sioux sioux komentáře u knih

Tantrická transformace Tantrická transformace Osho

Velmi zajímavé, spoustu myšlenek jsem si podtrhal. Určitě vhodné pro ty, kteří chtějí něco jiného než se učí ve škole a čím nám dennodenně vymývá hlavu společnost.

Osho má můj obdiv.

28.11.2014 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Nedočteno. Nebavilo mě to. Jen jsem se zasmál, když chlapci nadával jeho otec, jinak nic.

Koho zajímá příběh autistického chlapce a rád by se o tom něco dozvěděl beletristickou formou, popřípadě se do jeho pocitů rád vžil, tak to asi má význam.

Mně to přišlo o ničem. Hledat vraha psa, navíc v každé druhé kapitole příběh přerušovaný něčím mimo dějovou linii, jakákoliv absence napětí. Nuda v Brně.

28.11.2014 2 z 5

Poslední dobrý muž Poslední dobrý muž A. J. Kazinski

Začalo to dobře a každou kapitolou to bylo horší.

Myšlenka zabíjet dobré lidi byla zajímavá, netradiční, ale pak se to nějak rozplizlo a zadrhlo a četl jsem to se stále větší nechutí až do situace, kdy jsem knihu prostě odhodil.
Skláním se před anotacemi, které mě motivovaly koupit tuto knihu. Přes všechny znalosti reklamy a marketingu jsem si zase koupil pitomost.
Je tak krásné být nedokonalou lidskou bytostí. Howgh!

25.11.2014 2 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Dobrá práce, pane Deaver!

Bavilo mě to. Koupil jsem si to díky všem těm pochvalným recenzím, i když na tuto motivaci často dojedu, v tomto případě to bylo ok. Zajímavý děj, super "crazy" hlavní padouch, podobně ujetí vyšetřovatelé, na kterých mi záleželo.
Žádná kniha není úplně perfektní, tak tady bych vytknul příliš mnoho detailů Rhymovi choroby, které mi nebavily a přeskakoval jsem všechny možné a nemožné popisy nalezených důkazů.
Ale to byla maličkost, celkově výborné a přečtené rychle.

25.11.2014 5 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Příjemné překvapení. Kromě Henryka Sienkiewicze, kterého jsem četl jako dítě, to je asi první polský autor, kterého jsem zkusil. A docela dobré. Hodně mě bavil jeho osobní život a vůbec jeho názory na všechno, zdravě cynické a realistické, bez naivity a romantismu.
Detektivní příběh nebyl špatný, ale zůstal ve stínu popisu normálního života v Sudoměři. Náboženskou tematiku jsem přeskakoval.
Ale určitě doporučuji, je to něco jiného než akční thrillery nebo severské kousky.

10.11.2014 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Úžasný román.
Napínavý, zajímavý, poučný, má historickou hodnotu. Láska, sex, násilí, rodinné hodnoty, nenávist, vyřizování účtů, úspěch, zrada, tragédie.
Škoda, že takových románů není více.
Je to jistě podezřelé a možná i úchylné, ale já tu rodinu Corleonů miloval... byla to už dnes neexistující romantika rodinných zvyklostí na Sicílii přenesených do reálií Ameriky.

01.11.2014 5 z 5

Sila prítomného okamihu – Základné teórie, meditácie a cvičenia Sila prítomného okamihu – Základné teórie, meditácie a cvičenia Eckhart Tolle

Mám tuto knihu z půlky podtrhanou. Většina vět jsou perly, které bych měl mít vylepené všude možně, abych na ně neustále viděl a pomáhaly mi žít tady a teď.
V záplavě různé esoterické a motivační a "new age" a podobné literatury toto dílo ční hodně vysoko. Jde do hloubky, má smysl a logiku, lze v praxi provádět a je tam minimum nesmyslů.
Kdo má k těmto věcem vztah, hledá štěstí nebo bojuje s depresemi, tak je to určitě lepší medikament než antidepresiva.

28.10.2014 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Slušná práce. Machiavelli musel mít úžasný mozek, když toto dílko dokázal vytvořit v tak dávné době. Líbí se mi, že je schopen se na věci dívat z nadhledu a nenechá si mozek zatemnit idealismem. Lze tam najít řadu věcí, které se hodí i dnes. Použitelnější a tudíž i zajímavější mi přišla druhá část knihy, kdy se zabývá tím, jak by se vladař měl chovat ke svým poddaným. První část se více zabývá vztahu vladaře a vojska.
Prostě je to příručka jak vládnout ve středověku, ve které lze nalézt věci, které se dají aplikovat dnes, respektive pomohou čtenáři pochopit, proč některé systémy nebo státy prosperují anebo strádají či zanikají.
Dávám jen tři hvězdičky proto, že mě příručky moc nebaví, i když jsou poučné.

28.10.2014 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Po nadšení z prvních dvou dílů této trilogie jsem se nemohl dočkat posledního dílu. A stál za to. Opět úžasná atmosféra, sympatie nebo antipatie k hlavním charakterům, zajímavé prolínání děje ze současnosti a minulosti. Více výborný román než thriller nebo detektivka.
Už se těším, až začnou vycházet od tohoto autora u nás další knihy.
Nejvíc bych u Peter May vyzdvihl zachycení atmosféry a pocitů postav. Nicméně pocity postav dokáže dobře zachytit řada autorů, ale zajímavě a čtivě zachytit atmosféru, přírodu, podnebí, prostředí, tady Peter May podle mého vyčnívá na jiné. Speciálně u mě, protože jsem čtenář, který tyto části často jen přelétne nebo úplně vynechá, ale v této trilogii jsem je hltal a vychutnával si je.
Howgh!

24.10.2014 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nacházím odvahu zcela vybočit ze všech pochvalných recenzí. Film jsem viděl a líbil se mi, hlavně kvůli hereckým výkonům, speciálně Toma Hankse. Knihu jsem si koupil na základě skvělých ohlasů. Kinga jsem kdysi četl a líbilo se mi hlavně To. V poslední době mě už nijak neuchvacoval s výjimkou Pod kupolí, což považuji za skvělé.
No a teď k Zelené míle, začalo to docela dobře, i když nebylo to nijak napínavé, ale byly tam klasicky dobré hlášky a mistrné obraty. A doufal jsem, že mě to později strhne. Jenže pak bylo několik kapitol o nějaké myši a to mě totálně otrávilo. Proč číst o myši? No a po této části ze života hlodavců už jsem se nedokázal začíst, stále jsem hledal pasáž, která by mě chytla, ale pořád to skákalo z jedné situace do druhé a tak jsem to vzdal.
Určitě to je výborná kniha, když zaujala tolik sečtělých lidí, jen tady prostě nabízím trochu jiný úhel pohledu. Howgh!

10.10.2014 1 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Pro mě trochu zklamání. První půlka mě hodně bavila, měla spád, dobrá negativní postava a u Kathryn Dance se mi líbili různé psychologické postřehy při vyšetřování. Druhá půlka se mi zdála slabší, už jsem jí nečetl s takovou radostí. Ale pořád to šlo, vyloženě mě však zklamal závěr, když už vlastně o nic nešlo. Nechci to rozebírat, protože pak bych musel odkrýt děj.
Celkově však docela dobře odvedené řemeslo od Deaver.

09.10.2014 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Přečetl jsem jí celou, tuhle dlouhou dlouhou knihu, a líbilo se mi zhruba 90%. Dobře napsané, zajímavé charaktery a styl a úroveň psaní vyčnívá nad běžnými thrillery nebo špionážními romány. Hezká angličtina i pro ne rodilého mluvčího (četl jsem to v originále před půl rokem).
Ale na posledních zhruba 100 stránkách se vloudily pochybnosti. Hlavní pozitivní hrdina mně najednou přišel příliš měkký a citlivý a já mu přestal věřit. Jak může být tak měkký a lidský a zároveň být tak dobrý v tak ošklivém byznysu (boj s fanatickými teroristy). Jak může mít takový citlivý a jemný charakter po mnohaleté práci v tajných službách? Prostě jsem tomu nemohl uvěřit. Stejně jako bych nevěřil chirurgovi - řezníkovi, který by mluvil jak Ladislav Špaček (ten šedivý bývalý poradce prezidenta) a byl citlivý jak Dalajláma. A z toho důvodu jsem posledních 100 stran jen tak prolistoval.
Škoda, velká škoda, byla to tak slibná kniha.

26.09.2014 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Ze začátku to šlo, ten hlavní hrdina mi přišel docela zajímavý, ale pak se tam pořád nic nedělo a přestalo mě to bavit. Posledních 100 stran jsem jen prolistoval.
Vrátil jsem se s Agathě asi po 20 letech a možná to už není literatura pro mě. To se pořád jen někde sedí a diskutuje, je to moc komorní a dnes už dost mimo. Ještě zkusím 10 malých černoušků a uvidím. Howgh!

22.09.2014 1 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Já jsem si to pod záplavou dobrých referencí koupil a s nadšením začal číst. Asi po 80 stránkách už jsem nemohl dál. Zdlouhavé, archaické, přišlo mi jako ztráta času číst, jak se v minulým století vyvolávaly fotky. Chybělo tomu napětí, jazyk byl starý a nemoderní...nebavilo mě to. Knih je na světě tolik a tak nemá cenu ztrácet čas tím, co člověka nebaví.

Kdybych měl hledat pozitiva,tak se mi docela líbila vazba obal knihy a ta sexy žlutá záložka.

14.09.2014 1 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Další slušná práce od Deavera. Čtivé, občas těžko uvěřitelné zvraty, ale pořád je to zábavné.

11.08.2014 5 z 5

Ženský Ženský Charles Bukowski

Bukowskiho prostě miluju. Jak dokáže během pár slov vystihnout atmosféru, charakter či absurditu něčeho je parádní. a bere se s nadhledem a dělá si ze sebe legraci, což je osvěžující a vzácné. Tahle knížka patří k tomu nejlepšímu, co jsem od něj četl. Hned jsem si včera na Hlavním nádraží zakoupil od něj další knihu.
Už se opakuji, ale čtení Bukowského mi přijde na psychické problémy lepší než antidepresiva.
Howgh!

09.08.2014 5 z 5

Kniha o štěstí Kniha o štěstí Ricard Matthieu

K této knize se stále vracím. Na rozdíl od spousty zoufale pozitivních a jiné pravdy nepřipouštějících amerických "new age" knih je v této řada užitečných informací, velká snaha hledat fakta. Je to psáno tak, že si svou cestu můžete sami hledat a nakonec najít.

06.05.2014 5 z 5

Léčebný kód Léčebný kód Alexander Loyd

Základní myšlenka a návod není špatná. Vyzkoušel jsem a zdálo se mi, že to funguje. To je pozitivní. Koneckonců, nic to nestojí, jen pár minut.
Jinak ale psáno klasicky šíleným americkým stylem, spousta balastu, jak to vyléčilo všechny lidi na světě, že jiná pravda neexistuje, hrozně nestrukturované, podstatné je v knize na pěti stránkách, zbytek je odpad.
Lze prolistovat za půl hodiny a jen si přečíst ten návod někde kolem stránky 220.

06.05.2014 2 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Úžasná kniha. Literární chuťovka. Obdivuji Merleho, že takto uchopil obtížné a riskantní téma, velká odvaha.
Četlo se to báječně a přitom poučné a nutící k zamyšlení. Člověk si klade otázky o sobě samém, jak by se zachoval, co by udělal.
Děkuji, pane Merle.

06.05.2014 5 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Moje první setkání s Deaverem. Nevím, proč jsme se tak dlouho míjeli. A velká spokojenost. Sice mám raději jiné typ hrdinů než postiženého geniálního Rhyma, ale líbí se mi, že není ublížený a lítostivý, ale silný a cynický.

05.05.2014 5 z 5