Hledání Aljašky

Hledání Aljašky

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/144816/hledani-aljasky-IAD-144816.jpg 42641

Looking for Alaska (2005)

Vydáno:, Knižní klub

Ažula

Tohle byla moje první Greenovka. Příběh jiný, než jsem zvyklá, ale měl hloubku. Byl dojemný a zvláštní. Ovšem jen v dobrém slova smyslu. Není to asi jen tak pro každého, ale pokud je to váš styl, je to krása.
Mně se knížka líbila, přestože si nejsem jistá, jestli mi sedla opravdu na celých 100%.
Pokud je to ale váš typ, doporučuji.

bara9550

Kniha mi nic nedala, ani nevzala.
Nebavila mě, utíkala rychle, ale bylo to fůrt to stejné dokolečka.
Nevím, co jiného k tomu napsat..
Pro mě naprosto předvídatelný děj.. Četla jsem jí a vracela jsem se k ní víc jak měsíc..

Nuda, nuda, nuda.

Nevnucuji můj názor a vkus někomu jinému, ale sama jsem vybírala v knihovně podle hodnocení a dala jsem na "červenou" knihu od Johna Greena. Nepomohlo.

Nic se neděje, ale asi už po něm nesáhnu.

Plážovýbarman

Kniha se příjemně a rychle četla ale v půlce knihy kdy k tomu došlo jsem si furt říkala že ne že se vrati.... A ono ne....

dia.riedl

To byla tak skvělá knížka! Konečně jsem dala Johnu Greenovi šanci a jsem ráda. Kniha má neskutečné tempo, je tak strašně čtivá, nedalo se od ní odtrhnout. Charakteristika postav je výborná. Moc se mi líbí že, že John Greene používá různé citace nebo spojitosti se skutečnými knihami, osobnostmi nebo událostmi..
Jediné, z čeho jsem trochu zmatená je, že se mi u dvou myšlenek stalo, že už jsem je prostě někde četla nebo slyšela, mám aspoň takový pocit...
Kniha mě jinak neskutečně překvapila a potěšila!

Kláraaa20

Přečetla jsem Papírová města, která se mi neuvěřitelně líbila a k Vánocům jsem dostala Hledání Aljašky a Příliš mnoho Kateřin, jako první jsem se rozhodla přečíst Aljašku a docela mě sklamala nedokázala jsem se do ní za číst a Aljaška mi přišla velice nesympatická. Nakonec jsem knihu dočetla, ale narozdíl od Papírových měst jí neplánuju číst znova.

MT23

Kniha mi přišla průměrná, nějak moc mě nezaujala..

Sandalkar

Asi jsem čekala úplně něco jiného-roadmovie, kde bude hlavní hrdina hledat tu svou Aljašku. Tohle mě příjemně překvapilo. Je to oddechovka ale autor se ji alespoň nesnaží rozmáznout na 500 stran a ideálně tři pokračování. Píše čistě, jasně a dokáže vystihnout atmosféru puberty, prvních lásek, střední školy... Za mě lepší než jsem čekala.

Lilda

Hledání Aljašky jsem četla už asi třikrát. Nemyslím si, že to he kniha tak pro čtrnáctileté, jelikož některé scény tomu opravdu neodpovídají, i když si myslím, že kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Nejsou nijak významné pro děj a spíše mi připadá, že tam jsou přidané z nutnosti. Zase na druhou stranu Aljaška ke svému charakteru tyto věci potřebuje stejně jako ostatní,protože naštěstí to není kniha s postavami, které mají jen kladné vlastnosti, ale jsou zkrátka takové, jaké jsou. Zaujalo mě, že každá postava má něco neobvyklého, Líbila se mi kreativita autora v této oblasti, jak už Milesova záliba v posledních slovech, Chipova úžasná paměť na seznamy a Aljaščino nadšení pro knihy. Samotná postava Aljašky je velmi zajímavá. Na první pohled vidíme sebejistou, otevřenou, upřímnou a inteligentní dívku, ale její temná stránka a některé její rysy pocházejí z psychického bloku, který má z dětství a taky kvůli jejímu neodpuštění sama sobě. Což pak má za následek její alkoholismus, kouření a temné myšlenky.

nikol1774

Moje druhá kniha od Johna Greena a teď už poslední. Dle mého názoru John Green píše knihy pro puberťáky, děti okolo 14 let. Pro mě je to nenáročná literatura, která neuspokojí mé potřeby. Dílo má jednoduché věty, jednoduchý děj. Ke konci je zajímavá, trochu jsem se chtěla dozvědět konec, ale asi by mi vůbec nevadilo kdyby mi 100 stran před koncem někdo knihu vzal a řekl: ,,Dál číst nesmíš.''
Knihám Johna Greena už šanci nedám.

_Peprmintka_

Na letní čtení celkem fajn. Já vlastně rozumím tomu, proč si Greenovy knížky získaly takový ohlas. Jsou čtivé, jsou vysloveně stupidní, klasicky puberťácké a hýří takovým tím pubertálním kouzlem, které nám svým rozpustilým vyzněním trochu vynahrazují to, že my svá nejlepší léta trávíme na prdeli. A ony jsou vždy lákavější právě ty knihy, které mají silný fanklub, díky kterému můžete své nadšení sdílet. Pro mě nicméně záležitost jednoho čtení, tohle není nic moc pro mě. Občas jsem měla všechny postavy chuť řádně proliskat.

Anastazie0810

Velice krásný příběh, dojemný, silný...akorát druhá poloviny knihy (část "potom") pro mě už nebyla tak zajímavá. Jinak mě kniha moc bavila, a i pár slz mi ukáplo na konci!! Super!

Nikcasmej
28.12.2017

Nádherná kniha! Děj je chytlavý a knížka je velmi čtivá, kniha mě dojala a ukáplo i pár slz. Bohůžel příjde mi, že od části "POTOM" začala být kniha trochu nudná, ale konec se mi i tak líbil.
Knihu doporučuji. :)

ronniejohns
27.12.2017

Měla jsem před sebou postavené dvě knihy. Papírová města a Hledání Aljašky. Po Hvězdách jsem si myslela, že nemůžu šlápnout vedle. Rozhodla jsem se jako první pro Papírová města, jelikož k nim nedávno vyšel film. Zprvu mě Aljaška moc nelákala. Ovšem po jejím přečtení mohu s klidem prohlásit, že je to zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Johna Greena četla (mimo Aljašky ještě Papírová města a Hvězdy nám nepřály). Líbí se mi, jak je kniha psaná, její struktura i děj. Ráda si ji někdy přečtu znovu.

squirrel2.O
17.12.2017odpad!

Autor dokáže úžasně vtáhnout čtenáře do děje. Doslova u žádný jiný knížky jsem neměl tak silnou chuť hlavní postavy proplesknout. Banda znuděnejch, pózerskejch yntelektuálů, co hulej a pijou za prachy rodičů. A královnou týhle sodomy gomory Aljaška - holka, kterou každej kluk (i holka) samozřejmě okamžitě miluje, a která každýho utře svým břitkým nehumorem. Do toho úžasně zábavné popisy hodin náboženství, kde jim nějákej starej páprda předává moudra ala Fokus Václava Moravce.

Alma-Nacida
14.12.2017

Několikrát odloženo, po pravdě zcela mimo můj rank, nemám co dodat.

Malíček
10.12.2017

John Green. Tak jak se mi líbila kniha Hvězdy nám nepřaly, takové zklamání pro mě byla Aljaška. Bohužel. Možná jsem od příběhu čekala víc, nevím. Každopádně předvídavý děj, nesympatické postavy v čele právě se sebestřednou Aljaškou a celková jednoduchost příběhu. To je pro mě tahle knížka.
Snad jediným plusem jsou pro mě hlášky autora. Ty jsem si opravdu vychutnávala.

Mischellin
25.11.2017

Musím se přiznat, že jsem ji četla dřív, než Hvězdy. Kniha na mě působila... zajímavě. Strašně se mi líbí styl Johna Greena, a přestože tenhle typ knih není úplně moje kafe, jeho zápletky, postavy a hlášky jsem si poslední dobou vážně oblíbila. I přesto, že by spousta lidí řekla, že v téhle knize se v podstatě nic neděje, nebo že je zápletka celá klišovitá, je v ní obsažena pro mě naprosto nejdůležitější věc, co se týče knih - myšlenka. A o tom to celé je, vlastně všechny Greenovy knihy. A v tom je to kouzlo. Jen ne každý ho vidí...

Horalka5
22.11.2017

Místy mi to přišlo, jako bych znovu četla knihu "Ten, kdo stojí v koutě", ze které dle mého názoru autor celkem dost čerpal, ale i tak byla kniha taková milá a čtivá

MizNaďa
13.11.2017

Podle mě je Hledání Aljašky od Greena asi nejlepší:)

Hufendy
12.11.2017

Knížka se mi líbila od začátku až dokonce. Musím uznat, že tahle knížka předčila moje očekávání. Krásně se četla žádný složitá slova atd. Přišla mi zajímavější jak kniha Hvězdy nám nepřály. Mnohem lepší a tady bych ten bestseller nechala. Super. Určitě doporučuji

brijana
11.11.2017

Zajímavá kniha. I když ze začátku trochu nuda, ale neustále mě něco nutilo číst dál a zamýšlet se spolu s hlavním hrdinou nad velkým Možná.

Lisa123
20.10.2017

Kniha se mi líbila, ale čekala jsem od ní asi trochu víc. Celý příběh je vlastně jen o přemýšlení nad tím, co se mohlo stát a proč se stalo to, co se stalo. Mám asi radši takové knihy, které mají začátek, děj a konec :) Jinak je ale kniha čtivá (autor používá i nespisovná slova).

medlovice
17.10.2017

Nijak nezaujala. Není špatná ale není to kniha ke které se chci vracet nebo ji nemůžu odložit.Ani den poté. Neměl být na obalu místo sedmikrásky tulipán ?

Sixtinka144
15.10.2017

Tak kde bych začala... O knize jsem věděla už dlouho- plánovala jsem si ji koupit už někdy v roce 2015. Vzhledem k tomu , že jsem přečetla dvě Greenovky ( Hvězdy nám nepřály a Papírová města) byla jsem trochu skeptická. Hvězdy nám nepřály byla celkem hezká a zajímavá kniha, ne nadarmo má John Green bestsellery. No bohužel mě nenadchla natolik abych si běžela pro ostatní knihy. Papírová města mě zklamali asi nejvíce. Hledání Aljašky pro mě bylo ale něco úplně jiného, děj mi ubíhal velice rychle, vzhledem k tomu ,že jsem knihu měla přečtenou do jednoho týdne. I když mi připomínala místy Papírová města, ale vylepšené a více reálné. Tuto knihu mohu směle doporučit a je zatím nejlepší co jsem z Greenovek četla. Dávám 4 hvězdy z 5.

Kacule88
15.10.2017

Green prostě žádnou knížku nedokáže pokazit.
Mně se líbila.

miska98
13.10.2017

Napínavé, silné, dobře čtivé. Jen mi malinko vadí to "přesunutí" pointy doprostřed knihy, protože zbylá půlka - Potom - už prostě nemá šanci držet tempo první poloviny.

Ještě malé srovnání: Hledání Aljašky mi přišlo o něco horší než Hvězdy nám nepřály, ale v některých detailech vlastně dost podobné. Docela se bojím začít s další Greenovkou, protože zatím mám ten dojem, že se autor opakuje, alespoň co se stěžejních motivů týká. Funguje to, neříkám že ne. Jen je to škoda.

SemEl
08.10.2017

Knihu jsem četla v angličtině. Příběh rozdělený na předtím a potom mě dost zaujal, když jsem ji prolistovávala v knihkupectví.
Green mě prostě baví. Je to čtivý, postavy jsou tak nějak reálný a poselství, co knížka nese mě dostalo. Kniha je plná krásných myšlenek, posledních slov a rozhodně to není oddychový čtení. Za mě jedna z nejlepších knih od Greena.

I go to seek Great perhaps.

alexijova
04.10.2017

Hvězdy nám nepřály jsou naprosto bez diskuse Greenova nejlepší kniha.
A proč?
Ze všech jeho předešlých knih vybrala to nejlepší, čímž sice dala vzniknout světoznámému a znamenitému románu, ale své "starší sourozence" skoro právem odsunula do kouta.
S každou další Greenovou knihou přečtenou po Hvězdách jsem postupně ztrácela okouzlení jeho příběhy-najednou máte po těch pár metaforách, přirovnáních a prvotřídních citátech pocit, že je to dobrý, jo, to jo, ale, že už jste to přece tak nějak jednou četli. A vlastně nejednou.
Hledání Aljašky jsem přečetla hned, jak bylo k dostání (jako cílová adolescentní skupina jsem podlehla komerčnímu nátlaku), což znamená, že mě zklamalo nejméně. Jedná se o skvělou, více než nadprůměrnou prvotinu. A dobře napsaný, netuctový, pochopitelný young adult.

martina2704
03.10.2017

Po několika letech jsem se vrátila ke Greenovi, ale nemůžu si pomoct, ale tahle knížka mi přišla prostě divná. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale rovněž asi nemám potřebu se k ní vracet. Vlastně všichni mi byli dost nesympatičtí a nedokázala jsem se s nimi ztotožnit. Důvod, proč Aljaška v půlce začala vyšilovat, mi byl hned jasný, takže druhou půlku jsem četla jen proto, abych knihu dočetla. Nápad s rozdělením knihy na před a po mi přijde zajímavý, vlastně asi jenom díky tomu jsem u knížky vydržela, neboť jsem chtěla vědět co těch "sto dní před" vlastně znamená.

Peti
29.09.2017

Kniha z prostředí z internátní školy, prožitky dospívajících dětí. Kniha pro mě se smutným koncem, děsivé, jak prožitek z dětství ovlivňuje celý další život.