. Čekají spolu dítě a Liliana věří, že budou šťastná, milující rodina. Opak je pravdou – nemocné dítě, snoubencova závislost a sklony k násilnému chování zničí Lilianin sen. Když pak jedné osudné noci uprchne se synem v náručí před Matějovými kumpány, kteří ji chtějí znásilnit, najde útočiště u Malvíny, mladé ženy, u které už nějakou dobu načerno uklízí, aby si přivydělala. Dívky, od pohledu absolutně odlišné, najdou společnou řeč. Díky Malvíně se Liliana seznámí s talentovaným tatérem Matem. Jejich setkání způsobí, že Liliana, jako motýl vytetovaný na jejích zádech, konečně může roztáhnout křídla. Strhující, emocemi nabitý román o boji za sebe a své nejbližší, o lásce a sebeúctě, o rodině, kterou ne vždy určují jen pokrevní pouta, a o lidech, kteří přes tíhu svých životních osudů dokáží nabídnout nezištnou pomoc a podporu. Liliana je první z románů z cyklu „Pink Tattoo“. Příběhy tří žen, Liliany, Malvíny a Jasmíny, kterým osud uštědřil nejednu ránu, se protínají v tetovacím salónu. Každá z nich bojuje s temnými démony ze své minulosti a snaží se dál žít a hledat smysluplný, naplňující, i když ne vždy jednoduchý vztah....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475863/big_liliana-lKi-475863.jpg 4.5178
Nahrávám...

Komentáře (58)

Kniha Liliana

monishek
01. července

Přečteno a musím říct, ze to byla teda sila. Tak emotivní příběh se četl jedním dechem. I když kousání do rtu me začínalo iritovat, tak zbytek se mi líbil, jako samotny namet, prostředí apod. i postavy byly sympatické, kromě teda Matěje, to byl … To musím vypípat. Skutečně skvěly příběh, který doporučuji přečíst. Když přišel závěr, tak jsem už mela slzu na krajíčku …

Vknihách
26. června

(+ SPOILER) " Svět je plný příšer, Lilko, a ne vždy jsou to ty, které na tebe vyskočí ze skříně nebo se schovávají pod postelí."Keďže anotáciu som nečítala, opäť som šla do knihy naslepo a vybrala som si ju,lebo mala skvelé ohlasy. Očakávala som sexom nabitý príbeh. A čo som dostala? Niečo úplne,ale úplne iné…

Úvod je krásny,o zrode mladej lásky. Liliana má čoskoro 18 rokov, zaľúbi sa do chlapca o niečo staršieho,no rodičia jej ho neschvaľujú. Otehotnie a utečie s ním do iného mesta. No potom prišla prvá, druhá, tretia kapitola a ja som sa mračila stále viac. Myslím, že ženy (ja sa k nim pridávam) nerady čítajú o domácom násilí. Psychickom, či fyzickom,je to za jedno…rany na tele či na duši…jedny vidieť, iné v nás zostanú celý život….o to horšie je, keď je v takomto partnerstve dieťa. Trojročný Oskar je tichý, stráni sa detí a lpí jedine na matke. Pokiaľ si Liliana "zlízne" toľko, že sa nevládze postaviť a Matej ešte neskončil, pokračuje v "diele" na Oskarovi. Na malom bezbrannom chlapčekovi,jeho vlastnom synovi! Toto nikdy nepochopím. Kto dokáže ublížiť dieťaťu? Najväčším šokom pre mňa bolo, keď ju Matej chcel predať chlapom, ktorým dĺžil peniaze(toto nie je spoiler,je to aj v anotácii)! Našťastie sa spriatelila s Malvínou, majetnou ženou,ktorej upratuje dom. Od Mateja ujde,ale stále má v sebe boj, či urobila dobre. Najmä kvôli synovi. Síce si vyčítala, že Oskar je poznačený otcovým správaním aj jej vinou, pretože od Mateja nedokázala odísť skôr,na druhú stranu sa jej vyhrážal, že ju nájde,vezme jej syna a bez neho by neprežili (pardon…HAHAHA). Vďaka Malvíne sa Lilka zoznámi s Matom, svojráznym tatérom. Mohlo by sa zdať, že svoj "vzťah" uponáhľajú,ale Lilka je bojazlivá,utiahnutá a nedokáže dôverovať ľuďom a chlapom už vôbec nie. Je pred nimi dlhá,tŕnistá cesta,no Mat oplýva trpezlivosťou a hlavne,je veľmi pozorný, láskavý, čo by podľa ich prvých stretnutí nikto nepovedal. Celý príbeh je vyrozprávaný len z pohľadu Liliany. Síce mám v knihách rada aj pohľady mužov, až tak mi to tu nechýbalo. Mat bol pre mňa "jasný" od prvej zmienky,aj keď autorka sa ho snažila stajomniť. Komu by sa nepáčil svalnatý, potetovaný chlap ako hora s jemnou,oddanou dušou a milujúcimi srdcom. Musím povedať, že mi bolo veľmi divné ako Matej zmizol zo scény. A že sa vôbec neobjavil! Čakala som a čakala a vtrhol do príbehu v momente,kedy som to už naozaj nečakala. Možno bol záver prirýchly,no na druhú stranu…. myslím, že kniha nebola zbytočne naťahovaná. Bonusom bol epilóg, ktorý bol z pohľadu Mata a to veľmi oceňujem. Statočne som sa držala a výnimočne som pri Liliane nevyronila ani jednu slzu(aj keď som mala pár krát na malé). Szafrańska napísala krásny, silný, emotívny príbeh nielen o láske a znovuzrodení hlavnej hrdinky,ale aj o sile priateľstva, odpúšťania, trpezlivosti a materinskej\ rodičovskej nezlomnosti. A aby to nebolo len o pozitívach, maličké negatívum vidím jedine v scénach po tetovaní. Bola som zmätená kedy Lilka odpadla a kedy len skoro odpadla. Či sa to prihodilo prekladom, netuším,no toto jedno by bilo do očí a je to dosť podstatné v texte(pre samotný príbeh až tak nie).

Môj tip pre vás na záver: ak sa obávate siahnuť (po Lipinskej sa nečudujem)po poľských autoroch, nemusíte. Len vyberajte s rozumom. Szafrańsku vám rozhodne odporúčam.

Za mňa kniha dostáva 5*


moma08
21. června

Tohle byl opravdu hodně emotivní příběh, kdy hlavní hrdinka prožívala hotové peklo...
Byly místa, kdy jsem brečela a říkala si, že tohle snad ne...
Ale nakonec všechno dopadlo, tak jak dopadlo a za to jsem byla ráda.
Další příběh si určitě přečtu.

BabyYoda
19. června

Je vidět, že autorka ještě není vypsaná a je to její první kniha...někdy mi přišel styl psaní trošku krkolomný, ale jinak téma velice zajímavé a s hlavní hrdinkou se život nepáral. Neočekávala jsem od knihy moc, ale příjemně překvapila. :) Jsem zvědavá na další díl o Malvíně.

terikus
15. června

Tahle knížka mě hodně dostala, což jsem vůbec nečekala. Mata jsem si zamilovala. Určitě doporučuji.

katasukivasukim
15. června

Tak asi budu černá ovce databáze,ale za mě fakt ne.To bylo,tak moc jednoduché.Přišlo mi,jako kdyby to bylo psané dítětem neustálé kousání do rtů,opakování frází.Mě to fakt nebavilo,prokousávala jsem se horko těžko a nakonec jsem to nedala.Předvídatelná,jednoduchá nuda Sorry no...

Magrata15
13. června

Knihu jsem dostala jako dárek k nákupu. Podle obálky jsem ji odsoudila na ženský román plný romantiky a vzala jsem ji hned ke čtení, abych "to měla za sebou".
Ovšem hned po pár stránkách jsem byla vyvedena z omylu. Tak to byla síla. Chvílemi jsem zatínala zuby vzteky, jak je tohle možné a chvílemi jsem pro slzy neviděla na stránky.
Anna Szafranská mě zvoleným tématem velmi překvapila. Víc takových knih, aby ženy pochopily, že si nemusí nechat všechno líbit, že se mohou a musí bránit! (pravda je samozřejmě taková, že i muž může být obětí domácího násilí).

TVer
15. června

(+ SPOILER) Kniha se mi líbila mnohem víc, než jsem čekala. Čekala jsem nějaký laciný erotický román, který jsem dostala jako dárek. Začala jsem ji číst, když mě nenapadalo nic jiného a úpřimně mě to překvapilo.

Autorka otevírá tému domácího násilí, vypořádávání se s autistickým dítětem, alkoholismus atd.

Ze začátku jsem úplně nerozuměla tomu, proč Liliana pracovala načerno. Oskar už chodil do školky, tak jsem nepochopila to, proč by nemohla pracovat legálně.

Když ale Liliana odešla od Matěje, ulevilo se mi, ale zároveň jsem si říkala, že to ještě nemůže být ono, že není možné, aby Matěj prostě jen tak zmizel. Měla jsem pravdu.
Samozřejmě jsem nečekala, že nakonec ten, kdo téměř zemře bude Liliana.

To, že se spřítelila s Malvínou, která ji nakonec pomohla a zachránila ji, mě moc nepřekvapilo, ale přišlo mi to dost nerealistické. Mnoho žen takové štěstí v životě nemá, aby je k sobě někdo přichýlil, dal jim práci, kopu peněz atd., ale ok, beru.

Nepřekvapilo mě, když Liliana Matěja viděla na lavičce před divadlem, předpokládala jsem, že bez jejích peněz se z něj stane bezdomovec. Jelikož ale Liliana nezměnila školku, do které chodil Oskar, tak mě moc nepřekvapilo, že si tam na ní Matěj počkal a pak jí sledoval k Malvíně domů. Byla jen otázka času, kdy k tomu dojde, jinak by v té knize nebyla žádná následná konfrontace a tento vztah by byl neuzavřený, co by se asi přeneslo (a pravděpodobně se to i částečně přenese) do dalších knih v této sérii.

Moc se mi také líbí postava Mata, je to takový "bad boy", který je ale dobrý k Lilianě. Trochu klišé, ale velice účinné. Doufám, že se další kniha zaměří více na vztah Areka s Malvínou.

Celkově se mi ale kniha líbila a určitě si přečtu další části série.

1