Posel

Představte si, že vám jednoho dne začnou do dopisní schránky chodit hrací karty se zašifrovanými úkoly – máte vstoupit do života úplně cizím lidem a najít způsob, jak jim pomoci v jejich nelehkém osudu. Nevíte, kdo vám karty posílá ani proč si vybral zrovna vás. Jasné je jenom to, že ví o každém vašem kroku a nenechá vás na pokoji, dokud sám nebude chtít přestat. Má vás zkrátka v hrsti. Přesně v této situaci se ocitá Ed Kennedy, devatenáctiletý taxikář, který až doposud dělil svůj čas mezi kamarády Marva, Ritchieho a Audrey (do které je beznadějně zamilovaný), věrného psa Portýra, hraní karet a svou práci, a má pocit, že se už na nic dalšího nezmůže. Ed na svých záchranných misích schytá spoustu bizarních výprasků, ale s každým úkolem roste jeho schopnost poradit si se vším sám a také vědomí, co musí udělat, aby jeho život za něco stál. Vyprávění vás upoutá situačním humorem a trefnými komentáři dospívajícího hrdiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56459/posel-56459.jpg 4.4959

The Messenger (2002)

Vydáno:, Argo

ErikaJ

Zlodějku knih jsem četla dvakrát. Poprvé jsem z ní byla nadšená, podruhé po letech už tolik ne, ale nikdy by mě nenapadlo, že nějaká knížka od tohoto autora bude stejně dobrá, ne-li dokonce o něco lepší. Posel bylo skvělé čtení!!Mělo to nápad, šťávu, bylo to neotřelé, napínavé, humorné. Markus Zusak to prostě umí

kap66

Odpusťte mi srovnání s Fredrikem Backmanem - v dobrém, samozřejmě. Já trochu vidím, jak to dělají, na co přesně v mé duši hrají, ale na druhou stranu - jak dovedně to umějí, jak mě zaujmou, okouzlí, dojmou a na chvíli mi dají zažít pocit, že ne všechno, ale mnoho věcí na světě je dobrých... A tahle knížka mě nejen ohromně bavila, ale vzbudila ve mně i touhu být ve správný čas na správném místě a pomoci; jen je to bez těch karet trošičku těžší.

PetrKral

Určitě mnohonásobně lepší, než Zlodějka knih, kterou jsem záhy odložil.

plachosrst

krásná hra slov se mi na té knize líbila asi nejvíc.
i ten nejobycejnejsi clovek neni zbytecny, kdyz pomaha druhym.

Tereza K.

Zajímavá zkušenost. Po Zlodějce knih jsem čekala něco jiného, ale brzy jsem se od těchto předsudků odpoutala a užívala jsem si příběh takový, jaký byl. Některé části byly skvělé, napínavé a téměř se zatajeným dechem jsem čekala na závěr příběhu, který však "wau pocit" tak úplně nepřinesl. Přesto ve mně z této knížky cosi uvízlo :-)

Mišulenka

Jako konzumentský čtenář a hrdá matka na rodičovské jsem se nevyhnula hned od začátku tristnímu srovnání Posla a Zlodějky knih, ačkoliv - to je přece jasný!!! - tahle dvě díla stavět vedle sebe nejde.
Ale měla jsem problém.
Zatnula jsem zuby. Koncese. Nějak to šlo. Čtivá kniha je, o tom žádná, ale nějak mě nenakopla a neusadila mě do mého čtecího křesla.

Závěr byl příjemně mile filozofický a udělal mi radost. :-)

Snehulajn

Sice mě varovali, že je to blbost, ale já jsem ráda, že jsem mohla být součástí všech poseltví.
Vřele doporučuji

Tomiholula

Ďalšia vydarená kniha od autora. Číta sa ľahko, je napínavá a zaujímavá. Na mňa zapôsobila, a hneď po prečítaní som mala chuť niekomu pomôcť :) Podľa mňa by sa oplatilo aj filmové spracovanie.

stejsi

Kniha vypráví velmi čtivě. Oceňuji originální a velmi zajímavé téma, které nutí k zamyšlení. Přesto ve mně nezanechala velkou odezvu (jako například u Zlodějky knih, se kterou jsem i spala) a kniha se občas táhla. Přesto všechno si myslím, že ztráta času to nebyla a ke knížce se ještě v budoucnu vrátím.

lucie5078

Kniha se mi četla velice dobře. Šla bych víc do hloubky u hlavních postav - Edovo kamarádů, alespoň Audrey bych dala větší prostor. Závěr mi taky přišel trošku ochuzený, strašně rychle vyřešená zápletka. Celkově ale super námět, nespisovný jazyk mi nevadil, naopak to dotváří charakter hlavního hrdiny.

Marekh

Kniha se mi celkově líbila. Zajímavý námět knihy.

Z knihy jsem si jako čtenář odnesl to, že bychom si měli vzájemně pomáhat, ať už se jedná o naše nejbližší okolí, anebo o kamarády, přátele apod. Neměli bychom být lhostejní, pasivní, a pokud můžeme pomoci v rámci našich možností, je fajn to udělat. Můžeme např. někomu poradit, říci člověku otevřeně, jak to vidíme my, samozřejmě je důležité, abychom nikoho neurazili. I maličkost a správné nasměrování ("nakopnutí") může člověku hodně pomoc a dotyčný člověk nám bude vděčný.

Styl psaní u této knihy je obdobný jako u knih, které jsem četl v minulosti. V knize se vyskytuje humor, lidskost, myšlenky, občas padne nějaký vulgarismus. Neoslovil mne třeba fotbalový zápas, ale to je můj problém, poněvadž mne fotbal nebaví. :)

knihovnička007

Skvělé, úžasné, parádní.
Moc se mi líbí, jak si autor hraje se slovy.
Chvilku mi trvalo styl psaní (nespisovné vyjadřování), ale jsem ráda, že jsem vydržela. Moc se mi líbí poselství této knihy. To, že se člověk nikdy nesmí spokojit, chtít více a že stačí ke štěstí mnohdy velmi málo... Stačí zmrzlina nebo písnička na verandě...
Pro mne velké obrovské plus. Určitě jsem nečetla naposledy.

Leeonteena

Achjo, co napsat.. tři hvězdy, moje nejhorší hodnocení vůbec. Dočetla jsem jí včera (po dlouhých čtyřech týdnech co jsem se do ní vyloženě nutila) a nechala jsem si čas na rozmyšlenou, ale musím říct, že kniha mě jednoznačně zklamala. Sáhla jsem po ní po přečtení Zlodějky (má nejoblíbenější kniha), věděla jsem, že je jiná a byla jsem na to připravená, ale i přes to.. bylo to laciné, ledabylé, jednoduché. Chápu, že to byl záměr, že to vyprávěl 19 letý kluk, ale stejně! To co se tam dělo, mě to prostě nezasáhlo, neuvěřila jsem tomu. Je mi líto :-(

ela111111111

Dlouho jsem nevěděla, co si o knize pomyslet. Někdy jsem se smála, někdy brečela. Není perfektní, je ale krásná.

jittik

Zajímavé, k zamyšlení se nad vlastním životem

ronniejohns
27.12.2017

Poté, co jsem přečetla Zlodějku knih, jsem se dozvěděla, že existuje i Posel. I Posla jsem přečetla jedním dechem. Přijde mi, že většina autorů má svůj specifický styl psaní. Mě však přijde, že Zlodějka knih a Posel by nemohli být odlišnější. Jiný styl psaní, zcela jiné téma, pohled a situaci, psychologie postav... Přesto mě bavily obě knížky. Nerada je srovnávám, protože se opravdu zdá, že jde o knihy od jiných spisovatelů. Určitě bych ale Posla ke čtení doporučila. Krásná oddechovka, na jejímž konci je třeba se trochu zamyslet.

Paulus.1987
12.12.2017

Krásná kniha, která čtenáře může motivovat k tomu, aby vyšli ven a někomu pomohli. Stačí akorát nějaké popíchnutí. Třeba v podobě karty ve schránce... nebo knihy samotné. Nepatrnou vadou na kráse může být celkem nejasná pointa, ale je to skutečně detail.

Evaho73
12.12.2017

P omoc.
O hľaduplnosť.
S pása.
O beta.
L áska.

...aj toto sú niektoré z posolstiev tejto knihy, ktorých odosieľateľom je sám život.
Posol je kniha, ktorá znovu nastavuje zrkadlo nášmu svedomiu.
Posol je kniha, ktorá je veselá aj smutná, bolestná aj radostná.
Posol je kniha, ktorá nám ukazuje cestu, akou máme ísť.
Posol je kniha, ktorá nie je prvoplánová, tak ako sám život.
Posol je kniha, ktorú odporúčam prečítať.

slunicko1958
10.12.2017

Přečetla jsem několik stránek a řekla si, že tohle tedy opravdu ne. Nespisovná čeština v psané formě, to ale opravdu ne. Ale pak to přišlo. Najednou jsem se nechala vtáhnout do děje a ani nevím, jestli autor začal psát spisovně. Bylo mi to jedno nebo jsem to nevnímala? Příběh je krásný. Smála jsem se i potají utírala slzy.
Neumím si představit, že by tento skvost četl žák 6. třídy. Možná deváťáci by pochopili, ale nebylo by jich mnoho. Takže bych s tou "cílovou skupinou" byla opatrnější.

l0st-g1rl
03.12.2017

Krásná kniha. Zajímavý, tajuplný děj se zvraty, příjemné postavy. Markus Zusak mě uchvátil už jednou se Zlodějkou knih a teď se mu to povedlo znovu s Poslem. Avšak obě knihy jsou úplně rozdílné, takže porovnávat je nejde. Ale obě ve mě zanechaly stejný pocit, kdy prostě nemám slov.
Co se mi líbilo nejvíce na této knize, byla ta poselství. Každá byla jiná, ale zároveň svým způsobem stejně silná. Ale nejlepší na tom všem je ta myšlenka, že to svede i "obyčejný" člověk.
Kniha Posel je vlastně sama poselstvím.

Gaeberys
02.12.2017odpad!

Nechápu dnešní módu toho, jak se v knihách už i PÍŠE (nejen mluví!!!!!) jak u dementů.. ¨
Absolutně se to nedalo číst, jsem zvyklá na spisovnou češtinu a nehodlám svůj návyk měnit, protože do knih prostě patří pravopis (nemluvím teď o přímé řeči, ačkoli i v ní je často nespisovnost celkem trapná). Autor se tím jen shazuje na úroveň "fejsbůčkových" pisálků, kteří měli na ZŠ zřejmě z češtiny 4 a 5...
Kniha k zblití ....

julika
24.11.2017

Úplně obyčejný kus papíru ležící na stole a k jakému skvostu mě dovedl!
Pro mě to byla knížka, kdy jsem si alespoň na chvíli připadala, že v tom nejsem sama, že je normální, občas nevědět, co od života chtít, hledat se a být za "ňoumu ". Ed si mě získal, protože byl obyčejný, pardon, měli jsme si to myslet podle jeho práce a využití volného času. Přitom to vůbec nebyla pravda. Líbí se mi tito "obyčejní " lidé, protože mě pokaždé překvapí svou laskavostí a vůbec nezáleží, jaké mají vzdělání nebo kde pracují. Věřte mi, sem tam se najde někdo, kdo Vás ocenění a v duchu obdivuje! :-)

DracoMalfoy
05.11.2017

Když jsem Posla otevřela a přečela prvních pár vět, zarazila jsem se, protože nespisovná čeština vážně není můj šálek kávy. Ale po pár desítkách stránek jsem si zvykla a vyřešila svůj jediný problém s knížkou. Protože tento román je nádherný. Měl vše; zajímavou zápletku, okamžiky kde se mi tajil dech i momenty, kdy mě kniha donutila ke smíchu. Postavy jsem si zamilovala a prožívala knihu s nimi.

A to je to nejlepší, co vám kniha může dát.

Majkrofon
04.11.2017

Silná kniha, plná lasky a dobra, ktorá ma neskutočne zasiahla. A nie len pre to, že v Edovy vidím tak trochu seba. treba žiť svoj život na plno a nepremárniť ani sekundu!

clariana
27.10.2017

Asi nejlepší kniha, co jsem za poslední dobu četla. Četla se úplně sama, líbil se mi nápad a to, jak postavy v průběhu děje dospěli. Konec jsem sice musela přečíst vícekrát a pořád mi vše není jasné, ale jinak pecka. :)

stovice
25.10.2017

Vtipná, laskavá, strhující, dokonalá.

GraceC
22.10.2017

Posel, knížka, která se mnou pěkně zacloumala. Po prvních pár stránkách mě dokázala naprosto pohltit svým humorem, napětím, nečekanými zvraty a tajemstvím, kterým byly opředené životy všech postav.
Nevěřila bych, že autor dokáže vymyslet tolik různých příběhů a naspat je do všech těch poselství, přičemž každé z nich je jiného charakteru a vzájemně se dost liší.
Líbil se mi autorův styl psaní a to, že čtenáři přímo nevnucuje nějaká "životní moudra". Bohatě stačily krátké věty, ve kterých dokázal jedním slovem popsat širokou škálu myšlenek.
Tato kniha na mě zapůsobila snad každou svou stránkou. Je úderná, pravdivá, ukazuje spoustu lidských mindráků a chyb, kterých se lidé dopouští. Zároveň hezky podtrhuje myšlenku toho, že každý z nás může něco udělat nejen se svým životem, ale nějakým způsobem pomáhat i ostatní a popostrčit je správným směrem.
Opravdu mě pobavily nenucené rozhovory, u kterých vlastně vůbec nechápete, jak k nim došlo. Samozřejmě narážím na loupežné přepadení, Daryla a Keitha a naprosto skvělého kněze.
Dál mě fascinovaly takové momenty, jako například když na konci Ed Kennedy říká, že by o tom měl napsat knihu a ta by začínala asi takhle: "Pistolník - je nemožnej.", což je první věta této knihy. Kniha je bohatá i na takové momenty, kdy autor zasáhne do čtenářovy mysli, a to naprosto plynule a nenuceně, takže vás pravděpodobně jenom donutí na chvíli knihu zavřít a vnímat ten pocit pochopení celku.
Knihu určitě doporučuji každému, kdo má rád nepředvídatelé zvraty a čtivé příběhy.

piittii
28.09.2017

Povedená knížka, zajímavý příběh, pěkně se čte. Můžu jen doporučit :)

zvěřinec
22.09.2017

Na tohle moje vyjadřovací schopnosti nestačí - úchvatná, napínavá, milá, dojemná, poučná . . .

duhovabublina
12.09.2017

Je mi trochu líto, že lidé často porovnávají Posla se Zlodějkou knih, byť to jsou dvě naprosto rozdílné knížky, ať už se jedná o samo téma či třeba styl psaní. A právě tenhle rozdíl je možná to, co by se naopak mohlo vyzdvihnout. Že Zusak dokáže napsat tak naprosto rozdílné knihy, které jsou ale obě docela kouzelné a napínavé, že se od nich prostě nedá odtrhnout.
Četla jsem Posla už několikrát a vždycky jsem si našla něco nového, co se mi vrylo hluboko pod kůži. Těším se, co v něm objevím příště! :)

karty přátelství

Markus Zusak