Vzdělaná přehled

Vzdělaná
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/bmid_vzdelana-WxV-433563.jpg 4 1035 1035

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Educated , 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzdělaná. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (268)

Luci19346
17.05.2024 5 z 5

Mě se kniha četla velmi dobře, přišla mi zajímavá od začátku do konce. V knize vypráví autorka svůj život s otcem, který má bipolární poruchu a defacto tyranizuje celou rodinu.

Tara má úplně zkreslený pohled na život, dokud jí bratr nepřemluví, ať jde studovat. V knize jsou spíš pasáže k zamyšlení, nejednalo se o lehké čtení.

Pro mě to byla emočně velmi silná kniha a odnáším si z ní převážné smutek.

jana277
26.04.2024 2 z 5

Silný príbeh, ale číta sa ťažko, je podaný nevypísaným, "neotesaným" jazykom.


lucie.dc
15.04.2024 3 z 5

Nedá mi to a v hlavě se mi kniha srovnává s knihou Mormonka od Jessop a zdaleka nedosahuje její kvality.

První část se mi četla těžce, nudila jsem se, moc popisu, opakování, nevím, když jsem přeskočila odstavce nebo i stránky, nepřišla jsem asi o nic.

Lépe se mi četla až druhá a třetí část, mělo to lepší spád a bylo to čtivější.

Znovu ji ale asi číst nebudu.

všechny komentáře

Související novinky (2)

10 nejprodávanějších eknih (květen)

11.06.2020


Knižní novinky (12. týden)

16.03.2020


Citáty z knihy (6)

Kopec je posetý divokou pšenicí. Jestli jsou jehličnany a pelyňky sólisté, pšeničné pole je baletní sbor, každý stonek napodobuje prudké pohyby ostatních, milion balerín se sklání, jedna po druhé, a silný vichr jim ohýbá zlaté hlavičky. Prohlubenina v obilí vydrží jen chvilku - líp se snad vítr ani zahlédnout nedá.


Mám narozeniny zrovna tak, jako vy. Jen pokaždé jindy. Nemrzí vás, že si datum narození nemůžete měnit?


S životem v horách se pojí určitá nezávislost, představa soukromí a izolace, možná až suverenity. V tak ohromném prostoru můžete osamoceně plout celé hodiny, plavit se po borovicích, křovinách a kamenech. Z té nesmírnosti pramení klid; prostor uklidňuje svojí velikostí a všechno lidské ztrácí na důležitosti. A právě taková horská hypnóza, umlčování lidských dramat, Gena formovalo.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Ocenění knihy (1)

2018 - Goodreads Choice Awards (Autobiografie)


Kniha Vzdělaná v seznamech

v Právě čtených23x
v Přečtených1 417x
ve Čtenářské výzvě304x
v Doporučených110x
v Knihotéce353x
v Chystám se číst982x
v Chci si koupit232x
v dalších seznamech16x