Vladař

KoupitAudiokniha

Klasický renesanční spis, jenž je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Hlavní osou dvaceti šesti kapitol jsou příklady z antických a římských dějin, pomocí nichž je postupně eklekticky obhajován osvícený vladař, řídící se zásadami logiky a zdravého rozumu. Spiskem rovněž prosvítají zárodky nacionalistických tendencí. V tomto překladu 4. vydání, v nakl. XYZ 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2946/vladar-9fR-2946.png 4.2680
Literatura naučná, Filozofie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, XYZ (ČR)

Il Principe, 1513

Kniha Vladař

666Jitka

Skvělé dílo, které N.M. napsal jako jakousi příručku pro Lorenza Medici, jak být dobrým vladařem. Na spoustě příkladů z dávné historie, ale i blízké minulosti a jeho současnosti uvádí příklady, na nichž své pragmatické názory a postoje vysvětluje. Kniha je velice srozumitelně napsaná, tak že jí pochopí naprostá většina čtenářů.

tra-my5156

Tato klasika politologické literatury mne nezklamala a vrátila mě do renesance, konkrétně na florentský dvůr Medicejských, kde vládl mecenáš umění, slavný Lorenzo. 26 kapitol spisovatel použil k výhodným radám pro ctihodného Lorenza a k potvrzení svých rad použil faktické příklady z úspěchů či neúspěchů v dějinách umění vládnout.

Crimble

Velmi zajímavé! Zub času sice udělal své, ale nepovrchní sonda do umění vládnout v letech minulých je jistě i dnes inspirativní.

HanzKaufmann

Nadprumerne inteligentni Alfa teto knize nemuze dat min nez plnej pocet.

Jste zena a tato kniha se vam vic nez jen libi?
Mate skvele predpoklady stat se milenkou Alfy, nebo jste proste jen psychopat.

Shashlick

Zajímalo by mě, jak by Machiavelli sepsal tuto knihu na základě dějin 20. století.

Emberas

Velice nadčasové a inspirativní dílo.

milujuknihy836

Velmi zajímavé historické dílo. Doporučuji všem.

VikyKleinik

Rady pro vladaře, jak si za každou cenu udržet vládu.
Cením, že se nejedná o univerzální návod. Různé okolnosti si totiž vyžádají různé přístupy, ale kdo oplývá takovou prozřetelností, aby věděl, jak konkrétně se přizpůsobit?

Machiavelli si z historie bere přiklady vládců, na nichž prezentuje své myšlenky a staví je do konceptu, který vysvětluje jejich úspěch či neúspěch, z kterého následně vystavuje příklad, kterým je radno se řídit nebo kterému je radno se vyvarovat.

Ačkoliv to je psáno pro svou dobu, tak zde stále najít relevantní postoje.
Hlavně je to však zajímavé čtení po stránce kategorizace vladnutí dob minulých.