Kniha o štěstí

Kniha o štěstí

Matthieu Ricard, žijící střídavě v klášteře Žečhen v Nepálu a ve Francii, je pova­žovaný za jednoho z největších znalců buddhismu v Evropě. Po dlouholeté výzkumné praxi v oblasti buněčné a molekulární genetiky se vydal na cestu buddhistického mnicha. Již více než třicet let se pohybuje mezi velkými duchovními mistry v Himálaji, působí jako dalajlámův tlumočník, překladatel a vydavatel. V Knize o štěstí, která byla přeložena do více než deseti světových jazyků, se věnuje otázce, která je stará jako lidstvo samo: co je štěstí a jakými prostředky jej lze dosáhnout. Všichni usilujeme o štěstí. Ale jak jej najít, udržet a jak jej vůbec definovat? Na tuto otázku, k níž západní myšlení zaujímá celou škálu různých přístupů od pesimismu až po lhostejnost, přináší autor odpověď z pohledu buddhismu. Odpověď sice náročnou, zato optimistickou a přístupnou všem lidským bytostem. Přestaňme hledat za každou cenu štěstí vně nás a obraťme svůj pohled do vlastního nitra. Štěstí není závislé na vnějších okolnostech, které určují náš život, nýbrž je schopností, kterou v sobě všichni nosíme. Je plodem vnitřního zrání, potenciálem, který můžeme každý den rozvíjet a kultivovat. Nedívejme se jen sami na sebe a naučme se meditativnímu a altruistickému pohledu na svět. Autor této knihy, nejznámější vyslanec buddhismu ve Francii, přísluší ke dvěma kulturám zároveň, poznal nejmoudřejší z moudrých, autentický mnišský život, pochopil posvátné texty i lidské utrpení. Jeho kniha je průvodcem na cestě k hlubokému štěstí...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29604/kniha-o-stesti-29604.jpg 4.631

Plaidoyer pour le bonheur (2003)

Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Rybka Publishers

Keyhole

Za mě rozhodně doporučuji. Hodně se mi líbí, jak autor knihy udává příklady z praxe a příběhy, které sám zažil. Dodává to knize zdravou důvěryhodnost a že autor ví, o čem píše.

JointlieKat94

Kniha je skvělá. Půjčil mi jí můj vnímavej kamarád/kolega ve chvíli, kdy bylo zapotřebí. :) čte se celkem krásně, je v ní spousta informací, nad kterými se člověk musí pozastavit a zamyslet, takže kniha opravdu není na jeden nádech. Takže je to těžší čtení, za to ale, autor do toho vložil maximum. Dle mého názoru. Moc se mi líbila. :)

Shindo
06.12.2017

Kniha od človeka, ktorý si niečím prešiel, a zmena to bola naozaj rázna - od genetika ku mníchovi. Ako z knihy, tak aj z prednášky, ktorú som videl a z jeho dlhoročných skúseností s meditačnou praxou - nielen teóriou, buddhizmus je hlavne o konaní - vidno, že autor vie, o čom píše.

Dudulka
12.02.2016

Dnes sme v knihkupectvach, v casopisoch, na blogoch doslova zavaleni mudrymi "motivacnymi navodmi na stastie". Vytipovanych autorov som si skutocne precitala. No ani jedna z nich nehovori tak jednoduchu, prirodzenu pravdu aku nam nenasilnym a prostym sposobom ponuka francuzsky buddhisticky mnich Matthieu. Uzasne citanie, ktore v podstate neprinasa nic nove, pretoze TOvsetko vsetci davno vieme, len sme na TO akosi celkom zabudli. Kniha o stesti nam len otvara na povale prachom zabudnutu skatulku poznania, ktoru sme si v detstve starostlivo skryli, len sme bohuzial zabudli kde :-)

privoz
15.12.2015

Skvělá kniha'doporučuji

klidnejch
21.10.2015

Prostě mu to- věřím

DarekDevil
03.01.2015

Velmi pěkně napsaná kniha, kterou jsem rád přečetl a s vracím se k ní.

Pawlisman
11.09.2014

Již trochu teoreticky, avšak skutečně skvěle napsaná kniha,ze které je vidět, že pan Ricard ví, o čem mluví. Kouká do podstaty věcí, ale nenudí. Skutečně jedna z nej knih duchovní literatury, která není jen o naivním příběhu.

LordSnape
05.08.2014

Od tohoto autora jsem četl Umění meditovat, což je super věc. Kniha o štěstí je vlastně psána stejně jakoby "technicky". Matthieu v sobě nezapře vědce, i když se už plně věnuje duchovní praxi jako mnich. Trošku mi ke konci vadil ten veliký příval citátů, jehož sběr v důsledku ale musel trvat docela dlouho. Kniha se věnuje vlastně jen tématu "sukhy", což je stav mysli, kdy prožíváme jen ono štěstí a pohodlí bez zasahování "dukhy" - utrpení. Celý text je vlastně takovým návodem, jak tyto stavy vykořenit ze své mysli. Svým způsobem je to dílo jedinečné, když se soustředí jen na to podstatné a zohledňuje veškeré možné stavy i momenty v životě lidském skrz oblasti "nepohodlí", ale na druhou stranu musím říci, že Matthieu prostě neumí tak poutavě psát a už vůbec ne vyprávět. Vše stroze rozebírá a předhazuje čtenáři bez špetky nadhledu či osobitého humoru, který je vlastní jak Dalajlamovi, Olemu Nydahlovi nebo zesnulému Tulku Urgjän Rinpočhemu. Díky tomu se mi to četlo místy trochu těžce a ke konci už jsem si říkal, že by to chtělo trochu zkrátit. Nicméně po stránce významové nemohu říct žádné proti.

sioux
06.05.2014

K této knize se stále vracím. Na rozdíl od spousty zoufale pozitivních a jiné pravdy nepřipouštějících amerických "new age" knih je v této řada užitečných informací, velká snaha hledat fakta. Je to psáno tak, že si svou cestu můžete sami hledat a nakonec najít.

buddhismus štěstí

Ricard Matthieu