Muffin a čaj

Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366888/big_muffin-a-caj-heC-366888.png 4.21282

Kniha Muffin a čaj

kykiryki28

Tak já tedy asi půjdu proti proudu. Miloučký příběh, ale nějak mi to nesedlo. Daniel mi přišel až moc depresivní, a Kit naopak někdy až moc optimistický z "Idylkova". Možná to bylo i tím, že jsem již dlouho ze SŠ, a tak věkově jsem už trochu někde jinde. Daleko od puberty :-D

Ale četlo se to dobře a rychle...ale pro mě to zas nějaký velký "wow" nebylo.

Janičta

Zkraje to vypadalo jako milý, trochu naivní příběh kterým příjemně zabijete odpoledne. Nakonec to tak nebylo.
Pravidlo "piště jednoduše, co potřebujete, to tam dostanete" by se mělo tesat. Kudrlinky může autor dodat později.
Puberťáci nemyslí jako knihy, mělo by v tom být znát mládí, určitá naivita, která tomu dodá švih a svěžest, i když jde o trápení. Tady se to podle mě úplně nepovedlo, výsledek je poněkud težkopádný.
Další věcí kterou nemám moc ráda jsou části osobnosti nebo "další hlasy v hlavě". Pokud jsou dobře zakomponované, neruší a přiblíží vnitřní konflikt hrdiny. Danielova "racionální část" mě ale spíš štvala.
Vývoji vztahu mezi oběma hrdiny není dám příliš velký prostor. Autor je šikovně dostal k sobě, ale poté jakoby nevěděl jak dál. I rozhovor "zády k sobě" je poněkud rozpačitý a po něm je jakoby hotovo a přitom vůbec není. Chybí tam hlubší intimita (a nemyslím tím sex), po které vlastně oba hrdinové touží.
Epilog je pomyslný hřebíček do rakve. Škoda.

Krásná kniha:-))

skippingrope

knížka se velmi snadno četla, vůbec jsem nekoukala na stránky a prostě se nechala unášet příběhem, který byl občas trochu kýčovitý, ale to je spíš tím, že jsem se k téhle knize dostala pozdě. Kdybych si ji přečetla třeba když mi bylo 14, tak by mi přišla úžasná. jsem opravdu moc ráda, že se o tomto tématu píše už i v Česku a není to asi už takové tabu. I když v určitém ohledu to bude tabu asi napořád. kniha je vlastně o seznamování dvou kluků. tak bych shrnula děj. líbila se mi, ale druhý díl koláčky a spiklenci se mi líbil mnohonásobně víc. řekla bych, že tohle je pro lidi ve věku 14-16 ideální. koláčky a spiklenci je 17+ a rozvíjí se tam více děj a životní příběhy obou z chlapců. každopádně ve mně kniha zanechala jakýsi příjemný poklid na duši a pocit blaženosti, takže fajn.

y_saavedra_

Autorova prvotina je milou změnou na scéně české young adult literatury. Homosexuální orientace se zde neukazuje jako hlavní "problém" ale spíš jako běžná součást života, i když téma studu na vás taky občas dýchne. Bohužel láska mezi dvěma kluky a situace kolem toho jsou jediným motivem tohoto díla. Rád bych vyzdvihnul to, jak autor pracuje s pocity postav, naprosto detailně vykresluje drobné nuance v chování. Za to velké plus.

I když se mi kniha líbila, našel jsem v ní poměrně četné množství nedostatků. Jazyk je takový čerstvoliterární (tzn. dosahuje úrovně pisálků na střední škole, i když s fanfikcemi na wattpadu se to nedá srovnávat) a autor s tvořením české věty docela bojuje, občas ji násilně rozvíjí a místy to působí až strojeně.
Základním problémem je podle mě prostředí. Velká část děje se odehrává na internátní střední škole, tedy v prostředí českému čtenáři známé tak maximálně z různé upíří pseudoliteratury a již zmiňovaných fanfikcí. Příběh tím pádem působí docela uměle, prvoplánově, čtenář má pocit, že každou chvíli musí přijít klišé. Toho se naštěstí spíše nedočkáme.
Postavy jsou vykresleny docela přesvědčivě, hloubka v nich určitě je, možná by ji chtělo čtenáři trochu lépe představit. Děj je navíc plný situací, které se v podstatě opakují, mění se jen prostředí a chování postavy s tím jak kniha progreduje. Láska je ale vykreslena moc hezky, uvěřitelně a tak jak ji známe (zpočátku strach, pak překvapení a nakonec souznění).
Symboly (muffin a čaj, slohové práce) jsou fenoménem, díky kterému jsem u knihy zůstal, autor s nimi moc hezky pracuje, bohužel se mi zdají nedotažené do konce.

Shrnul bych to tak. Muffin a čaj je oddychová kniha pro letní čtení, zvládnete ji s přehledem přečíst za jeden den. V průběhu děje budete muset mávnout rukou nad řádkou maličkostí, ale pokud vydržíte až do konce, úsměv na tváři zaručuju. Jsem vlastně rád, že taková kniha vznikla a teď už jen doufám v knihu o úplně obyčejných českých klucích, kteří se jen tak mimochodem někde uprostředí knihy dají dohromady, protože je to úplně normální a ne proto, že jsou součástí romantického young adult díla.

LucySmile

Čím vícekrát tuto knihu přečtu, tím více ji miluju. Během čtení této knihy zapomenu na vše zlé, můj život je zalitý sluncem a mé srdce taje. Kniha nemusí být vždy literární skvost, důležité je, co čtenáři předá a co v něm zanechá!

Lucijáš276

Rozhodně příjemná, milá a oddechová kniha, která dostane snad každého čtenáře. Od knihy se nedá odtrhnout a po většinu čtení se jen usmíváte. Kniha se četla opravdu sama a já si užívala její styl psaní a pohodu samotnou. Člověk se díky ní dokázal zamyslet i nad tím, jak to lidé tohoto typu mají opravdu těžké a o to víc je chápe a svým způsobem si jich i váží. Těším se na další díl!

Snoopi

Přiznávám, že jsem spíše čekala příběh dvou chlapců, kteří se teprve "hledají", tápají ve své orientaci a prožívají zmatky ohledně sebeurčení. Jenže tito dva hrdinové, Kit a Dan, již o sobě mají jasno a dobře si uvědomují, že je přitahuje stejné pohlaví.
Jde o takový příjemný "young adult" román pro dívky /i kluky/, kde však hlavní role hrají chlapci. Děj se odehrává na jakémsi soukromém gymnáziu v novém školním roce, kdy se oba protagonisté zabydlují, a čtenář si tak může udělat obrázek sám, jak to na jejich škole chodí.
Některé drobnosti však autor zrovna nevychytal: je až příliš markantní, jak se vylíčenou atmosférou snaží poněkud křečovitě přiblížit ideálu Bradavic z románů o Harry Potterovi. Zdejší chovanci mají téměř vojenský režim, nechybí atributy jako školní uniforma a velmi neobvykle působí, z hlediska současné doby, zákaz používání vlastních PC, mobilů, tabletů a notebooků v celém areálu školy. V knize dokonce ani není nijak upřesněno, zda ho studenti vůbec mohou opouštět, a je až zarážející, že v tak prestižním zařízení chybí cosi jako "školní psycholog", který by možná mnohým problémům dokázal předejít.
Kniha je psaná v er-formě. V rámci kompozice se pravidelně střídají kapitoly se jménem jednoho z hrdinů - každý z nich vypravuje dění ze svého úhlu pohledu, v napjatých chvílích převezme part zase ten druhý, který děj vrací o něco zpátky, a pak jej zase posouvá o něco kupředu. Jde o velmi zajímavou koncepci, která umožňuje náhled na události ze dvou odlišných hledisek.
Celý příběh je vystaven na základě kontrastů povah obou postav: uzavřený, citlivý, přemýšlivý a nepřístupný Dan proti zcela bezprostřednímu, spontánnímu, otevřenému a impulzivnímu Kitovi.
Děj není nijak složitý, plyne poklidně svým téměř jednotvárným tempem a teprve až ke konci nabírá prudký a nečekaný spád, některé zápletky se dají snadno předvídat, jiné překvapí. Text je uzpůsoben pro náctileté čtenáře, autor si dovolil schematizovat a vystřihl scénář hodný románů pro dívky: nečekané okouzlení, přetvářka, vnitřní pochyby, překážka v podobě šikanujícího nepřítele, zmatený chuchvalec pocitů jinak racionálně uvažující postavy, zinscenovaná intrika, fatální nedorozumění, náročné usmiřování... Rozhodně mu nelze upřít citlivý vhled do duše dospívajících chlapců, jimž báječně rozumí, přesto se mi však zdálo, že jim přisuzuje až příliš ze ženské mentality. Čekala bych o něco více dramatických zápletek, bohatší život obou hrdinů, zklamalo mě, že se nedozvídáme nic bližšího z Danielova života a jeho minulosti. Co mě však v knize opravdu hodně zaráží, je naprostá absence sexu a sexuality, která k dospívání přece patří: rozhodli se snad oba hrdinové žít dobrovolně v jakémsi celibátu? Nepřijde mi to v současné době příliš reálné - celou bouři dospívající duše lépe zachytil A. Aciman v románu Dej mi své jméno.
Místy jde až o příliš přeslazené čtení s těžko uvěřitelným příběhem, ale za příjemný zážitek dávám body navíc a těším se na pokračování.

"No jo, to jste vy stýpkaři," ušklíbl se Matěj, s heknutím hodil svůj kufr na postel a otevřel ho, čímž odkryl pohled na neuspořádanou změť uvnitř. "Všechno přeháníte." "No jo, to jste vy sportovci," odpálil Kit bez zaváhání, "myslíte si, že za vyhrané zápasy vám prominou písemky a zkoušení."
"Kit si hlasy podvědomě představoval v barvách - mámin jako teplá terakota, Věrčin a Nadin ve změti zlatožlutých odstínů, Matějův šmolkově modrý - a tenhle byl ocelově šedý jako ostří nože."
"Zkrátka jsem s tebou chtěl mluvit," odpověděl Daniel a uvnitř si začínal zoufat. Tenhle rozhovor vůbec nešel podle plánu. Možná proto, že žádný plán nemáš, hlupáku, odsekla pohotově ta racionální část jeho mysli. Daniel musel uznat, že je to pravda, což ho vyvedlo z míry ještě víc. Jak tady mohl stát a o něco se snažit, když ani neměl plán?"