Vzdělaná

Vzdělaná
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/bmid_vzdelana-WxV-433563.jpg 4 1035 1035

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Educated , 2018


více info...

Přidat komentář

Luci19346
17.05.2024 5 z 5

Mě se kniha četla velmi dobře, přišla mi zajímavá od začátku do konce. V knize vypráví autorka svůj život s otcem, který má bipolární poruchu a defacto tyranizuje celou rodinu.

Tara má úplně zkreslený pohled na život, dokud jí bratr nepřemluví, ať jde studovat. V knize jsou spíš pasáže k zamyšlení, nejednalo se o lehké čtení.

Pro mě to byla emočně velmi silná kniha a odnáším si z ní převážné smutek.

jana277
26.04.2024 2 z 5

Silný príbeh, ale číta sa ťažko, je podaný nevypísaným, "neotesaným" jazykom.


lucie.dc
15.04.2024 3 z 5

Nedá mi to a v hlavě se mi kniha srovnává s knihou Mormonka od Jessop a zdaleka nedosahuje její kvality.

První část se mi četla těžce, nudila jsem se, moc popisu, opakování, nevím, když jsem přeskočila odstavce nebo i stránky, nepřišla jsem asi o nic.

Lépe se mi četla až druhá a třetí část, mělo to lepší spád a bylo to čtivější.

Znovu ji ale asi číst nebudu.

VictorieGreen
06.04.2024

S touto knihou jsem konečně skončila a už ji nikdy nechci vidět. Z některých postav se mi dělalo fyzicky špatně. Kniha si asi nezaslouží špatné hodnocení, ale dobré jí dát prostě nemůžu.

Barbanka
05.04.2024 5 z 5

Nechápu komentář tereza0319. Odpad? To, že někdo sepíše své vzpomínky na dětství a svůj život, je odpad? Myslím si, že napsat tuto knihu pro autorku nebylo vůbec lehké a naopak si zaslouží obdiv. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to už se mi dlouho nestalo. Rozhodně doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit obzory o životě mormonů..

tereza0319
07.03.2024 odpad!

Tohle je tak bezostyšná nalejvárna, že to snad nemá cenu ani dál komentovat.

Antares
23.02.2024

Silný príbeh. Vzoprieť sa rodičom a rodine vyžaduje úsilie a odvahu stáť si za svojím. A keď sa narodíte do mormonskej rodiny, platí to minimálne dvojnásobne.

Maevie
06.02.2024 4 z 5

Vzdělání rozšiřuje obzory a otevírá cestu k lepší budoucnosti. My si cenu vzdělání příliš neuvědomuje, o to víc uvědomující je číst si knížku jako je tato. Autorka projevila obrovské odhodlání a sílu, když se dokázala vzbouřit nevyhovujícím domácím podmínkám a násilí a sama se vymanila ze sekty náboženských fanatiků. Jak to v sektě funguje, si každý dokážeme jakžtakž představit, Tara Westover ale ukázala i jak je těžké se zbavit své vnitřní „klece“ a říct si o pomoc.

Libris_Na_Ex
18.01.2024 5 z 5

Tahle kniha byla síla - hlavně části, kde se Tara konfrontuje s realitou. Dlouho mi zůstane v hlavě.

adrianna
16.01.2024 5 z 5

+ silný příběh, z kterého má čtenář většinu času stísněný pocit
+ inspirativní životní cesta
+ sebereflexe autorky, ponor do vlastní psychiky
- nevyvážené

Příběh je poskládán z několika náročných životních situací, kterými si autorka prošla. Není to tedy ucelený životopis a trochu zde chybí vyváženost. Tara se povídkovou formou zpovídá ze svých největších traumat, které předznamenaly rozkol s její rodinou. Aby však bylo nějaké svědectví úplné, nestačí jen uvést seznam křivd, ale je třeba trochu je vyvážit běžnými životními situacemi, či dokonce hezkými momenty. Nicméně chápu autorčinu potřebu se z toho vypsat a uzavřít tak jednu kapitolu života, možná i získat psychickou podporu od čtenářů, která se jí nedostávala v rodině.

Každopádně musím uznat, že je její příběh výjimečný, inspirativní a stojí za přečtení.

Hodnocení: 95 %

Mychaela
08.01.2024 3 z 5

Zajímavý příběh. Inspirativní. Čeho všecho může člověk pílí a odhodláním dosáhnout... I když, bez notné dávky inteligence a nadání by asi člověk doktorát na Cambridge nezískal, i kdyby byl ctižádostivý sebevíc.
Přiznám se ale, že se mi kniha nečetla moc dobře. A první zhruba polovina mě doslova nebavila. Myšlení a způsob života ortodoxních (a zfanatizovaných) mormonů nebo třeba jehovistů a podobných "sekt" se mi příčí. Mám chuť je proplesknout, aby se vzpamatovali! A stejný problém mám i s tím, když čtu jak si někdo dobrovolně nechá ubližovat (psychicky i fyzicky) a trýznitele pak navíc ještě omlouvá a snaží se ho pochopit.
Vím, že nic není černobílé a rodina je rodina, ale zkrátka číst tento příběh pro mě bylo celkem utrpení a to ve více směrech.

LooneyCZ
31.12.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že tahle kniha bude tak silná, tak emotivní. Je o síle vzdělání, ale hodně taky o rodině, o vztazích a vnitřním boji. O respektu a toleranci. Ačkoli to zní jako otřepaná fráze, je i o tom, co je člověk ochoten obětovat.
O mormonech toho moc nevím, ale v tomhle příběhu, jak uvádí sama autorka, nejde o náboženství. Rodina Westoverových rozhodně nepředstavuje typickou mormonskou rodinu. Když se spojí u autoritativního otce duševní porucha s fanatismem a paranoiou, je jedno v co věříte. Je to prostě složité. Jako ateistka sice některé věci nedokážu pochopit, co jsem si ale z příběhu odnesla je to, že jako vnější pozorovatel nikdy neznáte všechny detaily, a tak byste neměli soudit. Nemůžu říct, že všichni mormoni jsou blázni, co pohrdají vzděláním.
Obdivuji autorku za její odhodlání i za to, že šla s kůží na trh. Bylo opravdu těžké číst o tom, jak moc ji stálo rozhodování, zda přetrhat vazby s rodinou nebo si stát za svým. A nebylo to jen o vzdělání.
Příběh Tary Westoverové mi určitě bude ještě nějakou dobu ležet v hlavě. Je inspirativní i pro nás, kdo kvůli vzdělání nemusíme bojovat ani s rodinou, ani sami se sebou.

Luvy
29.11.2023 1 z 5

Tohle mě teda vůbec nebavilo. Děj, postavy i jazyk byly nezajímavé až nudné, žádná hloubka. Jen určitá poplatnost heslům ze sociálních sítí. Doporučit ji nemohu.

Papu1011
21.11.2023 2 z 5

Knize dávám jen dvě hvězdy. Očekávala jsem , že ji přečtu jedním dechem, (mám ráda příběhy postavené na skutečnosti), ale nestalo se. Dokonce jsem ji asi 2x odložila, přečetla si jiné knihy a pak se k ní vrátila. Spíše jen ze zvědavosti.
Osud hlavní hrdinky je neskutečný,...tolik odhodlání, odvahy, touhy. Styl psaní mi, ale nesedl. Nevím jak to popsat, ale byl takový plochý, jednoduchý, přitom takové téma!
Druhá půlka knihy je rozhodně více čtivá, (od nástupu na vysokou).
Je k neuvěření co je možné v tzv.civilizované zemi i to, jak psych.nemoc rodiče dokáže ovlivnit život a vnímání dítěte a dalších členů rodiny a taky, že dítě rodičům bezmezně důvěřuje a stále, (i v dospělosti) doufá.

lacinq
06.11.2023 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale musím srovnat s knížkou Mormonka, kterou jsem četla dříve a která Vzdělanou v mnohém převyšuje, ač kolem ní asi nebyl takový humbuk. Je víc šokující, vrstevnatá, kompaktní, lépe napsaná. Zde jsem se do čtení musela víceméně nutit. Ale podle reakcí je pro většinu lidí knížka fascinující, já ji nezatracuji, jen jsem četla "lepší", což je samozřejmě věc názoru.

Plativa
04.11.2023 5 z 5

Neuvěřitelný a silný příběh, občas místy nelze uvěřit, že se to skutečně děje v té tak dokonalé Americe. Je to retrospektivní vyprávění životního příběhu autorky, chápu, že pro někoho jsou situace a události nepřehledné a napřeskáčku, ale je to naprosto logické, že vyprávění svého života a ještě tak citlivých věcí nejde jednoduše napsat v jedné dějové lince. Obdivuju autorku za to, že zvládla vystudovat tak prestižní univerzity, muselo to být neuvěřitelné těžké i pro někoho, kdo je celý život zvyklý dřít. Úchvatný příběh, místy velmi těžký a surový ale jedním slovem inspirující.

mag097
02.11.2023 4 z 5

Mám ráda příběhy, které mě chytnou za srdce, nepustí a nakonci vyplivnou. Když ale celou dobu víte, že čtete něco, co se skutečně stalo, mrazí vás z toho ještě víc.

Tara vyrůstá v Idaho, v rodině fanaticky propadlé víře. Otec se chystá na konec světa, matka se snaží homeopatiky léčit i rakovinu a společně bojkotují celý systém. Bylo fascinující pozorovat, jak moc izolovaně od společností dokáží lidé v dnešní době vychovat své děti. Sledovat Tařino dospívání mě fascinovalo. Sledovat ale to, jak se sama pak učila zapadnout do běžné společnost, zapadnout mezi své vrstevníky mě fascinovalo ještě víc.

I když mám k příběhu několik ale, nemůžu příběh hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Občas jsem při čtení řešila dilema, jestli je to všechno skutečně pravda a nesnažila se to autorka schválně psát skandálněji. I kdyby to ale byla pravda, dokázala dát do kupy tak silný příběh, který mě přinutil zamyslet se nad neuvěřitelnou spoustou věcí, že bych ji to neměla problém odpustit.

PetraDD
01.11.2023

Silny pribeh, ale s dobrym koncem :) moc me bavi memoary a k tomuto se urcite casem vratim.

annettka1098
22.10.2023 3 z 5

Začátek knihy byl pro mne velmi zmatený, protože nás autorka chtěla vždy seznámit s různými postavami a ukázat nám jejich osobnost na nějaké své vzpomínce. Pro mě tak utíkala z jednoho příběhu do druhého, což na mě působilo chaoticky a nedokázala jsem si text užít. Působilo to na mě jako slátanina příběhů, které na sebe časově nenavazují.
Až nastoupením Tary na univerzitu mě příběh začal bavit a zajímalo mě, jak se bude její život mimo rodinu vyvíjet.
Celý text na mne ale působil dosti neosobně a jednání mnoha postav mi přišlo nelogické. Bohužel až tak, že ve mě nevyvolalo žádné silnější emoce a měla jsem problém hodně věcem věřit.
Oceňuji, že jsem díky knize mohla poznat zase jinou kulturu a sociální vrtvu, o které jsem neměla povědomí. Bohužel mi nesedlo zpracování a v tomto případě by asi na mě mělo hlubší dopad filmové zpracování.

MilaMo
12.10.2023 4 z 5

Další z knih, která se četla jedním dechem. Pro mě je svět náboženství poněkud vzdálený, proto pro mě bylo složitější vžít se do pocitů autorky. Nicméně popisované zážitky mi připadaly dost děsivé, a to i s ohledem na fakt, že se děj neodehrává v daleké minulosti.