Rok kohouta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Spisovatelka, která nemůže psát. Tíseň úplně strašlivá. Nikomu to neříkám. Stejně to nepomůže. Já mám tíseň a já s tím musím něco dělat. Nikomu to neříkám a přitom mám čím dál větší potřebu s někým se objímat (a být objímaná), někoho hladit (a být pohlazená), s někým se milovat (a být milovaná), k někomu se schoulit... Je devět. Patrik má mít první výslech na policii (z úterka přeloženo na středu, nevím proč). Když jsme mu nestáli ani za telefonát, z účasti jsem se omluvila. Nezajímá mě to. Jak to asi probíhá? Policie už Patrika dávno neznervózňuje ani nestresuje, po všech útěcích z výchovného ústavu, po šťárách v pražských nočních klubech, kde se převážně zdržuje, po tom, co ho několikrát sebrali a drželi na vyšetřovně, dokud si pro něj z ústavu nepřijeli... Je v pohodě. Tíseň....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/576/rok-kohouta.jpg 4.1708
Nahrávám...

Komentáře (133)

Kniha Rok kohouta

Han-nah
24. května

Tak tento autobiografický příběh je velmi depresivní. Tolik naděje, bolesti a zmaru. Už jenom adopce je závažné rozhodnutí, ale dva Romy, to už je sázka do loterie.
Něco podobného se stalo v mém okolí. Hodně lidí tuto rodinu varovalo, ale stejně adoptovali dva Romy, malé, krásné, kudrnaté, milé a přišla puberta a konec. Tak, jak se říká "Geny nepřečůráš". Když je to vlastní, hledá se generačně, kdo byl v rodině černá ovce. I tady dávali rodiče jen to nej, lásku, materiální zabezpečení, ale zvrtlo se to, adopci zrušit nelze a s bolestí a nejednou i strachem čekáte, až nadobudou zletilosti a snad bude klid.
V knize bylo dost nudných pasáží, ale byla zde potřeba vydat ze svých pocitů vše, i když se některé fráze často opakovaly.
* jsem přidala s pokorou k adoptivním rodinám, kteří vychovávají cizí děti , ne pro peníze, ale z vlastní vůle. Ví, že je to nevratné v jakékoliv situaci, nečekají vděk, ale trochu vzájemné lásky, tolerance a poděkování.

Evaho73
12. února

Kniha sa ťažko hodnotí aj vzhľadom ku kontroverznej téme, akou je osvojenie rómskych detí a s tým súvisiace životné peripetie.
Pre mňa to bolo frustrujúce a depresívne čítanie, kde mi prekážal hlavne dosť extravagantný štýl, ktorým sa autorka prezentuje. Celý čas som mala pocit, že kniha nie je ani tak o čitateľovi, alebo pre čitateľa, ako skôr o autorke a jej psychohygiene, alebo potrebe sa vypísať zo svojich životných prehier.
Neviem, či je to ten správny pocit, ktorý chcem mať po prečítaní knihy...


ZuzanaK.
12.09.2022

Líbil se mi styl. Přeskakování z jednoho žánru do jiného, denikový záznam, který se mění více či méně a téma bolestně připomínající zkušenost podobnou, naštěstí nikoli tak zničující a (pro mne) bolestnou.
Ani žánrem, ani tématem to není kniha pro každého, ale spoustě lidí by mohla pomoci, ať už jsou na kterékoli straně (a nejsou jen dvě). Ovšem s výjimkou těch, kterých se téma týká především. Těm bohužel tato kniha, ani spousta jiných, nepomůže (i kdyby ji snad náhodou přečetli).

Juagustin
29.04.2022

Vyčerpávající, autentické, koncentrované zoufalství. Zároveň obrovsky otevřená zpověď a svědectví o tom, že dobré úmysly mohou vést do pekel a že svůj, natož cizí, život nemáte ve svých rukou. Obdivuju autorku, že šla na trh nejen se svou kůži, tedy spíš duší, ale že měla odvahu do toho zatáhnout rodinu, přátele, sousedy, kolegy. Kolik lidí si tím musela znepřátelit! Fakt klobouk dolů. Ale ještě víc ji obdivuju, že přežila vše, co prožila, a za nezlomnost; já bych to nevydržel ani týden. A do třetice má můj obdiv, že to dokázala zachytit perem. Místy mě trochu rušilo, že kniha působí jako obyčejný halabala deník, se "zbytečnými" odbočkami k fotbalu, pletí zahrádky a výletům na kole, ale ono to do té mozaiky nakonec vše patřilo. Z knihy si odnáším silný dojem a doporučím ji, ale není to čtení pro každého.

kristleko
28.03.2022

Tereza Boučková se v „roce kohouta“ 1957 narodila do rodiny Pavla Kohouta a pod stejným znamením se odehrál i rok 2005, kdy se ocitla na pokraji sil a ze zápisků z té doby vznikl tento autobiografický román. Problémy spojené s dospíváním adoptivních romských chlapců málem zničily její vztah s manželem i s nejmladším (vlastním) synem. Chartistka a „pravdoláskařka“ zažila na vlastní kůži, že ani ta nejupřímnější láska náhradních rodičů nemusí z dětí, citově narušených v raném dětství, vychovat řádné občany. Je to bezcitnost a sobectví v křišťálové podobě, chorobné lhaní a kradení, neexistence odpovědnosti. Okamžiky marnosti a přání „škrtnout tohle mateřství“ střídá „touha neodpískat to“. Ono to ostatně ani moc nejde, osvojení není jako pěstounství a rodičovské odpovědnosti nezbavuje ani vydědění, umístění do výchovného ústavu nebo plnoletost. A to je jen právní stránka, co teprve ta emoční… Autorka za svou nepříjemnou pravdu dostala naloženo od Respektu i dalších aktivistů, ale za odvahu jít s takto palčivou osobní zkušeností na veřejnost zaslouží respekt maximální. (9/10)

amelie.m
31.01.2022

.. i z profesního hlediska téma pro mne zajímavé, ale tak nezáživně podané.. (audioknihu ani nezkoušejte, přednes to zabije úplně)

Veggi
10.01.2022

Ufff, člověk by řekl, že to nemůže být pravda, ale je. Čtené se zatajeným dechem. S řadou kroků, které paní Tereza vůči Lukáši udělala nesouhlasím, ale v žádném případě nesoudím! Pokud to člověk neprožije na vlastní kůži nemá ponětí o co jde. Kniha vyznívá velmi pesimisticky a opravdu by mě zajimalo, kolik romských děti v adopci/pěstounské péči i přes veškerou snahu dopadá obdobně jako Patrik s Lukášem. Vzhledem k tomu, kolik jsem jich potkala na střední nebo vysoké škole si myslím, že moc příběhů "happy endem" nekončí.

Robodruh
23.12.2021

Musím ocenit obrovskou odvahu a naprostou upřímnost Terezy Bučkové. Bez jakýchkoliv příkras vás provede jednou životní fázi. Neušetří vás momentů naprostého zoufalství ani pocitů vlastního selhání.
Osobně se mi kniha četla těžce, musela jsem si dávat místy přestávky abych se znovu nadechla a našla sílu pokračovat.

1