Farma zvířat

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/277/farma-zvirat-277.jpg 4.65817
Originální název:

Animal Farm (1943)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (535)

Přidat komentář
theMarty
14. března

Dobrá kniha k maturitě. Nadčasová. Orwell je ale vždy dobrá volba.

pindo
14. března

Obsah tejto knihy rozhodne nie je obmedzený dobou, alebo vtedy aktuálnym dianím. Orwell uchopil ideu, pred ktorou si veľa ľudí zakrýva oči a podal ju v koncepte prijateľnom (poviedka o zvieracej farme). Totiž ľudia si nikdy nebudú rovní - alebo, niektorí si budú rovnejší. To je odkaz, to je zákon implicitne platný kým spoločnosť stojí na človeku. A Orwell zašiel ešte ďalej, keď ukázal, že volať po zmene, po odstránení autokracie, tyranie alebo politických hegemónoch, je zbytočná strata síl, nastúpia ďalší a rad je nekonečný.

thorir
11. března

Brilantní knížečka. Útlá, nicméně zcela zásadní a nadčasová. Je tu vše co správná diktatura potřebuje k životu. Revoluce provedená idealisty. Růžová budoucnost. Převzetí moci pragmatikem. Odstavení idealismu, nejen prosté odstavení idealismu, ale jeho proměna v úhlavního nepřítele farmy. Manipulace s fakty, manipulace s minulostí. Ohýbání pravidel ve prospěch vládnoucí kliky. Vymývání mozků hloupými slogany - ovce by mohli vyprávět. Oddělení mláďat od biologických rodičů a jejich kontrolovaná výchova pod dozorem státu a strany. Tohle považuji za zcela klíčový motiv. Nic neurychlí nástup jakékoliv diktatury tak jako mladá generace dětí obrácených proti rodičům, vychovaných k nenávisti k vlastnímu dědictví a kultuře. Co mi to jen dnes připomíná? Vše zcela zapadá do Orwellovské vize. Nepřehlédnutelná je volba vládnoucí kasty. Na komunismus a v podstatě na jakýkoliv jiný moderní skupinový ismus to sedí. Nepřehlédnutelné paralely s dneškem jsou děsivé, jednání novodobé západní extrémní levice strašidelné a až zarážejícím způsobem odpovídá představené vizi. Závěrem snad jen: Budu pracovat lépe a radostněji! Soudruh Napoleon má vždycky pravdu!

Dagros
08. března

Každý člověk by si jí měl přečíst... skvělá kniha.

Azmodan
04. března

Jak krásné ideály měl komunismus a na jak krásných ideálech stál! Dokonalé společenství. Lepší než demokracie. Bohužel však nelučitelný s lidskou povahou. Protože, upřímně, kdo z nás by si bral jen tolik kolik potřebuje a kdo vůbec určí míru toho kolik toho kdo potřebuje? Díky tomu, že si bereme víc než potřebujeme jsme jako druh tam kde jsme, na vrcholu pyramidy druhů na této planetě. A právě proto komunismus, přeze všechy své ideály nemohl fungovat a zvrhnul se ve vládu mocných nad těmi méně mocnými až bezmocnými. Ve vládu, kde bylo jen jediné pravidlo - udržet se u moci je ten nejdůležitější cíl a není dost vysoká cena pro dosažení tohoto cíle. A o tom je Farma zvířat. Její nadčasovost spočívá především v tom, že je aplykovatelná na různé sociální uskupení, na lidskou povahu obecně, na utváření hierarchie ve skupině lidí, která začíná a "sobě rovný" základně a končí vládou prohnaných a bezzásadových nad těmi slušnějšími, slabšími a přihlížejícími.

fayne
28. února

Jak tohle dilo perfektne sedi a vystihuje minuly rezim, genialni, az z toho mrazi.

maizy
28. února

Výborná kniha, dnes již klasika, kterou by si měl každý přečíst a zamyslet se nad tím. Na tehdejší dobu opravdu fascinující dílo, jehož prvky můžeme klidně aplikovat i do dnešní doby a nejen do tehdejšího totalistického režimu.
Mám jen jednu drobnou výtku. V knize se prasata dostala k moci, jelikož byla ze všech zvířat nejchytřejší (proto tomu nic nenamítám, však podle nejrůznějších zoopsychologickým průzkumů tomu tak skutečně je!). Tento jev však byl totalitním režimu opravdovou výjimkou.
*Čtenářská výzva 2018 - č. 13: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

PetraBery
24. února

Klasika, která za přečtení rozhodně stojí. Skvěle vykreslená společnost zvířat, jejich hospodaření na farmě, chování a vize budoucnosti. Podoba lidí a prasat v knize je až zarážející. Opravdu výborné dílo!

JosefPluhař
23. února

Skvěle aplikovatelné do každé doby, nejen do let totality. I dnešní politiku, politiky, politikaření v této úžasné knize najedeme. Což popravdě není příliš chvályhodné podobenství. Vřele doporučuji číst s otevřenou myslí. Skvělá četba.

Palivo
22. února

Bohužel, tato dystopická novela o budoucnosti, kdy dojde ke vzpouře zvířat a tím pádem budou následně k dostání v KFC a Mekáčích akorát fazole, bobule, špenáti a další otřesný věci, se mnou mnoho nevyvedla. Trochu mě mrzí, že se Orwell nezaměřil spíše na tento aspekt, protože to je to o co tady opravdu šlo. Nicméně chápu sdělení které se nám Orwell snažil předat: aby se zvířata nebouřila, měli bychom je všechny žrát. To já Petra kvituji, páč mě opravdu nebaví jíst nějaký lupeny. Snad se k této knize dostanou i vegani a vegetariáni, pro které je určena, aby viděli, co za pohromu nastane, když i nadále budou dělat kachnu ze seitanu a brownie z řepy.

7/10

amaenium
22. února

Moje první opravdové setkání s Orwellem. Knihu jsem měla v povědomí, ale díky výzvě Bookscalling jsem se s ní končně setkala. Farma zvířat je podle mě krásnou, takovou čistou, ukázkou vzniku tyranských režimů. Velmi pěkně a čtivě napsaná bajka, při jejíž čtení vás smýšlení zvířat až dojímá a chování prasat rozčiluje.

Duloo1994
21. února

Klasicke dielo ktore je stále aktualne

raidmnoid
17. února

Já se opravdu bavil. Příběh o tom, jak lidská společnost dokáže z jakkoli čisté myšlenky vyprodukovat hnůj, pokud si vyhrneme rukávy a dáme se do díla. Chvílemi se bavím, chvílemi se mi otevírá kudla v kapse. Problém je v tom, že se jedná o popis společnosti jíž jsem součástí - a to je bohužel smutné.

gonegirl
15. února

Klenot literatury. Bravurní vykreslení naší společnosti, jaká byla a je. Je tu zachycena lidská podstata, jak jednoduše se dá sklouznout na scestí. Přepisování historie, zákonů, pravidel. Podvrhy, vraždy, kamufláže. Všechna tahle špína, která se děla a děje...

pupopony
09. února

Bomba, i když jsem jí četl už potřetí, stále si do různých postav dosazuji další a další
lidi i z dnešního světa

KLADIK
08. února

Jedním dechem.

Marekh
07. února

Kniha se mi líbila, moje hodnocení je 100 %.

Burák
06. února

Naprostá klasika, úplná sázka na jistotu. Až se stydím, že se mi knížka do rukou dostala až teď a středoškolskou povinnost seznámit se s tímto skvostem jsem odbyla stejnojmenným filmem z roku 1954 (který ale stojí též za vidění). Farma zvířat je alegorická bajka, ze které sice mrazí, ale čte se na rozdíl od spousty jiných děl z doporučené školní četby, jedním dechem.

Zajímalo by mě, jak by se Orwell umělecky popasoval s dnešní dobou...

Nel.K.
05. února

Světová klasika, která stojí za přečtení. Zrcadlo společnosti zformované do krátké přesto naprosto výstižné knížky, která se mně osobně moc líbila. Určitě brzy sáhnu i po další knize Pana spisovatele G. Orwella.

Warty
04. února

Velice povedené. Tuto knihu by si měl přečíst každý.

Leenah
03. února

Nebudu se o této knížce dlouze rozepisovat, napsané už o ní bylo hodně... Četla jsem ji teď podruhé (prvně jako četbu k maturitě) a určitě ne naposledy. Je to nadčasové čtení, nad kterým by měl těch pár hodin strávit každý. Mně minimálně přineslo touhu víc se zajímat o historii a nezavírat oči před určitými věcmi.

el.peee
30. ledna

Knížka, ke které jsem se dostala tak trochu za trest už na základní škole - dostala jsem ji přečíst za trest. To, že to vůbec nebude špatné, jsem nečekala. Po několika letech jsem si k ní ještě vrátila a nabyta zkušenostmi i dospělostí ji přečetla nejednou znovu.
Pořád skvělá, krátce a svižně vystihuje to, co s "lidmi" může udělat moc.

Zakončila bych to krátce a jednoduše: "Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější."

Markéta ♡
26. ledna

První jsem viděla film a na základě toho si chtěla přečíst knížku.
Za mě knížka lepší, konec lepší zase film.
Určitě je to kniha, kterou by si měl přečíst každý a zamyslet se nad ní. Ať už si to někdo nespojí s dobou Stalinovou, tak tu hlavní myšlenku najde.
Skvělá kniha a doporučuji! Přečteno jedním dechem!

Lenna75
07. ledna

Poté, co si přečtete Farmu zvířat, pocítíte ještě silněji, co vše se dovede vyvinout z touhy po svobodě, pokud k ní přistoupí někdo s nečistými úmysly. Na knize je taktéž skvělé to, jak "realistická" ve skutečnosti je.

Šošán
07. ledna

Kniha mě úplně "nevtáhla" jako 1984 (proto 4*), jinak doporučuji, G. Orwell byl vizionář (bohužel)...

subisi
06. ledna

Moc dobře se čte.

Ainslee
05. ledna

Skvělá knížka, která odhaluje paradoxy lidského chování a přirovnání lidé vs. prasata je více než trefné.

knihamouder
05. ledna

Další skvělá Orwellova tvorba.
Stanovíme si pravidla a pak je dle potřeb budeme měnit v prasečí prospěch, však on si toho nikdo nevšimne. To už tu bylo, je a bude...

Já jsem zvíře, ty jsi zvíře, my jsme všichni zvířata, budoucnost jak zlato září, veselá a bohatá...

Siora
02. ledna

Trocha inspirace pro novoroční předsevzetí... :) "Budu pracovat lépe a radostněji!" Krásně vystihuje, kam až může zajít lidská povaha. Také ukazuje, jak důležité je, opakovat si historii a pamatovat si, jaké to bylo dříve, abychom na sebe nepřivolali něco, co zde už bylo, s mylným pocitem, že to bylo lepší...

Hawkey
31.12.2017

To jsou ale prasata.. ta prasata.