Ústav

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/big_ustav-e5N-436882.jpg 4.2718
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute, 2019

Kniha Ústav

Palorizek85
včera

Skvělá kniha, která vás nechá v napětí až do konce. Dal bych ale tak 4,5 hvězdy, protože ten konec mohl být ještě o něco lepší.

Čmeláček

Pro Kinga trochu netypické, ale čte se dobře. Akorát ten konec mi nějak nechtěl sednout.

SleepyAllDay

Můj první King. Nevím, čeho jsem se vždycky u jeho knih bála.
Četlo se to moc pěkně, oceňuji krátké kapitoly. Kniha měla docela rychlý spád, jen nějaké pasáže se zbytečně táhly.

jaroiva

Jednou zase klasická pořádná Kingovka.
Jo, tohle mi sedělo, napínavé a i když nemám ráda moc Kingovy osamělé dětské hrdiny, tady mi jeden hlavní nevadil.
Neřekla bych, že to je zrovna nejlepší Kingovka, ale určitě patří k těm lepším. Takové 4,5*
Nezařazuji ji tedy do kolonky "vřele doporučuji", ale jen do kolonky "doporučuji". :)

LadyCarousel

King patri mezi me oblibene autory a to i presto, ze jsem par kniham uplne neporozumnela (To, Geraldova hra...) a tahle kniha mne opet nezklamala. Velmi jsem se vcitila do postav az mi bylo vseljak po vsech tech popisech metod na deti. Velmi ctive ale bez muceni priznam, ze nektere pasaze byly zdlouhave a mozna jsem cekala trosku vic horky konec, tenle byl moc feel-good. Ale pekne tema, plne rozporu. Vlastne co bylo tedy spravne?

Janadvorackova

Místy zdlouhavé, ale pro mě mnohdy nečitelný autorův styl mi tady příliš nevadil.
Jen ke konci jsem se nudila.

RadimWiniarski

Je vidět, že se už opravdu nemůžu dočkat vypuštění další sezony seriálu Stranger Things. Po celou dobu, co jsem totiž listoval knihou Ústav, jsem se nemohl zbavit pocitu, že listuju příběhem, který se musí odehrávat právě ve světě tohoto úžasného seriálu.
Příběh o tom, že se sílou přátelství se dají překonat i sebevětší útrapy, a že samotná monstra nemusíme hledat jen a pouze na stránkách knížek s fantasy tématikou.
King opět prokazuje um vytvářet charaktery, které dokážou člověka chytit za srdce. V tomto případě je to navíc umocněno tím, že většina postav jsou děti. Ani to však Kingovi nebrání v tom tyto dětské charaktery vystavovat neskutečným psychickým a fyzickým bolestem, které jsou velmi často dost brutální. O to horší je, že úlohu monster zde tentokrát ztvárňují samotní lidé, což příběhu přidává dost na realističnosti. U dětských charakterů se možná pozastavím s tím, že ne každému se bude líbit jejich vyspělost a chování. I přesto, že tyto děti jsou v mnoha ohledech výjimečné, velmi často jejich uvažování působí až přehnaně dospěle, což je otázka zdali je u postav s průměrným věkem 12let úplně adekvátní.
King si tentokrát odpustil své oblíbené odbočky od hlavní dějové linky a servíruje příběh lineárně. Díky tomu kniha nepostrádá spád, nebo akčnost a nutí člověka otáčet další a další stránky. Výsledek je pak takový, že Vám těch více, než 400 stránek bude připadat jako krátká 200 stránková novela. Musím ocenit i několik pěkně zakomponovaných odkazů na autorova předchozí díla, které nijak nenabourávají samotný příběh a dokážou věrného fanouška takhle krásně odměnit za pilnou četbu.
Jsem moc rád, že je King i v pokročilejším věku stále schopen psát velice kvalitní díla, která vyvrací tvrzení lidí, že za posledních 10-15let už nevydal nic pořádného a prakticky vykrádá jen sám sebe z let minulých. Ústav je toho důkazem. 85%

Lenucha77

Ústav - pro mě bezvadný čtenářský zážitek, od začátku do konce. Vůbec nevím, jak rychle jsem knížku zhltala, přitom musím říct, že nemá absolutně nic společného s lacinými díly, které mnohdy jsou nazývány bestsellery (díky počtu prodeje, ne však literární hodnotou), nemá moc společného ani s klasickým hororem, na který jsme od S. Kinga zvyklí. Já sama za sebe hodnotím jako mistrně napsané dílo, kde autor čtenáře napíná a pohrává si trošku s naší psychikou, ne však nepříjemně. Neusnete možná ne proto, že byste byli k smrti vyděšení, ale spíš proto, že vám nedá usnout otázka : Jak to bude dál?