Osamělá holubice

od:

Osamělá holubice

Milostné drama, dobrodružství, epos- to vše je mistrovské dílo Larryho McMurtryho " Osamělá holubice". Podle mnohých kritiků je tento rozsáhlý román vůbec nejlepším literárním dílem o období soumraku toho opravdového amerického západu. Potvrzením toho je i Pulitzerova cena, kterou Larry McMurtry za "Osamělou holubici" jako nejlepší americké literární dílo získal v roce 1986. Životní příběh skupiny kovbojů ze zapadlého texaského městečka nese všechny dramatické prvky westernové tematiky, ale autor jej dokázal umocnit svým skvělým vypravěčským talentem a hlubokým pochopením pro lidské vášně, sny a slabosti na strhující čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40516/osamela-holubice-40516.jpg 4.838
Originální název:

Lonesome dove (1986)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, X-Egem
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
V28
15. září

Kniha za kterou byla udělena Pulitzerova cena, díky tomu a čtenářské výzvě se dostala až do mé čtečky a celý týden mi dělala jen radost. Málem už jsem zapomněl, jak čtenářsky vděčný dokáže být western. Romantika divokého západu s indiány, kovboji, salóny, nedotčené přírody a čistého kamarádství těch, kteří se rozhodnou hnát stádo krav za svým snem. Nádherně napsané dílo kterému nic nechybí. Mohu jen doporučit i těm, kteří tento žánr normálně nevyhledávají.

sandra8786
05. srpna

Začátek knihy byl trosku narocnejsi a chvíli trvalo, nez jsem se zorientovala v ději a nez jsme si s knihou spolu sedly. Ale vytrvejte! Zhruba po sto stránkách si me kniha žahackovala a nepustila az do konce. Precizně napsaný epos z doby divokého západu, diky kterému jsem si připadala, jako bych byla součást příběhu a mám pocit, ze tehdejší život vypadal přesně takhle. Zamilovala jsem si množství rozličných a skvěle prokreslenych postav i těch, ve vedlejších dějových liniích. Přes drsnost a syrovost příběhu, se mnou kniha emocionálně mávala a konec jsem obrecela. Bez nadsázky jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Přečteno diky čtenářské vyzve.

MartinaP1984
09. února

Přestože má knížka přes 800 stran, mrzelo mě, že už byl konec. Začátek mi přišel poněkud zmatený kvůli množství postav, ale asi po 100 stranách jsme se už nemohla od děje odtrhnout, a to nemám westernovou tematiku ráda.

Politre
31.12.2016

Zatím jedna z nejlepších knih, co jsem přečetl. Perfektně napsané charaktery hlavních postav a nekompromisní průběh děje, je to čím tato kniha vyniká. Nejedná se obyčejný western plný černobílých postav, ale o syrový příběh honáků, kteří ženou stádo na sever, plný krutých zásahů přírody, ale i lidí, i romantických výjevů, patřící k žánru, ale tak nějak přirozených a ne násilně včleněných do příběhu. Člověk si při čtení říká, že tak nějak to v té době opravdu bylo. I při své obsáhlosti mi nepřišlo, že by autor něco natahoval. Tato kniha je naprostou špičkou v žánru. To jakým stylem a jazykem je kniha napsaná, jaké obsahuje příběhy a postavy, jednoznačně dokazuje, proč autor dosáhl Pulitzerovy ceny.

kaja77
11.08.2016

nikdy bych si nemyslela, že budu číst knihu s tématikou divokého západu. překvapila jsem sama sebe tím, jak moc mně to bavilo, překvapila jsem sama sebe tím, jak moc jsem na děj myslela jen tak během dne a jak se mi o tom co jsem četla zdálo. bylo to prostě bezvadné. všem můžu ten příjemný zážitek jen doporučit.

kmentova
30.12.2014

Velice dobrá kniha. Silný příběh a pro mně i poutavě vylíčená krajina, ve které se děj odehrává. Stojí za přečtení, i když má přes 800 stran. :-)

nier
04.05.2014

Úžasný...škoda, že u nás nevyšla celá sága.
Pokud máte rádi westerny a divoký západ, tak všemi deseti doporučuji a pokud ne, tahle kniha je skvělá šance jak začít...

Toque
07.01.2014

Doposud nejlepší kniha mého života...to prosím píšu absolutně bez jakékoliv nadsázky...Víc nemohu říci, protože jakákoliv slova jsou slabá na to, aby popsala tuto 800 stránkovou genialitu. Podle knihy byl natočen šestidílný televizní seriál, který je velmi zdařilý, ať už díky skvělým hereckým výkonům, autenticitě prostředí, nebo i kongeniální hudbě famózního Basila Poledourise. Osamělá holubice je jedinečná kniha, k níž mám zcela osobní vztah..drobnou pihou na kráse je však skutečnost, že ji nemám. Navzdory urputné snaze ji nalézt ve výprodejích, antikvariátech, e-shopech, bazarech, ji stále ještě nemám....

sioux
29.12.2013

Četl jsem to v originále a je to vynikající kniha. Divoký Západ tak, jak vypadal. Četl jsem celou ságu, škoda, že u nás vyšla jen tato kniha. První část je "Dead manś walk," následuje "Comanche moon", pak "Lonesome dove" a končí to "Streets of Laredo". Všechny knihy jsou skvělé, dokonce Osamělou holubici nepovažuji za nejlepší, výše hodnotím první dvě z celé ságy.

Podle mě Larry McMurtry dosáhl v těchto knihách svého vrcholu a všechno další, co napsal, už je mnohem nižší kvality.

petunie1
24.08.2012

První stovkou stran jsem se doslova musela prokousat. Pak ale jsem se od děje a hrdinů knihy nemohla odpoutat. Opravdu mistrovské dílo.

javirgo

Westerny nejsou moje oblíbené čtení, ale tato kniha mě dost nadchla. Více jak 800 stran kvalitního a poutavého čtení, které vás zaujme od samého začátku. Anotace ke knize je psaná bez nadsázky a Pulitzerova cena byla podle mého mínění udělena právem. Jen mě mrzí, že jsem prošvihla TV seriál.