koupit eknihy

Mika Waltari

pseudonymy: Leo Arne, Kristian Korppi, Nauticus, Leo Rainio, M. Ritvala

finská, 1908 - 1979, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Egypťan SinuhetNepřátelé lidstvaČtyři západy slunce (Román o románu)PlavovláskaKrvavá lázeň

Autor

Mika Toimi Waltari (19. září 1908 Helsinky – 26. srpna 1979 Helsinky) pocházel z rodiny luteránského pastora, jeho otec však zemřel, když bylo Mikovi 5 let. Začal studovat teologii, tu však nedokončil (během studií psal seminární práci o lásce pozemské a o lásce nebeské, což je motiv, který se ... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net ; http://cs.wikipedia.org/wiki/Mika_Walt)

Komentáře (15)

Přidat komentář
Lessana
18. srpna

Waltari ma nesmierne oslovil Egypťanom Sinuhetom. Veľmi sa teším na ďalšie knihy, ktoré si od neho prečítam. No už po tejto jednej ho smelo radím medzi svojich obľúbencov. A to pre krásny sloh, vznešený štýl, kúzelné metafory a prirovnania, schopnosť šikovne skĺbiť fikciu s históriou v pútavom príbehu o človeku milión, príbehu plnom nadčasových múdier.

Jaruš7
13. června

Klidně bych uvěřila v inkarnaci z Homéra přes W. Shakespeare do M.W. a to s citlivě vylepšujícím se stylem v detailech dramatičnosti i romantičnosti.
Podklady k jeho historickým knihám byly jistě obdivuhodně pečlivě sestavovány, tehdy bez pc, a to se mi to zdá, jako úžasná nekonečná studijní cesta po galeriích.
Dnes si je můžu porovnat např. z obrazů ( Pád Cařihradu ), je to tam, a vše s neskutečnými detaily.
M.Waltari je pojem pro stálici na spisovatelském nebi.

AnetV
21. března

Geniální spisovatel s neuvěřitelnou fantazíí, nadáním zaujmout čtenáře až do poslední stránky...

Barykefa
19.02.2016

díky knížce Egypťan Sinuhet jsem našla zalíbení ve čtení, jak je skvěle napsaná, fakt super :-)

Kotletak
04.11.2015

Egypťan Sinuhet je naprosto skvostně napsaná knížka. Málem jsem kvůli této knize neodmaturoval, protože jsem do ní byl tak „zažranej“, že jsem jí prostě musel dočíst. Číst tuto knihu pro mě byl opravdu zážitek, na který jen tak nezapomenu. Už se těším až jí zas otevřu.

TaLu
21.07.2015

Až nepochopitelné, jak dokázal geniálně napsat knihu Egypťan Sinuhet způsobem, který čtenáře "donutí" prožívat s hlavní postavou jeho život !

martin6500
21.04.2015

pridávam sa k oslave tohto pána autora. humor, hĺbka duše, historické fakty...

gonga
09.01.2015

Nevím jak to slovy vyjádřit, ale tolik moudrosti ve formě přístupné mě i jiným čtenářům snad žádný autor nikdy do svých knih nevypsal.

Tenebris
06.11.2014

Waltari je pravědpodobně můj nejoblíbenejší autor, u žádného spisovatele jsem nenarazil na tak úžasný, vytříbený styl psaní, je v tom něco nepopsatelně vznešeného. Nehledě na to že má v malíčku všechna historická fakta, a dokáže stvořit velmi zajímavý, poutavý, komplexní a rozsáhlý příběh, často i s překvapivým závěrem (psal dokonce i detektivky, i když nejznámější jsou jeho historické romány).

cepice
24.07.2013

Jeho vyprávění je vážně skvělé! V jeho knížkách se přenesete do děje a jste po boku hlavní postavy. Waltari píše tak poutavě, že se od knihy nebudete chtít odtrhnout!

Lavinia
31.08.2012

Než jsem narazila na Waltariho, nikdy bych neřekla, že budu mít oblíbeného autora. Ale po přečtení Sinuheta jsem začla postupně zkupovat další jeho romány. Jeho historické romány patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla, samotný Sinuhet je až doteď takovou mojí biblí. Ale Waltari nemá talent jen na historické romány. Může napsat poutavý příběh o milostném trojúhelníku, nebo i detektivku, má tak jedinečný styl, že je to VŽDY povedené, napínavé a čtivé. Doporučit se od něj dá prakticky vše. Je to prostě Pan autor.

WEIL
23.12.2011

Je jen mojí věcí, co čtu a čím se zabývám.


A podobně i vaší. A nic z těch rad mě nezaujalo, jen to ukazuje na potřebu druhým nařizovat co mají a nemají číst či dělat.

A rovněž je to vizitka vaší malomyslnosti. Nic víc se z toho nedozvídám. Jen tak dál, když vás to baví.

nightlybird
11.10.2011

WEIL : Vážený pane, za zvrácené nepovažuji čtení "odvozenin" (jak vy nazýváte beletrii s historickou tématikou), ale tento váš názor. Tento Váš pohled na literaturu je v podstatě možno aplikovat na veškerou beletrii ( prózu i poezii), které jsou výplody fantazie autorů. Napadá mne tedy zákonitě otázka - proč tedy proboha čtete ty "naivní" slátaniny?! Je to přece zcela v rozporu s logikou, kterou tak (dle svého tvrzení) máte v oblibě. Nebo těmito produkty fantazie jen tak prolistujete (jak jste se zmínil u Svěrákova Kolji), abyste se ujistil, že neobsahují nic, co by mohlo obohatit vašeho ducha samorostlého filozofa a mohl jste tu nicotnost patřičně okomentovat? Říkáte, že máte rád seriozní filozofii. Je tedy pro vás takový problém pochopit ten rozdíl mezi čtením beletrie a studiem odborné literatury? Jde přece o dvě do jisté míry diametrálně odlišné činnosti (i když se jejich výsledky mohou občas prolínat). A když váš postoj k beletrii vezmu ad verbum , vnucuje se mi mimoděk závěrečná otázka - proč se vůbec knihami tohoto druhu zabýváte a proč se vůbec angažujete na tomto webu? Jeví je mi to být poněkud ad absurdum.

Andrys
10.10.2011

Škoda, že se nevyhýbáte komentování knih, které se nezabývají seriózní filozofií a logikou.

WEIL
10.10.2011

Rád jsem si přečetl jeho životopis, ale jeho knihám jsem se vždy vyhýbal.

A ti, co tvrdili, že ho mají rádi, tam mě nikdy nepřesvědčili, že stojí za to ho číst.

Vyhýbal jsem se mu hlavně proto, že nemám rád "naivní" fantazii, ale seriozní filozofii a logiku.

Navíc považuji za zvrácené, že někdo čte nejdříve "odvozeniny", a nezabývá se původem - tedy historickými fakty.