heyitsronnie heyitsronnie komentáře u knih

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl jsem četla téměř ihned po prvním. Hodnotím ho velmi kladně. Možná úroveň knihy mírně upadla, ale nijak drasticky. Hodně se podobá prvnímu dílu, hlavně díky tomu, že se opět vracíme do Kapitolu a do Arény. Když už mluvím o Aréně, bála jsem se, jak ji filmově ztvární. Světe div se, přesně tak, jak jsem si při čtení představovala.

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Když v roce 2012 vyšel film Hunger Games, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Během čekání na druhý díl jsem si potřebovala toto čekání nějak zkrátit. Další den jsem běžela do knihovny a první díl si tam půjčila. Nadchla mě. Přesto, že nejsem fanoušek knih, kterou jsem psané v přítomném čase, nějak jsem to překousla. Dle mého je film Hunger Games jedním z nejpodobnějších své knižní předloze. Mluvím samozřejmě hlavně o prvním díle. Doteď si pamatuji, jak jsem se do knihy zabrala, že jsem jednou cestou domů nechtěla vystoupit z metra (bydlím téměř na konečné trasy C) a prostě jsem jela na opačnou konečnou a zpátky, jen abych si mohla číst.

Posel Posel Markus Zusak

Poté, co jsem přečetla Zlodějku knih, jsem se dozvěděla, že existuje i Posel. I Posla jsem přečetla jedním dechem. Přijde mi, že většina autorů má svůj specifický styl psaní. Mě však přijde, že Zlodějka knih a Posel by nemohli být odlišnější. Jiný styl psaní, zcela jiné téma, pohled a situaci, psychologie postav... Přesto mě bavily obě knížky. Nerada je srovnávám, protože se opravdu zdá, že jde o knihy od jiných spisovatelů. Určitě bych ale Posla ke čtení doporučila. Krásná oddechovka, na jejímž konci je třeba se trochu zamyslet.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha se ke mě dostala na doporučení někoho z mých známých. Už ze začátku mě velmi zarazilo, že vypravěčem je smrt. Přesto jsem se dokázala do prostředí a hlavních postav vžít. Miluji dějepis, proto jsem narážky na něj v knize přímo hltala. Jedno z nejlepších děl na toto téma.

27.12.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Líbí se mi na knize, že se dá číst všelijak. Když ji přečtete malému dítěti, bude nadšené ze zvířátek. Přečte-li si ji dospělý, uvidí krásnou alegorii. Přesto, že si myslím, že je kniha velmi povedená, 1984 mě bavilo víc.

27.12.2017 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Četli to všichni, chtěla jsem také. Spolužačka mi knížku půjčila a už to jelo. Jedno musím knize nechat. Až do přibližně posledních 50 stran, které jsem z nějakého nepochopitelného důvodu četla asi týden, jsem to přečetla poměrně rychle. Možná, že kdyby to zůstalo jen jako fan fikce, bylo by to lepší. Sama jsem v té době nějaké fan fikce četla a dokonce i psala a znám mnohem mladší slečny (většinou dokonce nezkušené), které by byly schopné ty sexuální scény popsat mnohem lépe. Po přečtení prvního dílu skutečně nemám potřebu číst ty další.

27.12.2017 1 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

První z knih, kterou jsem od Johna Greena četla. Toto téma jsem skutečně nečekala a možná i proto mě příběh nadchnul. Přesto mám jeho jiné knihy raději. A ano, také jsem si pobrečela.

27.12.2017 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Když jsem dočetla, chtělo se mi brečet. Přestože nyní s odstupem považuji scénku o 19 let později na nástupišti 9 a 3/4 trochu za klišé, v té době to byl ten nejkrásnější konec, který jsem si mohla vymodlit. A vůbec. Přestože hledání viteálů není zrovna moc záživná činnost, Rowlingové se podařilo protkat příběh různými detaily, které knihu krásně oživí. Všechny části skládačky do sebe začnou zapadat, všechny volné konce se spojí. Postavy, které jsme dříve nesnášeli, pro nás začnou mít sentimentální význam (ano, mluvím o Snapeovi). Konec jedné éry. Nemám už co dodat.

27.12.2017 4 z 5

Princ dvojí krve byla první knížka Harryho Pottera, kterou jsem četla dříve než jsem viděla film. Možná právě proto má u mě v srdci jakési zvláštní místečko. Je plný nečekaných zvratů a obsahuje velmi málo odpovědí. Možná právě proto má čtenář chuť přečíst co nejrychleji, snad aby se brzy dobral odpovědí v posledním díle.

27.12.2017 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kniha, kterou jsem již asi posté nedávno dočetla. Je vidět, že Rowlingová se nechala unést, což nám dokazuje počet krásných 800 stran (pro mě žádný problém). Fénixův řád si už jen z tohoto důvodu vždy ráda znovu přečtu, jelikož v knize je milion příběhů, detailů a zvratů, které se do filmu prostě vejít nemohli. Chcete-li vidět znovu Zlatoslava Lockharta v nemocnici svatého Munga nebo se více potloukat po Odboru záhad, nezbývá vám nic jiného, než si prostě přečíst knihu.

27.12.2017 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Po Vězni z Azkabanu, který byl dle mého nejlepším dle série, zde vidím mírný pokles. Přesto řadím čtvrtý díl hned za třetí. Je jiná. Turnaj tří kouzelníků nám ukazuje nejen britské kouzelníky a dává nám tak prostor zvětšit si obzory. Zároveň je to velmi důležitý díl pro následný boj s Voldemortem.

27.12.2017 4 z 5

Obecně považován za nejlepší díl jak knih, tak filmů. A já mohu jen souhlasit. Třetí díl jsem viděla i četla nejvíc krát. Zvrat na konci v Chroptící chýši a obraceče času mě dostanou pokaždé. Naprostá bomba naprosté klasiky.

27.12.2017 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

I u Tajemné komnaty jsem díky filmu věděla, do čeho jdu. Přesto mě nikdy nepřestanou knihy překvapovat. Kolikrát už jsem je četla a kolikrát zapomenu na ty nejvtipnější detaily. Mnoho lidí nemá Tajemnou komnatu rádo nebo ji označují za jednu z nejhorších v sérii. Dle mého je druhý díl velmi důležitý, jelikož nám pomalu začíná odkrývat díky Tomově deníku, kdo je vlastně Voldemort zač.

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Vzhledem k tomu, že jsem Nemesis a Pentagram četla hned po sobě, dosti mi splývají. Často je beru jako jeden celek, jelikož obě knihy mi přijdou asi tak na stejné úrovni. Dobré úrovni. Setkáváme se s milou Beátou Lonnovou, kterou mám z Harryho kolegyň asi nejraději. A to v průběhu všech knih série. Pro mě nepředvídaný zvrat na konci knihy tomu všemu jen přidává. Nedokázala jsem se odtrhnout.

27.12.2017 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Začátek celé ságy. Knihu jsem četla v době, kdy jsem za sebou měla už prvních pět filmů, tudíž jsem věděla, do čeho jdu. Přesto mě styl psaní Rowlingové naprosto pohltil. Vím, že se vše do dvouhodinového filmu nevejde, proto jsem neskutečně šťastná, že mám tu možnost si kdykoliv knihu znovu přečíst.

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Měla jsem před sebou postavené dvě knihy. Papírová města a Hledání Aljašky. Po Hvězdách jsem si myslela, že nemůžu šlápnout vedle. Rozhodla jsem se jako první pro Papírová města, jelikož k nim nedávno vyšel film. Zprvu mě Aljaška moc nelákala. Ovšem po jejím přečtení mohu s klidem prohlásit, že je to zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Johna Greena četla (mimo Aljašky ještě Papírová města a Hvězdy nám nepřály). Líbí se mi, jak je kniha psaná, její struktura i děj. Ráda si ji někdy přečtu znovu.

Papírová města Papírová města John Green

Měla jsem před sebou postavené dvě knihy. Papírová města a Hledání Aljašky. Po Hvězdách jsem si myslela, že nemůžu šlápnout vedle. Rozhodla jsem se jako první pro Papírová města, jelikož k nim nedávno vyšel film. Děj mě skutečně vtáhl. Miluji detektivní příběhy, proto jsem si užívala Quentinovo pátrání po Margo. Nesmím opomenout komické pasáže ze začátku knihy během noci pomsty a poté během několikahodinové jízdy autem. Jediné, co mi mírně zkazilo celý dojem knihy, je její konec, který mi z nějakého důvodu prostě nesedl.

27.12.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 jsem četla spolu s Farmou zvířat k maturitě. Přesto, že hodně lidí preferuje právě Farmu zvířat pro její zdánlivou jednoduchost a méně stran, mě 1984 naprosto uchvátilo. Po pár stránkách jsem zapomněla, že se jedná o maturitní četbu a hltala jsem doslova každou stránku.

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram jsem začala číst pár vteřin poté, co jsem dočetla Nemesis, proto jsem měla minulé události ještě čerstvě v paměti. Přesto, že je z názvu knihy jasné, o co vlastně půjde, celý příběh jsem si užila a sama přiznám, že jsem si v půlce knihy myslela, že jsem vraha dopadla dříve než samotný Hole. Nebylo to tak. To je to Nesbovo kouzlo. Dle mého rozhodně patří k těm lepším knihám.

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Knihu jsem četla k maturitě na doporučení mamky, která má jak tohle dílo, tak samotného Oscara Wilda velmi ráda. Přečetla jsem jedním dechem. Téměř na každé stránce nějaká komediální pasáž. Rozhodně musím říci, že patří k tomu málu maturitních knih, které bych si s radostí a dobrovolně kdykoliv přečetla znovu. A samozřejmě nesmím vynechat skvělý překlad. Pan Novák si s tím skutečně pohrál (četla jsem verzi knihy, kde vlevo je český, vpravo anglický text, proto mohu soudit) a díky jeho překladu neztratil hlavní smysl knihy své kouzlo.