Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1067 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

smazenaryba
05.08.2020 4 z 5

Tu niet príliš čo vyčítať. Azda len to, že autor napísal aj lepšie knihy. Inštitúcia je klasická Kingovka. Objavuje sa v nej veľa motívov zo starších kníh, nechýba akcia, napätie a ikeď to nieje vyložene horor, mrazenie sa dostaví. Ak niekedy dôjde k filmovej adaptácii, čo nepochybujem, bude sa musieť škrtať, pretože si neviem predstaviť, ako by bolo možné spracovať niektoré scény v stráviteľnej podobe.

Niekto tvrdí, že King sám seba recykluje a z časti bude mať pravdu. Niekto siaha po novinke v nostalgickom opare a dúfa, že ho odpáli na mesiac, ako keď pred desaťročiami prvý krát čítal It. V tom prípade, bude nasledovať sklamanie.

No niekto sa uspokojí s dobrým mixom toho, čo si u Kinga obľúbil a pochutí si na Inštitúte ako na obľúbenom hamburgeri. Ja patrím, minimálne čo sa týka tejto knihy, k tej druhej skupine.

MikeDV3
04.08.2020 5 z 5

Knihu bych neoznačil úplně za horor, ale spíš za silný příběh. Co se týče vykreslení postav, tak Stephen King opět nezklamal. Postavy jsou ti, kvůli kterým budete chtít číst dál, protože je nebudete chtít opustit. Osobně bych knihu srovnal s TO, protože se zde vyskytují některé podobné motivy. Jako například síla držení při sobě a společné víry. U čtení knih v angličtině se mi často stává, že se rychle unavím kvůli tomu, že si musím hledat spoustu frází a idiomů, ale kompozice této knihy byla natolik skvělá, že jsem vydržel. Může za to hlavně členění kapitol do menších krátkých úseků. Knihu rozhodně doporučuji.

january
03.08.2020 4 z 5

Knihu bych neoznačila za klasický horor, přesto to byl snad nejděsivější Kingův příběh. Možná až příliš děsivý. Celkem třikrát jsem měla během čtení o “Ústavu” noční můry; teploměr, škrábance v nádrži a oddělení A mě budou strašit ještě hodně dlouho. Příběhově, stylem psaní, postavami a i myšlenkami mi kniha přišla v pořádku, jen mi asi chybělo trochu víc “kingovské poetiky” (pravidelní čtenáři pochopí). Ale je to zmlsání jinými naprosto geniálními kingovkami. S odstupem času vnímám, jak mě kniha zasáhla a že to bylo sakra dobré počtení.

zahadum
02.08.2020 2 z 5

Stephen King majster hrôzy, desivý nekorunovaný kráľ hororu a napätia..pardón odskočil som si do minulosti. Teraz nazad do súčasnosti a hlavne na zem. Kedysi pán King mával problémy s koncami svojich kníh a v poslednej dobe žiaľ som si všimol,že nielen konce mu robia problém ale už aj celé knihy. Neviem nakoľko je to vekom alebo tým,že vyhorel, možno sa jednoducho minuli všetky dobré nápady a už naozaj nemá čo nové napísať. Problém pre mňa nebol príbeh tejto knihy ktorý je síce taká variácia na výbornú Podpaľačku ale to,že je to písané pre staršie deti resp, je to len ďalšia tuctová teen kniha ktorých je teraz všade okolo nás mraky. Aj pozornému čitateľovi neutečie viacero faktov, Kniha nemá žiadne napätie, násilie, drámu a o strachu ani nehovoriac. Kopec logických chýb je už priam na každej strane a niektoré sú fatálne až nemôžem uveriť,že to niekto po Kingovi čítal a neupozornil ho na to. King pomerne dobre začne knihu ale jeho ďalšia chyba posledných rokov býva to,že ak prechádza z realizmu do tej jeho ríše fantázii, mysteriózna a iných svetov tak sa to zadrhne, rozbije a príbeh stojí až padá na hubu. Na každej strane je napísané,že Luke je šachista a teda je veľmi geniálny a toto slovné spojenie sa vlečie knihou a vysvetľuje sa tým polovica knihy. Sľubný začiatok ešte držiaci sa ako tak zeme, potom príde malá akčná vsuvka ktorú vystrieda dlhé a nudné putovanie mimo zmyslovou ne realitou. Klasický útek a spoznanie, na konci veľkolepé akčné finále. Takto nejak vyzerajú knihy S.Kinga v posledných rokoch. Báť sa nebudete, strach a hrôza si vzali dovolenku. Logika hapruje kde sa to len dá a už sa ani neskrýva. Pre mňa ani nie sklamanie keďže posledné knihy Kinga už dávno sú všetko len nie dobrými knihami v ktorých býval vždy dobrý príbeh ktorý sa navždy zapísal do dejín kvalitnej brakovej literatúry. Už Outsider bola kniha ktorá sa ledva dala dočítať ale tam aspoň ten sľubný začiatok trval dlhšie a pár strán sme si mohli užívať pána Kinga. V Inštitúcii je sľubný začiatok naozaj len začiatok a neskôr " King šablóna bezhlavo mix max ". Je to ako keby vám niekto chcel povedať dobrý krátky úderný vtip keď máte málo času a miesto toho vám ten vtip rozpráva ožratý chlap s plnou hubou žrádla a hovorí vám ten vtip hodinu...výsledok si viete predstaviť.

ilovebook88
31.07.2020 5 z 5

Moja prvá kniha od Kinga a musím povedať že určite nie posledná...napínavý dej, trochu nadpozemna, dobrý koniec...ďakujem za možnosť prečítať si ju

LadyAnn
21.07.2020 4 z 5

Tohle se Kingovi povedlo. Při čtení jsem měla pocit, že se vrátil ke svému klasickému stylu z dob, kdy psal své první knihy (Carrie, Osvícení či v anotaci zmíněná Žhářka…).
Zpočátku nečekejte žádnou třeskutou akci – tahle jízda začíná spíše pomalu a plíživě, přesto příběh netrpí hluchými místy a není nijak rozvleklý - naopak krok za krokem stupňuje napětí. S blížícím se rozuzlením pak získává vyprávění na tempu a „samozřejmě“ dojde i na typicky kingovské krveprolití i události s prvky nadpřirozena. Nechci zatím prozrazovat více, ale nedočkavcům doporučuji si přečíst/poslechnout originál, nebudete zklamáni.