Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41379

Harry Hole (9.)

Gjenferd (2011)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

klara225

S dalšími přečtenými díly se akorát přesvědčuji o tom, že tak jako Nesbo to neumí nikdo. V jeho knihách je něco navíc. Drogová tematika mě vůbec nebere, ale tohle bylo fajn. Dokonce jsem se dozvěděla i pár zajímavých informací.

Miruš

Opět skvělá, jen... jak přežil Hary?

JelloBiafra

Harry Hole sa po troch rokoch vracia do Nórska. Nie je už príslušníkom polície, ale pátra na vlastnú päsť. Snaží sa vypátrať kto zavraždil mladého drogového dílera, pretože hlavným podozrivým je Holeho "skoro" syn Oleg. Pri pátraní Hole odhaľuje organizovanú drogovú sieť pod taktovkou ruskej mafie, s ktorou je v spojení radnica mesta. Prekvapením je, že pre čítateľa tu autor ukazuje v plnej kráse podsvetie nórskeho hlavného mesta Oslo a odvrátenú tvár tejto metropole. Špinavé ulice prelezené Pakistancami, Somálcami, Maročanmi či Albáncami a podobnou všivavou čvargou, ktorá sa správa ako na dobytom území. Práve autenticky zobrazené podsvetie Osla mi z tejo knihy najviac utkvelo v pamäti, aj keď som ju čítal viac ako pred rokom. Mínusové body by som udelil za akčnú pasáž v poslednej tretine knihy, kedy Hole zoberie do ruky samopal MP-5 a vydá sa na lov ruských mafiánov. Kniha tak občas vyzerá jak hlúpy akčňák so Seagalom. Ale to sa tá autorovi odpustiť.

Jamilily

Tak za mě teda zklamaní. Z Harryho je opravdu superhrdina, co přežije jako faaaakt hodně nepravděpodobné a smrtící situace, že je vedle něj Iron Man břídil, prostředí drog nesnáším, moc se mi nelíbilo to přeskakování - pasáže z pohledu Gusta a pak normální vypravěč. Navíc - tenhle díl mi přišel někdy vážně nechutný, jako vážně se takhle chovají normální lidi, většinová populace? To každý druhý bere drogy, podvádí partnera nebo si kupuje štětky?

spicule

Četla jsem nadvakrát.
Poprvé jsem knihu četla hned, jak vyšla, ale odložila jsem jí někde v polovině. Vůbec mě nebavila. Nemohla jsem se dostat do děje. Navíc nemám ráda prostředí drog.
Uplynuly 2 roky, vyšly další 2 díly a tím jsem vlastně byla donucena začít číst znovu, abych mohla pokračovat v sérii.
Znovu jsem ztuha prokousala první polovinou. Až někdy po 2 třetinách dostal děj opravdu spád a začalo mě to bavit.
Konec mě dostal…
Všechno do sebe zapadlo i včetně části psané z pohledu Gusta, která mě v první polovině vysloveně otravovala.
Ještěže jsem čtení tak dlouho odkládala, nevím, jak bych před 2 roky vydržela nejistotu kolem Harryho a čekání, jestli bude nebo nebude pokračovaní.
Zdaleka to není nejlepší kniha od Nesba, ale za přečení stojí.

Niu

Dočetla jsem knihu s vytřeštěnýma očima a otevřenou pusou. To jako fakt? Nenacházím slov. Kniha mě ze začátku moc nebavila, drogová sféra není mým šálkem kávy. Ale jak se to začalo postupně rozplétat, nešlo přestat číst. Konec mě vzal ... to ohlédnutí, jak si člověk myslí, že to bude ... a pak ta realita.

Kaik

Příběhy Harryho Holea čtu postupně od začátku a Nesbův styl vyprávění mi sedí, ale tento byl pro mě jeden z těch slabších. Nejenom tím, že drogová tématika mě úplně nebere, ale kniha byla pojata trochu jinak. Prostředí i mnoho postav je známých (to je OK), nicméně Harry zde nevystupuje jako policista - zápletka je pro něho velmi osobní. Raději mám schéma "policajti vs vrahouni". Konec je jaksepatří svižný a nečekaný (to umí Nesbo skvěle!), ale první půlku knihy jsem se, marná sláva, trochu nudil.

Darami87

Moje první "Nesbovka". Asi jsem měla příliš velké očekávání. Kniha mě dokázala vtáhnout až v polovině. Navíc mi strašně lezly na nervy fráze v angličtině. Anglicky umím jen velmi sporně a nechci četbu trhat tím, že budu hledat překlad na konci knihy, pak se vrátím zpět k ději a za chvilku zase hledat překlad... Tohle mi fakt vadilo.
I průhlednost Dubajce mi celkem vadila. Jakmile se objevil na scéně coby někdo jiný, hned mi bylo jasné, že je to on. A některé scény zase byly až moc přehnané. Například (SPOILER) si nedovedu představit v praxi scénu z tunelu, kde Harryho zachránila láhev whisky. Sakra jak?
Nicméně dám Nesbovi ještě šanci. Třeba jsem prostě jen narazila na slabší knihu.

pettrass

Opět perfektní kniha!!! Nechápu, jak to Nesbo pořád dělá, že píše tak poutavé knihy a po každé se zcela jiným příběhem. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout a neustále netrpělivě čekala, jak se příběh bude vyvíjet. Velkou část čtenářského prožitku taky dělá kvalitní zpracování překladu do češtiny a kniha vůbec nepůsobí odflákle, jak spousta knih, co dnes vychází. Příběhy z drogového prostředí moc nemusím, ale tenhle byl hezky zpracovaný a hodně komplikovaný. Harry v knize opět utržil spoustu šrámů a už se těším, co mu Nesbo zase provede v dalším díle, a jak se Harryho postava bude dál vyvíjet.
(Jedinou negativní stránku vidím v tom, že mi z celé série zbývají už jen dvě knihy.)

Alizon

Drogové scény jsem se trochu "bála", ale nakonec jsem si čtení opět užila. Tentokrát hodně osobní HH s otevřeným koncem (takže až dopišu tento komentář vrhám se na Policii.) Na jedné straně zamotané, na druhé straně vlastně jednoduché. Jediné minus - napadlo mě příliš brzy kdo je Dubajec.

mitsucz

Rozhodně nejlepší díl série, napínavé od prvních stránek až po nečekaný konec, který mě úplně rozsekal. Detektivní romány nejsou můj oblíbený žánr, ale u Nesba rád udělám výjimku.

swamp

Harry Hole se vrací do Norska, aby pomohl Olegovi, který je ve vazbě. Okolnosti však naznačují, že by tam snad mohl být právem. Kde se nachází pravda? Tenhle propletenec událostí Jo Nesbø opět pozvolna rozmotává, a my se dozvídáme stále víc a víc a dotváří se nám celý obrázek kolem toho, co se vlastně doopravdy stalo.

Space.Junkienka

Vrátila jsem Harrymu po menší pauze a ze začátku se mi moc nechtělo.....těch stránek bylo opravdu hodně. Ale nakonec jsem se překonala a nelituji....Zajímavé, nápadité, ojedinělé, napínavé....a výjimečně dokonce i bez úmrtí v blízkém okolí...

Ivan F

Najlepšia nesbovka (teda zatiaľ), čítam ich rad-radom. Príbeh bol ľahko uveriteľný, nebol prehnaný, ako v prípade Snehuliaka a nakoniec, Nesbo našiel svoj štýl, ktorý v predchádzajúcich knihách nebol vyhranený - osciloval medzi viacerými literárnymi polohami. Táto kniha už bola štýlovo vyhranená.

petrulka

Výborná, výborná kniha. Mazec od prvních stran, konec mě rozsekal. Harry hodně rychle stárne :-( bylo by fajn zmírnit tempo, aby nám ještě chvíli vydržel..pochybuji totiž, že by ho někdy někdo dokázal nahradit...

Adelajda_4

Jedna z nejlepších "Holeovek", konec mě ale naprosto dostal!

Doubravka1975

9, díl s Harrym a opět plný počet, strhující čtení, ale tentokrát ten hustý konec mě fakt dostal. Po přečtení jsem nespala moc v klidu. Hned další den jsem si v knihovně půjčila Policii a jedu dál bez přestávky. A jsem zvědavá, jak tohle všechno dopadne. Zítra odjíždím na prodloužený víkend na Slovensko, kde na čtení určitě čas nebude, ale Harry (kniha Policie) pojede se mnou...

cukrovka

Opět strhující čtení, napínavé a propletené až do konce. Závěr mě překvapil a proto hned začínám číst další díl.

Milonak

Moje první kniha od JN. První přibližně dvě třetiny knihy velice zajímavé, zápletka se slušně vyvíjela, hodnotím něco kolem 4*. Bohužel v záverečné třetině se Harry Hole mění v Jamese Bonda říznutého Rambem a i díky tomu jde příběh do pytle. Po dočtení ve mně zůstala jakási "pachuť" přeplácanosti a nevěrohodnosti - Hole již není policajtem, ale přesto se dokáže dostat prakticky úplně všude a ke všemu a to jen díky starým známostem - to pro mě osobně v určitých situacích působí až nesmyslně. Dávám 3*, víc si to nezaslouží. Musím zkusit další kousky od JN.

Standa24

Chvíli mi trvalo, než jsem se do Přízraku začetl, ale pak nabral příběh takový spád, že už nešlo přestat :)

Lenisk@

Jo Nesbo... Pojem v současné literatuře, kterému jsem dosud jakousi náhodou unikala. A pak se začtu do knihy s chytlavým názvem - a děláte si srandu?! Harry Hole mě dostal a mě čeká celá řada knih, které rozhodně nutně bez výmluv musím přečíst. Achjo achjo :)
Lituji jen jednoho, že jsem nezačala číst Harryho příběh od začátku. Jo a taky jsem se zpočátku ztrácela v postavách, ale díky brilantnímu příběhu na tento drobný nedostatek zapomenu.

swayno

Za mě super :)) velice svižné, velice čtivé, velice povedené

Praevka

Ačkoliv detektivky nepatří k mému oblíbenému žánru, tahle mě přinejmenším zaujala. Splnila totiž to, jak se má podle mého názoru detektivka chovat - nejdřív mě nutí k vlastním předpokladům, jak to celé dopadne (jak průhledné!), aby se v závěru ukázalo, že všechno je jinak (jak překvapivé!) a přes počáteční překvapení nad neočekávaným rozuzlením zjistíte, že do sebe všechno vlastně zapadá. To všechno samozřejmě v atraktivním kabátku z neustálé udržovaného napětí, protkaném detaily a narážkami na věci, o kterých to primárně není (Gustova exhumace, sex Harryho a Ráchel, praktiky narkomanů a dealerů ...). Určitě zkusím ještě aspoň jednu Nesbovu "Harryovku," a to hlavně proto, abych zjistila, jestli bude psaná podle stejného mustru nebo jestli umí být autor skutečně originální v každém dílu.

mi-380

Stoprocentní napětí a čtivost, to ano. Proti tomu ovšem stojí Harry v roli Terminátora a romanticko-genealogická intrikánská linka jako vystřižená z historických románů Paula Févala: 70% (zatím 1199 hodnotících je nadšeno v průměru mnohem víc - na 88%).

katushah

Zajímavý děj, občas se to trochu táhne, jinak je to super.

Demonlover

Nuda ...nuda....temná nuda ..a zase nuda. Táhnoucí se ponurý děj, bez akce a napětí, vše předvídatelné. Takovým světlým místem a oživením , nudně ubíhajícího děje, byla návštěva H.H. v laboratoři Onkologického ústavu. Problémy hlavního hrdiny s alkoholem a vyprávění uplynulých událostí z pohledu oběti,mi připomínají Dívku ve vlaku, kterou jsem nedáno četl, kde to vytváří stejnou dějovou vystýlku.

Miliarda

Prozatím nejtemnější díl ze série o Harrym Holeovi a pro mě osobě nejčtivější. Nesbo je mistr svého řemesla a co dokázal se závěrem knihy si zaslouží absolutorium. Napínavé, šokující, brilantně vystavěný děj, nic menšího o Přízraku říci nejde. Každopádně, pokud podobné tempo nastolí i další Nesbova kniha Policie, tak budu více než nadšen. Jasných 5 hvězd.

Jiří.H

Každá závislost je špatná, jak na něčem, tak na někom ...

helusa2

Temná temnota... Specifický díl - zřejmě příprava na velké finále.
Mám sestru, se kterou je velká legrace dívat se na detektivku. Neustále totiž pronáší věty jako: "Ne, nedělej to! Nechoď tam! On ho snad zastřelí!..." apod. Velmi jsem na ni myslela - polovinu knihy jsem totiž také měla chuť komentovat Harryho počínání a přemluvit ho, ať toho všeho radši nechá... ;-)
No, musím sehnat Policii, protože jsem fakt zvědavá, co bude dál... Se všemi.

Atara16
28. lednaodpad!

Naprosto nezábavná, nudná kniha už druhá z jeho knih a nechytla mě ani tentokrát :-(