PavlineCZka PavlineCZka komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Prvne jsem byla na divadelnim predstaveni, ktere bylo super, nicmene jsem postupem casu zapomnela, kdo je vrah :) Kniha byla jeste o dost lepsi a opet jsem byla prekvapena a napjata az do konce :)

04.04.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Opravdu nadcasove dilo, pravdy v nem zminene plati dnes a denne. Bajka o tom, jak se zvirata uvarila jako zaby...

12.06.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Detektivky pani Klevisove me bavi. Do posledni chvile jsem na pochybach, kdo je vrah.

01.12.2022 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Klevisova me zase bavila. Do posledni chvile mam ruzne tipy na vrahy a uplne spatne :) kniha se cte vyborne, dej krasne ubiha. Libilo se mi i prostredi nasi krasne jizni Moravy.

25.07.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Asi to bylo o něco málo lepší jak Tiché roky, ale i tak mě ani tato kniha moc nenadchla. Je to od autorky má 3.kniha a už se nejspíš do další pouštět nebudu.. Osudy rodin byly zajímavě propletené, i když kolikrát si říkám, zda by to takto bylo i v reálu? Byli by si lidé takto nápomocní i dnes v případě podobného "nouzového stavu"? A jinak samozřejmě pozadí dějin mě zajímá a baví.

09.11.2021 3 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Musim souhlasit s prispevkem uzivatele Mojepoctenicko.
Pribehy jsou to silne a je neuveritelne, co dokaze lidske telo snest a vydrzet, zejmena pak telo tehotne zeny a zeny po porodu. Sama mam celkem kratce po 2 porodech.. zkratka si to neumim predstavit. Neustale se neprestavam udivovat, ceho byli naciste schopni a co ti lide vydrzeli a prezili zejmena taky svou obrovskou vuli k zivotu a jak je dobre v knize zmineno - predevsim vlivem obrovskeho stesti a "vyhrou v loterii".
I tak mam dojem, ze u techto knih je to zejmena faktografie, kterou nejde ani oznacit jako svele a ctive. Autorce muselo sesbirani informaci a svedectvi dat spoustu prace uz jen kdyz se podivam v zadni casti na prameny.. Uplne nejvic me dojala lidskost prednosty stanice a lidi z Horni Brizy. Cekala jsem, ze nejvic me dojmou deti samotne a jejich preziti jako takove, ale nikoli. Byla to lidskost, odvaha a pomoc druhym.
My, soucasni rozmazlenci facebooku a vymozenosti vseho druhu, si neumime ani predstavit existenci bez internetu, natoz bez neceho dalsiho.
Knihy tohoto druhu by si mel precist kazdy, i kdyz mam obavu, ze spousta lidi se k nim vubec neodvazi priblizit.

03.10.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

O knize jsem nikdy neslysela, ale dostala jsem ji letos v srpnu k narozeninam. Musim priznat, ze po knihach jako napr. Manzelovo tajemstvi, kde mam pocit, ze se kouzlo ztratilo nekde v prekladu, me u knihy od zacatku tesil autorcin sloh a zpusob vyjadrovani a popisovani. Nekdo muze rict, ze je jednoduchy, nicmene me hral na dusi. ... pribeh je smutny a silny, jako vsechny tohoto typu, rikala jsem si, ze je dobre, ze se tam nebabra pouze v popisovani koncentracniho tabora, i kdyz jsem pak mela pocit, ze k tomu taky inklinuje. Retrospektivni vypraveni me bavilo, ale mela jsem pocit, ze "pointu" vyzradila autorka jiz davno pred koncem knihy a tedy uz jsem se k nicemu prekvapujicimu nedopracovala a nudila se... Proto davam 4 * a ne 5.
Tim v zadnem pripade nechci nejak zlehcovat krutost osudu, ktery si s Hanou zahral... neumim si predstavit zit s takovym pocitem "viny" po zbytek zivota... Paklize se jedna o pribeh podle skutecne udalosti, zajimalo by mne, kdo z postav pribeh vypravel? Je vubec mozne, ze prave Hana?

12.09.2020 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Pribeh na historickem pozadi 1. A 2.svetove valky me opravdu bavil. Libi se mi autorcino vykresleni pozice zeny v te dobe, prestoze neni bohuzel zrovna stastne... Vsak kdo z nas by si dnes umel predstavit svatbu a straveni zbytku zivota s nekym, kdo se zrovna namanul, abychom neprisly "do hanby"?! Nehlede na to, ze s existenci antikoncepce a interupce by se tomu dalo predejit u mnoha zen.. vzdycky si rikam, jak je mozny, ze se nijak nechranili???!

28.11.2020 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Super kniha, kterou mi darovala kamaradka a ktera me bavila od zacatku az do konce. Krasne je propojeni znalosti tolika oboru, kniha ma spad a pekny pribeh. Myslim, ze sazka na jistotu. Jiz se libila i memu priteli a hodlam ji poslat dal, aby potesila i dalsi priznivce :)

15.03.2019 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Bylo skvele dozvedet se vice o recke obcanske valce a o zivote Reku tady v Cesku touto ctivou formou. Sotirii jsem si velmi oblibila.
Zaujalo me a primelo i k zamysleni to, jak muze mezi rodinnymi prislusniky zustat spousta nevyrceneho, utajeneho.. jak si jedna strana mysli neco a vubec to tak nebylo. Spousta nedorozumeni a tajemstvi. A ze by clovek mel zit tak, aby toho pozdeji nelitoval, ze neco nestihl udelat. Letos jsem byla na Korfu a jela bych hned zas :)

30.09.2023 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Beru knizky autorky jako oddechovku mezi nejakou pro me narocnejsi cetbou. ... ale uz nekolikata kniha zacina rozchodem & chlap hajzl z prace, boze, takova nuda, navic se to fakt opakuje. Nepredstavitelne predvidatelne. Popisy krajiny a tak me samozrejme bavily, vzdy mam pocit, ze muj zivot je nezazivny a nudny a ze chci zit v jakekoli severske zemi :-D
ALE!!! Co ma jako znamenat kapitola c.22?!?!?!
Kdejaka kravina probirana do nejmensiho detailu, ale pak najednou neco tak osizeneho. Nechapu, zklamalo me to. Nezapomneli to prekladatele prelozit? Nevlezly mi do knizky chobotnice ze Stromovky a neodmazaly kus???!!???!! Ach jo.

26.12.2022 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Asi my belosi nikdy nedokazeme plne pochopit otazku rasove diskriminace. Na druhou stranu, i kdyz se snazime byt otevreni, tak druha strana k nam predsudky ma, ze je mame my... myslim, ze v CR se cernochum spatne nezije, i jsem to slysela z nekolika zdroju, ze rasisti nejsme. Samozrejme zalezi kus od kusu. I tak pro me toto tema bylo tezke, tezko pochopitelne, docela me vycerpavala ta nenavist... kazdopadne se kniha cetla dobre a dej utikal. Nepochopila jsem ale, proc Ruth lhala a ve svem lhani pokracovala. Vazne jsem to nepobirala. A na zaver mi prisla upjata, vztahovacna a divim se, ze to dopadlo jak to dopadlo.

23.09.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

No.. dej ubihal, byl celkem predikovatelny a preslazeny. Dle me hlavni hrdinka neumela komunikovat vlastne s nikym (a zejmena ne s tim chlapem) a v podstate se akorat vezla na vlne napadu ostatnich... ale jako ok, jako oddechovka to bylo dobry. Jo a samozrejme bych si ted rada zajela do Kodane a mam hroznej hlad :-D

07.02.2022 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Kniha je docela čtivá, bavila mě, klasika, která rozhodně stojí za přečtení. Nicméně počáteční sympatie s hlavní hrdinkou Annou se v průběhu čtení rapidně změnily a její příběh mě unavoval. Naštěstí se zde prolíná příběhů více, které vás baví a nevinná láska Kitty a Levina je opravdu osvěžením. Filosofické, politické a zemědělské úvahy byly poněkud rozsáhlé a nezáživné.

15.11.2017 5 z 5

Kniha mi byla doporučena několika přáteli, kteří jsou opravdu zapálenými čtenáři, nicméně jsem si ji co do děje neoblíbila tolik, jako moji přátelé.
Příběh začíná nijak, potom se pěkně rozvíjí, občas je dosti přitažený za vlasy, jako čtenář doufáte ve všemožné konce (ty ale nenastanou), nýbrž kniha opět končí jaksi... nijak... Ke konci jsem měla problém ji dočíst.
Bavil mě zejména věrný otrok/sluha Kaptah, používané obraty a sloh, za to dávám 1*.

17.08.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Musím uznat, že vzhledem k roku vydání se jedná o opravdu nadčasové dílo. I když to nebyl vyloženě můj šálek čaje vzhledem k zdlouhavým scénám a opakujícím se popisům Velkého Bratra, dočetla jsem až do konce.

17.08.2017 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Ale jo, bavilo me to. I kdyz je to cele na hlavu postavene. Libil se mi pribeh, i kdyz to cele bylo tak naivni a nepravdepodobne... no ale divne nepravdepodobne veci se deji... cetlo se to dobre.

11.09.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nemuzu si pomoct, ale celkove me ten dej asi tolik nezaujal a konec knihy mi prisel takovy jakysi zrychleny a odflakly oproti zbytku, zklamal me.. dospela zena vazne vubec nemluvi? Chvilemi to bylo takove az trapne..

21.10.2021 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Moje prvni kniha od autorky. Sahla jsem po ni jakozto ke zprijemneni letosni snehove nadilky a zimy :) Sice jsem si z toho nesedla na zadek, ale jedna se o fajn oddychovku, ktera je navic obohacena o postrehy a krasy Islandu. Takova pohadka... jsem jedina, komu prijde divne, ze by mi cizi chlap mel porad sahat na rty??!

27.01.2021 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Celou knihu jsem si rikala PROC, proboha, PROC?! Nedokazala jsem pochopit, proc tu nebohou holcicku Betty tahla do Iranu... navic kdyz bylo tolik varovnych signalu a kontrolek, ktere se mely rozblikat a zafungovat... Nakonec ke konci knihy jsem nasla zduvodneni, ktere me jedine samotnou napadlo... ale i tak... Sileny pribeh, zaplatpan se stastnym koncem. I tak musela mit Betty strasne moc stesti a najit mnoho vnitrni sily a odhodlani (a taky kapnout na ty spravne lidi)... porad jsem si rikala, co by delala, kdyby otehotnela?!... bohuzel toto tam potom uz nerozvadela, ale zajimalo by me to, jak se ji postestilo zustat netehotna.
Pribeh uz sice vic jak 30 let stary, ale nedivila bych se, kdyby se neco podobneho delo dosud, v dobe modernich technologii, tik toku atd... cetlo se to dobre a prestoze konec clovek zna, tak je napjaty do posledni chvile.

07.01.2021 5 z 5