Vladař

Koupit

Klasický renesanční spis, jenž je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Hlavní osou dvaceti šesti kapitol jsou příklady z antických a římských dějin, pomocí nichž je postupně eklekticky obhajován osvícený vladař, řídící se zásadami logiky a zdravého rozumu. Spiskem rovněž prosvítají zárodky nacionalistických tendencí. V tomto překladu 4. vydání, v nakl. XYZ 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2946/big_vladar-9fR-2946.png 4.2848
Literatura naučná, Filozofie, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , XYZ (ČR)

Il Principe, 1532

Kniha Vladař

Stromovous
14. listopadu

Zajímava kniha plná mouder, doporučení pro velitele a historického materiálu. Nesmí chybět v historické knihovně a dílo slouží jako můstek pro další hledání a je v ní mnoho odkazů.

Ronnie68

Útlá kniha, která obsahuje celkem 26 kapitol ... je plná myšlenek a příkladů, jak by měl ten nejhlavnější chovat, aby si získal stát (knížectví) a případně si ho i udržel.... jak jsem už psala ... je to útlá kniha, která byla pro mě docela těžká ke čtení....

konicekbily

Nadčasová kniha plných myšlenek. Dovolím si uvést jednu, kterou ze strany 27 knížky již citovala kolegyně alef: "Lidé totiž rádi mění vládu v domnění, že si tím polepší, a teprve zkušenost je poučí, že si vlastně pohoršili".
Tuto knihu napsal autor ve století šestnáctém a nemohl vědět, co lidstvo čeká za převraty a revoluce! Příklad: zmítané Rusko po převratu 1917 a jeho horší důsledky cítíme dodnes. A hned na to rozpad Evropy a změny hranic po první světové válce - vyvolány záminky ke druhé válce. Rok 1948 Československo a tak si sám domýšlím i další jeho myšlenky a jejich naplnění v současnosti.
A kniha - to je jen "jakési" doporučení pro jednoho italského vladaře ve středověku!
Autor má můj hluboký obdiv.

M.M.Wilweber

Jak to jen shrnout. Machiavelli se vyznal v egu vladařů a byl schopný zcela přesně vystihnout jejich myšlení. To co mi na tom přijde mrazivé je, že tyto principy jsou použitelné i dnes. (místo vladaře si dosadíte politiky, manažery, ředitele...) Pak tedy beze špetky studu říkám že Mistr sun je teoretik a Machivavelli je praktik.
Pokud se někdo zajímá o psychologii a osobní rozvoj. Tahle kniha bude jak pěkně hořké ale 100% účinné kapky v záplavě sladkých řečí o spolupráci a šíření lásky v moderní populárně naučné literatuře.
Ke knize mě překvapivě dovedla spíše moje vášeň pro cokoliv renesančního. Vřele jí doporučuji: Studentům psychologie, politologie, filozofie, historie, advokacie a dále také obchodníkům, manažerům a komukoliv kdo je nucen okolnostmi taktizovat.
Akorát stále nevím jestli jí mám zařadit do beletrické části knihovny nebo té odborné.

B-artX

Četl jsem na přijímačky na politologii a rozhodně jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Velmi zajímavé a čtivé dílo, které odhaluje velmi komplexní zákoutí ranně novověké politiky a schopnosti, které by měl ideální panovník mít. Připomínalo mi to Umění války, které ve mně vyvolávalo podobné pocity- že se učím něco, co je naprosto geniální, jen možná trochu přežité. I přesto bych doporučil knihu všem, co se zajímají o politologii nebo historii obecně.

Kabuky

Vřele doporučuji ke čtení.

Leona333

Ke knize, není moc co dodat. Komentářů je zde opravdu dost. Nakonec sto lidí, ,,sto názorů - úhlů pohledů," jak a které myšlenky si z této knihy přebrat...
Já osobně jsem byla s četbou spokojená. Kniha inspiruje v mnohém. Také v mnohém varuje... Nakonec - dost možná, se může mnoho myšlenek renesančního člověka uplatnit i dnes, ale také nemusí!? 21. století, je přeci už tak jiné, nebo snad ne? ; )

JancaMia

Knihu by si mněl přečíst každý kdo pracuje s lidmi. Velice zajímavé myšlenky a postoje. Kniha právem patří do zlatého fondu. Četla jsem potřetí a stále objevuji něco nového.