Stani95 Stani95 komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Jsem jediná komu se Medvědín nelíbil?! Vyloženě jsem se musela nutit každý večer do čtení (nerada odkládam knížky rozečtené). Takhle, knížka se četla hezky, autorův styl psaní se mi líbil (teda až na ten přítomný čas). Ale ten děj mi přišel hrozně předvídatelný. Začátek utrpení, jak se to táhlo. Později o něco lepší rozjezd. Navíc se nezajímam o hokej, takže knížka, kde cele městečko žije hokejem asi není pro mě. A takové ty vložky typu “prásk...a to ještě nevěděl, co příjde potom...” prostě takové ty věty, kterými chtěl autor vyšperkovat situaci mi tam neseděly. Žadná z postav mi nepřirostla k srdci a nezajímal mě jejich vývoj. Asi jsem hodně kritická, jelikož na knížku jsem slyšela chválu kudy jdu. Jsou jiné knížky, které mě emočně nadchly mnohem víc.

07.07.2019 2 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Po dlouhé době návrat ke klasice, díky jedné skupince #klasikomilove. Trochu jsem se obávala, protože od střední školy jsem v podstatě žádnou klasickou literaturu nepřečetla (a že je to pár let :). Ale tohle mi vyloženě sedlo! Krásně se to četlo, skvěle vystižena psychologie hlavního hrdiny. Kdo nečetl, určitě doporučuju. Takže na rozjezd parádní. Těším se na další knihy, které se mi dostanou pod ruku v ramci klasického čtení.

10.01.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Začátek roku a já přečetla tenhle skvost. Tenhle rok ji asi již nic nepřekoná...

05.01.2021 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Četlo se to hezky, oceňuji zajímavé nevšední téma. Ale trošku typický "american dream", který je na můj vkus moc přeslazený. Slečna, která nikdy nechodila na ZŠ ani SŠ, nemá dostatek finančních prostředků, zázrakem vystuduje Cambridge, Harvard a dokonce i doktorát. Protože se do toho prostě po americku obula :-). Věřím v uskutečňování svých snů, "everything is possible" ale buď má americký školní systém nějaké skulinky nebo v tom sehrálo roli ještě něco jiného, ale tohle mi prostě nesedělo.

04.02.2021 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Druhý pokus s tímto autorem (první jsem od něho četla Medvědín a asi jako jediné se mi nelíbil) a dávám si od něj dlouhou pauzu. My si prostě nesedneme. Všechny postavy mi lezly na nervy a pokaždé, když jsem přečetla, že si "Britt-Marie smetla neexistující smítko ze sukně", myslela jsem, že vyletím z kůže. Postava babičky mi bohužel nepřišla vůbec vtipná, ale ani laskavá, hladící, chápavá- jaké by správné babičky měly být. Hlavní hrdinku Elsu bych propleskla v skoro každé situaci. To samé bych udělala Britt-Marii. Ty pohádkové příběhy mě vůbec nezaujaly a přeskakovala jsem. Chtěla jsem dát dvě hvězdy, ale to bych měla zmínit něco, co se mi aspoň trochu líbilo, ale nemužu na nic přijít. Neustálé krmení psa čokoládou a sladkým pečivem je vedlejší ;-), ale jedna z věcí, která mi lezla krkem. Neodkládám knihy nedočtené, ale tady jsem tomu byla opravdu blízko.

23.05.2020 1 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tahle knížka by si zasloužila lepší marketing (a lepsi obálku či název) je to krásný, silný lidský příběh.

19.04.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Přečteno jedním dechem. Krásná a smutná knížka o lidském utrpení, podle historických událostí.

05.02.2020 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Musím se přiznat, že jedna z fakt málo knížek, která zůstala nedočtená. Nevím čím to, ale nějak mi to nesedlo. Slyšela jsem velke mediální ohlasy, tak asi očekávání bylo vysoké. Čekala jsem milou odechovku. Dala jsem to do poloviny. Pro mě nudna a nuda. A zároveň některé dialogy mi přišly najivní až nereálné. Snad že je to označeno jako young adult, tak již nezapadám do kategorie :). Není čas ztrácet čas, když v řadě čekají další knihy na přečtení. Škoda.

19.03.2021 2 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Výborný a Zuzana Dostálová je prostě jedna z nejlepších českých spisovatelek. Tak objektivně popsáno, bez příkras, ale ne depresivní. Reálný.

26.11.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Po dlouhé době česká detektivka, která potěšila, četla se hezky a líbilo se mi aktuální moderní téma. Trochu jsem měla tendenci ztrácet se kdo je kdo, proto hvězdička dolů. Jinak oceňuji, že to nebyl typický severský krvák.

20.10.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Trvalo mi dlouho než jsem se k této známé knize dostala. Ale konečně! Bohužel velké nadšení se nekonalo. Od autorky jsem předtím četla Vyhnání Gerty Schnirch a to se mi líbilo moc. Obdivuji kolik práce to dalo, pátrat a všechno sepsat. Ale mě ten styl psaní bohužel nevtáhl. Úryvky z archivů jsem musela přeskakovat. Hlavní postava mi také nepřirostla k srdci. Nicméně je dobře, že se na tyto lidské osudy nezapomíná.

23.05.2022 3 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Bylo to vtipné, netradiční, svižné a bavily mě jednotlivé kapitoly. Autorka má velké znalosti, takže jsem se občas ztrácela ve faktech, ale její pozorovací talent je obdivuhodný.
"V Praze platí, že čekáte-li na libovolnou tramvaj, zpravidla přijede devitka".
Příjemným bonusem byl zajímavý popis částí Prahy. Cena Magnesia Litera za prózu patří určitě zaslouženě.

08.08.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knížky od Mornštajnové se mi prostě líbí, každá je tak lehce napsaná, že se čtou jedna báseň. Oceňuji, že autorka zvolila téma z fiktivní doby.

11.05.2021 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Líbilo se mi, že knížka měla od začátku spád, čtení mě chytlo a musela jsem ji přečíst během dvou dnů. Hvězdička dolů za konec, který mi přišel zbytečný.

25.03.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Pohled na 2.sv. válku v Německu zase z jiného úhlu než židovského. Knížka byla plná napětí a četla se sama.

23.08.2019 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Na knihu jsem se velmi tesila podle kladnych recenzi a take podle oceneni, ktere vyhrala. Ale jsem zklamana. Po literarni strance je kniha krasna, to ano, cte se lehce. Ale ten dej me proste nechytl. Ze zacatku me to jeste bavilo, ale od poloviny dal jsem se premahala knihu docist. Velky problem pro me byla hlavni hrdinka Hanka, ktera mi neskutecne lezla na nervy. Nejvice kdyz stale bojovala, jeji tvrdohlavost, neschopnost komunikace a jeji snaha se stale vmesovat mezi vztahy ostatnich. Autor ji vykreslil jako chytrou, schopnou a pracovitou slecnu. Vystudovala vysokou skolu, umela cizi jazyky, ale do prace chodit nechtela. Pouze si chtela poridit dite, s partnerem, ktereho uplne znechutila svym sobectvim. Prostredi vesnice bylo fajn, je dobre, ze autor zakomponoval problemy vesnice, elektrarny apod. Na jedne takove jsem travila kazde prazdniny u babicky. Ale co mi nesedelo, jsou proste malo propracovane postavy. Napr. Dedina od Petry Dvorakove na me zapusobila mnohem vic.

02.12.2018 2 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Knizka se krasne cetla, bylo to svizne. Podle nazvu by clovek ocekaval romantiku a opak pravdou. Syrove a hrube. Stale nevim, co si mam o knizce myslet. Asi stoji za hlubsi zamysleni.

03.11.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Obdivuji, jak autorka skvele vystihla atmosferu na vesnici, prestoze je v mladsim/strednim veku. Takhle si to presne pamatuju, kdyz jsem pred 25 lety travila prazdniny na chalupe a u babicky. Obavala jsem se nareci, ale kniha se cetla velmi hezky a svizne. A chvalim i vtipne pasaze, ktere mi prisly opravdu jako ze zivota.

25.10.2018 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Líbí se mi styl psaní této autorky, není to nic náročného, ale pro odpočinek ideální. Vůbec to není vrchol detektivních románů, ale líbí se mi, že tam nepopisuje velkou brutalitu a konkrétně tady popsala dokonalou atmosféru v zapadlém hotelu. Nechtěla jsem čtení odložit. Na konci se žádný wow efekt neděje, ale splnilo to účel četby na víkend.

13.08.2021 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Je to dobrá kniha. Určitě výborně literárně napsaná, ale mě se prostě četla hůře. Na konci jsem se díky abstraktním popisům ztrácela.

22.06.2021 4 z 5