Osamělá holubice

Osamělá holubice https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40516/bmid_osamela-holubice-SwS-40516.PNG 5 143 45

Milostné drama, dobrodružství, epos - to vše je mistrovské dílo Larryho McMurtryho " Osamělá holubice". Podle mnohých kritiků je tento rozsáhlý román vůbec nejlepším literárním dílem o období soumraku toho opravdového amerického západu. Potvrzením toho je i Pulitzerova cena, kterou Larry McMurtry za "Osamělou holubici" jako nejlepší americké literární dílo získal v roce 1986. Životní příběh skupiny kovbojů ze zapadlého texaského městečka nese všechny dramatické prvky westernové tematiky, ale autor jej dokázal umocnit svým skvělým vypravěčským talentem a hlubokým pochopením pro lidské vášně, sny a slabosti na strhující čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , X-Egem

Lonesome Dove , 1986

sbijecka
11.10.2019 5 z 5

Neskutečně dobrá kniha. Nemám slov.

Yorika
31.08.2019 5 z 5

Prý pomalý rozjezd?
Jen si představte tu ospalou díru. Slunce sálá, je takové vedro, že vzdálenější předměty se rozplývají a komíhají jako v mlze.Sem tam štěkne pes...Někde vrznou dveře a...
Tak začíná pravý western.Pozvolna.Polehoučku.Ale pak...Pak je to jízda.
Přátelství.Láska.Čest.Vítězství i prohry.Až si přejete být také součástí té party drsných chlapů s bolavou duší.

ales8905
21.05.2019 5 z 5

Přiznám se, že prvních asi sto stránek jsem se nemohl začíst a rozsah knihy ve mně budil pochyby, jestli pokračovat, ale pak se vše najednou rozjelo a román mě vcucl tak, jak už dlouho žádný a nakonec jsem litoval, že jsem u konce. Mistrovské dílo, které právem získalo Pullitzerovu cenu!

Pavlína79
01.05.2019 5 z 5

nám vzdálená doba, vzdálené osudy a přesto je důležitější, co kniha vyvolává v nás, než co prožívali muži v sedlech či saloonech

Krivas
12.12.2018 5 z 5

NEJ...

mol378
14.11.2018 5 z 5

Úžasná kniha a později skvělý televizní film. Podle mě bezkonkurenčně nejlepší western všech dob, naprosto reálný. Je tam veškerá americká svoboda konce devatenáctého století v pozitivním i negativním smyslu! I čtyřdílná televizní série vynikající, dobře obsazená a výborně nadabovaná.

kaja77
03.11.2018 5 z 5

ta kniha má sice 800 stránek a už jsem jí četla dvakrát... ale prostě nemohla jsem si pomoct, přečetla jsem potřetí. to je takový relax to je taková radost. já ji prostě někde musím sehnat i v papírové podobě (úprava po letech:už ji mám, vydala ji Jota 2022)... jak někdo níže kritizuje nudný začátek..nee to není nudný začátek. to je právě lahůdková dokonalost z toho přímo sálá to horko, ta šílená "díra" jako je osada osamělá holubice a tak...

Blue
23.10.2018 5 z 5

Jednoznačně jeden z mých největších čtenářských zážitků. Jako milovník westernů jsem často musel (samozřejmě jen pro sebe) uznat, že ten či onen příběh není skutečně nic moc, o to jsem byl více nadšen, když jsem narazil na tuto parádní knihu. Tři nejlepší knihy z tzv. divokého západu jsou (pořadí není rozhodující) Muž se srdcem kovboje, Vítejte do Zlých časů a Osamělá holubice.

MirSla
21.10.2018 5 z 5

Poutavý příběh. Nejdříve to správné westernové nicnedělání, kdy téměř slyšíte ty mouchy co poletují kolem. Pak to vše naruší "starý známý" a obrátí všem život naruby. Příběh se rozjede a je to opravdu jizda. Jízda plná zvratů a napětí do poslední stránky.

Česneksmedem
24.09.2018 5 z 5

Už je to víc jak měsíc, co jsem knihu dočetl, ale stále ten příběh doznívá a vrací se jako ozvěna. Ta kniha je jako pouť, jako sám život. Život těch, co měli to štěstí, že byl dostatečně dlouhý na to, aby v něm bylo všechno - hledání, láska, úspěchy i prohry... Osamělá Holubice bude zcela jistě patřit do mé letošní TOP 3. Rozhodně doporučuji přečíst.

Atuin
04.08.2018 5 z 5

No tak to byla jízda. Skvělá kniha bez jediného zaváhání a slabého místa. Prostě vás to nenechá vydechnout a přitom se budete skvěle bavit. To poštouchávaní jednotlivých hrdinů, jejich peripetie a prostředí je vykresleno tak svěže a barvitě že to je doslova balzám na duši.5/5

pestas
12.07.2018 3 z 5

Knihu jsem cetla diky vyzve a musim rict, ze jsem ji spise protrpela. Westerny nikdy nebyl muj oblibeny zanr, ale vzhledem k hodnoceni jsem si rekla, ze ji dam sanci. No zacala me trochu bavit tak 200 stran pred koncem... Zpocatku mi dej prisel silene rozvlekly a bez nejakych zajimavych mist, naopak na konci bylo hodne zvratu a dejovych linek, ktere zustaly vicemene otevrene...

Finn69
19.03.2018 4 z 5

Výborná a dobře napsaná knížka, kterou určitě řadím do top 5 nejlepších westernů, které se mi kdy dostaly do ruky. Přes těch 800 stránek tam nenajdete hluché místo ani postavu, která by byla nezajímavá. Není to žádná primitivní "bufallobillka", snese to srovnání třeba s Mužem se srdcem kovboje Jacka Schaefera, což osobně považuju za to nejlepší, co je v tomto žánru ke čtení.
Proč po vší té chvále dávám jen čtyři hvězdy? Bohužel kvůli překladu. Ať se na mě nikdo nezlobí, Joe prostě nikdy nebude Joska, kovbojové nejsou skotáci a Bighorn Mountains nejsou Roháče... a to je jen několik příkladů z mnoha. Nechápu, co některé překladatele k těmhle zvěrstvům vede.

munka
29.12.2017 5 z 5

Vďaka čitateľskej výzve som sa dostala k tejto knihe a neľutujem. Doporučujem.

V28
15.09.2017 5 z 5

Kniha za kterou byla udělena Pulitzerova cena, díky tomu a čtenářské výzvě se dostala až do mé čtečky a celý týden mi dělala jen radost. Málem už jsem zapomněl, jak čtenářsky vděčný dokáže být western. Romantika divokého západu s indiány, kovboji, salóny, nedotčené přírody a čistého kamarádství těch, kteří se rozhodnou hnát stádo krav za svým snem. Nádherně napsané dílo kterému nic nechybí. Mohu jen doporučit i těm, kteří tento žánr normálně nevyhledávají.

sandra8786
05.08.2017 5 z 5

Začátek knihy byl trosku narocnejsi a chvíli trvalo, nez jsem se zorientovala v ději a nez jsme si s knihou spolu sedly. Ale vytrvejte! Zhruba po sto stránkách si me kniha žahackovala a nepustila az do konce. Precizně napsaný epos z doby divokého západu, diky kterému jsem si připadala, jako bych byla součást příběhu a mám pocit, ze tehdejší život vypadal přesně takhle. Zamilovala jsem si množství rozličných a skvěle prokreslenych postav i těch, ve vedlejších dějových liniích. Přes drsnost a syrovost příběhu, se mnou kniha emocionálně mávala a konec jsem obrecela. Bez nadsázky jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Přečteno diky čtenářské vyzve.

MartinaP1984
09.02.2017 4 z 5

Přestože má knížka přes 800 stran, mrzelo mě, že už byl konec. Začátek mi přišel poněkud zmatený kvůli množství postav, ale asi po 100 stranách jsme se už nemohla od děje odtrhnout, a to nemám westernovou tematiku ráda.

Politre
31.12.2016 5 z 5

Zatím jedna z nejlepších knih, co jsem přečetl. Perfektně napsané charaktery hlavních postav a nekompromisní průběh děje, je to čím tato kniha vyniká. Nejedná se obyčejný western plný černobílých postav, ale o syrový příběh honáků, kteří ženou stádo na sever, plný krutých zásahů přírody, ale i lidí, i romantických výjevů, patřící k žánru, ale tak nějak přirozených a ne násilně včleněných do příběhu. Člověk si při čtení říká, že tak nějak to v té době opravdu bylo. I při své obsáhlosti mi nepřišlo, že by autor něco natahoval. Tato kniha je naprostou špičkou v žánru. To jakým stylem a jazykem je kniha napsaná, jaké obsahuje příběhy a postavy, jednoznačně dokazuje, proč autor dosáhl Pulitzerovy ceny.

kaja77
11.08.2016 5 z 5

nikdy bych si nemyslela, že budu číst knihu s tématikou divokého západu. překvapila jsem sama sebe tím, jak moc mně to bavilo, překvapila jsem sama sebe tím, jak moc jsem na děj myslela jen tak během dne a jak se mi o tom co jsem četla zdálo. bylo to prostě bezvadné. všem můžu ten příjemný zážitek jen doporučit.

kmentova
30.12.2014

Velice dobrá kniha. Silný příběh a pro mně i poutavě vylíčená krajina, ve které se děj odehrává. Stojí za přečtení, i když má přes 800 stran. :-)