Vzdělaná

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/big_vzdelana-WxV-433563.jpg 4.3571
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta

Educated, 2018

Kniha Vzdělaná

kramlinka88

(+ SPOILER) Nejak poradne nevim, jak bych tu knihu zhodnotila, jako cetlo se to dobre, pribeh zajimavy, ale proste mi tam "neco" vadilo / chybelo ja nevim....mozna tim, ze to byly opravdu vzpominky autorky, chvilema mi lezla strasne na nervy, chvilema jsem ji litovala... takove silene rodinne prostredi, a ta jeji matka ? Jako to jsem vubec nepobrala, to ze otec byl magor s diagnozou, ok, ale ta jeji mama byla nejspis taky cvok. Nevim jiste, jestli celou dobu nebo az po te nehode, ale byla. No a co se tyce jejich sourozencu, potesilo me, ze aspon nekteri dostali rozum, ale ten Shawn jako no TVL to bylo taky na psychiatra :/
Takze urcite stoji za precteni, jen ta forma by mohla byt trosku lepsi :)

Kopretinka784

Knihu mi doporučila paní knihovnice a já po ní sáhla po přečtení několika detektivek. Ne vždy čtu dopředu o čem kniha je. Marně vzpomínám, kdy jsem četla nějakou autobiografii. Pustila jsem se do čtení s tím, že to po detektivkách bude změna. Ale jak jsem se spletla. Sice se tam nevraždilo, ale psycho (aspoň pro mě) to teda bylo.Těžko jsem od ní odcházela k plnění denních povinností a těšila se na večerní četbu. Očekávála jsem líčení poklidného života, radostného nebo aspoň poklidného dětství, ale tohle byla "jízda". Těžko uvěřit, že se lze setkat s takovým životem v dnešní době . Holt víra je mocná. A vazba na rodinu je většinou velmi silná.
Jsem ráda, že všichni sourozenci přežili a že násilník byl jen jeden, protože místy jsem se o některé dost bála.
Obdivuji sílu Tary odstřihout se od rodiny, i když po některých událostech jsem čekala, že už odejde dřív. A také její sílu vše sepsat a zveřejnit.

INCOGNITOREADER

Velice opěvovaná kniha. Věděl jsem do čehu jdu, že je to autobiografie a že to nebude zrovna veselé vzpomínání na krásně dětství.
To co jsem četl, ale bylo mnohem "víc" než na co jsem byl připravený.
Příběh Tary, která vyrůstala v mormonské rodině, kde táta je prepper a ještě k tomu má pár duševních poruch které nikdy neléčil - protože doktoři jsou socanský ďáblové. Její dětství se odehrává na "farmě", kterou otec pomalu přeměňuje na šrotiště a zároveň na útočiště až na stane konec světa. Většina dětí chodí do školy, jezdí s rodiči na výlety a uživají si život. Takhle to, ale v rodině Westoverových nechodí. Do školy se nechodí, protože ve škole sídlí ďábel a snaží se tak všem vymýt mozky. A jinak se připravují zásoby na konec světa a do hromadění zásob jdou i všechny utržené peníze. Na zdravotnictví se nevěří, protože i tam je ďábel. To stejné platí o jakékoliv státní instituci, bezpečnostních pásech, bezpečnosti práce a prakticky všem co my považujeme za "normální" součást života. Otec i když psychicky nemocný tak řídí rodinu pevnou rukou a pokud se mu někdo vzepře tak si to odskáče. Takže jak to může dopadnout, když se Tara rozhodne, že chce studovat? Následuje obrovský střed s realitou a Tara postupně přichází na to, že vymývání mozků neprobýhá ve školách, ale u nich doma a to soustavně a prakticky od narození. Při čtení jsem měl velké návaly vzteku a pořád jsem se ptal, jak je tohle možné?
Jak je možné, že úřady tohle dovolí. Ale pokud se někdo ani neobtěžuje nahlásit narození dětí (natož aby si pamatoval datum narození), a nikdy je do školy nepošle (a doma je vůbec nevyučuje). Tak bohužel nemají jak zjistit, že se něco takového děje. Ale i tak se divím, že v určitých momentech úřady nezasáhly.

sidonka

Hodně krutá rodina, přístup otce naprosto nepochopitelný, krutý, matka se postaví proti dětem a nakonec se postaví i děti proti sobě. Obdivuhodná síla Tary jít si svou cestou mě docela nakopla, nikdy není pozdě v životě něco změnit a vydat se za svými sny

Linda007

Je hrozné, jak jsme celý život ovlivněný tím, co nám vtloukají do hlavy rodiče. V tomto případě, kdy matka i otec byli opravdu fanatici a magoři a přesto v nich láska byla. Děti chtějí tolik rodiče milovat. No.. Chudák Tara a její sourozenci. Jasný Shawn byl hrozný, ale říkám si, co taky z něho s takovou výchovou mohlo vyrůst. Vlastně docela klika, že ze sedmi sourozenců byl jen jeden násilník.
Trochu mi to i přiblížilo Mormony, vlastně jsem se o ně nikdy nezajímala, tak jsem vděčná, že jsem si mohla rozšířit obzory.

nicole1990

Zajímavý příběh je neuvěřitelné,že tohle musí někdo zažívat.

michaela2338

Pokud někdy zažívám chvíle, kdy o sobě coby rodiči pochybuji, pak ve světle tohoto příběhu se zdají všechny mé obavy liché. Je neuvěřitelné, jak šílenství jednoho člověka okořeněné fanatismem formuje dramaticky osudy početné rodiny. Stejně je neuvěřitelné, jak dokázali přežívat navzdory všem děsivým nehodám, které se řetězily, aniž by nevyhnutelně končily smrtí. Nebylo snadné tuto knihu číst, po celou dobu jsem se o mojí hrdinku bála, navzdory tomu, že jsem věděla, že přežije. Ostatně důkazem je tento příběh, který sama sepsala, i její portrét na přebalu knihy. Kdyby to byla obyčejná fikce, říkala bych si, že autor nezná míru a taky bych se pozastavovala nad opakovaně nesmyslným chováním hlavní postavy. Jenže to fikce není, ta by si přinejmenším udržovala přirozený rytmus, kdy vypjaté pasáže střídají klidnější, jež dají čtenáři čas se nadechnout. Tady takovou šanci nedostane. Chtěla jsem knihu dočíst, ale taky jsem to chtěla udělat rychle, jako když se strhne náplast. Každou další stránku jsem otáčela s napětím, ale také s nadějí, že na osudy jednoho děvčete to už bylo dost.

iva1154

Občas nudný či šokující - a plno dalších pocitů jsem při čtení zažívala. Znovu bych si knihu určitě nepřečetla. Ovšem velmi znepokojující pohled do velmi nevšední americké rodiny.