slaska77 slaska77 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tuž, co wum bydzie dziolcha z Olbrachtic muwic, to se radszy przeczytajcie sami, gizdi.

A teď zpátky od "po našymu" ke knížce samotné.... Naprosto úžasné, Karin by měla dostat čestné občanství města Karviné, Ostravy, Stonavy, Těšína i Czeszyna za to, co pro náš region udělala! Čtení knížek mi vrátilo vzpomínky na vyprávění mé babičky - Češky, pohled na válku očima dítěte, když přišli Poláci a hned zas Nemci, nebo starzyka, který z Křivého dolu pochází, vzpomínky ze školní návštěvy Životického muzea nebo ostravského "Horníka". Dnes už se Češi a Poláci naštěstí jen špičkují v hospodách nebo si posílají vzkazy přes Olzu v době pandemie, ale čas od času starší doba pronikne na povrch. Třeba moje polská babička několik měsíců nemluvila s mým českým tátou, že nás dal do české školy... když přijedete do naší vesničky, najdete všechny místní cedule dvojjazyčně z rozhodnutí koho a proč? dnes se jim jen smějeme, při nedělní návštěvě kostela se můžete nechat překvapit jazykem mše, ale jinak je toho mnohem víc, co nás spojuje než rozděluje, konec konců, máme vlastní jazyk, kterému nikdo nerozumí.... Jen nevím, jak přesvědčit databázi knih, že 5 hvězdiček je žalostně málo! Opravdu díky Karin i Vašim dětem, že to vydržely!

26.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úchvatné, jako člověk, který půlku života žil na dohled od Stonavy, jehož prarodiče kdysi žili na Křivém dole a který často jezdí kolem samotného kostela, jsem tuto knihu nemohla minout. Když mi o ní vyprávěla mamka, nebrala jsem její doporučení jako člověka, který skoro vůbec nečte, za víc, než nějakou lokální báchorku, ale když jsem ji pak zde viděla tak vysoko v žebříčcích za tak krátký čas, cestu ke knížce jsem si rychle našla. Už teď se těším na druhý díl a z celého srdce autorce děkuji.

02.02.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Aby to nevypadalo, že panu Backmanovi nadržuji, už jsem i jeho knihu rozečetla a nedočetla, ale to se stalo jen jednou, když už se člověk začte, stojí to vždycky zato. Prostě tak laskavé knihy s takovou hloubkou, ty umí snad psát jen pan Frederik. Opravdu. Babička s vážkou nemocí (tu najdete jinde), děti i rodiče posedlí sportem nebo téma sexuálních menšin (to také o kousek vedle), ale skvělý svébytný Ove, který tak rád rozkládá auta, opravuje kola a hlídá, aby se dodržovala pravidla, ten mě opět dostal. Jen ten kocour byl z jiného světa, takového jsem v životě nepotkala. Nicméně, opět plný počet, to jinak nejde. A citace: "Pak konečně nic nebránilo tomu, aby se vydal na inspekční kolečko. Jen proto, že dnes zemře, nemusí hned dávat vandalům volnou ruku."

17.10.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pěkný příběh ze zapomenutého konce světa. Dora a její bratr Jakoubek se protloukají životem, do kterého zasáhly těžké rodinné vztahy, změny politických systémů i dávné msty.... O tom, jak moc její život ovlivňuje umění žítkovských bohyní, se dozvídá až studiem starých archívu pro psaní své habilitace... Dožene ji dávné prokletí? Skvělá knížka.

10.04.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ale jo, knížka se hezky čte, je zajímavá po stránce postav, autorka hezky pracuje s postupným odkrýváním pravdy, až se obě časové roviny propojí. Krásně po technické (chcete-li řemeslné) stránce, velmi dobrý umělecký dojem, čte se to prostě krásně. I postavy jsou velmi zajímavé, tragický osud Blanky nebo Evy, Bělou zachráněná Bohdana se svým tichým tajemstvím a nesympaticky sympatický nešťastně šťastný Svatopluk, který se své tak vzdálené dceři přiblíží snad proti své vůli... rozhodně zajímavé a stojí za přečtení. 4 hvězdičky dávám snad jen proto, že na 5 musí u mě nastat "waw efekt" a to se nějak nestalo, ale autorce se tím omlouvám, 4,5 bohužel dát nejde:-) (březen: 974 str.) PS. ještě jedna věc, četla jsem teď proto, protože jsem ji viděla v žebříčku ke čtenářské výzvě pro podezření na výskyt postavy s psychickou poruchou, tu jsem ale u žádné z postav aspoň za mě neshledala, našly se tam ale nějaké ty svatby či pohřby, jako snad v každé knize, takže téma 17 je jisté.

19.03.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Raketový vzestup knížky v žebříčku sleduji již několik měsíců. Už chápu proč, je neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá. Člověk si říká, že po přečtení desítek knih o holokaustu i historii druhé světové války se už nic moc nedozví. Ale dozví, dozví se, jak ta hrozná zvěrstva ovlivnila životy celých generací, dozví se, jaká traumata si do života přinesli přeživší, jak se narušily mezilidské vztahy. Stát se to mohlo komukoliv z nás, proto buďme vděční osudu, že žijeme v této úžasné době. Skvělá kniha!

16.04.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Pro mě krásná a smutná kniha, která byla kdysi pro mě jednou z prvních o útrapách války a skrývání... Byla to jedna z mnoha knížek, které se daly číst, byť se jednalo o povinnou četbu:-)

04.09.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak to je absolutní nadčasová lahůdka pro všechny, kdo milují satiru. Četlo se úplně úžasně, byť jsem ji měla jako Pinguin výtisk v angličtině, přesto si myslím, že vše podstatné jsem zachytila. Opravdu skvěle napsané. Nejvíce musí člověk zatleskat tomu, že toto dílko vzniklo v roce 1943, chápete to? (Červenec: 80 str.)

03.07.2019 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Autorčiny detektivky považuji už za takovou českou klasiku. Tento temný román stojí však ještě o úroveň výš. Chytí a nepustí od první do poslední stránky. A i když je to fikce, klidně to může být realita. Starý deník, vztahy babiček, matek a dcer, dávná tajemství, do toho úžasný cit pro zkratku a vypravěčský talent autorky, prostě skvělá knížka, mohu jen doporučit a litovat, že se nedá dát více hvězd!

08.01.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

S knížkou o chirurgovi jsem u autorky měla problém pro její banálnost, tohle je ale jiný čajíček. Jako rodiče dvou puberťáků se mě bytostně dotkla. Samozřejmě je trochu až moc černobílá a moc věřím, že takový extrém v běžné realitě existuje jen zřídka, i přesto budiž knížka varováním pro všechny rodiče, čeho se mohou na svých dětech lehce dopustit. Děsivý příběh jen pro otrlé. Literárně paráda, nešlo přestat číst. Výborně vystavěno.

12.10.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nedávno jsem viděla rozhovor s paní Alenou, zmiňovala, jakým způsobem kriticky píše a věnuje se kvalitě každé kapitoly, každého odstavce... až to nakonec vypadá, že je vše tak lehce napsané... a je to na každé knize znát, čte se tak lehce, vše běží tak přirozeně! Slepá mapa mě naprosto dostala.... jak dokázalo 20. století zamávat s osudem jedné rodiny žijící v Sudetech, ať si vybrala postava jakkoliv, vždy to bylo špatně, nebyla to lehká doba pro nikoho! Obě světové války, vyhnání Čechů, Němců, konfiskace majetku, okupace, normalizace, téma dobra a zla, viny a trestu ... Sice jde převážně o ženské hrdinky, ale i přesto doporučuji k přečtení všem a nemohu jinak než 5*! (červenec 684 str.)

05.07.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Autorka prokazuje stabilní vysokou kvalitu svých děl, jsou to sice spíše takové jednohubky, ale co kniha, to originál. Zde na téma klasické detektivky, nejvíce se asi blíží 10 malým černouškům od A. Christie, ale odehrává se v současnosti, kdy není tak jednoduché vybudovat příběh lidí odříznutých od světa. Přemýšlela jsem, za co bych srazila nějakou tu hvězdičku dolů, ale nemám vůbec co vytknout, čtení mě bavilo od začátku až do samého konce a musím říct, že i rozuzlení (což bývá problém u hodně detektivek) nijak nepokulhávalo. Takže v rámci daného žánru za 5 hvězd. Četla jsem i kvůli čtenářské výzvě, protože žádný jiný autor z mých asi 30 knih ve frontě na čtení nemá letos výročí. (květen: 968 str.)

24.05.2020 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Někdy je mi smutno, že takové poklady české literatury, jako je bezesporu tvorba paní Borské, zůstávají čtenářstvem nepovšimnuty. Přitom zrovna tato knížka má všechno, má neuvěřitelný příběh jedné neuvěřitelné ženy, který se odehrává na historickém pozadí bouřlivého 20. století. Tvorba paní Borské se vyznačovala nejen krásnou vypravěčskou linkou, které nikdy nic nepřebývá a nic nechybí, ale také maximální věrohodností opírající se o značné podklady, dopisy a další dohledané dobové zdroje, pokaždé to muselo dát velkou práci vše dát dokupy. Oproti některým jiným čtenářům se mi celá knížka četla s takovou lehkostí a doslova jsem se těšila na další a další kapitoly. I popis tragédie, která se hlavní hrdince stala, mi přišel tak neuvěřitelně autentický. Prostě osudově strašné, ale čtenářsky krása a doporučuji! (Únor: 941 stran)

09.02.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Literárně nádhera, příběh plyne, nemá slabá místa, čtenář jen chrochtá, za to bych dala 5 hvězdiček, zajímavé je i prostředí chirurgie, autorce muselo dát opravdu dost práce do něj proniknout, jediné, co mě ale mrzí, je příběh samotný, bohužel jsem měla pocit, že je to klišé vedle klišé.... Spoiler.... Lékař má milenku sestřičku, s manželkou si nerozumí, znalosti jak Doktor house, charakter jak primář Sova, i když zkažený alkoholismem, který ovšem sám rozpozná a vyléčí, s tátou se sblíží těsně před jeho náhlou smrtí, .... Tak nějak jsem se nemohla ubránit, že je to scénář nějakého doktorského seriálu, to mě neoslovuje, tak 3 hvězdičky. Suma sumárum tedy průměr 4 hvězdy. Ale od autorky určitě přečtu i další, už se těším.

23.07.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Paní Michaelu obdivuji a čtu již roky, někdy jsem měla pocit, že detektivce něco chybí, ale tahle se mi opravdu zase líbila hodně, přestože je již staršího data vydání. Inspektora Bergmana bylo tentokrát méně, což ale vůbec nevadilo, protože autorka opět krásně vystavěla všechny postavy, že každá z nich mohla být otevřeně či skrytě vrahem. Hlavní zápletka sice byla trochu klišé, ale bohužel takto to v životě chodí. Závěrečný epilog byl takové pohlazení na duši a to mých 4,5 hvězdiček zaokrouhlilo matematicky, tedy nahoru:-) PS. Kniha opět poputuje do místní knihovny, proto věřím, že jí mohu splnit téma darované knihy (i když splnila by i téma práce se zvířaty)

04.04.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Díky čtenářské výzvě jsem se zase vrátila k Čapkovi. Byl to génius, což dokazuje každou svou knihou. Ač 85 let staré drama, pořád tak aktuální. Co je více, válka nebo mír, nemoc nebo uzdravení? Budeme soucítit s nemocnými, nebo je zavřeme za ostnatý drát? Čapek je jedním z největších humanistů, jen mi je líto, že tu Nobelovku nestihl. Skvělá divadelní hra. Protože str. 100 není, tentokrát citát ze str. 50: "Matka: Když on prý léčí jen ty nejchudší!"

23.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mája je obyčejná zdravotní sestřička, má dvě malé děti a manžela, rodinu, jejím životem jak parník převalí události roku 1989 a už není úniku.... Skvělé, úžasně vybudovaný příběh, vše perfektně vysvětleno, proč a jak se stalo. S knihami paní Aleny to mám dost jednoduché, vím, že perfektní jsou všechny, ale mám oblíbenější a méně oblíbené podle tématu, tato rozhodně patří do úplné špičky spolu se Slepou mapou. V roce 89 mi bylo 13, naštěstí dost málo na to, abych musela něčeho litovat, ale dost hodně na to, abych si vážila toho, že dnes žijeme v krásné, úžasné a svobodné zemi. Díky za to připomenutí! I na poli dystropie opět skvěle napsáno až do posledního řádku!

25.08.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tento příběh, aspoň podle anotace, se skutečně stal. Česká autorka, jednoduchý styl vyprávění (jen náznak druhé časové roviny), příběh plný laskavosti, lidské síly a odhodlání přežít vše, co život člověku přinese.... to vše je zárukou skvělého čtenářského zážitku, i když konec mi přišel trochu moc uspěchaný. Jak moc do našich životů zasáhla zvůle, osud, těžká nemoc, jak moc můžeme ovlivnit sami? Přečtěte si, vzor českého ženského románu.

09.05.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Budu se asi zase opakovat, knížky paní Aleny jsou skvělé prostě všechny, akorát u některých mi hvězdiček i chybí, zatímco jiné jsou pro mě takové vlažnější, zatím tedy Tiché roky a Hotýlek do této kategorie řadím, ale Listopád a Slepá mapa to naprosto mimořádně vyvažují a Hana - to už je dnes klasická literatura! Takže ano, skvělé a věřím, že paní Alena to unese, že někdy se to se vkusem čtenáře nepotká, i když doporučuji všechny její knihy kudy chodím. A jasně, krásně řemeslně zpracované, vím, že právě na to si paní Alena potrpí:-) A obligátní citace ze strany 100: "Byl úplně jiný než Oldřich. Rodina zbytečně čekala, že vojna Oldřicha naučí řádu a pořádku. Jestliže byl nejstarší syna rodiny Hasilovy před vojnou divoký a svéhlavý, po návratu z vojny byl ještě horší."

26.05.2022 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Dívka v ledu mi přišla fajn, četla se opravdu lehce, vše plynule navazuje, hlavní postava je velmi sympatická, ale také poměrně svérázná.... často a opakovaně porušuje všechna obecná pravidla nejen policejní práce. V realitě by to dovedla spíš do márnice nebo na úřad práce, ale chápu, že je to daň za dramatičnost. U detektivek mi více vyhovuje takové to old-schoolové postupné odhalování vraha a jeho řádného a logicky přijatelného motivu k vraždě, více než zběsilé honičky a balancování na hraně života a smrti, kdy vrahem je nakonec nějaký šílenec/psychopat. (červen: 1296 str.)

23.06.2020 4 z 5