Dlouhý pochod

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136037/dlouhy-pochod-136037.jpg 4.41648

Richard Bachman (1.)

The Long Walk (1979)

Vydáno:, Beta-Dobrovský

Luffi
15. listopadu

Skvělé, skvělé, ale... Musím říct, že postavy, vyprávění i děj byly výborné. Jen mi po dočtení visí velký otazník v hlavě a nejsem schopná přesně definovat, co to ALE má být. Unáhlený a příliš prudce ukončený děj? Nepopsané pozadí pochodu a světa v němž se odehrával? Těžko říct.

LaCucaracha
08. listopadu

Tohle bylo snad ještě horší než Běh o život. Od první stránky vlastně víte, jak příběh bude vypadat. Skupina kluků musí jít až do vyčerpání, kdo se zastaví nebo jen zpomalí, toho zastřelí. Všichni půjdou do naprostého stavu vyčerpanosti a nebude to určitě nic hezkého. Děj je daný od začátku do konce knihy páskami start a cíl. Takže co - jdou, jdou, každou chvíli někdo ubude, sem tam hnusárny, sem tam kruťárny. Jediné, v co lze doufat, je, že to dopadne jinak, než čekáte. Že nezvítězí ten, který je v knize jako hlavní hrdina. Jenže on pochopitelně zvítězí, vždyť je to hlavní hrdina. Je to knížka beze smyslu, o nechutnostech zvrácené reality show z budoucnosti, snažící se moralizovat. Někdo se v tom asi vyžívá, já ne.

Crozz

Dočetl sem to jen proto, že sem chtěl vědět jak to dopadne, jako námět pěknej, ale nezáživně popsáno.

jonas4731

Trochu jiný román, než jaký byste od Kinga možná čekali, taky jej vydal pod pseudonymem. Poměrně krátký, ale o to více nahuštěná atmosféra a tah na branku; na zdlouhavý úvod, který často King k vybudování příběhu potřebuje, tu není prostor a hned se něco děje. Opravdu se divím, že tento námět ještě nebyl, co vím, filmově zpracován.

and

Výborně napsaný příběh, ale hodně drastický...

Tess04

Jedním slovem... Fíííha, ale ubírám hvězdičku za konec knížky. Takové závěry ráda moc nemam, moc dalšího přemýšlení.
Ani se mi nechce představovat, kdyby taková "reality show" byla v reálu.
Ale ve skutečnosti by mne zajímalo kolik kilomterů by byl takto člověk schopen ujít.

MatoZu

Velmi znepokojující čtení... Nejsem si jistá, jestli by Dlouhý pochod měl tak velký úspěch i v reálu, ale určitě by se našli lidi, kteří by jej s oblibou sledovali - a to je na tom to nejděsivější.
Jen mě trochu zklamal konec - byl moc stručný.

KURACHJO2018

Kniha má naprosto dokonalý rytmus vyprávění, nápad z kterého mrazí a z atmosféry jde takový strach, že musíte číst, abyste brzy věděli, jak to celé skončí.
Téměř jsem nedýchal a převracel stránky, litoval jsem každého a bylo mi smutno z lidí, protože lidé tak rádi sledují cizí neštěstí. A zde se ho dostává vrchovatě.
Protože, kdyby nás cizí neštětí nevzrušovalo, četl by někdo tuto knihu?
Odpovězte si sami...

jfialova

Výborná kniha. Příklad toho, že i z mála se dá vytěžit maximum. Celou cestu jsem šla poctivě s nimi, nohy mě nebolely, ale moc dobře jsem si uvědomovala, že by mohly... Někdo kritizuje to, že se neví proč se soutěží, že by se tam nikdo nepřihlásil, že neznáme tamní poměry atd.-to přece vůbec není důležité! V tom je přece ta krása jednoduchosti. Ať si každý domyslí co a jak potřebuje.

zuziosi

asi jsem to četla ve špatnou dobu, protože tohle mě prostě nebavilo...

Toffee

Považuji Kinga za jednoho z nejlepších vypravěčů příběhů a tady se to opět potvrdilo. Vždycky přijde s něčím zneklidňujícím. Tady si řekl, jaké by to bylo, kdyby skupina kluků bez zastavení šla, a pro diváky to bude fascinující hra. Těžko říct, co bylo horší, jestli představa, že někdo vymyslí takovou zábavu, nebo to, že se ti kluci přihlásili dobrovolně, nebo to, jak se diváci baví, když jim před očima umírají. Není to žádná legrace, protože upřímně, je představa takové reality show opravdu nereálná?

pajaroh

King vážně umí. Ze začátku jsem byla skeptická, přeci jenom soutěže a reality show je pro mě antitéma, ale brzy mi začalo docházet, že tahle kniha není žádná oslava šílených soutěží, ale naopak že chtěl (dle mého) autor podat smutný obraz současné společnosti, zábavy a fascinace lidí zvrhlými věcmi. Do toho výstižná psychologie postav a gradace děje, který je ukončen výborným způsobem. Příběh plyne a čtenáře pohltí - jako nějaká psycho reality show.
Co na Kingovi obdivuji, je schopnost jednoduše popsat složité věci a vztahy. Na jednu stranu bych tu jednoduchost rozvíjela, na druhou stranu musím uznat, že je upřimná a na nic si nehraje.

ankaras

"Mami, chci na cestu kolem světa.." nebo "Mami, jdu dobrovolně na pochod smrti.." To jako vážně? Ujetý, ale stylově ujetý, super.

Tlapka

+ Dobré dialogy, vynikající psychologické momenty, originální námět, čtivost.
Ale pro více hvězdiček postrádám větší vysvětlení. Světa, pravidel, motivace postav, snad i trochu konce...
Nemůžu nevidět určitou podobu s Hunger Games, které ale v těchto ohledech vítězí.
Ale za přečtení určitě kniha stojí. Kdyby šlo dát půl hvězdy, přidala bych, takto jsem váhala mezi 3 a 4.

novina

Kniha se mi dostala pod kůži. Autor dokázal krásně vystihnout myšlenky a charaktery postav. Vítěz byl předvídatelný, ale až do poslední chvíle nebylo jisté, jestli se mu to opravdu podaří.

ivetts

Jedna z mých nejoblíbenějších, četla jsem 3x.

Lenka8418

Asi jsem na tu to knihu nebyla dobře naložena. I když mám Kinga ráda, toto jsem nějak nepobrala a konec ???

Monnyska

Skvělý, napínavý a obohacující zážitek. I když víte, jak to nakonec dopadne, stejně musíte číst dál, protože je to napínavé jako kšandy :) a i když se konec zdá být rychlý, vzhledem k délce Pochodu se není co divit ;)

Triplex

"Toužíme po smrti, proto to děláme. Proč jinak, Garraty? Proč jinak?"

n.ezn.amy

King ukazuje, že nejen umí skvěle psát horory, ale i knihy z budoucnosti. Dlouhý pochod je kniha s jednoduchým dějem, přesto se skvělou atmosférou, kdy člověk už na začátku možná tuší, jak to dopadne, přesto doufá, že .... Skvělá kniha

1amu

Když se bavím se známými o knihách Mistra, mnozí se bojí tuto knihu číst. Vždy se divím - proč ? Nabízí se analogie s "Pochody smrti" na konci II.svět.války z koncentračních táborů. Vždyť to bylo stejné : tak ty nemůžeš ? Prásk-výstřel ! A šlo se dál. Lze říci, že zrůdnost nacistů má pokračování ve zrůdných reality show,s, které sleduje s potěšením "národ" také na našich zejména bulvárních TV. Myslím si, že to měl Stephen King na mysli při psaní této knihy a Běhu o život. U nás těch póvl reality show zatím tolik není, ale za velkou louží ?..... Brrrrrrrrrrrrrrrr

Anushka1

Stejně dobré jako Running Man. Tohle téma zvrácené blízké budoucnosti se mi moc líbí.

veriszv

Kniha super. Jen jsem pořád čekala na nějaký ten zvrat...a ono nic. Konec žádné překvapeni...

dalibor123

Skoro žádná kniha se mi tak nežrala pod kůži, jako je Dlouhý pochod. Je to jedna z nejlepších knížek co sem četl. Je to první knížka, kdy sem fakt měl sto chutí, otočit rovnou na konec a podívat se, jak to dopadne a taky první knížka, kde sem v jedné části i odmítal číst dál, protože jsem se bál, jak to dopadne :D Prožíval sem pak každý krok s postavami a přesto, že jsem vetšinou ležel v posteli, tak mi boleli nohy :) Neskutečný, rozhodně doporučuji :)

Nomia

Dlouhý pochod je neuvěřitelně dobrá kniha. King v ní předvedl, že je nejen mistr hororu, ale hlavně, že si dokáže úžasně pohrát s psychologií postav a jejich charaktery.
Absolutně nevadilo, že v knize není ani nijak vysvětleno pozadí samotných Pochodů, nebylo to ani třeba. Síla knihy tkvěla hlavně ve skvělých konverzacích, napětí a v tom, jak King dokázal čtenáře vtáhnout do onoho šíleného pochodu smrti.
Naprosto reálně jsem si dokázala představit pocity těch kluků, kterým postupně skomírala naděje a už jen sledovali, jak systematicky jeden po druhém umírají. Garratyho, McVriese a v podstatě i podivína Stebbinse jsem si zamilovala. A dialogy? Absolutní lahůdka.
Tohle je opravdu do detailů promakaná kniha, která má neuvěřitelnou atmosféru a hlavně zajímavé charaktery. Výborný konec už je pak jen zlatý hřeb.
Rozhodně jde o jednu z nejlepších knih od Kinga. Psychologické, napínavé, brilantní, velmi silný zážitek, rozhodně doporučuji!

StephenKingje

Zatím asi nejlepší Bachmanovka co jsem četl. Je skvěle popsána, má dokonale vymyšlený příběh i postavy a je to velmi (a opravdu), velmi čtivá kniha. Vlastně už nevím co víc o téhle knize napsat, jelikož pět hvězdiček má u mě bez pochyby.

hanis2806

Kniha mě nijak neuchvátila a nevtáhla naplno do děje.

dia.riedl

Na tuhle knihu jsem se těšila, byla to má první Kingovka...bohužel buď to pro mě není , nebo jsem pro začátek nevybrala nejlépe.
Téma mě hodně zaujalo, ale od začátku jsem se nudila (dobře, co víc čekat když jenom jdou a jdou, asi jsem si to ale představovala jinak, než kecani o blbostech).
100 stran někde vprostřed jsem přeskočila, protože přecejenom mě konec dost zajímal. Ke konci to bylo dobré, je tam skvěle ukázána psychika těch kluků a konec je docela silnej.
S Kingem (nejspíš) nekončím, ale toto mě moc nezaujalo.

HankaHail

Na doporučení kamarádky a skvělého hodnocení, jsem se rozhodla přečíst tuto knížku, jako mou prvotinu od Kinga. Velmi se mi líbil námět. Narazila jsem, ale hodně tvrdě. Knížka mě začala alespoň trochu bavit až okolo stránky 200. Žádná z postav mě nějak nezaujala (jejich motivace pro pochod žádná nebo nepřesvědčivá), dialogy mě nebavily a vadilo mi, že nebyl vysvětlen svět ve kterém se příběh odehrává. Kdyby byl popsán svět a byla vysvětlena ,,pravidla'' světa, určitě by mě to bavilo mnohem víc. Konec mi přišel zbytečně uspěchaný. Kolik toho jenom můžete napsat o chození než vás to přestane bavit?
Kdyby knížka byla poloviční bylo by to mnohem lepší.

Paulus.1987

Kingova trefa do černého. V době, kdy se v televizi vysílaly tehdy populární a už svým způsobem do jisté míry zvrácené reality show, pokaždé jsem si vzpomněl na tuto knihu.