Teorie podivnosti

Teorie podivnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391779/bmid_teorie-podivnosti-u12-391779.jpg 4 569 151

Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.... celý text

lencin
15.10.2019 4 z 5

Líbilo se mi. Pro mě osobně bylo téměř neuvěřitelné,jak autorkadokázala popisovat své zážitky. Ve zkratce a přitom hluboko pod kůži.

fruitbueno
07.10.2019 3 z 5

Teorie podivnosti má bezesporu řadu kvalit, autorka prokázala schopnost zpracovat román na úrovni magického realismu (dá-li se tak nazvat), obsáhnout opravdu obrovskou šíři znalostí, názorů na svět, společnost nebo vědu. Bohužel se to tak děje na úkor děje a nějakého "poselství" knihy, protože jsem si z ní neodnesla zhola nic. Adiny sny mě nejdříve zajímaly, postupně mě nudily, vytáčely, iritovaly, až jsem se nakonec přistihla, že je vlastně okem přeskakuji. Totéž zpravodajské příspěvky ze Šumperska, postrádala jsem jejich jakékoli zapojení do děje, s výjimkou návštěvy na konci knihy. Zprávy jsem začala podobně přeskakovat jako sny... Oceňuji básnický jazyk, který autorka do textu zakomponovala, který je ovšem zase v prudké opozici ke sdělovanému, jakési exhibici termínů, cizích slov atd.

Nifredil
27.09.2019 3 z 5

No, poslední asi tři kapitoly byly výborné, předtím a vlastně i v průběhu těch kapitol to byla taková ukázka toho, co autorka ví, zná. Trochu exhibice, ale bez obsahu, bohužel. Poselství knihy je jasné během prvních pár stran. Čekala jsem asi více, když je to tak ceněno.

Eifka
20.09.2019 5 z 5

Jsem nadšená, dlouho mi žádná kniha nesedla jako Teorie podivnosti. Ve spoustě věcech si s hlavní postavou rozumím, líbí se mi, jak přemýšlí, vytváří "podivné" teorie, každou noc se jí něco zdá...Koho by napadlo, že na snech se dá založit business?!:-)

Skvělá oddechovka a zároveň kniha, která vám buď fakt sedne, jako mně, nebo bude budit rozpačité pocity ve stylu "jakože příjemný, ale fakt divný a nikdy víc".
Bez zaváhání ji řadím do top ten mých oblíbených knih, ke kterým se budu vracet!

padola
17.09.2019 2 z 5

Příjemné oddechové čtení. Líbily se mi zajímavé nápady a bláznivé sny. Svět jako počítačová hra mě taky oslovilo. Kniha ale předkládá na můj vkus příliš mnoho stereotypů (muži, ženy, akademici, Rusové, babičky ...). To mi dost vadilo. Od knihy oceněné Magnesia Litera jsem čekala víc.

lutze
06.09.2019 2 z 5

krásný jazyk, zajímavé myšlenky, bohužel postava hlavní hrdinky je místy velmi plytká a celé to na mě působilo jako stěžování si člověka, který je sice poměrně dost inteligentní a kreativní, ale příliš rezignovaný vůči svému životu a možným změnám

lucy.sankova
05.09.2019 5 z 5

Název knihy odpovídá celému obsahu. Pro mě osobně tato kniha byla zajímavá, něčím jiná, s psychologickým podtextem a s nádechem fantasy v závěru. Při čtení to chce zanechat maličko odstup a nadhled, aby si každý příběh vyložil po svém.
Asi bych ji doporučila spíše lidem, kteří se pohybují nebo se nějakým způsobem setkali s vysokoškolskou půdou, jelikož autorka poměrně často operuje s odbornými názvy (schodingerův pes, kraniometrie, retroaktivní kauzalita apod.)
A celé to hledání Kaspara mě vlastně i bavilo - "Věci povstávají z představ."

zabinec
05.09.2019 2 z 5

Opravdu podivné. Nedočetl jsem.

Vecerkova
04.09.2019 3 z 5

Někdy na jaře jsem byla na autorském čtení a přiznávám, že moje dojmy tenkrát byly spíše rozpačité- p. Horáková mi byla velmi sympatická svým výstupem, ale úplně si mne nezískala. Knížce jsem dala šanci až po tom, co jsem na ni narazila v knihovně. Podobné dojmy mám i po dočtení.

Srovnám-li recenze z obálky s mým vlastním čtenářským zážitkem, jednoznačně musím tvrdit, že knížka je přeceněná. Označila bych ji za sice zvláštní, ale spíše průměrnou.
Co je především vyzdvihováno, je autorčin styl- v průběhu ne příliš akčního děje na vás sype fakta napříč všemi obory, a vy se tak máte cítit intelektuálně obohaceni s každou kapitolou. Horáková také používá při popisu odborné termíny ze všech okruhů, čímž se vymyká ze všeho, co jste poslední dobou četli. Nicméně, na mě to působilo vyloženě nuceně. Byly-li výrazy používány v souvislosti s každodenními věcmi (rozumějte „dotkla jsem se její ondulace“ nebo to, že někdo někoho „dovedl k rekognoskaci“), měla jsem pocit, že autorka seděla u slovníku synonym a hledala výrazy, kterými by skutečnosti v daném kontextu popsala co nejnesrozumitelněji. V některých situacích to bylo vhodné, v některých to na mě působilo uměle a nesympaticky. I přesto se mi knížka četla snadno.
Co jsem ocenila, byly odkazy na historii Prahy a samotné zasazení děje do hlavního města. Románu to jednoznačně prospělo a věřím, že Pražanům známé prostředí posunulo knihu v žebříčku směrem vzhůru.
K hlavní hrdince Adě jsem po většinu hnihy měla neutrální postoj- někdy si mě svými úvahami získala, jindy jsem zdvihala obočí nad jejími názory (například posuzování lidí podle jmen). Především to byl důvod, proč mě děj nikterak hlouběji nezasáhl- u románu který stojí na osudech hlavní hrdinky- a autorka žádnou z vedlejších postav nerozpracuje natolik, aby se ony mohly stát vašimi oblíbenci- je to celkem průšvih. Přes to všechno jsem román hodnotila velmi pozitivně.

Co mě ovšem téměř přinutilo snížit hodnocení až na tři hvězdičky bylo rozřešení hlavní dějové linky, a sice zmizení syna Adiny kolegyně. Hlavně v kontextu toho, jak je celý román laděný rádoby vědecky pro mě bylo vysvětlení s pomocí nadpřirozena tvrdou ránou, a já jsem nebyla schopná se s takovým závěrem smířit.
Závěrem, k autorce se možná jednoho dne vrátím, ale s Teorií podivnosti už to na další setkání nevidím.

„Bolestné procitání všedních dnů je důkazem, že ve skutečnosti nemám pro co žít.“

„'Všechno, co se ti teď děje, je jen prolog zázraků, které budou odhaleny až časem‘, utěšovala mě tenkrát Valerie. Zatím pořád čekám.“

„Může člověk k moudrosti dojít jen skrz bolest a ztráty?“

„Ve skutečnosti je v našem životě jen pár lidí, kteří hrají nějakou podstatnou roli. Všichni ostatní, které míjíme na ulici, s nimiž čekáme na poště nebo kolem nás projíždějí v autě, jsou jen stafáž, statisti, jako ve filmu.“

Mosula
02.09.2019 3 z 5

Knížka mi opravdu přišla podivná a po celou dobu čtení jsem si nebyla jistá, jestli se mi líbí, nebo ne. Byla jsem nadšená z některých autorčiných úvah a měla jsem chuť se sama vrhnout do nějakého sociologického výzkumu, nicméně obsese bristolskou stupnicí mě ke konci doháněla k šílenství a samotný příběh mě nijak nezaujal.

petr8681
01.09.2019 5 z 5

Velké potěšení číst, moc pěkná čeština.

dalia1769
17.08.2019 4 z 5

Originální, vtipně psaná kniha, která v sobě skrývá řadu zajímavých myšlenek, je lehce praštěná celkem příjemným způsobem a velmi dobře se čte. I prostředí Prahy je zde pěkně zakomponováno do děje. Pouze samotné vysvětlení Kasparova zmizení ke konci knihy mi přišlo už tak nějak "moc" a zanechalo ve mně rozpačitý dojem, jinak jsem uvažovala i o pěti hvězdičkách. Při četbě sci-fi nebo fantasy jsem ochotna přistoupit na ledacos, u společenského románu ne tak úplně...

Makropulos
15.08.2019 5 z 5

Vlastně nevím, co říci nebo jak to říci. V této knize je všechno a nic a je to tak nějak neuchopitelné, ale na mě to skvěle funguje. Tak se to pokusím nějak uspořádat.
1. Moc dobře se mi četla
2. Úvahy hlavní hrdinky o různých obyčejných denních tématech a situacích asi tak trochu napadají každého člověka, ale asi o nich neumí napsat knihu
3. Hrdinka je veskrze sympatická, i když jsem s ní často nesouhlasila
4. Praha, výhled na Hradčany a popisy cest Prahou s historickými souvislostmi – to nemá chybu
5. Skoro běžně složité rodinné vztahy a jejich interpretace a vlastní citový život hlavní hrdinky nijak slavný, a přitom žádné hroucení, deprese
6. Trocha magična či mystiky
7. Popis fungování Ústavu, v němž hrdinka pracuje – dost dobré, i ta jeho vlastně zbytečnost
8. Sny, jejich objevování, významy a využití pro komerční účely – bezva nápad
9. Často vtipné až mile
10. A čeština – sice vyzdobená spoustou cizích slov – ale pohybujeme se v oblasti vědy – je vážně použitá tak, že to stojí za to číst, jen kvůli tomu.
A plno postřehů ze života, nahlédnutí do mnoha vědních oborů a celková čtenářská pohoda. Skoro mi bylo líto se s knihou rozloučit. Původně jsem chtěla dát 4*, ale proč vlastně, za ten konec? Ne ten paní Horákové klidně toleruji. Jak to vlastně jinak ukončit?

amaenium
13.08.2019 5 z 5

Knihu Teorii podivnosti sem si opravdu užila. Krom lahodně znějícího názvu a lehkosti čtení jsem se po dlouhé době opravdu dokázala sžít s hlavní hrdinkou. Celý příběh působil seskládaně z různých dílků a detailů, dávající dohromady zároveň běžný i neběžný život. Hrdinka měla zajímavé myšlenky – začínaje zkoumáním jiných lidí a tváří (byť v rámci výzkumu), přes řešení mužských jmen, ptactva ale i snů, z kterých těží nápady na nové vynálezy.

bosorka
29.07.2019 5 z 5

Teorie podivnosti mi sedla, i když samotná dějová linka není nikterak košatá. Ale vlastně mě to bavilo, všechny ty autorčiny myšlenky, postřehy a nápady. Představuju si, že si to všechno včetně snů v průběhu času zapisovala a mohlo jí přijít líto nechávat je uložené někde v šuplíku. Dalo by se to možná vydat i jako kniha jednotlivých fejetonů, ale autorka se holt snažila svoje chytré úvahy nad životními peripetiemi svázat nějakým pojivem. Ač s mírnými výhradami, pobavila jsem se, mnohokrát i zasmála. A kolikrát si navíc říkala, že to, co autorka vypozorovala, fakt často sedí. Jako dlouholetý obyvatel jedné z těch svažujících se ulic potvrzuji, nic pořádného se tam neudrží, alespoň v horních částech, my naštěstí bydleli až dole :)
Poslouchala jsem jako audioknihu a můžu říct, že na prázdninové přejezdy je to čtení jako dělané. Jitka Ježková má navíc velmi příjemný hlas a zvláštní, že se mi dvě hlavní hrdinky této audioknížky (autorka a interpretka) natolik propojily, že jsem při poslechu v hlavě viděla Pavlu Horákovou. 4 a půl.

lilyjane2
24.07.2019 3 z 5

Nějak mi to nesedlo. Jako sbírka poslepovaných “myšlenek”... dejme tomu, ale kniha se tváří, že má příběh, a to je problém. Je špatně vyprávěný, špatně vymyšlený a bez pointy. Za mě tedy zklamání.

KlariN
07.07.2019 5 z 5

Neotřelé, chytré, vtipné. Místy připomíná ženskou variantu Topolovy Sestry. Velké potěšení číst!

Dadulina
30.06.2019 4 z 5

Trochu toho českého magického realismu :)

jitka7655
29.06.2019 4 z 5

Svižná, moderní, jazykově bohatá.
Konec maličko pokulhává za většinou knihy, ale rozhodně stojí za přečtení.

ailleen
24.06.2019 2 z 5

Tezce a nesouvisle napsana kniha, kde se v centru pozornosti az prilis casto objevuje pracovni misto hlavni hrdinky. Myslenky a intelekt autorky jiste kvalitni, jako kniha bohuzel pro me absolutne nestravitelne.