Teorie podivnosti

Teorie podivnosti obálka knihy
Mé hodnocení:

Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391779/teorie-podivnosti-u12-391779.jpg 3.8359
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo

Kniha Teorie podivnosti

Janadvorackova

Vypadalo to zajímavě - všechny ty nápady, výzkumy a jako by nesouvislosti, popravdě docela k zamyšlení... Ale jak hrdinka z hrnku už potřetí vytahovala mravence, došlo mi, že mi vlastně není ani moc sympatická a její osud je mi ukradený. Řekla jsem si, že se půjdu raději vyvenčit.

Škoda času, který netrávíte čtením, ale nemá smysl se do příběhu nutit zavrtávat, když ten se vás vehementně snaží přesvědčit k procházce.

Jana_Hlus

První část knihy je naprosto skvělá, vtáhla mě do sebe a nepustila, ale pak najednou jsem měla pocit, že těch podivností je tam nějak až moc, stejně tak jako mužů, přešlapování v mezilidských vztazích, tápání atd....Knihu jsem dočetla s občasnými pauzami, tak nějak dojela do očekávaného finále. Ale oceňuji upřímnost knihy, byl to zajímavý náhled do duše i života mladé intelektuálky, která hledá sama sebe. Oceňuji také pozoruhodná zamyšlení nad různými pražskými zákoutími a mnoho dalších podnětů. Autorka má skutečně vypravěčský talent, takže zážitek ze čtení byl rozhodně nadstandardní (4/5).

Danago

Poslouchala jsem audioknihu a přiznám se , že knihu bych asi nepřečetla. Knížka je zvláštní a poslouchala se velmi dobře. Myslím, že ten kdo žije nebo zná lépe Prahu, knížku ocení mnohem víc než já. Některé části knížky jsou hodně zajímavé, jiné mě nebavily. Celkově je knížka opravdu taková podivná a zvláštní. Je zde hodně velmi zajímavých a celkem překvapivých myšlenek. Jazyk používá autorka opravdu skvěle všechna čest.

janka3232

Něco tak divného a přitom skvělého jsem snad ještě nečetla. Velmi mi pro začtení pomohly reálie Prahy, které velmi dobře znám.

5tužka

Neskutečná kniha plná moudra! Uplně jsem se do ní zbláznila a musím ji mít doma navždycky! Autorka má úžasnou představivost a nádherný jazyk, každá stránka je balzám. Děkuji.

ydgredd

Promyšlená kniha, místy předstírá povrchnost a všednodennost, v celku ale plná přesahů a hlubin.

KláraH.
25.10.2020

Kniha se mi ze začátku obtížně četla, je dost ponurá, ale velmi chytrá a s mnoha slepými uličkami, které zajímají. V poslední třetině to chytne švuňk, ale podivné vysvětlení Kasparova mizení je prostě úlet. Ve výsledku ji musím popsat jako "Konec podivný, všechno podivné" Ale o tom to je a asi má být. Mně právě ten konec trochu kazí dojem.

Jitka6
16.10.2020

Kniha se mi moc líbila... popisy Prahy a myšlenkových pochodů hrdinky se krásně četly.