Švábi ekniha

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165557/big_svabi-eEl-165557.jpg 3.93648

Harry Hole 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: (ekniha), Kniha Zlín

Kakerlakkene, 1998

Kniha Švábi

Iki1

Tento autor detektivky opravdu psát umí. Velmi oceňuji perfektně promyšlené zápletky, které vkládá do knihy tak, aby čtenáře zmátl. Občas mě svedl na scestí a připadlo mi, že vrahem musí být někdo jiný. K tomu skvělý humor, napětí, které pomalu nedovolí knihu odložit. Hlavní představitel Harry je vykreslen jako realistická postava, takže konec románu s proudy krve mně přišel, jako bych četl úplně jiný žánr. To je ale v podstatě jediná malá výhrada.

Ešína

Další super příběh o Harrym. Tento spisovatel mě opravdu baví. Myslím, že v tomto díle by se daly některé postavy více rozvinout. Ale co... Těším se, co si autor pro Harryho připravil v pokračování.

milicent2

Druhý příběh H.H. mě dostal svojí atmosférou exotického Bangkoku, dramatickým finále, a že má pohříchu rychlý, temný a opět otevřený konec. A jediný můj šváb na mozku a výhrada je - velvyslancův žlutý oblek s kudlou zádech.

Pítrs85

Harry Hole podruhé a o něco lépe než v Netopýrovi. Jestli byl první díl této série teprve rozjezdový (byť ne špatný), řekl bych, že Švábi už ukazují, co se dá od tohoto norského spisovatele, jehož jméno se nikdy nenaučím skloňovat, asi tak čekat- příběh je dobře zamotaný, jeden twist střídá druhý, Harry správně drsnej a na první pohled nezúčastněnej, a závěr? Podobně přestřelenej jak v Netopýrovi, ale to už asi do tohoto světa tak nějak patří. Velkým plusem bylo skvěle popsané prostředí thajské metropole, včetně neustále se potícího a vařícího se Holea a taky několikrát zmíněný nejlepší klub na světě- Manchester United (a ano, ať se to Ibsenovi, Dahlovi, Ullmanové, Amundsenovi anebo i tomu Nesbomu líbí anebo ne, nejslavnějším Norem je bývalá hvězda United Ole Gunnar Solskjaer ;-). Za mě tedy o něco větší spokojenost než minule, těšing na třetí díl, tahle série mě dostala tak, jak jsem předpokládal, Nesbo je šéf.

Delphín

Švábi se mi hodnotí opravdu těžko, kniha mě stejně jako Netopýr, začala bavit až v druhé polovině. Klaním se autorovi, že dokáže dát logou a smysl každé maličkosti, kterou zmíní, leč je kolem toho občas zbytečné okecavávání. Finále si mě opravdu získalo a i když se z něj dalo vykřesat ještě více, 4* to knize vybojovalo, ale s odřenýma ušima

monika3332

Další z knih od Jo Nesbo. Už třetí v pořadí a musím říct, že zatím se mi nejvíc líbil Sněhulák. Švábi mají také své kouzlo, jen mi přijde příběh takový rozvláčný. Každou chvíli jsem čekala, že se příběh trochu víc rozproudí, že půjde v živější tempu a stále jen čekala. Jsem zvědavá na další knihy co tu teď mám Pentagram, Spasitel, Žízeň

Metuje

(+ SPOILER) Není to tak osobní jako pozdější díly, Harry ještě nepotkal Ráchel, Ellen tu tady taky ještě není, v Netopýrovi Nesbø Andrewa zabil přiliš rychle, tady je sice Liz celý díl, ale nějaký extra vztah tu nenavážou. Ta rychlovka s radou-velvyslankyní mi tam moc neseděla. I Runa se dala podle mě víc vytěžit. Závěr příběhu vysvětlený skrze majetkové poměry jednotlivých aktérů byl možná až zbytečně složitý. Kromě samotného příběhu tak na mě kniha působila trochu ploššeji, než následující díly, proto “jen” 3 hvězdy.

Dvorik

Svabi jsou sviznejsi nez Netopyr, cemuz napomahaji kratsi kapitoly, ktere uz nejsou zbytecne ani pojmenovane. Bangkok je zajimavejsi nez Sydney. Porad chybi ale napeti jako ve Snehulakovi (uvidime dalsim dilem Cervenkou).