sioux sioux komentáře u knih

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Moje druhé setkání s Deaverem a spokojenost. Výborná zápletka, dobré dialogy, zajímavé hlavní postavy, magický Hrobař. Trošku to pro mě ztratilo tempo někde za půlkou, ale závěr byl opět dobrý.

05.05.2014 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tučková je výborná spisovatelka, stejně jaku u Bohyní napsala knihu, která je pro mě tematicky nezajímavá, ale díky jejímu stylu psaní jsem jí rychle přečetl a určitě na ní nezapomenu. Kolem strany 100 jsem knihu chtěl odložit a už se k ní nevracet, protože se mi to zdálo nechutné a že tohle tedy nemám zapotřebí číst. Ale po pár stránkách se to zase dalo, už to nebylo tak šíleně depresivní a pesimistické.
Mně osobně se více líbila druhá část knihy a úplně jsem miloval, když byla v hlavní roli Barbora.
Hodně, hodně silný příběh.
Už se těším, co napíše Tučková příště. Potěšilo by mě, kdyby svůj dar psát namířila na nějaké optimističtější téma, aspoň trochu.

13.04.2014 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Nádherné dílo. Krásně psané. Peter May má úžasnou schopnost vystihnout atmosféru syrových ostrovů Skotska, neustále bičovaných deštěm a větrem. Příběh je také zajímavý, dobře plyne, je neustále se na co těšit, charaktery jsou dobře napsané a sympatické, takže jim lze držet palce a příběh s nimi prožívat. Perfektně popsaný dementní stařec. Líbilo se mi to ještě víc než Skála.
Slabiny románu mě napadají dvě - těch popisů počasí je tam opravdu mnoho, takže mě asi v půlce knihy začalo s úsměvem napadat, že Peter May je meteorolog a že to počasí je důležitější než příběh. Ale to je spíše taková humorná drobnost a nijak moc mě nerušila. Druhá je větší slabina a tou je závěr. Ta kniha tak nádherně plyne, není to ani moc thriller ani detektivka, spíš perfektně napsaný příběh a tak pak ten jakoby thrillerový závěr mi do toho neseděl. To mi vadilo i na Skále, ale tady ještě více. Ale to se týká jen posledních asi 20 stran, jinak jsem celou knihu miloval. Howgh!

07.04.2014 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Dobrý Nesbo. Děj hladce plyne, bez zbytečných kudrlinek a odchylek, v některých situacích mi na hrdinech docela záleželo, což mám rád. Není to sice extrémně napínavé, ale dobře se to čte. Prolínání s druhou světovou se mi také líbilo. Jedna z lepších knih poslední doby.

05.04.2014 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Úžasná vulgární romantika. Bravurní schopnost vystihnout okamžik a atmosféru.
Nevím proč, ale mně knihy Bukowského pomůžou vždy, když jsem dole. Podle mě lepší na depku než antidepresiva.

01.04.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Ze "Vzkazu v láhvi" jsem byl nadšen, "Žena v kleci" se mi líbila, ale ty "Zabijáky" nějak nemůžu dočíst. Jsem v půlce a pořád utíkám k jiným knihám. Možná bude problém v tom, že číst tři knížky Jussi Adlera za tří měsíce je prostě příliš mnoho. Navíc se mi zdá. že je v "Zabijácích" poměrně dost politických klišé a že se autor snaží zalíbit masám.
Stejně jako u předešlých knih Adlera jsou negativní postavy popsány lépe a uvěřitelněji než ty, které by měly být pozitivní (i když vyloženě kladná postava tam není ani tak).
To neplatí jen pro Adlera. Je to jak ve filmu, když herci tvrdí, že se negativní postavy hrají lépe.

28.02.2014 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

"Vzkaz v láhvi" se mi moc líbil a tak jsem se pustil i do "Ženy v kleci". Četl jsem to hned po sobě, takže se to dá dobře srovnávat. "Vzkaz" se mi líbil mnohem více. Zdál se mi napínavější a líbilo se mi, že tam je více času věnováno životu lumpa a jeho obětí. Tady je víc o životě a vyšetřování komisaře a to mě občas nudilo. Na druhou stranu jako plus bych uvedl, že snaha autora o vtipné hlášky v podstatě po každé komisařově myšlence mi nepřišla tak upracovaná jak ve zmíněném "Vzkazu".
Ale celkově se mi to líbilo, dobře se to četlo, tak nějak to nekomplikovaně plynulo a závěr byl výborný a napínavý.

02.02.2014 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Výborná věc. Po dlouhé době thriller, který jsem si vychutnal. Perfektně zpracované příběhy obětí i lumpa. Víc mě bavilo, když se psalo o nich, než o hlavním hrdinovi. Na rozdíl od jiných mi nepřišel jeho humor zábavný, spíš takový upracovaný a za každou cenu.
Ale to byla maličkost, celá kniha je skvělá věc a hned jsem si koupil Ženu v kleci. Doufám, že to bude na podobné úrovni.

21.01.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak nevím, jestli je u mě něco špatně nebo jsem to nepochopil. Tolik lidí jak tady, tak na Amazonu,to hodnotí tak pozitivně a já to nebyl schopen dočíst. Téma mi přišlo zajímavé, láska ke knihám, druhá světová, záchrana uprchlíka, mladá dívka jako hrdinka, ale vůbec mi to nepřišlo čtivé. V půlce jsem to odložil a pak jsem se k tomu po nějakém čase vrátil a zase nic.

Nějak jsem se se Zlodějkou knih nepotkal v dobrém rozpoložení.

29.12.2013 3 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Četl jsem to v originále a je to vynikající kniha. Divoký Západ tak, jak vypadal. Četl jsem celou ságu, škoda, že u nás vyšla jen tato kniha. První část je "Dead manś walk," následuje "Comanche moon", pak "Lonesome dove" a končí to "Streets of Laredo". Všechny knihy jsou skvělé, dokonce Osamělou holubici nepovažuji za nejlepší, výše hodnotím první dvě z celé ságy.

Podle mě Larry McMurtry dosáhl v těchto knihách svého vrcholu a všechno další, co napsal, už je mnohem nižší kvality.

29.12.2013 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Do dvou třetin naprosto skvělé. Zajímavé, dobře psané, velmi čtivé, originální myšlenky a některé velmi zdařilé charaktery. Některé postavy z amerického městečka mi připomínaly dokonale vykreslené charaktery z knih S. Kinga.

A pak se to nějak zlomilo a začalo mě to nudit a závěr byl vyloženě překombinovaný a komplikovaný, že už jsem to jen prolistoval.

Velká škoda, byl to velký příslib.

28.12.2013 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Téma mi přišlo úžasné. Skvělý nápad na napsání knihy. Reality show budoucnosti. Dekadence společnosti vrcholí, stejně jako ve starém Římě.
Ze začátku mě to bavilo, ale zhruba v půlce jsem se začal do čtení nutit a pak už jsem jednotlivé části přeskakoval. Přišlo mi to stále stejné.
Podle mě nuda v této knize zvítězila nad zajímavým tématem.

25.12.2013 2 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Obdivuji odvahu autorky napsat knihu o neúspěšné adopci minoritního obyvatelstva.

Kniha to je podle mě strhující a zároveň hrůzostrašná v tom, že se z toho začarovaného kruhu předsudků nelze vymotat.

Napadají mě dva citáty. "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." "Charakter člověka poznáš podle toho, kolik pravdy o sobě unese."

Úžasná kniha, ale rozhodně ne zábavná literatura.

23.12.2013 5 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Na knížce se mi nejvíce líbil obal.

Nakonec jsem to dočetl, ale byla to dřina. Jak skládat valník s uhlím.

22.12.2013 2 z 5

Moc hezké. Takové milé. Jako pohlazení. Občas smutné, ale pořád milé. Některé pasáže skvostné.
Trochu mi to atmosférou připomínalo Remarqua, asi to bylo těmi uprchlíky, kteří nikam nepatřili, stejně jako někteří Remarqovi hrdinové.
Stejně je hrozné, když člověk kvůli svým odlišným názorům musí opustit vlastní zemi.

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Pokud se mi vybaví nějaká kniha, která mě opravdu zasáhla, tam někde strašně hluboko, kde už se chápání mísí s mystikou, tak je to Cesta od McCarthyho. Neskutečně silný zážitek. Četl jsem a chvílemi se přistihnul, že zadržuji dech.
Kdykoliv ten syn řekne v těch hrozných podmínkách "tati", tak mě šel mráz po zádech.
Věcné, přesné, jednoduché, děsící, dojemné.
Ke knize se vrátím, ale zatím kolem ní chodím oklikou, mám z ní normálně strach.
Síla, fakt síla.
Autor má můj obdiv za to, jak zpracoval toto téma, a s jak zdánlivě jednoduchým vyjadřováním dosahuje tak silného dojmu.

Skála Skála Peter May

Ať žije Skála!!
Velmi velmi dobré. Přistihl jsem se, že po přečtení možná už několik stovek detektivek a thrillerů mě většina začíná nudit, když tam kromě detektivní zápletky není ještě nějaký silný příběh. A tady jsem ho našel. Dobře psané a zajímavé charaktery.
Těším se na další.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tato kniha se velmi rychle zařadila mezi nejlepší knihy, které jsem letos přečetl. Velmi silný příběh.

20.12.2013 5 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

V moři různých thrillerů a špinonážních románů tento určitě vyčnívá. Čtivost a napětí, to je normální, zápletka, taky dobrá, ale co ho činí nadstandardním jsou hlavní charaktery, které jsou mimořádné. Pro mě to byla čtenářská pochoutka a vychutnával jsem si každou větu.
Na druhou stranu musím říci, že díky Šibumi jsem se vrhnul i na další knihy tohoto autora a byl jsem zklamán. Šibumi je skvělý, ale je prostě jen jeden

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Velmi náročná kniha. Nevím, jestli se mi líbila nebo ne. Hlavní hrdinové mi přišli divní, takoví vyšinutí. Jak filmy mimo Hollywood, snaha se odlišovat za každou cenu. Ale na druhou stranu jsem to dočetl a pamatuji si ji i po roce, což se o mnoho jiných knihách říci nedá.
Doporučuji spíše náročným a nekonformním čtenářům, kteří si libují v podivných až ujetých hlavních postavách

19.12.2013 3 z 5