Farma zvířat

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/277/farma-zvirat-277.jpg 4.66322

Animal Farm (1945)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Práce

Hanka_Bohmova
předevčírem

Znovu jsem četla Farmu zvířat - už jsem si nepamatovala podrobnosti a dcera mě požádala, abych jí vysvětlila některá místa, jejichž významem si nebyla jistá. A nemohla jsem se při četbě ubránit docela aktuálním asociacím. Od populárních pohrdavých poznámek na účet neefektivního "demokratického žvanění" a snah zrušit to či ono (jak rádi by i dnes někteří vyhlásili, že "diskutovat se již nebude") přes strašení namísto argumentů (návrat pana Jonese jako univerzální konečná odpověď na všechno, copak mi to jen připomíná?) až po bohapustou nestydatost dnešních Pištíků.

Emereth
29. listopadu

Geniální. Ono vlastně musí být neskutečně těžké napsat něco tak jak to opravdu je, aby to bylo vtipné a zároveň se nad tím čtenář pořádně zamyslel. Nemůžu říct nic jiného, než že to prostě SEDÍ. Tak trefný "popis života" jsem neviděla. Každá diktatura je stejná. Vždy začíná stejně a konec pak záleží jen na lidech, jak dlouho se ještě nechají klamat.

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!

markéta783
23. listopadu

Další kniha, kterou je dobré si přečíst i když se taky nečte nejlehčeji. Moc krásně napsaná alegorie o tom, jak se lidi nikdy nepoučí, pořád věří a pořád dostávají nejen obrazně přes tlamu. Všechno se v historii stále opakuje, sliby - chyby a buch ho klackem po držce. Četla jsem opakovaně a nelituju.

Vé_
22. listopadu

Právě proto, že je to alegorie, jsou zde prostě a jednoduše vysvětleny jednotlivé mechanismy diktátorským režimů. Tak milé děti, nějak tak se to všechno semlelo. Kniha nejde tak do hloubky jako 1984, ale neztrácí nic ze své uvěřitelnosti.

barca7361
19. listopadu

Četla jsem ji povinně k maturitě, ale opravdu mě zaujala a poznamenala. Člověk se při jejím čtení opravdu zamyslí...

darksterka43
18. listopadu

Pro mě velmi užitečná a poučná kniha která mi umožnila si udělat výlet do dob totality kterou jsem díky Bohu nezažila a jsem za to ráda.

Skalara
16. listopadu

Dala jsem si tuto četbu do povinné četby na střední a vůbec jsem nelitovala.

ivca79
14. listopadu

Viděla jsem animovanou pohádku někdy v devadesátých letech. Pak jsem zjistila, že je to podle knihy, kterou jsem si ve 2004 koupila (dle roku vydání), ale nejsem si vědomá, že jsem jí četla. Oboje je to velice poučné! Za mě povinná četba :)

Pepina19
11. listopadu

Když jsem četla tuto knihu, bylo mi hodně úzko.
Na konci jsem bulela. Tato kniha mi zůstala pod kůží.

Crozz
11. listopadu

Geniální dílo, klasika klasik, super.

Pasadenka
11. listopadu

Farma zvířat, jakožto nepovedený pokus o vzepětí se vůči majestátu lidského nihilizmu doplněného o požitkářství, nemohlo dopadnout jinak než setřením rozdílu mezi člověkem a prasetem, jelikož rozdíly se hledají vskutku těžce. Dělám si legraci. Profláklá alegorie na budování socializmu, sociálního inženýrství a ukázkového vykořisťování. Ale k tomuto dílku se tak silná slova vesměs vůbec nehodí. :)

Pro mě bylo čtení knížky požitkem, a to v každém jazyku. Způsob Orwellova vyprávění je velice zdařilí. Dle mně se nejedná o jeho nejlepší dílo. No dokázal do obecného podvědomí přenést jednoduchý obraz společnosti a archetypů. A jak je u něj zvykem, každého střízlivě uvažujícího člověka tím značně vytrhne z otrlé bdělosti.

U farmy mi vždy vytane na mysl Rusko – když přemýšlím nad tím, co se po zvržení Carevstva vše v této chladné zemi událo. Jak se nemyslitelné stalo běžným. Mrazí mě z toho v zádech. Farma není pro každého. Jsou zvířata, které se nenaučí ani abecedu, natožpak aby uměli číst. Nebo oslíci, kteří vědí, že jejich život bude vždy stejný. Oni vědí své. Leč pro zvídavé, pro zvídavé tato knížka opravdu je. :)

Mruskulka
11. listopadu

Naprosto úžasná, což jsem vůbec nečekala. Ještě ji stále vstřebávám. Autor v ní dokonale vystihl tehdejší společnost a život v totalitním režimu. Tahle kniha ve mne zanechala mnoho emocí. Určitě doporučuji

SweetCake
04. listopadu

Průměr. Nenadchne, ani neurazí. K maturitě dobrá a pochopitelná. Líbilo se mi znázornění totalitního režimu na zvířatech formou alegorie.

Nicolka77

Knížka k maturitní četbě, bohužel jsem nestihla přečíst k maturitě.. tak na ni přišla ráda teď..nemůžu hodnotit kladne ani záporně pro mě takový průměr. Tohle prostě nebyla úplně kniha napsána pro mě.

Efesus

Prostě geniální. Je obdivuhodné, jak je i po letech kniha stále aktuální. Občas si říkám jestli Orwell nespolupracoval s Nostradamem. Za mě výborné.

ElizabethK

Knize jsem se dlouho vyhýbala kvůli všeobecné popularitě. Nakonec jsem se dostala do fáze, kdy nečíst Orwella znamená nemít literární rozhled.
Po přečtení musím říct, že je kniha krásně napsaná a má hluboké myšlenky. Politický podtón díla je více než patrný a spojitost s totalitními režimy je zjevná.

Několikrát jsem kroutila hlavou nad nechápavostí a krátkozrakostí zvířat na farmě, ale pak jsem se zamyslela nad otázkou, jak bych na jejich místě reagovala já. Vezmu-li v potaz zastrašování a mylné informace, je mi jasné, proč zvířata Napoleonovi tak věřila.

Knihu tedy beru nejen jako skvělé podobenství Orwellovy doby (navíc také částečně poselství, jak se píše v doslovu), ale i jako varování před případným budoucím nebezpečím.

jindrich7442

Po letech jsem opět sáhl po Orwellovi a konečně k eho Farmě zvířat. Je neuvěřitelné jak uměl Orwell být nadčasový. Ač se v dnešní době jeví příběh spíše komický a jako satira, je nutné si uvědomit, že se jedná o výsledek ideologického prozření...

DommiP

Geniální ! Určitě by si měl každý přečíst, alegorie na totalitní režimy a vlastně velmi dobrá prognóza budoucích dějin. Až neuvěřitelné.

Ladislav73

Stále aktuální téma.
Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ — George Orwell. Tento citát od autora knihy vystihuje podstatu celé knihy.

Měňavka

Výborná četba. Autor to měl v hlavě pěkně srovnané a skoro s jasnovideckou přesností nám předložil budoucnost jako na talíři. Doporučuji!

ludek.n

Krásná alegorie na totalitní režimy, která v mnohém předběhla dobu a ukázala se jako neuvěřitelně přesná prognóza světových dějin. Kdyby nic jiného z Orwellova díla nepřežilo, heslo „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější“ coby výstižné a trefné zpodobnění základní myšlenky komunismu by se mělo vytesat do kamene na věčné časy. Vždyť i my jsme to v této zemi zažili, někteří dokonce na vlastní kůži, když se svině dostaly ke korytům a určovaly co je a co není pravda, lidská důstojnost, hrdost, svoboda a spravedlnost. Všechno v této knize je: překrucování historie, bohapusté lži ve jménu vyššího cíle, třídní nepřátelé, falešná ideologie, všemocná státní bezpečnost, strach projevit vlastní názor i rychlé zapomínání na hlad, strádání a zklamání. Boxerovo socialistické motto „Budu pracovat lépe a radostněji“ jsem jako dítko školou povinné slyšel v nejrůznějších obměnách snad milionkrát a dodnes mi z něho běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na všechny souvislosti, které s sebou v dané době neslo. Orwell byl génius a jeho Farma zvířat je děsivé čtení…

Tesák

Neuveritelne. Jak to mohl takhle napsat? Vzdyt to psal v roce 1943. .... na netu jsem se docetl, ze kniha vysla v Ceskoslovensku v roce 1946 a pak az v devadesatych letech. Soudruzi se pry v knize prilis nachazeli.

kykiryki28

FARMA ZVÍŘAT je nádherná kniha, kterou by si každý měl přečíst! Zde si člověk uvědomí, jak se najednou může objevit v tak absurdním světě, o kterým se píše ve Farmě zvířat. Demokracie, svoboda a rovnost je pro náš svět důležitější, než si myslíme. A to bychom si měli připomínat každý den!

Tato kniha je tak DOKONALÁ, jak jen tak DOKONALÁ snad být nemůže! Doporučuji všem přečíst! Toto si opravdu nesmíte nechat ujít!!!

StephenKingje

Takže, Farma zvířat...
Klasická totalitární satira od jednoho z nejvíce oceňovaných autorů 20. Století. Zajímalo mě, jestli tahle kniha ke vážně tak dobrá, jak se o ní tvrdí. A můj konečný úsudek zní: JE.
Rozhodně chápu důvody, proč se tato kniha přiřadili do povinné četby. Tíživá atmosféra, spojena se skvělým dějem a dokonalou absurditou-toto všechno zde najdete a všechny tyto prvky fungují dokonale. A opovážím se dokonce tvrdit, že je to jedna z nejlepších knih, které byly kdy napsány. Velice, velice silný zážitek.

HODNOCENÍ: 10/10

martin9134

Text, který předvídal budoucnost. Naprosto fascinující a zároveň strašidelné. Ukazuje vlastně to, že když má člověk (v tomto příběhu zvíře) moc, bude ji nadále zneužívat. V tomto případě to dospělo až do stádia kdy zvířata měly na Farmě zvířat nakonec stejné „svobody" u lidí, tak u prasat.

Véča

Knihu jsem četla již podruhé a opět se dostavilo mrazení po celém těle, když jsem si dávala příběh do kontextu s historií. Napsat v roce 1944 takovéto dílo a dokonale v něm vystihnout, co všechno může a bude následovat... Neuvěřitelné.

Danago

Tato kniha je klasika, věděla jsem o čem je , jako asi každý. Ale přečetla jsem si ji až teď kvůli knižní výzvě. Co napsat? Taková smutná historií prověřená pohádka....
Jako kniha 1984, tak i tato kniha jsou šokujícím způsobem nadčasové .

Allia

Velice zajímavě a poutavě napsaná kniha. Trefně popisuje dění v dané době a v některých částech mi připomíná i dnešní dobu. Celkem škoda, že jsem se ji tak dlouho vyhýbala :-)

kamienok

Už jsem jí četla několikrát a je to prostě skvělá knížka :)

simonit

Musím rict, že tolik bych od této knihy ani nečekala...parádně vystižená politická situace i podobnost mezi zvířaty a lidmi. Místy jsem se i zasmála. Ale aspoň si uvědomíme, že je to všechno vlastně pravda. Moc doporučuji!