Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41773

Harry Hole (9.)

Gjenferd (2011)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Pavla79

Zapletka dobra, i ta stala neutuchajici laska.., ale celkove mi to prislo trochu pritazene za vlasy... Ale jedu dal..., cela rada HH je skvela a ctiva...

u_marketa

POZOR, TROCHU SPOILEROVÁNÍ. Z Přízraku jsem rozpačitá. Těžko sežrat Harrymu tu nekonečnou lásku k Ráchel, když ji přes tři roky neviděl a staral se o svoje na druhém konci planety. Nicméně ona tam pořád musí vystupovat, protože to je postava, která dělá problémy. Její otec byl kriminálník (O. K., za to nemůže), muži, které si vybírá, jsou šílenci a závisláci, no a teď vidíme, jak vychovala syna (a neviděla jsem ani zmínku o tom, že by si všimla, jaké má problémy, a pokoušela se to zarazit na začátku). A Nesbo se to pořád snaží uhrát na Harryho lásku - k ženě, která se přes to všechno šťastně usmívá. A ani na chvíli ji nenapadne, že ona tady dělá problémy, naopak z toho obviňuje labilního a ochranitelského Harryho. Kterýmu už z toho v devátém díle série hráblo natolik, že s různými zbraněmi v rukou prolévá krev (a někdy je to fakt přes čáru) - a přitom ještě nedávno tolik přemýšlel, když musel na někoho namířit s vážným úmyslem. Ano, napětí tam graduje, ale v momentech, jako je vyskočení z okna hotelu a šťastný dopad do kontejneru s odpadky, jsme někde v Kobře 11. Nekonal se u mě ani nijak závratnej wow moment, protože bylo podle mě docela dobře poznatelný, kdo je vrah. Jako u Sněhuláka. A přitom v jiných knihách série to uměl Nesbo hodně zamotat a překvapit. Nicméně závěr je překvapující v tom, kolik špíny tam nakonec ještě vyplave, přestože člověk tuší, kdo není čistej. Nakonec bych vzdala hold potkaní samici a musím přiznat, že tomu stejně dám víc hvězdiček, než doopravdy chci, pro samou nostalgii k předchozí trojici dílů... :)

77yasmin

Harry Hole sice s protézou, ale v plně formě. Napětí, fungování drogové scény a její provázanost s vnějším světem, feťák co je pro drogu schopný obětovat všechny a vše. A nakonec překvapivé vyústění. Za mě dobře sestavený příběh, co se čte jedním dechem.

Monika145

Vypravování je rozvláčnější, ale čtivé se zajímavým vyústěním, které zapadne do celého příběhu jako chybějící kus skládačky.

Peťulka8

Další skvělé pokračování, za mě sice trošinku slabší díl. Ale i tak je kniha velmi napínavá a s překvapivým koncem ;-)

Atlantis

Předchozí dva díly byly přinejlepším dobré, a tak jsem přistupoval k Přízraku s lehkou nedůvěrou. Naštěstí můžu říct, že pro mě jde asi o nejlepšího Harryho.
Příběh je tentokrát více osobní, komornější (pokud tedy nepočítám Rambo akci s granátometem) a tak akorát zašmodrchaný, aby nakonec dával zatraceně dobrý smysl.
Přízrak vlil této sérii novou krev do žil a na další díl se zase po delší době těším.

Ms.Iris

Moja prvá kniha od Nesbø..
tešila som sa na jeho dielo, chcela som ochutnať jeho štýl písania... vybrala som si rovno PRÍZRAKY ....a vskutku nebolo to zlé čítanie, no od ospevovaného autora som čakala niečo oveľa lepšie. Žiaľ, moje nadšenie nebolo uspokojené.

davas

Vyplatí se mi ,dělat pauzy mezi knihami Nesba ....protože ,tohle byla další pecka

Řihis

Tak tohle zase byla nálož! Po všech předchozích případech už jsem ani nečekal, že dojde až na takovouto zápletku. Knize nechybí nic! Vraždy, lži, intriky, nadlidské výkony, obchod s drogami... A závěr naprosto neuvěřitelný, který si moje hlava nedokázala ani v nejmenším představit.
Přízrak se mi četl velmi dobře, prostě paráda! Jdu na další... :-)

Pagin7

Ze začátku jsem si říkal, že to bude asi trochu odpočinkový díl ( po tom všem, co už chudák Harry zažil, by to nebylo na škodu), ale neodpočinul jsem si. A ani Harry ne. Naopak. Ten to zase pěkně schytal...
Chce mít prsty prostě ve všem a jak víme, už to není jako dříve...
Jdu na Policii ( knihu ), měl by se tam zjevit přízrak Harryho Hola...
4* a půl

Kaka.cs

Další báječná kniha od Nesbøho. Tenhle díl je vlastně tak trochu jiný než ostatní ze série, ale rozhodně mu nechybí nic z toho, co na těchto knížkách miluji.

francouz

No tak jsem si chtěl trochu odlehčit od Orwella, tak že si dám jednu Nesbovku, a to jsem si dal. Tak jako většina knížek, i tato je trochu temější než ostatní detektivky.
Navíc jsem si nepřečetl, že je to poslední díl s Harrym.
Je to prostě jízda od první stránky do poslední. Naprosto neuvěřitelný detektiv, který ucítí jako ohař náznak stopy a jde po něm, i kdyby to znamenalo konec světa.
Takový je prostě Harry. Je to naprosto skvělé, barvité, to propojení s prodejem drog, je prostě naprosto perfektní. Protože většina z nás chodí okolo, vidí to co se děje, ale tváří se, jako by to neexistovalo. Bohužel opak je pravdou. Knížka byla opravdu super.

ZuzanaHabi

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Kniha je velmi temná, nenajdete v ní mnoho pozitivního, ale nenechejte se odradit a těšte se na navazující Policii. Kniha je čtivá, napínavá a pokud nejste superman, vraha v tomto díle prostě neodhalíte! Vřele doporučuji

dan-sam

...a zase jsem mu to sežral i s navijákem. Kniha se rozběhla a já byl po dvou dnech v polovině a měl pocit, že jsem postřehl něco, co Harry jen tak naznačil. Že jsem odhalil stopu, kterou Jo upustil pro pozdějí odkaz. Byl jsem si tak zatraceně jistý a říkal si, že to je vlastně už trochu nuda. A pak se mnou Jo zase vyběhl. Tak jako skoro v každé jeho knize cvaknul "wow moment" a já zjistil, že jsem na to zase skočil. Až mě to někdy štve jak mě má autor přečteného. Ale člověk si nepomůže a chce další dávku... Další knihu s červenou obálkou...

Johhanka79

A uděláme z Harryho polotovar. Harry je morální a napůl mrtvý přesto podávající nadlidské výkony hodné terminátora... Zápletka zajímavá, provedení přehnané. Kniha se četla dobře, ale ten pocit: Dejte Harrymu hergot už pokoj... přetrvával celou dobu čtení. Kniha není špatná, jen všeho moc škodí. Ač mám celou sérii velice ráda, musím s hvězdičkami dolu:-(

rekon

Příběh se mi zdál v první půli takový rozvláčný, pak už to byl zase typický Nesbo, spousta zápletek, rozuzlení jsem předpokládala správně. Takový lepší průměr.

mautina7

Devátá knížka v řadě a já si říkám, jestli už některých pasáží, kde by každý umřel, ale Harrymu to vyjde, nejsem přesycena. Možná ano, každopádně stejně jsem jí zhltla během chvilky a byla jsem na konci překvapena a mám hned chuť si dojít pro další..

ronniejohns

Kvůli škole jsem bohužel knihu četla moc dlouho, tudíž jsem na konci zapomínala, co se vlastně stalo na začátku, ale to samozřejmě není chyba autora, nýbrž moje. Co na knize velmi oceňuji, je, že se znovu vracíme k Harryho nejbližším (Ráchel, Oleg) a odkrýváme i ty stinné stánky této rodiny (kdo četl, ví, o čem mluvím). Knihu hodnotím velice kladně, mezi Nesbeho jinými díly ji však řadím mezi průměrné.

tatereza

*možná trochu spoileruju*
asi už jsem trochu přeharryhoulovaná. třetí knížka, byla supr, rozuzlení mě tedy velmi potěšilo (ve smyslu že byla dobře vymyšlená zápletka) a zase se to četlo samo, jen jsem moc nedocenila akční scény, kterejch tu bylo víc než obvykle a nějak mi nepřišlo úplně uvěřitelný, jak si jel na vlastní pěst a kolik se toho přesto dopídil a co všecko v rámci toho provedl..

Marelzwareli

Čekal jsem asi trochu víc, ale pořád nadstandard!

jaruva

Kdyby toto bylo moje setkání s autorem a jeho hrdinou Hary Holem, asi bych nevěřila ódám ostatních na tuto literaturu... Do půlky (no, možná trochu přes) jsem se musela do čtení nutit, že jako jim dám ještě šanci... Pak to naštěstí konečně nabralo spád, ubyla "Gustova zpověď"... Konec dobrý. Ale - jsem ráda, že to "mám za sebou"... A jsem zvědavá - jaké bude pokračování?

KaiShun

Dirty Harry! Naprosta pecka, příběh, akce, rozuzlení

Twinny

Ó, prvé setkání s opěvovanou sérií knih. A velká chyba. Místy jsem si myslela, že čtu o nějakém kříženci Supermana s bůhvíčím. Nicméně jsem pana Nesba a Harryho vzala na milost a přečetla si první díl.

krtik

Jako všechny knihy o HH má i Přízrak úroveň, Nesbo je skvělý vypraveč, ale tenhle díl řadím mezi ty nejslabší, možná snad úplně nejslabší. Rozvleklý úvod, těžké tempo, nějak to nebylo prostě ono. Druhá půle už mnohem lepší, svižnější, měla grády, ale celkový dojem to už nezpravilo.
No a každopádně postava Olega nic moc...

lindaofarim

Napínavý, zajímavý průběh a hlavně konec. Druhou půlku knihy jsem četla jedním dechem. Bohužel jsem už před ní četla Policii, takže leccos mě nepřekvapilo. Doporučuji číst popořadě. Ale i tak super četba - opět :-)

DomčaC

Harryho mam ráda, ale tato kniha mě nijak moc nezaujala. Na můj vkus se všechno strašně moc vleklo, děj veškerý žádný. Myslím si, že bylo podceněno něco ve výchově... V knihovně ale zůstane, třeba jí příjdu někdy na chuť. :)

mahdal

Je to moje druhá kniha od tohoto autora. Tematika drog mě lákala a podsvětí norských měst také. Bylo to velmi napínavé čtení, avšak jsem se neubránil porovnávat tuhle knihu se Sněhulákem, na kterého zde bylo mnoho odkazů - takže doporučuji předtím přečíst tuto knihu, a poté až Přízrak. Kniha byla místy zbytečně zdlouhavá, viz první část knihy, avšak poté měl děj spád v podobě honby za vrahem, drog. dealery a spletitými události při honbě za violinem. Kniha mě však nenadchla tak, jako Sněhulák.

Jůšo
28.12.2017

Vy co jste tuhle knihu ještě nečetli, tuto recenzi prosím přeskočte, protože budu trošku spoilerovat.
I třetí detektivka od Nesba, po které jsem sáhla mě ohromila svou promyšleností. Drogy nejsou zrovna tématem, které by mě lákalo, ale autor ho dokázal zpracovat tak, aby chytlo i čtenáře, kteří se o něj nijak zvlášť nezajímají. Opět se mi líbilo, jak podrobně bylo vše popsáno. Místa, charakter i vzhled postav...Je super, že se Nesbø nebojí i těm klaďasům dát nějakou špatnou vlastnost. Tak to ve skutečném světě opravdu chodí. Nikdo bohužel není stoprocentně dobrý.
A stejně jako u předchozích dílů, i u Přízraku mě za Harryho bolelo srdíčko. Každý, kdo byl někdy zamilovaný do člověka, se kterým nemůže být, určitě chápe, jaké to je. O to víc jsem byla smutná z posledních stránek. Od určité části jsem měla pocit, že tohle nemůže skončit dobře, ale pořád jsem doufala v nějaký zázrak...Jsem opravdu zvědavá na další díly, protože mě nenapadá, o čem by mohly po takovém konci být.

Melodiel27
17.12.2017

Opet luxusni zvrat, je to stale Hole a bavi me. Knizky od nej bohuzel nectu poporade od zacatku ale ani to tomu nejak neuskodilo. Bylo mi prozrazeno at tohle prectu jeste pred Policií, coz bude ma posledni v teto rade. Nesbo je skvely spisovatel a doufam, ze Zizni to cele neskoncilo:) jeden z mych top sposovatelu a Prizrak a s nim spojene drogove podsveti ma u me 4*

Jakira
12.12.2017

Ještě 30 stránek před koncem jsem chtěla dát tentokrát jen 4 hvězdy, hlavně kvůli ústřednímu motivu drog, gangů a feťáků, který mě zas tak moc nebavil. Ale těch posledních 30 stránek to nejen zachránilo, ale pozvedlo to knihu do neskutečných výšin. Nesboho si šetřím, přestože touha to celé zhltnout za chvíli je veliká, chci si sérii vychutnat, a proto čtu jednotlivé knihy s velkým časovým odstupem a prokládám je spoustou jiných knih. Nicméně tentokrát bude velmi náročné a mučivé odolat a neotevřít Policii hned teď...vlastně si přijdu trochu jako feťák, co potřebuje svojí dávku Harry Holea. :)