sioux sioux komentáře u knih

Ulička Apple Tree Yard Ulička Apple Tree Yard Louise Doughty

Zase jsem podlehl reklamě, já jsem prostě nepoučitelný. Stačilo mi na obálce, že kniha byla nominována na nejlepší thriller roku(poslední dobou jich je nějak hodně, rozhodně víc než roků...) a faktu, že to pozitivně hodnotili autoři obou pohlaví.
Totální odpad, aspoň pro chlapa. Mizivý děj, přemíra pocitů, klišé ženy, které ujíždí vlak mládí a najednou o ni projeví zájem mladší- neznámý- mužný-jiný než manžel- chlap. Prostě si to rozdaj, ale jaké citové analýzy z pohledu hlavní aktérky z toho dokáže autorka vyplodit, no můj ty bože, to je na Bohnice! Napadlo mě, že to možná autorka sama jednou prožila a potřebuje se z toho pocitu viny vypsat nebo to nikdy nezažila a vůbec neví o čem píše...
Štvala mě každou větou a asi po dvaceti stránkách jsem to zahodil. Podle mě pro muže naprosto nestravitelné.

27.08.2015 odpad!

Policie Policie Jo Nesbø

Nadprůměrný thriller. Půlka knihy se dobře čte, i když není nijak napínavá. Druhá půlka knihy dobře graduje a těžko se od ní odchází. Přečkal jsem s ní 9 hodin na letišti.
K ideálu mi chyběl trochu uvěřitelný závěr a vyloženě mi vadila poslední kapitola, která mi připomněla Agathu Christie, kdy bylo vždy potřeba knihu dovysvětlit, aby tomu čtenář vůbec rozuměl.
Ale celkově prostě Jo Nesbo umí a stojí o třídu výše než ostatní severští autoři a i vlastně většina autorů thrillerů. Vyloženě mi sedí jeho skeptický pohled na severskou společnost.

25.08.2015 4 z 5

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Jason Fried

Pro kohokoli, kdo pracoval nebo pracuje ve velké mezinárodní korporaci nebo ve státní správě bude tato knížka příjemným osvěžením.
Je čtivá, jde k jádru věci, dělá si legraci za všech byrokratických a nelogických postupů, které způsobují, že si člověk v práci připadá jak robot.
Určitě vhodná i pro začínající podnikatele.

21.08.2015 5 z 5

Zóna úspěchu Zóna úspěchu Gay Hendricks

Totální americký "selfimprovement" odpad. Autorova pravda je jediná pravda. Spousta nudných příkladů, které neskutečně dobře dopadnou jen díky pomoci autora. Nesrozumitelné a složité věty. Kniha byla se dala napsat na 5 stránek. Některé příklady, které autor popisuje, jak je na sobě vyzkoušeli s manželkou, jsou až tragicky komické. Kdyby to tak opravdu dělali, tak už jsou dávno v Bohnicích.
Možná na teorii horní meze něco je, ale je to podáno tak, že to naprosto odradí.
Už dlouho jsem nečetl z této oblasti něco tak zoufalého.

21.08.2015 1 z 5

Mladí lvi Mladí lvi Irwin Shaw

Mladí lvi jsou velká věc. Mimořádný román obrovské síly. Velmi zajímavě podaný příběh druhé světové války skrze tři rozdílné hrdiny. Je tam strašně moc pravdy a reálného života ve válce, ale přesto to neubírá na čtivosti, některé části jsou extrémně čtivé. Řada vět jsou perly, které si člověk chce uchovat i po přečtení knihy.
Jediné, co bylo přitažené za vlasy, byl spisovný jazyk, což může být i věc překladu, navíc jsem četl vydání z roku 1988. Ale působí to hodně divně, když vojáci, vystavení šílenému drilu, hrůzám války a ztrátě jakékoliv víry v cokoliv, neřeknou jediné sprosté slovo. Tak to prostě v životě nechodí. Ale to je malá vada na kráse tohoto velkolepého díla. Pro mě určitě jeden z nejlepších válečných románů. Napadá mi citát, "mrtvý voják prohrál válku, ať stojí na jakékoliv straně," sice to není z této knihy, ale sedí to na ní dost dobře. Howgh.

12.08.2015 5 z 5

Modrá sféra Modrá sféra Jeffery Deaver

Nuda. Technicky úplně mimo, zcela zastaralé. Přes největší snahu a celkově respekt k Deaverovi jsem to nedokázal dočíst. Od půlky jsem se nutil k čtení a pak už jen přeskakoval a i to nestačilo k dočtení knihy.

25.07.2015 1 z 5

Hráč Hráč František Niedl

Opět mě pan Niedl pobavil. Výborné napětí, sympatický hrdina, bravurní dialogy, dej krásně a hlavně rychle plyne, nikde žádná nuda.
Navíc mě baví, že hlavní hrdina je Čech a vzhledem k tomu, že náš národ nikdy nevynikal odvážnými hrdiny, tak jsem byl na Pavla Vencla hrdý. Což je samozřejmě iracionální nesmysl vzhledem k tomu, že je román jasná fikce.
Pár věcí mi tam neladila, ale to v pohodě přehlížím, protože jsem se prostě parádně bavil. Osobně to považuji za ještě zdařilejší než historickou série ze středověku, protože tam pan Niedl hodně tápe v komplikovanějších soubojích a bitvách.

22.07.2015 5 z 5

Na dno duše Na dno duše Ben Dolnick

Příběh dvou podivných přátel, které rozdělí společné tajemství.
Nebavilo mě to. Nesympatičtí hlavní hrdinové, nepříjemné prostředí, ostatní postavy divné. Nebylo to napínavé, nevyvolávalo to žádné příjemné pocity, nic nového jsem se nedozvěděl. Knížka víceméně k ničemu.
Přesto jsem ji dočetl, respektive druhou část prolistoval a přečetl jen několik pasáží.
Varování - kniha má dobře napsanou upoutávku na obálce a přečtení pár odstavců v knize také může zaujmout. Zase jsem se dal nachytat, ach jo.

13.07.2015 2 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Film byl skvělý. Magický Sean Connery, sympatický novic, úžasné opatství v horách, syrové reálie, každý mnich vypadal a mluvil jako totální úchyl a pak ten hrůzný inkvizitor, navíc jedna velmi hezká holka. Prostě ten film jsem miloval a viděl ho mnohokrát. Na tu dobu to byla dobrá podívaná.
Knihu jsem koupil a dlouho na ní neměl odvahu.Říkal jsem si, že to může být jen zklamání. A bylo. Sáhodlouhé texty a popisy, spousta latiny, hlavní hrdinové mi přišly poloviční proti těm z filmu, celé se to strašně vleklo, tohle prostě není můj šálek čaje.
A obdivuji všechny, kteří to dokážou dočíst. Člověk musí mít velkou trpělivost a hodně času.

07.07.2015 2 z 5

Smršť Smršť James Clavell

Smršť stojí za přečtení, i když nedosahuje úrovně Tajpana, Šogůna a Panského domu. Co se autorovi povedlo je vykreslení šílenství doby v zemi zvané Irán, kdy nad logikou a zákony vítězí víra v Boha a v Islám. Násilí, zmatky, intriky, náhody. Výborně zachycené ponížené postavení žen v Islámu. Občas velmi dobré akční scény.
Co mi vadilo bylo velké množství postav, ve všech těch pilotech vrtulníků jsem měl chaos až do poslední strany 998, a to byly velké stránky. Dále mě otravovalo všechno kolem vrtulníků, pořád na jedno brdo, mají licenci, nemají licenci, došel benzín, došly náhradní součástky, v typech vrtulníků jsem měl hokej stejně jako v postavách. Na konci už jsem to všechno přeskakoval a soustředil se jen na příběh dvou Iránek a jejich manželů. To byly nejlepší části knihy.

28.06.2015 3 z 5

Buddha vchází do baru Buddha vchází do baru Lodro Rinzler

Možná může být zajímavé a přínosné pro někoho, kdo s touto tematikou začíná, ale kdo už toho v této oblasti přečetl a vyzkoušel hodně, tak je to velmi slabý odvar. Plyne po povrchu, opakuje známé pravdy, snaží se obsáhnout příliš mnoho v jedné knížce, hodně americké v tom, že to co říká je pravda a jiná pravda prostě neexistuje.
Přijde mi to jako opsané části z jiných knih, navíc nevím, jestli je autor příliš mladý, ale jakoby mu chyběly životní zkušenosti, aby tuto problematiku dokázal uchopit a něco k tomu sám přidat.
Jinak ale oceňuji dobrý marketinkový název knih - "Buddha vchází do baru". To zaujme, protože to může vyvolat naději, že jde dobře skloubit posedávání v baru s východními praktikami.

19.06.2015 1 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Slušná práce od Jo Nesbo. Dal jsem si od něj dva tři roky oddech a zase mě bavil. A to navzdory tomu, že se tento díl točí kolem drog, což je pro mě nudné a otravné téma. Nicméně od Nesba se to dalo.
Líbí se mi prolínání dějových rovin. Docela dobrá akčnost, když k ní dojde.
Vytknul bych trochu slabý závěr a pár rádoby zamilovaných scén, které mi přišly velmi neohrabané.

Ale prostě Nesbo je dobrý a Přízrak také.

18.06.2015 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Zatím pro mě nejslabší Bukowski. Jakoby mu docházel dech. Chyběl tomu šmrnc, jiskra, elegance, který normálně Bukowského zdobí.
Ale pořád to je kvalitní věc s výbornými postřehy, skvělými hláškami, nadhledem nad naší existencí.
Jedno velké plus je občas Bukowského bilancování nad jeho životem. To mě bavilo hodně.

15.06.2015 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Náročná literatura. Aspoň pro mě. První příběh ušel, druhý mě nadchnul, třetí docela dobrý, čtvrtý otrava, to už jsem jen tak z povinnosti listoval a u pátého jsem to vzdal.
Autor má vytříbený slovník, zábavné formulace, občas vynikající postřeh a chytré hraní se slovíčky. Ale chyběl mi tam děj a unikaly mi souvislosti mezi příběhy.

15.06.2015 2 z 5

Stoner Stoner John Williams

Tak nádherně smutný příběh. Jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem kdy četl. Přitom je tak jednoduchá. Takový normální životní příběh obyčejného univerzitního profesora. Ale je v něm něco tak silného... Četl jsem to v angličtině a jsem moc rád, že to vychází i v češtině. Koupím si jí, snad tam bude dobrý překlad.

23.05.2015 5 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

Přečetl jsem "Uzel" a "Bestii" a v krátkém časovém úseku jsem přečetl i "Noc plná lží". Bylo to trochu zklamání. První půlka docela dobrá, naturální život prostitutek, nájemný vrah v lokální podobě. Druhá půlka mě nudila a do čtení jsem se musel nutit. Připomínalo mi to americké thrillery, kde vše končí u prezidenta a navíc velmi urputná snaha mít vtipné dialogy hlavních postav detektivů. To, co mě docela bavilo v minulých knihách od pana Dána mi tady šlo na nervy. Ještě tak chápu, když detektivové ve své nudné práci, čekajíce na další případ, vedou drsné macho kecy, ale když jde do tuhého a jde o vteřiny a oni přitom mrhají časem a stráví pár stránek o ničem, jen chlapským špičkováním, tak mi to přijde mimo realitu. Nebo aspoň nudné.

15.05.2015 3 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Četl jsem asi před osmi lety a považuji to za skvost. Sedlo mi v ní úplně všechno, sympatie s hlavními hrdiny, odpor proti odpornému zlu, čtivost, úroveň jazyka, historická hodnota, české reálie.
Pro mě též jedna z nejlepších knih mého života, na ní se prostě nedá zapomenout.

04.05.2015 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Knížky Františka Niedla mě prostě baví. Po třech přečtených knížkách o Hynkovi Tasovi z Boru jsem si vzal na cesty "Útěk do pekel" a rozhodně nelitoval.
Líbilo se mi to ještě o něco více než historické příběhy z husitských válek. Hlavně proto, že tady nejsou tak krkolomné formulace a nejsou tady žádné bitvy, které se Niedlovi příliš nedaří psát. Jinak oceňuji sympatického hrdinu, nadhled nad historickými událostmi, výborné dialogy a neustále zábavný děj. A občas super naturalistické scény, výborná chlapácká mluva i smýšlení. A jako nejlepší věc hodnotím, že hrdina nepodléhá žádným ideologiím, které lidem vymývají mozek, ale snaží si zachovat vnitřní svobodu.

03.05.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Už jsem to viděl jako film a tak kniha pro mě postrádala jakékoliv napětí. Navíc postavy v knize byli nesympatické, ve filmu byl Nick docela ok díky herci. Čím déle jsem četl, tím víc mě to unavovalo, motivaci hlavních hrdinů jsem přestával chápat. Přišlo mi, že z těch více než 500 stran byl děj asi na 5 stránkách a zbytek bylo hnípání se v pocitech. Jediné, co mě bavilo, bylo uvažování Amy, když byla opravdu naštvaná, pak tam byly hodně dobré hlášky.

15.04.2015 2 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Dominik Dán mě prostě baví. "Uzel" je moje třetí kniha od tohoto spisovatele v krátkém sledu a vůbec to nevadilo. Píše věcně, živě, realisticky, děj má docela dobře promyšlený, bezpochyby ví, o čem píše.
Čtení "Uzlu" mi opět připomnělo tu strašnou komunistickou dobu, ve které jsem bohužel žil a která produkovala takové grázly a dávala jim do ruky neomezenou moc...
Jedinou vadou pro mě bylo to, že jsem občas přeskakoval ty části policejního vyšetřování, vyšetření místa činu, zprávu z pitvy a podobné. Všude je to stejné a už mi to nemá, co dát. Pro mě už by to v detektivkách ani nemuselo být nebo jen ve velmi zkrácené podobě.
Ale jinak velmi dobrá kniha.

31.03.2015 4 z 5