Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310526/big_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-OIj-310526.jpg 4.64380
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Český klub

Sinuhe egyptiläinen, 1945

Kniha Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

n.ezn.amy
03. prosince

Tato kniha pro mě představuje skvost literatury, neboť je v ní ukryto vše ..... kouzlo starého Egypta, napínavý děj, hluboké myšlenky, intriky, filozofie. Příběh je rozdělen do 15 knih a každá popisuje určitou část života Sinuheta, od jeho mládí a učení se na lékaře až po stáří, kdy tento lékař se stane věhlasným. Nádherně popsaný svět a atmosféra starého Egypta. Když jsem četl tuto knihu, tak jsem měl dojem, že se tento příběh předemnou odehrává a ne že ho "pouze" čtu.

Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jeho jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby - nýbrž jedině podle jeho srdce. Proto dobrý člověk je lepší než zlý a spravedlnost je lepší než křivda, ale nic jiného nevím - a to je všechno mé vědění.

Kontryhelka
02. prosince

Téhle knize jsem nikdy nepřišla na chuť. Zatímco moje mamka byla knihou nadšena, tak já se i přes vícero pokusů nemohla do knihy začíst.

kraken.99
26. listopadu

Asi jsem rozmazlený od jiných autorů /Ken Follett, Sabine Ebert atd/, ale do téhle klasiky jsem se nedokázal i přes několik pokusů začíst.

judas.1988
14. listopadu

Nemám tušení, jestli dneska ještě děti mají něco jako povinnou četbu. Ale pokud ne tak Egypťana Sinuheta by si přečíst rozhodně měli. Je to úžasná nekonečná studnice moudra.

radusak9806
07. listopadu

Hodně často jsem knihu musela na delší čas odložit, čtení se pro mne stalo zápasem o každou další kapitolu, někdy i stránku.
Neříkám příběh je to vlastně působivý, ale s touto knihou jsem se prostě nepotkala.

bdolezalka
04. listopadu

Jedna z mých nejoblíbenějších. Moc hezky vtahuje do děje a líbí se mi, že se člověk dozví hodně o starověkých národech. Nechybí jí napínavý děj, vylíčení doby mi přišlo velmi reálné. Zkrátka velmi zasloužených pět hvěd.

iam.sokol

Už od malička mě fascinoval starověký svět, především starý Egypt (než jsem se začal více zajímat o starověký Řím). Egypťana Sinhueta jsem tak měl na wish listu hodně dlouhou řádku let, až jsem se k němu konečně dokopal nyní v rámci čtenářské výzvy. Ačkoliv má kniha cca 800 stran, četla se doslova jako pohádka (i když archaický překlad byl někdy těžší na pochopení). Normálně bych ji přelouskal za pár dní, ale tím, že jsem ke každému městu, každé navštívené říši a každé stěžejní události hledal dodatečně externí informace, zabralo mi přečtení několik týdnů. Za mě skvělý počin, díky němuž si znovu pohrávám s nápadem navštívit starověké památky Egypta. A už se těším na další Waltariho kousek, který mám na seznamu (Tajemný Etrusk).

helena8303

Základní poselství Egypťana Sinuheta vidím v oblíbené sentenci jeho otroka :” Tak to vždycky bylo a vždycky bude. “
Lidé jsou pořád stejní, ti chudí se vždycky budou obtížně živit a bohatí zase rvát o moc.
Aton anebo Anon, prostému člověku je to srdečně fuk. Okolo obou se to jen hemží mazanými parazity.