Teorie podivnosti

Teorie podivnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391779/bmid_teorie-podivnosti-u12-391779.jpg 4 568 151

Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.... celý text

Ignis
10.02.2020 3 z 5

Ze začátku mě to dost bavilo, pak už jsem si říkala, že by se mohlo něco stát, protože hlavní hrdinka byla sice zábavná, ale mám radši dějovější knížky.
Konec mě svým způsobem pobavil.

Clara_C
29.01.2020 4 z 5

Sympatická kniha. Zkraje jsem nebrala jako jeden příběh, spíše každou kapitolu jako jednotlivé povídky, ale časem se vše slilo do jediné linie. Malinko mně rušily výklady snů, ale možná i proto, že tolik snů jsem nikdy neměla:-) Nicméně úvahy o současném školství, o tom, že všechno souvisí se vším, koneckonců i zprávy ze Šumperska,byly tím, co mě zaujalo a rozhodně jsem knihu nečetla naposledy.

" Zajímavé, jak na obou krajích života hraje každý den roli. Ve středním věku je jeden den jako druhý, zdá se, že život začal dávno a skončí v nedohlednu. Ale u dítěte vidíte s každým týdnem, jak roste a dělá pokroky, a u hodně starých lidí zas to, jak vůčihledě scházejí. Na konci života se čas tolik zrychlí, že pak stačí chvilka. "

led.zep
25.01.2020 3 z 5

Tato kniha je pro mě jakýmsi reprezentantem stylu, v němž si libuje současná generace autorů: žádné velké příběhy vystavěné na klasickém schématu expozice-peripetie-krize-katarze, děj si volně plyne zpravidla na několika stech stránkách (prodlužovat jej ale lze téměř do nekonečna) až ke spíše méně než více nápaditému závěru (o pointě hodné toho jména lze hovořit jen zcela výjimečně).
Nejinak je tomu i v tomto případě: je to čtivé, chytré, je vidět, že autorka má rozhled, a je to také – a to mě na knize asi zaujalo nejvíc – zajímavá ženská introspekce a pohled na svět. Ale to je asi tak vše. Ani mně nesedne poněkud mystický závěr, autorka by u mě daleko víc získala, kdyby si dala tu práci a všechny zdánlivě nadpřirozené jevy vysvětlila nějak „pozemsky“. Při čtení jsem se ani chvíli nenudil a jak jsem napsal v komentáři k jiné knize, co víc si může autor přát, ale teď mi to přijde málo – asi jako když se v restauraci sice dobře najíte, ale hlavně že jste zahnali hlad.

Dajda
21.01.2020 5 z 5

Pro mě objev v českých luzích a hájích. Díky postřehům hlavní hrdinky si na knihu často vzpomenu :-)

pavel9410
02.01.2020 4 z 5

Darek k vanocum. Ani jsem nevedel, co od knizky cekat (recenze tady jsem necetl) a tak mne to velice prijemne prekvapilo. Kdybych mel shrnout dej, tak to asi tedy nedam, je to proste zive napsana pocitovka psana podobne jako denik. A s ceskymi realiemi. Hlavni postavu bych sice v realu asi moc nemusel, ale v knizce je to fajn. Uplne si to dokazu predstavit zfilmovane.
Co mi uplne nesedlo je rychly konec.

Evišťátko
28.12.2019 3 z 5

Do dvou třetin zajímavý počin, ve chvíli kdy se do děje začaly přidávat sci-fi prvky mě kniha přestala bavit a těšit.

ladyka
22.12.2019 4 z 5

Zvláštní,ale bezpochyby originální a vcelku svěží kniha. Poslouchala jsem audio Českého rozhlasu - nesedl mi styl hudebních předělů mezi kapitolami,připadala jsem si jak v talkshow Jana Krause. Upoutal mě barvitý a mnohovrstvý jazyk vyprávění protkaný originálními úvahami, ale k dokonalosti jsem trochu postrádala nosnější ucelenost, knížka na mě působila spíš jak jednotlivé skeče než román. Proto nakonec hodnotím velmi solidními 4*.

PetraDamianova
21.12.2019 3 z 5

Řeklo by se - další odvar na téma "svobodná třicátnice, intelektuálka, hledající své místo v životě". Už o tom vzniklo asi milión příběhů. Jenže ono je to - stejně jako třeba próza Ve skříni Terezy Semotamové - znovu docela svěží a vtipné. Bohužel Horáková jako by postupně ztrácela dech. Když se čtenář dosyta nasměje nad tím, že lze "vědecky" zkoumat i počet vykřičených domů v závislosti na sklonu příslušné ulice, zjistí, že samotný děj je vlastně docela chabý. Navíc retardovaný stálým přísunem "katastrofických" zpráv ze Šumperska a sny hlavní postavy - obojí mě postupně začalo unavovat a zvláště ony zprávy jsem brzy začala přeskakovat. Ačkoli samotný nápad - využití snů v komerční sféře - je originální.
Próza měla dobrý potenciál, ale zdá se mi, že ho autorka přes svůj nesporný talent nezvládla. Konec příběhu, brouzdající v mysticismu, cestách v čase a podobných nesmyslech, působil jako východisko z bezradnosti a byl pro mě velkým zklamáním. Na Magnesii Literu bych to rozhodně neviděla.

DominaCZ
11.12.2019 1 z 5

Tady jedeme na vlnách podivna!
Ocenění ML ? Ta se taky dává za všechno jak tak koukám ...

los
26.11.2019 2 z 5

ten konec mě teda nas... - se mi vůbec nelíbil: teď si budou všechny ženský myslet, že vesmír se rozpíná proto, aby jim vyhladil celulitidu

kytarka
17.11.2019 3 z 5

Tak tohle je opravdu podivná kniha. Nevím přesně jestli se mi líbila či ne. To se mi u knih nestává. Jsou tam pasáže, které se mi líbily, které jsou blízké každému z nás. Pak tam jsou věty, které mi přišly nechutné, některé jsou nudné.
Hlavní hrdinka Ada Sábová pracuje v ústavu mezioborových studií člověka. Každou noc se jí zdají velmi zajímavé sny. Její bývalý partner se je snaží zrealizovat, protože vždy v nich je nějaká novinka co na trhu ještě není. Ada vše zapisuje a nebo nahrává na diktafon. Kolem ní se děje spousta věcí.
V knize je za mě až moc příběhu a působí na mě celkem nepřehledně a taky trochu nudně. Přemýšlela jsem, že knihu odložím nakonec jsem dočetla a mám z ní různé pocity. Hodnotím jako dobrou knihu, tak že jako ve škole za 3.

dennie10
14.11.2019 4 z 5

Autorka bravurně vládne českým jazykem, kniha se v podstatě četla sama. Souhlasím s komentářem katrin.ka, že šumperské zprávy spíše nudily a do příběhu ani nezapadaly.

poulet
13.11.2019 4 z 5

Poslouchala jsem na Vltavě, kde mě lehce štvalo, že Dana Černá měla trochu starší hlas než jaký bych si představovala u vypravěčky knihy Ady Sabové (asi spíš můj problém ;-)). Konec to dost zkazil, ale sny, "sociodata" a ostatní zajímavosti mě bavily, mělo to nápad. Fajn oddechovka.

katrin.ka
07.11.2019 4 z 5

Rozhodně mě bavilo Teorii podivnosti číst a i proto jsem ji přečetla během dvou dnů... Chytré a vtipné čtení, zábavné detaily, hodně podivností. Hodně mě ale nebavily "šumperské" zprávy, které nejdřív vypadaly, že k něčemu vedou, ale jen se dlouho jen kupily až za hranici uvěřitelnosti a nakonec v podstatě vyšuměly.

fullmoon
07.11.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetl dvakrát. Je v ní stále co objevovat. Děkuji také za audio verzi.

Crimble
05.11.2019 2 z 5

Začal jsem poslouchat na Vltavě, první hodina plná zábavných trefných postřehů, pak se nadšení začalo vytrácet. Takové ty sci-fi prvky mi přišly samoúčelné, rádoby efektní. Zápletka s Kasparem příliš vyumělkovaná, ke konci směšná. Pak už se to nedalo brát vážně. Většinou mne česká literatura moc nenadchne, a tohle teda výjimka fakt bohužel nebyla.

Balalajka
04.11.2019 5 z 5

Doteď jsem byla trapná uživatelka, která nikdy nic neohodnotí, jen čerpá informace z recenzí, ale tady se musím ozvat: číst tuhle knihu byl zážitek. Myslím že tomu hodně napomáhá to, jak jsem se sžila s hlavní hrdinkou. Autorka popisovala jednoduché každodenní věci stylem, že jsem pokaždé chtěla volat "jo, tak to přesně je, takle to mám taky!". Knihu o něco víc docení ti, kteří mají rušný snový život - já jsem se v popisu snů přímo vyžívala.

Marcela52
01.11.2019 5 z 5

Příběh mladé vědkyně, která velmi vtipně a s nadhledem komentuje život, se mi moc líbil. Už dlouho jsem se u knihy tak nepobavila. Také jsem si rozšířila obzory, protože jsem dosud netušila, co všechno se dá statisticky vyhodnotit. I když to bylo v případě této knihy také o velké nadsázce, mohu doporučit těm, kteří mají rádi inteligentní četbu, která nás nejen pobaví, ale také přiměje k zamyšlení...

simona5r
20.10.2019 3 z 5

(audiokniha) Jitka Ježková má velmi příjemný hlas pro poslech, který byl pohodový. Kniha byla naditá pozoruhodnými fakty a hlavně odbočkami od Adina života, což už bylo někdy moc. Vyprávění snů a výklad zpráv zastínil často to ostatní, co mě bavilo více.

poter
20.10.2019 5 z 5

Příjemná oddechovka,popravdě jsem poslouchala jako audiokniku-to jí také hodně přidalo