Vzdělaná

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/big_vzdelana-WxV-433563.jpg 4.3854
Žánr:
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Educated, 2018


více info...
Nahrávám...

Komentáře (235)

Kniha Vzdělaná

j.vitek
26. května

(+ SPOILER) Stojí za přečtení. Zajímavé životní osudy a netypické rodinné vztahy.

Spoilery:
Mormonismus autorka bere jako něco úplně normálního, o čem se v knize zmiňuje minimálně.

Poučení: Institucionální vzdělání není zárukou získání moudrosti.

Vrbická1999
18. května

Tato kniha mi vzala dech. Neskutečně poutavý a skvěle napsaný příběh dívky, která se snaží vymanit z vlivu šílené mormonské rodiny a jít si za svým snem. Snem za vzděláním. Opravdu doporučuji.!


Peyka
15. května

Na knížku jsem se těšila, hned jak vyšla, ale pak jsem zaváhala a najednou byla všude vyprodaná. Tak jsem poslušně čekala na dotisk. Vyplatilo se, i když mám jisté výhrady.

Určitě se shodneme, že život, který Tara žila, je pro nás dost vzdálený a nepochopitelný. Jen horko těžko si dovedeme představit, jaký život to asi musel být. Tara se ho snažila co nejlépe vykreslit. Myslím, že bravurně. Nicméně, nad jejím chováním jsem se často pozastavila. I když se oprostila od svých "návyků" a vylétla z hnízda, jakoby se nechtěla změnit ani zapadnout do "normálního" světa. Pak mi došlo, že ona ten svět jen nechápe, stejně tak, jako my nechápeme ten její.

SPOILER!! Nicméně, vyvstává mi spoustu otázek nad určitým jednáním. Její rodina odsuzovala lékaře a nemocnice, ale okamžitě odvezli do nemocnice nedonošené miminko? Najednou nezasáhne Bůh? Když pak Tara studovala na Cambridge, kde brala pořád peníze na letenky, apod? Chápu, že měla grant a studovala na stipendium, ale peníze někde brát musela a letenky nejsou nejlevnější. Asi to jsou maličkosti, ale zrovna mi utkvěly v paměti a nedávaly mi moc smysl. Hodně událostí mi hnulo žlučí (její bratr Shawn je naprosto vyšinutý magor), vztah s matkou byl smutný, ukazuje postavení ženy v (nejen) mormonské společnosti, vztah s otcem zvrácený. Kdyby si nechal pomoc, možná by to dopadlo všechno jinak, ale víra je silná, dokáže vás přemoct.

Co se týče kompozice, otravovaly mě vysvětlivky na konci knihy. Četla jsem překlad, takže nevím, jestli je to dílo překladatele nebo autora, dát vysvětlivky na konec knihy namísto poznámek pod čarou.

Jedná se o velmi silný příběh, kde víra přerůstá ve fanatismus a v nenávist vůči vlastní rodině. Jsem ráda, že jsem přečetla. Jsem vděčná za to, v čem jsem vyrůstala. Dávám 75%

danazeskolky
12. května

Dozvěděla jsem se hodně nového, mnohdy i otřesného. Beru, že to je skutečný příběh a samotné sepsání působilo terapeuticky. Literárně mě to až tolik neoslovilo, ale tím svým odtažitým přístupem vlastně vyjadřovalo odstup od toho všeho hnusu a násilí. Obdivuji ty, kteří dokázali odejít.

Noisette73
08. května

(+ SPOILER) Bylo to zajímavé, přesto kostrbatě napsané a takové dost těžko stravitelné. Nevím zda úplně vše autorce věřím. Co mi hodně vadilo bylo číst o tom jak všechny těžké nemoci nebo úrazy řešili/neřešili doma a přitom o nich věděla babička co s tím nesouhlasila. Neříkám, že je jednoduché vzepřít se psychopatovi, ale já bych si nedala pokoj dokud bych mu děti nesebrala a nebyly ve škole a zaopatřené. Myslím, že kdyby to kdokoliv nahlásil bylo by dokazování, že něco není v pořádku docela jednoduché, děti neměly rodné listy, nebyly vedeny na matrice, nebyly zapsány do žádné školy... sice netuším jak se k tomu staví ve státě kde Tara vyrostla a zda tam je toto vše povinné, ale hádám, že minimálně o existenci toho či onoho dítěte úřady vědět chtějí.
Nevím působilo to na mě depresivně, tatínek s maminkou mě zvedali že židle a když se ta rodina začala hroutit a děti hledaly jiný způsob života, vlastně se mi ulevilo. Tara je samozřejmě statečná, že do toho všeho šla... jen možná kdyby ten příběh byl trošku jinak napsaný, jakoby učesaný nezlobila bych se a určitě by se mi četl lépe.

ela1972
23. dubna

Kniha je zajímavá tím, že je podle skutečnosti. Nedokážu moc pochopit, že to je plus mínus že současnosti. Ale styl mi moc nesedl

Evaho73
06. dubna

Pútavé memoáre so zaujímavou témou o živote mormónskej survivalistickej rodiny a jej rozpade, ktoré na mňa zapôsobili trochu rozporuplne. Na jednej strane to bolo veľmi zvláštne a pôsobivé čítanie o tom, ako sa formuje niekoho svetonázor a identita, a akú veľkú úlohu v tom zohráva rodina alebo vzdelanie. Na druhej strane som pri čítaní niektorých spomienok riešila osobnú dilemu s ich celkovou uveriteľnosťou, lebo boli opisované až príliš dramatický a v konečnom dôsledku pôsobili nanajvýš nedôveryhodne.
Najviac ma zarazilo, že aj za týchto bizarných a traumatických okolností bolo rodinné puto nepopierateľné a v celkovom kontexte zaisťovalo akési pomýlené zázemie.
Po prečítaní knihy som si uvedomila, že bolo pre mňa predsalen fascinujúce zažiť spolu s Tarou celý jej "mentálny" prechod z toho pomýleného sveta do toho snáď o niečo reálnejšieho.

FoxFox
04. dubna

První polovina knihy je zaměřená na Tařino dětství, které vlastně vůbec dětstvím nebylo. Místo aby chodila do školy a hrála si s vrstevníky, musela celé dny pomáhat otci na šrotišti. Protože její otec nebyl normální a nebyl schopen racionálně uvažovat, celou rodinu potkávala spousta děsivých nehod. V těchto pasážích jsem musela knihu častokrát odložit, protože čtení o neošetřených popáleninách na mě bylo zkrátka moc.

Dospívající Tara ale naštěstí začne toužit po vzdělání, připravuje se doma na maturitu a získá místo na vysoké škole. Studium zvládá velice dobře a postupem času dostane několik stipendií a příležitostí navštěvovat jedny z nejlepších univerzit vůbec. Pořád se však nemůže od své rodiny odpoutat a navzdory tomu, že rodina se k ní nechová zrovna nejlépe, se jí nedaří se situací vyrovnat.

Asi jsem od Vzdělané čekala něco víc, ale kniha na mě byla trochu moc vleklá a psychologická. Taky podrobné popisy týkající se studia se mi zdály trochu zbytečné, místy jsem měla chuť je přeskočit. Myslím, že by zkrácení o pár desítek stran knize prospělo.

Prostředí mormonů je zajímavé, pro nás ale úplně nepochopitelné...

1 ...