Neviditelný život Addie LaRue přehled

Neviditelný život Addie LaRue
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477189/bmid_neviditelny-zivot-addie-larue-8Hg-477189.jpg 4 1031 1031

Francie, rok 1714. Ve chvíli nejvyššího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat. Tak začíná neskutečný příběh Addie LaRue, oslnivé dobrodružství odehrávající se napříč staletími a kontinenty, během nějž se mladá žena učí, kam až může zajít ve snaze zanechat na světě svoji stopu. Všechno se ale změní, když Addie po téměř 300 letech narazí v jednom knihkupectví na mladíka, který si pamatuje její jméno...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Invisible Life of Addie LaRue , 2020

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neviditelný život Addie LaRue. Přihlašte se a napište ho.

Teddy2023
dnes 3 z 5

Po 300 let sledujeme život Addie Larue, která uzavřela dohodu s ďáblem a nyní svou nesmrtelnost proklíná.
Jelikož každý, koho potká, na ni zapomene.
Tedy až na Henriho - tomu zůstala v paměti.

Samotná dějová linka má nádech tajemna, ale především se soustředí na hru kočky a myši mezi Lukem a Addie, kdy se jejich vzájemná nevraživost mění v něco jiného.

Knížka mi přišla malinko dlouhá a některé myšlenky nedopracovane, jinak oddechovka.

Matri
včera 4 z 5

Addie LaRue, dievča, na ktoré každý koho stretne o pár minút zabudne.
Addie LaRue, dievča, na ktorej príbeh budem ja asi ešte chvíľu myslieť...

Musím priznať, že takmer do trištvrte knihy som príbeh považovala za priemerný. Ale záverečných cca 150 stránok vyšvihol knihu v mojom hodnotení o dosť vyššie.

V príbehu sa striedajú dve čajové línie.
- Prvá časová línia popisuje začiatok kliatby/dohody Adeline s temným a následné roky, dokonca storočia jej ťažkej púte životom. Addie sa životom pretĺka úplne sama, nikto si ju nepamätá, ťažko nadväzuje akékoľvek vzťahy, má problém s bežnými činnosťami (už len napríklad objednať si jedlo).
- Druhá časová línia je zo súčasnosti, kedy Addie konečne nájde Henryho - chlapca, ktorý si ju pamätá. Ich začínajúci vzťah, nové tajomstvá, odhalenia - veľký zlom v dlhoooom živote Addie.

Všetky postavy - Addie, Luc a Henry si ma v niečom získali.
Addie svojim odhodlaním žiť v bezútešnej samote, nevzdať sa, dokázala sa tešiť zo všetkého nového, čo dokázala vo svete objaviť a zažiť.
Henry a jeho vlastné problémy začleniť sa do sveta, jeho citlivá duša a dobré srdce.
Luc, ktorý prináša odvrátenú, temnú stránku príbehu. Nakoľko ja a temnota ideme ruka v ruke, asi by som prijala ešte viac Luca ;-)

Koniec ma dostal. Možno by som si síce odpustila poslednú kapitolu a kniha by sa mi páčila ešte o kúsok viac ...
Sem-tam mám na takéto jemne melancholické, filozofické príbehy náladu a som hlavne spokojná, keď zanechajú stopu... presne ako Addie :)
Hodnotím 4,25

Bryel
15.06.2024 5 z 5

"On jí řekl, že se narodil ve špatné dekádě.
Ona opáčila, že se narodila ve špatném století.
On se zasmál, ona ne."

Addie LaRue přináší samostatný fantasy román s velice pomalým dějem a s filozofickým přesahem. Zdánlivě je to především o přetahování a staletí trvajícím vývoji vztahu dvou bytosti, kdo zvítězí v dalším kole jejich hry? Nicméně pod povrchem je toho mnohem víc..
V knize postupně sledujeme dvě linie příběhu. Hlavní hrdinka Addie byla ve své původní době (18. stol.) snílek, který se jedné noci faustovsky upíše stínu a ten si na její kletbě dá záležet. A tak sledujeme tři století bolestně osamělého života, souboj vůlí, snahu zlomit toho druhého, počáteční nenávist, která časem více či méně eroduje.
Druhá linka už je ze současnosti (resp. z nedávné minulosti), kdy Addie po mnoha a mnoha zklamaných nadějích narazí na prvního člověka, který nepodléhá její kletbě a pro oba je to šance k znovuzrození a k nové naději.
Addie, Luc i Henry mě všichni moc bavili, jejich osobnosti a chování byly dobře promyšlené.
Velkými přednostmi knihy jsou barvitý jazyk a květnatý popisný styl, který k příběhu skvěle pasuje a dokresluje ho. Hledání smyslu života a lásky, ať už lidské, božské, zdravé či toxické prostupuje celým příběhem a ve mě zanechal hlubokou stopu.
Celkově je to velice specifická kniha, vůbec mě nenapadá, k čemu ji přirovnat, nicméně mě si získala svou promyšleností a poselstvím mezi řádky a ráda se k ní někdy vrátím. Doporučuji.

všechny komentáře

Související novinky (4)

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

Knižní novinky (39. týden)

26.09.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (2)

Být zapomenutý je trochu jako zešílet, pomyslí si. Začnete pochybovat o tom, co je skutečné, jestli jste vy sami skuteční. Koneckonců jak může být něco skutečné, pokud si to nikdo nepamatuje?

Když vám všechno hned proklouzne mezi prsty, naučíte se vychutnávat dotyk příjemných věcí na kůži.

Kniha Neviditelný život Addie LaRue v seznamech

v Přečtených1 247x
ve Čtenářské výzvě390x

Štítky knihy

láska pro ženy tajemství samota prokletí magický realismus nesmrtelnost LGBT, queer, LGBT+

Autorovy další knížky

Victoria Schwab