Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 9986 1156

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Žánr:
Literatura světová , Novely , Romány

Vydáno: , Práce
Originální název:

Animal Farm , 1945


více info...

Komentáře (1156)

Komentáře 1156 Recenze 10

MagdaK971
MagdaK971
19.02.2024 5 z 5

Velmi nadčasové a dobře napsané. Doporučuji.

Naďa2411
Naďa2411
19.02.2024 5 z 5

Má druhá akniha od tohoto autora, opět jsem s jeho nadčasovým dílem spokojena. Smekám v jakém roce byla kniha napsaná, protože toto dílo je stále aktuální, jak se historie stále opakuje. V této bajce vystupují soudruzi jako zvířata, která chystají revoluci - strhnout vládu lidí. Vůdcem je major - v podobě prasete. Velmi pěkně zamaskované ostré téma v době komunismu, kritika tehdejšího SSSR. Téma k zamyšlení, doporučuji.


petym
petym
08.02.2024 5 z 5

Určitě plný počet hvězd. Příběh je nadčasový a pravdivý. Je to varování a ne návod jak se chovat.

Dinosaur
Dinosaur
08.02.2024 5 z 5

(10/10, přidávám do Doporučených)
Co dodat, ostuda, že jsem se k tak krátké knize dostával tak dlouho. Podobně mrazivé čtení jako 1984, tentokrát o tom, jak taková totalita může (pomalu a nenápadně) vzniknout.
Každopádně kreslená verze filmu mi v dětství způsobila menší trauma, protože jsem si myslel, že když v televizi dávají něco kresleného se zvířátky, tak to bude jistě nějaká pohádka. Jako dítě jsem to samozřejmě nechápal a obzvlášť po scéně s Boxerem jsem byl dost otřesen i když to jsem byl vlastně při čtení i teď.

Igor1311
Igor1311
05.02.2024 5 z 5

Dielo, ktoré nikdy nezostarne a vždy bude aktuálne, až aktuálnejšie. Dokonale zobrazuje našu spoločnosť, kde všetci sú si rovní ale niektorí sú si rovnejší. Vyhraj voľby a môžeš všetko.

Aleshgang
Aleshgang
02.02.2024 5 z 5

Z literárních klasik to jednodušší. Text byl pochopitelný a nezestárl (což nemohu říct třeba u Švejka). Co se týče příběhu splňoval svůj účel, a několikrát jsem si během čtení říkal: co mi to jenom připomíná. Pokud si plánujete Farmu zvířat přečíst, neváhal bych a pořídil si jí. Je to sice krátká četba, ale rozhodně na ní jen tak nezapomenete.
DODATEK: Četl jsem vydání od fortuna libri které dostalo skřipec, ale co jsem porovnával s audioknihami, tak tam byla změněna pouze nějaká slova, takže o nic nepřijdete.

KudrnatáHolka
KudrnatáHolka
27.01.2024 5 z 5

Dlouho jsem si chtěla Farmu zvířat přečíst, přeci jen je to notoricky známá kniha. Jestli jste dosud nečetli, rozhodně to dlouho neodkládejte. Na těch pár stránkách dokázal Orwell mistrně vylíčit praktiky komunistického režimu, tyranie a naprostou nedůležitost života jednotlivce. A tohle je potřeba si připomínat pořád.

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
24.01.2024 5 z 5

Některá prasata si jsou holt rovnější...

MartaPear
MartaPear
24.01.2024 5 z 5

Chtěla jsem dohnat mezeru ve vzdělání a konečně se dozvědět, co na té knize všichni mají. Už to vím... Úžasná alegorie a satira, podobenství se stalinistickou érou v SSSR, dějově se skupinka zvířat na farmě vzbouří, vyžene lidi z farmy a vede ji sama, jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Úžasné dílo!

Nifredil
Nifredil
24.01.2024 4 z 5

Bez debat vynikající. Pro ty, kteří se chystají teprve ke čtení, tak jen napíšu, že mají čekat bajku a že rozhodně nebudou zklamáni. Je to prostě vynikající a právem považováno dnes už za klasiku.

Boboking
Boboking
17.01.2024 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Zvlášť, když jsem prvních 18 let života strávil ve světě, kde si "všichni byli rovni, ale někteří rovnější" . Přestože literární teoretici považuji tento Orwellovuv román za průměrný, až podprůměrný, jako politická bajka úžasný. Přečteno v rámci ČV 24.

evasmem
evasmem
07.01.2024 5 z 5

Orwellova unikátní a geniální alegorie. Reference jsou jasné a kvalitu díla už dávno prověřil čas. Tak dobře napsané, že se mi z toho samého "soudruhu" sem, "soudruhu" tam až vařila krev v žilách. Byla jsem naplněna pocitem odporu (a zároveň lítosti a soucitu k pár snad skutečně dobrým zvířatům). Obávám se, že po přečtení této knihy se už bohužel nikdy nebudu moct podívat na prase, aniž bych si vzpomněla na jistý tragický příběh, který se kdysi odehrál na jedné fiktivní anglické farmě.

Audrina
Audrina
31.12.2023 5 z 5

Nesmírně nadčasová kniha se spoustou silných myšlenek. Postupný přerod rovnostářského přístupu v totalitu je neskutečně silný

majc
majc
29.12.2023 5 z 5

Četla jsem podruhé, a i tak na mě knížka udělala silný dojem jako při prvním čtení. Má prostě sílu.
Postupné měnění přikázání, historie a celkové myšlenky animalismu, z toho mi šel mráz po zádech.

Hall3006
Hall3006
20.12.2023 5 z 5

Alegorie o vzestupu a selhání totality je pro čtenáře, jehož země totalitou prošla a nemá pokřivené vidění zcela jasná. Ač kniha je útlá je tam vše, co pro usvědčení z totalitarismu stačí. Moc povedená kniha, která mi ukratila dlouhou chvíli na nemocničním lůžku a pomohla ji nevnímat.

RadimB.
RadimB.
11.12.2023 4 z 5

Knížka se mi hodně líbila. Připomínala mi jinou knihu od Orwella 1984 i když děj se děje na farmě a hlavní hrdinové jsou zvířata. V nadnesené formě krásně ilustrovala proměnu dobrých myšlenek až k tvrdé totalitě. Což se v historii hodněkrát stalo a kdykoli zase může stát. Určitě můžu doporučit.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Skvělé dílo, určitě se k němu vrátím. 87%

stelka_knihomol
stelka_knihomol
17.11.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, zároveň mě to bavilo, zároveň jsem byla i dost naštvaná, že bylo lidstvo součástí takového režimu. Myslím, že by si tuhle knížku měl přečíst každý, ať už se o politiku hodně zajímá, nebo mu je vlastně většinou úplně jedno, tak jako mně.

markej
markej
17.11.2023 3 z 5

Alegorická bajka o tom, jak zvířata v čele s prasaty vyhnala z Panského statku jeho majitele pana Jonese, sama se tu ujala vlády a přejmenovala místo na Zvířecí statek.

Původní myšlenka, že všechna zvířata si budou rovna, časem samozřejmě bere za své a vedoucí role se ujímají prasata, která postupně nastolují totalitní režim (analogie se Sovětským svazem). Zvířata se všem lžím, manipulaci a vykořisťování podřizují, věří prasatům, že to s nimi myslí dobře.

Nakonec prasata opět navážou kontakt s lidmi, ačkoli to předchozí roky zavrhovala, a když se ostatní zvířata na společnou skupinu lidí a prasat podívají, už ani nerozeznávají, kdo je kdo, prasata i lidé se sobě navzájem tolik podobají, že je nejde rozlišit.

Téma Zvířecího statku je samozřejmě silné, naléhavé, stále aktuální, nadčasové, ovšem to zpracování mi až tak neotřelé, nezapomenutelné či nějak originální a brilantní nepřipadalo, čili v konečném hodnocení zůstávám tak na půli cesty.

Knížka vyšla v novém překladu Viktora Janiše v edici Classics.

Hodnocení: 3,5 z 5

Jonna
Jonna
15.11.2023 5 z 5

AUDIO Knihu jsem tentokrát nečetla, ale poslouchala. Pořád mi z ní není dobře; hlavně proto, že je zase stále více aktuální, lidstvo je nepoučitelné, stejně jako ta zvířata.