Anna Karenina

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce „vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku „dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají. Nesmrtelnost tohoto románu potvrzuje i řada filmových adaptací, v nichž titulní postavu postupně ztvárnily například Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová nebo Sophie Marceauová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2066/anna-karenina-2066.jpg 4.31739
Vydáno, Leda

Anna Karenina, 1877

Kniha Anna Karenina

Petrush

Knihu jsem četla už před mnoha lety, ale pořád si pamatuju, jak mě nebavily dlouhé pasáže s úvahami statkáře Levina. Jako celek se mi kniha líbila.
Na film jsem se dívala až pak a říkala jsem si, že přece není možné do něj dostat všechny ty myšlenkové pochody a nuance - a taky že ne.

jana1976

Miluji Annu!! I když považuji plno filmových zpracování za velmi zdařilých, tak nedokáže film nahlédnout do duše, srdcí a myslí. Emoce na obrazovku se nedají jen tak vyjádřit. Jsem nadšená jak Tolstoj popsal v knize všechny osudy, lásky a boly…. Tato kniha mě uchvátila.

osman111

Kdybych měla hodnotit jen dějovou linku Anna-Alexej Alexandrovič - Vronskij, dala bych 5*. Postavy byly geniálně psychologicky propracované, neměla bych co vytknout. Myšlenkové pochody Anniny zhoubné lásky byly dokonalé. Zklamalo mě, že o Anně pojednává kniha tak z jedné třetiny. Mě osobně nezaujalo pojednání o zemědělství a správě a nijak zvlášť ani většina vedlejších postav, kterých bylo v knize opravdu hodně. Bohužel se mi samotný příběh poněkud ztrácel v sáhodlouhých nezáživných popisech čehokoli, co se nejednalo Anny.

Kontryhelka

Pěkné čtení a povinná četba na střední škole. Tam jsem kvalitu knihy neocenila, ale po létech mohu říci, že zážitek.

eknizky.sk

Uzasna kniha, pri ktorej sa autor nehal inspirovat skutocnym pribehom jedneho so svojich priatelov. Zatial najdlhsia kniha, ktoru sme zdigitalizovali.

IreneP

Anna Karenina se nezabývá jen osudem Anny, jejího manžela Karenina a milého Vronského. Tato linka je vlastně asi jen tak ve třetině knihy. Mnohem více textu je věnováno příbuzenstvu (Annin bratr Stěpa s ženou Dolly a jejich rodina) a hlavně láska mezi Kitty a Levinem. A to je kámen úrazu, pokud je vám postava Levina nesympatická tak, jako byla mě. Protože s ním a jeho úvahami strávíte cca 400 stran. Přesto jsem ráda, že jsem si nezkrácenou verzi AK přečetla. Příběh Anny Kareniny a Vronského, jejich povahy, pohledy na svět a pohled světa na jejich vztah - to je něco, co jsem z filmů měla dost zkreslené. A moje nejmilejší postava? Vronskij.

IlonaP.

Klenot a klasika světové literatury, krásné čtení, mnohé pasáže mě tak vtáhly do děje, že jsem měla pocit, že tam jsem.

samuel5955

(+ SPOILER) Rusov veľmi nemám rád, ale na Lev Nikolajeviča nedám dopustiť. Keď som si prečítal Anna Kareninovú, mesiac som nedokázal čítať žiadnu iní knihu, lebo som to musel stráviť a rozdýchať. Tolstoj je schopný popísať myšlienkový svet svojich postáv do najmenších detailov, ktoré skvelým spôsobom orámuje naratívnym obrazom cesty: Spomeniem len cestu vlakom Anny Kareninovej domov, keď si uvedomila, že je zamilovaná do Vronského, cesta kočom Anny a jej manžela, keď Alexej Alexandrovič Karenin pochopil, že sa jeho žena zamilovala do iného, či nádherná dojímavá scéna cesty Anny Kareninovej k svojmu synovi z druhého zväzku (mám to trocha chaotické: Prvý zväzok mám z vydania z r. 1969 a druhý z r. 1986). Potom je tu konečné chaotické blúdenie Anny po Moskve, kde sa už začína jej žiarlivosťou sprevádzané šialenstvo a skočí pod vlak.

Väčšina filmových spracovaní sa zameriava len na lásku Anny a Vronského (na spôsob červenej knižnice), ale Tolstoj svoje dielo koncipoval ako mnohovrstevné s mnohými postavami, v ktorých príbehu rozpracováva mnoho tém, nevyhýba sa ani náboženstvu či politike.

Napriek komplikovanosti sa Anna Kareninová číta neobyčajne ľahko, no dopad knihy bude taký, že ju budete rozdýchávať mesiac.