Farma zvířat

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/277/farma-zvirat-277.jpg 4.65367
Originální název:

Animal Farm (1943)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (483)

Přidat komentář
Leniik33
19. září

Orwell nikdy nezklame. Jeho knížky mám ráda, jsou k zamyšlení a je až fascinující, jak dokáže rozvinou své příběhy. Knížka je psaná jednoduše, ale myšlenka celého příběhu má hloubku.

fruitbueno
17. září

Hrozivé podobenství o tom, kterak si všichni nejsme rovni, které snad v žádné době nepřestane být aktuální. Orwell přeskočil svou dobu o pořádnou míli.

Francesca14
11. září

Vím, že tu skoro všichni na tuhle knihu pějí ódy, ale já buď ještě nejsem ve stádiu, kdy by mě tahle kniha něčím "dostala", nebo jsem prostě nebyla při čtení v té správné náladě... Knížka je napsaná čtivým stylem a autor se nezdržuje zbytečnými pasážemi, od Orwella si určitě chci ještě něco přečíst, ale tahle knížka za mě nic moc. Vnímala jsem v tom stejně spíš jen ten politický kontext a zvířat a jejich naivity mi bylo akorát líto. Jsem zvědavá na nějaké jiné autorovy knihy.

nickol
11. září

Orwell je můj nejoblíbenější autor . Tuto knihu mohu číst pořád dokola a vždy mě dostane.

JamesF29
09. září

Jako první jsem viděl animovaný film z roku 1954. Třikrát. Asi i proto už mě kniha nedokázala ničím překvapit, film se totiž až na drobné dějové nuance principiálně drží knižní předlohy. A ten vizuál je fakt nářez.

Michalka98
09. září

Mistrně napsané dílo, které ukazuje, že dobrá myšlenka může být snadno zneužita a převrácena lidmi, kteří usilují pouze o vlastní prospěch. Nejvíce mě zaujal ten konec. Ano, chování lidí a prasat je někdy téměř identické.

Cink262
05. září

Poučení: Jak lehko se může stát z dobře vypadající myšlenky něco hrozného.

Kniha po přečtení asi patří mezi mé nejoblíbenější, viděl jsem i film, ten mě ale v žádném případě tolik nezaujal. Kniha popisuje děj v SSSR sice na jednu stranu alegoricky, ale na stranu druhou až hrozivě podrobně, myslím, že tuto knihu by si měli přečíst všichni lidé, kteří důvěřují myšlenkám sovětského komunismu a lidem, kteří ho založili.
Občas mi bylo zbytku zvířat i líto, líto, kvůli tomu co museli vytrpět, ale i kvůli tomu, že oni nechápali co se děje a evidentně chytřejší prasata využili své inteligence ne k tomu, aby povznesli úroveň celé farmy, ale jen tu svou.
Toto nakonec zbylo ze všech 7 přikázání, které Napoleon zrušil:
VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ.

BeyondHorizon
03. září

Díky za Orwella. Je to génius, kterého potřebujeme, ale kterého si nezasloužíme. Farma zvířat je úžasná politická alegorie a doporučuji všem si ji přečíst.

Shajna
01. září

Skvělé, čtivé, vystihující. Nemám, co dodat.

peju
15. srpna

Prostě skvělé.

KejmlP
14. srpna

Mistrně napsaná kniha, což o to. Jenom bych ale rád upřesnil, že autor ji rozhodně nenapsal proto, protože by chtěl hanět komunismus, jak se řada čtenářů domnívá. Naopak, sám Orwell se k myšlence komunismu hlásil, a např. ve Španělské občanské válce bojoval za jednu z trockistických (komunistických) skupin. Ovšem odmítal režim vybudovaný Stalinem v SSSR. A v tom je také jádro interpretace knihy:
Zvířecí revoluce (komunistická revoluce) je dobrá, zavede spravedlivý režim (socialismus), i první kroky pod vedením Majora (Lenina) jsou dobré, ale kritika začíná ve chvíli, kdy se moci zmocní Napoleon (Stalin), vyžene hodného Kuliše (Trockého) který to myslel dobře, a změní režim na diktaturu jen svojí skupiny. Zvířecí alegorie na trockistickou interpretaci dějin SSSR. Nikde v knize není řečeno, že "komunistická revoluce je špatná", ale píše se: "moc po revoluci získali ti špatní, ale byla tu jiná možnost.". Je tedy třeba znát autora.
(Pro neznalé: Trockij byl Stalinův soupeř, poražený v boji o nástupnictví po Leninovi, který se od něj v brutalitě postupů příliš nelišil, ale měl jiné názory na některé myšlenky a cíle, mj. se chtěl třeba soustředit na rozšiřování revoluce po světě, zatímco Stalin se více soustředil na Rusko samotné. Trockij a jeho následovníci v exilu pak vypracovali svoji verzi dějin SSSR, v nichž tvrdí, že Stalin zradil Leninovy ideály a zavedl v SSSR diktaturu jedné byrokratické kasty.)
Nic to nemění na kvalitě knihy a tom, že obecněji ji lze vnímat i jako varování před vznikem totality, byť Orwell to myslel trochu jinak.

cepice
12. srpna

Schopnost autora alegorický popsat zrůdnost komunismu je až neuvěřitelně mrazivé přesná.

Mikkinnen
09. srpna

Skvělá kniha, ze které místy až mrazí. Zrůdný komunismus v čisté podobě.

Terezk-a
01. srpna

Mě se kniha moc líbila.
Komunismus vysvětlen na zvířatech. Líbilo se mi že jsem si v knize prošla celým vývojem tohoto politického směru a tím jsem ho i lépe pochopila.

Dobře že je tato kniha zařazena do povinné četby.

Gabba99
28. července

Povinná četba, kterou jsem četla nepovinně až v pozdějším věku. Vtipné a smutné zároveň, myslím, že se nic nezměnilo, jen mě to utvrzuje v tom, že se lidé opravdu chovají jako hloupé stádo, což je smutné..a ponaučení, když se dívám kolem..zatím nepřichází..

allebra
28. července

Farma zvířat je klasika, stále aktuální. Kdo je nahoře, chce ještě výš. Kdo má hodně, chce ještě víc! Přirovnání ke stádu je také velmi trefné. Všechno je to v lidech (a ve zvířatech).

Jacck
24. července

V této útlé knížečce je formou alegorie vysvětleno, proč komunismus nikdy nebude fungovat. Ono se vždycky najde nějaké to prase Napoleon, které tvrdí, že všechna zvířatka jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Hakem
22. července

Wow.. aneb jak do 60 stran shrnout cely zvraceny system a vsechny povahove vlastnosti lidi (pardon, zvirat). Bohuzel, jinak to asi neumime.. bylo mi neskutecne lito Boxera a skoro celou dobu cteni jsem mela husi kuzi..

slapyd
12. července

Vynikající kniha, ke které se člověk rád vrátí.

Zuzka.K
10. července

Kniha přečtena jedním dechem a určitě bych si jí přečetla i kdybych jí neměla v maturitní četbě. Určitě by si jí měl každý přečíst a nebo se aspoň podívat na animované zpracování. Pro mě poučná kniha, nad kterou se člověk určitě zamyslí.

Adele02
10. července

3,5*
Fakt se mi to nelíbilo tolik, jak jsem chtěla, ale ta poslední slova za moc. Orwell přesně věděl, kam udeřit.

All animals are equal, but some animals are more equal than others.
-čteno v originále-

smazenaryba
06. července

To, ako si kto užije dve najslávnejšie Orwellove diela závisí od toho, ktoré si prečíta skôr. Obe sú tématicky veľmi podobné a opakuje sa v nich niekoľko takmer identických scénárov. Neznamená to doslova, že Orwell sa opakoval. Obe diela majú svoje jedinečné nápady a nezabudnuteľné momenty. No ak máte už jedno dielo zasebou, nevyhnutne budete pri tom ďalšom vidieť podobnosti. Ja som čítal Zvieraciu farmu ako druhú. Nebudem samozrejme hodnotenie znižovať, túto modernú bájku som si fakt užil. Nemôžem sa však zbaviť myšlienky, aký asi dopad by na mňa toto dielko malo, ak by som ho čítal pred 1984. Narozdiel od 1984 je totižto Zvieracia farma tým viac originálnym počinom. Zamjatin, Huxley či Boye veru totalitnú bájku nenapísali.

Horselen
05. července

Jedna z těch povinných knih, které opravdu stojí za to, si přečíst. Obsahuje myšlenku, ne jen prázdná slova. Navíc má pouze pár stránek, které rychle ubíhají.

Katranis
04. července

Klasická kniha. Rozhodně by neměla být zapomenuta.

regulax
25. června

Četlo se to jedním dechem. Klidně bych si to za čas zopakovala a určitě to bude stále pravdivé a aktuální. Hláška "Nechovej se jako prase!" vznikla určitě díky podnětu knihy Farma zvířat.

zanetkov77
20. června

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale zaujala mě, vtáhla do děje a donutila přemýšlet nad základní myšlenkou celého díla, a to je asi to hlavní.

Michaleus
19. června

K tejto knihe som sa dostal takto: prečítal som si knihu 1984 od rovnakého spisovateľa a nesmierne ma zaujala. Vyhľadal som si viac kníh od tohto spisovateľa a jednou z nich je aj Zvieracia farma. Ide v nej o to, že zvieratá sa zmocnia farmy a pretvoria ju podľa svojich predstáv. Niektoré zvieratá na farme ale túžia po moci a preto zavedú kasty a verejné popravy. Verejne hanobia prasa Snehuliak, ktoré ušlo z farmy kvôli poštvaným psom a vyhlasujú ho za verejného nepriateľa číslo jeden. Stratí sa úroda? On to urobil! Spadne mlyn? Je to jeho práca! Niekto ukradne mlieko a vajcia? On je páchateľ! Autor sa v nej drží svojho štýlu a prakticky ide o rovnakú tému ako v knihe 1984. Opisuje spoločnosť, ktorá je pod krutou nadvládou. Vláda (v tejto knihe je to prasa Napoleon) drží svojich občanov
v štichu vyhláseniami o veľkom blahu a o tom, koľko obilia vypestovali tento rok. Spomienky na starý život sú potláčané a spolu s ním aj akékoľvek prejavy vernosti starému systému a starej vláde. Mláďatá sa musia už od malička podriaďovať tyranskému režimu, pravidlá,
ktoré pred rokmi slávnostne spísalo prasa s menom Major, sa upravujú podľa prasacích potrieb.
Celkovo na mňa kniha urobila dobrý dojem, jediné, čo by som jej vytkol, je to, že je až priveľmi podobná knihe 1984.

Tanja00
18. června

Úplně mě z toho přešla chuť na vepřové...

surynas
18. června

Silný zážitek. Jinak se to nedá popsat.

Sofós
13. června

Geniální kniha, která ukazuje, že původně dobrá myšlenka se může zle zvrtnout a jak málo stačí a nastolí se totalita. Nechápu, že vyšla už v roce 1943. Je tak nadčasová, až z toho mrazí. Rozhodně doporučuji k přečtení!