Útěk do pekel

Pavel Vencl sice vystudoval filozofii, ale samotné studium mu mnoho neříkalo. Tou nejužitečnější školou mu byl vždy život. Proplouvá jím jako profesionální karbaník, boxuje s přáteli v klubu na Žižkově a jeho náručí prošla řada dívek. 15. březen 1939, první den okupace, ho zastihne u milenky Katy. Byl by rád, kdyby se mu následující události v okupovaném Československu vyhnuly, ale brzy zjistí, že to není možné. Svoji situaci se rozhodne vyřešit útěkem. Opustí svoji matku, kamarády i milenky a přes Alpy se dostává nejdříve do neutrálního Švýcarska, poté do Francie, Anglie a jeho cesta pokračuje i za oceánem, kde také potká svoji životní lásku Inéz. Kvůli své konfliktní povaze se mnohdy dostává do značně dramatických situací, na vlastní kůži poznává různé způsoby brutality, ať už od mocenských složek států, nebo přímo od spoluvězňů. Je cynický, arogantní, pohrdá lidmi a neváhá zabít, přesto díky své inteligenci, nadhledu, břitkému smyslu pro humor a notné dávce štěstí dokáže přežít v každé situaci… Útěk do pekel je v české literatuře naprosto ojedinělou knihou, srovnatelnou jen s nejlepšími evropskými a světovými romány. Knihou nabitou dějem, vzrušením a kaskádou nepředvídatelných událostí, které čtenáře vtáhnou do děje a nenechají ho vydechnout do posledního řádku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113426/utek-do-pekel-l1G-113426.jpg 4.5204

Pavel Vencl 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Útěk do pekel

Kubis01
25.10.2020

Zvláštní, ale geniální. Čtenář neví jestli hrdinovi vlastně chvílemi fandí a rozumí mu, nebo ne. Každopádně ale luxusní příběh, který je skvěle napsaný.

4xbabča
25.06.2020

Opravdu báječné čtení, autor je opravdu výborný vypravěč a celý příběh hlavního hrdiny je napínavý a akční od začátku do konce. A už se těším na pokračování s názvem Hráč.

Kerberos
11.04.2020

Kniha se velmi dobře čte,pan Niedl je skvělý vypravěč.Hlavní hrdina má snad sedm životů jak kočka.Zažije tolik dobrodružství,že by to vydalo na mnoho životů a bez cynizmu a schopnosti přežít by se daleko nedostal. Mnohé je až neuvěřitelné,ale stejně jsem zvědavá jak bude příběh pokračovat.

Jaruš7
10.01.2020

Kniha "Cesta do pekel" je mistrně napsaný příběh o životních útrapách a vítězstvích svobodomyslné vůle.

Citace: "Další dveře už nebyly zamčené a ten, kdo se za ně dostal, se najednou ocitl v jiném světě. Světě křišťálových lustrů, sametu a zelených palem. Prostor byl vyplněn lidmi se zlatými prsteny a zlatými zuby, vůní drahého tabáku a těžkých parfémů. U stolků seděli lidé různého pohlaví a různého věku, se soustředěnými nebo ležérními výrazy, podle toho jak jim šla hra, nebo podle toho , jak byli dobrými herci. Ano, nacházel jsem se v jednom z nejexkluzivnějších hráčských doupat Prahy."
***** SUPER *****

soukroma
08.01.2020

Začátek mne skoro odradil, hlavní hrdina mi byl natolik svou náturou a svými činy nesympatický od prvních stran, rádoby nad věcí, bonviván, ničím a nikým nevázán, bez špetky vlastenectví a mravních zásad. Nezvykla jsem si na jeho tvrdost a cynismus, soustavný drzý výsměch všemu a všem, ani na jeho profesionální karban jako hlavní výdělečnou činnost.
Ale ten řetěz dobrodružství za války - z Čech, přes Švýcarsko, Francii až do Anglie, poté New York, Texas a Buenos Aires, odtud zpět přes Anglii do poválečných, socialistických Čech - byl nevídaný. Stále na útěku, stále schopný se bránit i zabít (paradoxně ale už v úvodu zcela vážně přemýšlel, zda má v tu chvíli větší chuť se pomilovat, nebo zabít - ne sebe). Byl nezničitelný až zázračně, bez výcviku dokázal neuvěřitelné věci, s výcvikem ještě víc. Těch kabátů a identit co vyměnil. Neukotvený, nepolapitelný, stíhaný útěkář. Žádný vzor, solitér.
Ale nepěkné dějinné události hrozného desetiletí 1939-1948 se podařily autorovi připomenout pěkně. 75%

Ovšem výhrady mám největší ohledně té jeho epizody s čsl. perutí - aby do útočného letadla, s cílem bombardovat Berlín, posadili velitelé civilistu!, váhu navíc!, bez vojenského úkolu!, ale především bez jakéhokoli výcviku!!! - seděl v letadle snad vůbec poprvé a neměl dokonce ani průpravu seskoku padákem!!!??? To autor tedy přehnal, i dle mého laického, nevojenského chápání.

Pozn.: podobnost (jistě čistě náhodnou) s jinými výraznými postavami literárního (i filmového) průmyslu ("originály každým coulem") zmiňují v předchozích komentářích trefně jiní čtenáři. A musím souhlasit. Takový Stařík by si ovšem argentinské tango jistě zatančil přímo s Evitou a oslnil by při tom svým šarmem i Juana...

Citace v dalším komentáři svádí k dojmu, že to bude o vyšší (hráčské) pražské společnosti předválečné, ale o tom tedy tato kniha rozhodně není...

mata57
06.10.2019

Pro mne čtivá oddechovka s lehkým filozofickým přesahem "jak v životě zůstat v pásmu nikoho" a první příjemné seznámení se s autorem.

Andrea7272
28.09.2019

Moc dobře se mi četla. Moc se mi líbila a už se těším na další díl Hráč :-)

zdendula31
18.03.2019

Nenapadlo by mě,že se u příběhu z války zasměju.Kniha je plná dramatických situací,zvratů a zápletek.Moc hezky se četla.