Vladař

Koupit

Klasický renesanční spis, jenž je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Hlavní osou dvaceti šesti kapitol jsou příklady z antických a římských dějin, pomocí nichž je postupně eklekticky obhajován osvícený vladař, řídící se zásadami logiky a zdravého rozumu. Spiskem rovněž prosvítají zárodky nacionalistických tendencí. V tomto překladu 4. vydání, v nakl. XYZ 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2946/vladar-9fR-2946.png 4.2593
Literatura naučná, Filozofie, Historie
Vydáno · XYZ (ČR)

Il Principe · 1513

Kniha Vladař

DickBach

Pokud by naši politici měli mít povinnou četbu, pak by jednoznačným vítězem byl životopis, respektive popis myšlení Karla IV a teprve poté Machiavelli. naši politici by z toho ale udělali "hadr na podlahu se vší parádou", takže je nejspíš dobře, že to ti … ehm... že to nečtou.

ZlýJabko

Jedna z nejméně pochopených knih vůbec. Různí političtí paznechti z ní navíc rádi citují a nepříliš sečtělý dav jim rád naslouchá, protože zní silně a moudře. Fakt, že citují zcela mimo kontext pak už nikoho moc nezajímá.
Pokud si chce někdo tuhle knihu přečíst, budiž mu k dispozici. Pokud ji chce ale pochopit, přečtěte si předtím, co za trampoty Machiavelli prožil, něco o století, ve kterém vyrůstal, o jeho vztahu ke Guicciardinimu a jeho milovanému Římu, který postihla zkáza.
Pak se již nerozpakujte citovat, protože budete kontext chápat.

TheMelorry

To, o čem kniha je zde bylo mnohokrát opakováno, takže řeknu jedno: Kniha se výborně čte, přináší řadu zajímavých myšlenek a na to, jak je stará, je až s podivem kolik věcí stále sedí. Hned za několika "radami" jsem si představovala panovníky z historie. Teď už je mi jasné, čím se řídili.

Atalera

Stojí za přečtení... některé věci se nemění...

jakub2199

Vladař je jednou z těch knih, které si prostě musíte přečíst abyste pochopili proč se o ní stále hovoří. Vzniklá na počátku humanismu, na přelomu mezi středověkem a novověkem a vlastně razící novou cestu v politické studii. Jde o práci zaměřenou na člověka-vladaře. Autor dává sérii rad a návodů, doporučení a varování. To není o mnoho jiné než jiná slavná kniha podobného duchu a to Umění války od Sun-C'. Čím je Vladař unikátní je, že nepřikrášluje ošklivost vládnutí. Nesnaží se ocukrovat fakt, že vladař někdy musí být krutý, aby uhájil sám sebe a své poddané, někdy i proti nim samotným. Co víc, tento pragmatický přístup dal vzniknout výrazu, který pro takový postup používáme - machiavellismus. Často je to výraz s negativní konotací, ale myslím, že po přečtení by si většina lidí měla uvědomit, že Machiavelli vlastně říká, bylo by krásné kdybychom se měli rádi a neškodili si, ale než to Bůh dovolí uvědom me si, že jsme jací jsme a musíme se chovat takto, abychom přežili.
Toto vydání je druhé, které jsem četl. První jsem četl v překladu Josefa Hajného. Dočetl jsem se, že jeho překlad není kvalitní. Tedy alespoň ne komparativně s originálem. A tak jsem si přečetl tento překlad od A. Felixe a J. Pokorného. Nemohu se vyjádřit k obsahovým odlišnostem, ale přišel mi čtivější. Pokusím se udělat komparaci a případně doplním postřehy.
Jen na okraj se zmíním o drobném dílku obsaženém v knize a to Životopis Castruccia Castracaniho z Lukky. Je to dílečko velmi podobné (alespoň tématicky) Vladaři. Neznám data sepsání, ale jeví se jako prototyp vznikajícího Vladaře. Eponymní hrdina je předobrazem Cesare Borgii. Zajímavé pro porovnání, ale kvalitám Vladaře se nepřibližuje.

Tina.orl

Kniha je čtivá. Je to zajímavé a ne nijak těžké čtení. Myšlenky, vyjádřené v knize, by se daly aplikovat i v dnešní době.

Lolila

Zaujímavé čítanie, nadčasové. Spisovateľ svoje myšlienky podáva také aké sú...bez prikrášľovania. Myšlienky dopĺňa logickými vysvetleniami a konkrétnymi príkladmi. Podstata nie je v tom či je niečo spravodlivé, správne, morálne .... ale ako sa má správať vladár ak chce byť úspešný a ako to dosiahne.

Albydeeere

Kniha je velmi poučná. S menšími změnami platí i dnes co Machiavelli napsal. K tomuto dílu přečíst knihu Umění války od SUN-C´ má člověk po pochopení velmi dobré rady jak bojovat v životě či vést lidi pod sebou a kolem sebe.