Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310526/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-OIj-310526.jpg 5 5125 5125

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub
Originální název:

Sinuhet egyptiläinen , 1945


více info...

Přidat komentář

Vivetkav
předevčírem 3 z 5

Díky dovolené jsem zvolila tuto knihu do výzvy a musím říct, že nelituji... Velmi rozsáhlá kniha, ale zajímavé historické dílo.. doporučuji

Villon
13.06.2024 5 z 5

Cesta do doby , kdy faraoni v Egyptě vládli žitím a nežitím člověka. Zasáhla mě .
Jediná věta o tom že smrt je úleva po dlouhém, horkém dni ve mě zůstává nadále i po tom, co od doby přečtení knihy uběhlo pár pátků. Bylo velice zajímavé sledovat život Sinuheta od dětství až po vyzrálost- možná lépe moudrost, kdy člověk pobírá cestou životem střípky zážitků a poznání, aby sám pro sebe vyhodnocoval tyto poznatky - kamarádství, lásky, zrady a odpuštění. Vše se vším souvisí, vše je kolem nás opředeno zvláštní nitkou, kterou můžeme nebo nemůžeme , či nechceme
zpřetrhat. Záleží jen na nás. Velice silná kniha, za mě maximální hodnocení.


žlučníkář
26.05.2024 5 z 5

Když jsem tyhle doktorský spisy četl poprvé, tak jsem byl ještě ve škole a nosil domů průsery a koule a říkal si sakra, to je ale tlustá knížka. Pak jsem po letech šel kolem antikvariátu a viděl jí tam mnohem slabší. Asi nějaká lite Waltari verze. Byl jsem blbej, že mě to napadlo. Byla to totiž plná palba. Byla přepisovaná asi Uko Ješitou, a to dokonce ve dvou sloupcích na jedný stránce. Takhle jsem se nachytal už u malý Doritky, která měla zase biblickej papír. Ale že to byla plná palba mi vůbec nevadilo.

Tenhle tlustej štos papíru mám totiž od Waltariho úplně nejvíc nejradši. Štos o synovi Egyptskýho mastičkáře, na kterýho natrefí Ptahor. Ten z něj chce udělat formuli mezi mastičkářema, protože on už je starej, přežranej, vypitej a chce se už jenom válet u AZ kvízu a luštit osmisměrky u džbánu s vínem. Udělá z něj teda královskýho otvírače lebek, což by mohlo slibovat věhlas a dobrou vejplatu. Jenže Sinuhet je stejnej pošuk a hlava mu přemejšlí o věcech, na který většina lidí dlabe. Nestačí mu jenom ležet, zevlovat a koukat, jak mu roste panděro. To je totiž znak bohatství a mělo by se všem ukazovat. Jestli je tohle pravda, tak každým rokem bohatnu a přítelkyně to nechápe. Byl bych rád, kdyby jí někdo vysvětlil, jak to doopravdy je. Nebo se jí nelíbí, že jediný bohatství mám v bachoru a nevidím si už ani na....asi špičky u nohou.

Fakt se z něj stane magič přes lebky a choroby a zase natrefí na podivnou cuchtu s blbou pověstí, zasune do ní svojí kreditku a po tom, co nemá na splátky Janě z Providentu, pakuje se do světa i se svým otrokem, kterej svýho pána ani trochu nechápe. Sinuhet se chová podobně blbě, jako Mika Karvajanka a Haremheb jako Anti Antar. Všechno se to podobá jako vejce vejci. Sinuhet celkem cestuje, hrabe se ze sraček na špičku pyramidy a pak zase padá na dno. Jeho život je taková Sisyfovská práce. Možná když táhnul z Minotaurova labyrintu, tak na toho Sisyfa natrefil a přišlo mu to jako terno. Mně jako terno přijde pojmenovat svoje první dítě Šuppiluliumaš. Klidně by se tak mohla jmenovat i kapela, nebo bar.

Tak jsem zase nepatrně odbočil. Ze všech Waltariho hrdinů mi Sinuhet přišel nejmíň debilní a navíc sympatickej. Naivní teda taky hodně. Haremheb je kořala, neotesanec a hrubián, co svůj plán dotáhne do konce a nebojí se ani svojí opice, která je velká kolikrát jako třeba Perská říše. A Kaptah? Kaptah je prostě Kaptah. Ten snad přechčije i vlastní smrt, protože ještě nikdo nevyrobil tak velkej džbán, do kterýho by se dal pohřbít. Strašně rád jsem s nima cestoval, smál se, byl naštvanej a dával si s nima víno a pak ještě sám i šnaps. I když je to knížka, kterou by v jistejch vydáních šel omráčit nosorožec, tak si jí jednou za pár let určitě zase přečtu. Už se na to těším. A teď už mě omluv, jedu se vyvalit do sauny a vířivky. Snad se mi tam nestane nějaká nehoda.

janina66
25.05.2024 3 z 5

I já se přidávám s komentářem s "Hakate". Jen díky audioknize jsem vydržela až do konce. Ale kniha mě nijak neoslovila, velmi rozvláčné.

RMarkéta
17.05.2024 5 z 5

Fin Waltari nás pozval na návštěvu k egyptskému lékaři Sinuhetovi. Nebude to ale vyprávění ledajaké, protože se přesuneme daleko v čase až do starověku. Velmi barvitý a obsáhlý román, který je vystavěn jako Sinuhetovy paměti. Projdeme jeho životem od dětství až po stáří. Zjistíme, že jeho život byl velmi bohatý a dobrodružný. Zažil toho docela dost a možná se dozvíme i jedno tajemství. I když se Sinuhetův příběh odehrává v daleké minulosti, tak jsou zde prvky a myšlenky, které jsou nadčasové a prolínají se i s dnešní dobou. Stačí se podívat kolem sebe, co se děje. Waltari byl ovlivněn 2. sv. válkou a ta v něm zanechala velmi silné zážitky, což se mu vůbec nedivím. Byla to hrozná doba.

hetzerjoke
13.05.2024 5 z 5

Půvabné. Finovi Waltarimu se nějakým způsobem podařilo v polovině minulého století napsat román, který se nejen dostal do České maturitní četby (což je úloha dosti nevděčná a pro mnohá díla sebezničující), ale který je také stále aktuální a čtivý. A to neberte jen jako obligátní hemzy z přebalu každé druhé knížky - tady to s tou čtivostí pro jednou platí doslova a nezdráhám se napsat, že od skoro sto let starého Sinuheta by se mohli mnozí moderní autoři dost co učit. Knížka je dějově časosběrná a má hodně velký rozmach (jak jinak ovšem popsat lidský život než takhle?), přesto se připojím k mnoha zdejším recenzím a prohlásím, že stovky stran uběhnou jako voda v Nilu. Vážně.

Děj starověkého eposu o lékaři z Vesetu je velmi zajímavý a má hned několik rovin; užil jsem si všechny. Jako první mě zaujaly skvělé popisy světů doby bronzové - v náboženském fundamentalismu se babrající Egypt, militantní Chatti, mysteriózní Babylón nebo dekadentní Kréta, všechno plasticky stvořené vesmíry s vlastní mystikou a mentalitou, popisované s Guliverovskou fantastikou. Vše podkresleno drsným realismem ve světě plném násilí, orgií, úchylek a šílenství. Druhá rovina je na snadě: autor zažil WW2 a jeho Chetité jsou nacisté, Egypťané ostrovani a jejich politické klíčky i hlavní postavy jsou obrazem nedávné historie. Hezká paralela, souznící s hlavní myšlenkou knihy o neměnném světě. A nejniternější vrstva střetu idealismu a realismu - jak na úrovni osobní, tak náboženské a státní. Sinuhet vs. Kaptah. Haremheb vs. Achnaton. Autor se nebojí kontrastů, ale jednání všech postav jsou odůvodněná jejich povahou či logikou, takže děj je přehledný a děsivě aktuální. Už se ale začínám opakovat, stejně jako historie.

Na každé dvojstraně citát jak z mramoru, v každé kapitole napětí, humor i cit. Jedinečná záležitost, plný počet hvězd. Záporné recenze jsou jako bzučení much kolem mé hlavy.

Baruska.ska
28.04.2024 4 z 5

Hezky napsane, porad poucne a platne i do dnesnich dnu.

andrii24
01.04.2024 5 z 5

Hroty mají pyramidy, stejně tak i lidský rod. Honosí se, zaštiťují egy, ale přesto se ptám, moudří pod modří, jsou na světě tací, jen se slunnými, bez vlastností, která utvrzují nezbytný vpád bytí, pod hrobové "peřiny?"

Ozymandias
18.03.2024 5 z 5

O zítřku předem nikdo nic neví.
Bylo napsáno ve hvězdách již přede dnem mého zrození.

A autor jistě znal Bibli, zvláště knihu Kazatel...

sarka45
13.03.2024 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha skvěle načtená Lukášem Hlavicou. Román sám o sobě je skvělý, ale pan Hlavica ho ještě povýšil na další úroveň.
V knize se dozvíme spoustu informací o době, ale hlavně o lidech, kteří se časem nemění, mají stejné sny, dělají stále stejné chyby a nikdy se nepoučí.

AlexandraBane
12.03.2024 5 z 5

Když jsem viděla, jaká je to bichle zhrozila jsem se. Ale pak mi stránky utíkaly pod rukama. Pak jsem se sice trošku zasekla v jistém momentě, ale hned jsem se zase rozečetla a najednou koukám, že jsem na konci.

forestka1195
03.03.2024 5 z 5

Kniha je krásně tlustá,ale nebojte ono Vás to tak pohlti ,že Vám to nepřijde a klidně by jste si to daly znovu..

Pafka643
20.02.2024 5 z 5

Zprvu jsem se té pekelně tlusté bichle zalekl. Po začtení jsem byl mile překvapen, a zhruba v půlce knihy už z toho byla láska jako hrom.

Kvalitní kus papyru. Chytlavý, napínavý příběh s postavami, které přirostou k srdci. Mistrovská práce s filozofickým přesahem (názor od amatéra, který o filozofii neví zhola nic). Autor nicméně (dle mého mínéní) myšlenky nevnuvuje, ale pouze předkládá čtenáři v dobře stravitelné formě. Skvělá práce

-Sinuhet, Ten-jenž-jest-osamělý

kurama45
19.02.2024 4 z 5

Zaujímavý a prekvapivo zábavný pohľad do histórie aj pre neegyptofilov. Ak nesúhlasíte, vaše slová sú ako bzučanie muchy v mojich ušiach.
A kiežby na mňa zostúpila aspoň štipka Kaptahovho prefíkaného obchodného ducha.

heavy66
18.02.2024 5 z 5

Egypťan Sinuhet je kniha, která dokáže poskytnout útěchu ve smutné životní situaci. Před dvěma týdny mi umřel dlouholetý kamarád. Pár dnů před smrtí jsem ho navštívil v nemocnici, ale neloučili jsme se, protože jsem si nedokázal připustit, že se vidíme naposledy. Teď cítím smutek a ztrátu, proto bych si chtěl připomenout, co říkal o smrti lékař Sinuhet.
„Nicméně ti pravím této noci, kdy plamen tvého kahanu se chvěje, ve smrti není čeho se obávat, smrt je dobrá. Vedle všeho zlého, co se na světě děje, je smrt člověku nejlepším přítelem. Smrt je jako dlouhý spánek a jako svěží noc po horkém dni. Vskutku, život je jako žhavý popel a smrt je jako svěží voda...“

ElikaS
29.01.2024 5 z 5

O knížce jsem toho strašně moc slyšela, ale hrozně dlouho mi trvalo se do ní pustit. Nakonec jsem si zvolila audioknihu, kterou načetl Lukáš Hlavica a dobře jsem udělala. Těch 41 hodin uteklo jako nic. Příběh byl opravdu zajímavý, prokládala jsem si ho i hledáním historických faktů. Tak můžu říct, že i celkem věrný.
Líbilo se mi, jak autor popisuje mentalitu různých národů a opravdu tam bylo plno zajímavostí. Stejně tak bylo fajn sledovat vývoj nebo možná spíše dospívání Sinuheta. Prostě paráda a nemám co vytknout.

elexmil
22.01.2024 4 z 5

Není vůbec špatné vrátit se k titulu, který byl populární v mém dávném mládí, stále stojí za to. Po přečtení ve mně narostla chuť vidět památky Egypta konečně na vlastní oči.

heavy66
07.01.2024 5 z 5

Od 7.října 2023 plní světové zpravodajství zprávy z izraelsko palestinského konfliktu ve městě Gaza. Již egyptský lékař Sinuhet podal svědectví o bitvě mezi Egypťany a Chetity o Gazu, před 3.300 lety.

"Nejprve však musím vypravovat o našem příchodu do Gazy a o tom, jak vypadalo město, když jsme do něho vstoupili. Mluvil jsem již o hradbách, jež byly tak vysoké, až jsem se kdysi velice bál, že si zlomím vaz, když mne velitel Gazy dal vytáhnout nahoru v koši. Tyto hradby zachránily Gazu, neboť byly postaveny z obrovských balvanů. Proto také Chetité celkem nic proti nim nezmohli, ačkoliv jejich veliké válečnické umění je přece dokázalo porušit na několika místech....Také staré město, jež bylo uvnitř hradeb, vyhořelo z veliké části, a ani jediný dům neměl střechu neporušenou...Chetité vrhali dnem i nocí oheň do pevnosti a na domy, a vrhali do města jedovaté hady, uzavřené v hliněných džbánech, jež se rozbily na gazských kamenech, a vrhali tam mršiny a také zajaté Egypťany vrhali vrhacími stroji proti hradbám, takže se o ně roztříštili. A nebylo mnoho obyvatel Gazy naživu, když jsme do ní vstoupili a z děr vyhořelých domů vyšlo nám vstříc jen několik osamocených stínů vychrtlých žen a starců"

Historie se opakuje, i lidská krutost je stejná, jen zbraně jsou modernější a motivace jiná.

Hanyzek777
02.01.2024 4 z 5

Tuto knihu jsem v průběhu života přečetla již potřetí. Byl to pro mne zajímavý výlet do rozličných kultur starověku, aby člověk zjistil, že přes všechny dobové rozdílnosti jsou lidské radosti i starosti stále tentýž.

TheCiko5
31.12.2023 5 z 5

Původně jsem chtěl Egypťana přirovnávat k velkým dílům jako Gargantua a Pantagruel, nebo k "Vladařovi", ale v průběhu četby jsem zjistil, že naopak Egypťan Sinuhet je dílo, ke kterému budou přirovnávány ostatní knížky.
Sinuhet je žhavý, útočný, ale nebál bych se napsat filozofický román, který přestože se na určitou problematiku dívá někdy až třemi úhly pohledu, tak neztrácí nic ze své poutavosti a čtivosti.
Waltariho znalost egyptské historie je samozřejmě fascinující a možná právě i díky ní je v knize ukryta spousta důležitých detailů, které jen podtrhovaly a zvýrazňovaly moji pozornost.
Velké dílo plné životních myšlenek je dnes "klasickým" dílem - přesně podle pana Wericha: "Odolává všem stylům, vlivům, směrům, zkrátka trvá ve své kvalitě."