Kniha o štěstí

Matthieu Ricard, žijící střídavě v klášteře Žečhen v Nepálu a ve Francii, je pova­žovaný za jednoho z největších znalců buddhismu v Evropě. Po dlouholeté výzkumné praxi v oblasti buněčné a molekulární genetiky se vydal na cestu buddhistického mnicha. Již více než třicet let se pohybuje mezi velkými duchovními mistry v Himálaji, působí jako dalajlámův tlumočník, překladatel a vydavatel. V Knize o štěstí, která byla přeložena do více než deseti světových jazyků, se věnuje otázce, která je stará jako lidstvo samo: co je štěstí a jakými prostředky jej lze dosáhnout. Všichni usilujeme o štěstí. Ale jak jej najít, udržet a jak jej vůbec definovat? Na tuto otázku, k níž západní myšlení zaujímá celou škálu různých přístupů od pesimismu až po lhostejnost, přináší autor odpověď z pohledu buddhismu. Odpověď sice náročnou, zato optimistickou a přístupnou všem lidským bytostem. Přestaňme hledat za každou cenu štěstí vně nás a obraťme svůj pohled do vlastního nitra. Štěstí není závislé na vnějších okolnostech, které určují náš život, nýbrž je schopností, kterou v sobě všichni nosíme. Je plodem vnitřního zrání, potenciálem, který můžeme každý den rozvíjet a kultivovat. Nedívejme se jen sami na sebe a naučme se meditativnímu a altruistickému pohledu na svět. Autor této knihy, nejznámější vyslanec buddhismu ve Francii, přísluší ke dvěma kulturám zároveň, poznal nejmoudřejší z moudrých, autentický mnišský život, pochopil posvátné texty i lidské utrpení. Jeho kniha je průvodcem na cestě k hlubokému štěstí...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29604/kniha-o-stesti-29604.jpg 4.544
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Rybka Publishers

Plaidoyer pour le bonheur, 2003

Kniha Kniha o štěstí

Eldar80
04.06.2019

Vzhledem k nakladatelství (např. L. Gounelle) jsem očekával nějakou moderní syntézu psychologie a esoteriky. Neznal jsem totiž autora a tak mě příjemně překvapilo, že se autor opírá o buddhistickou tradici.
Matthieu v prvních kapitolách vysvětlí buddhistické pojetí štěstí, na které se dívá částečně z vědeckého pohledu. Sám je totiž bývalým vědcem a buddhismus splňuje nároky racionálního myšlení.
Často cituje vědce nebo psychology, kteří se problematikou štěstí zabývají. Odkazuje na vědecké články nebo experimenty. Není to však vyvážené. Jedná se pouze o jeden směr psychologie. (Csikszentmihalyi, Ekman, Goleman, Seligman...) Jedná se tak vlastně o syntézu buddhismu a „pozitivní“ psychologie. Dozvídáme se, že buddhistický přístup je ve shodě s dosavadními výzkumy.
Spousta faktů v knize je sice podložená a ozdrojovaná, ale za naučnou literaturu by to označit nešlo. Matthieu uvádí hodně příkladů a příběhů nebo vlastních zážitků. To je největší slabina knihy. Ne jejich věrohodnost, ale některé příklady byly podle mě nevhodné nebo zbytečně extrémní.
Mimo úvodní kapitoly je kniha víc souborem článků než postupným výkladem. Obsahuje asi 20 zamyšlení na téma jako třeba Touha, Nenávist, Žárlivost či Proud emocí. Ze začátku se mi to hodně líbilo. Pak se objevují eseje více filozofické a to už bylo nudnější. Každého pak asi zaujmou zmínky o výzkumech schopností buddhistických mnichů. Doporučuju každému.
Pro základní seznámení s buddhismem perfektní kniha. Jinak pokud máte načteno nebo se dokonce o buddhismus zajímáte, kniha už vám asi nepřinese moc nového. Nebo pokud jste chodili na přednášky do BDC, tak spoustu myšlenek už budete znát. Potom se podle mě kniha nehodí pro příliš nábožensky nebo emocionálně založené čtenáře. Pak totiž výkladu ještě víc ublíží nevhodné příklady. 75%

allebra
26.05.2019

K této knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Název mě hned upoutal a téma štěstí z buddhistického pohledu s použitím reálných životních příběhů bylo moc zajímavé. Co je to štěstí? Muška jenom zlatá? Především si pod tímto slovem můžeme představit každý něco jiného a občas se třeba časem dopracovat i k jinému úhlu pohledu a obsah přehodnotit.

Zuzka12627
21.11.2018

Kniha je hezky psaná, určitě doporučuji přečíst.

Keyhole
26.06.2018

Za mě rozhodně doporučuji. Hodně se mi líbí, jak autor knihy udává příklady z praxe a příběhy, které sám zažil. Dodává to knize zdravou důvěryhodnost a že autor ví, o čem píše.

JointlieKat94
10.02.2018

Kniha je skvělá. Půjčil mi jí můj vnímavej kamarád/kolega ve chvíli, kdy bylo zapotřebí. :) čte se celkem krásně, je v ní spousta informací, nad kterými se člověk musí pozastavit a zamyslet, takže kniha opravdu není na jeden nádech. Takže je to těžší čtení, za to ale, autor do toho vložil maximum. Dle mého názoru. Moc se mi líbila. :)

Shindo
06.12.2017

Kniha od človeka, ktorý si niečím prešiel, a zmena to bola naozaj rázna - od genetika ku mníchovi. Ako z knihy, tak aj z prednášky, ktorú som videl a z jeho dlhoročných skúseností s meditačnou praxou - nielen teóriou, buddhizmus je hlavne o konaní - vidno, že autor vie, o čom píše.

Dudulka
12.02.2016

Dnes sme v knihkupectvach, v casopisoch, na blogoch doslova zavaleni mudrymi "motivacnymi navodmi na stastie". Vytipovanych autorov som si skutocne precitala. No ani jedna z nich nehovori tak jednoduchu, prirodzenu pravdu aku nam nenasilnym a prostym sposobom ponuka francuzsky buddhisticky mnich Matthieu. Uzasne citanie, ktore v podstate neprinasa nic nove, pretoze TOvsetko vsetci davno vieme, len sme na TO akosi celkom zabudli. Kniha o stesti nam len otvara na povale prachom zabudnutu skatulku poznania, ktoru sme si v detstve starostlivo skryli, len sme bohuzial zabudli kde :-)

privoz
15.12.2015