Mika Waltari

Leo Arne, Kristian Korppi, Nauticus, Leo Rainio, M. Ritvala pseudonymy

finská, 1908 - 1979 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

Mika Toimi Waltari (19. září 1908 Helsinky – 26. srpna 1979 Helsinky) pocházel z rodiny luteránského pastora, jeho otec však zemřel, když bylo Mikovi 5 let. Začal studovat teologii, tu však nedokončil (během studií psal seminární práci o lásce pozemské a o lásce nebeské, což je motiv, který se objevuje v mnoha dalších dílech). Nakonec vystudoval filozofii, několik let pracoval jako žurnalista a záhy se začal věnovat spisovatelství. Do literatury vstoupil ve dvacátých letech jako básník a člen literární skupiny Tulenkantajat – Nositelé ohně (podle stejnojmenného sborníku, vydaného v roce 1925), jejíž se stal vůdčí osobností. Tato skupina se postavila proti dřívějšímu finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní evropské proudy.

Waltariho románový debut Velká iluze (1928) je v tomto smyslu románem programovým. Vrchol jeho předválečné tvorby pak představuje psychologický román z vesnického prostředí Cizinec přichází (1937, česky 1941).

Mika Waltari byl okouzlen dálkami, exotikou, svobodou, světem, který byl po první světové válce mladý a plný naděje. Ve třicátých letech se ve Waltariho dílech objevují tíživější tóny, které souvisejí nejen se špatnou mezinárodní situací Finska, kdy mnoho lidí žilo v bídě.

V pozdější době se Waltariho doménou stává historická próza: definitivní uznání a světovou proslulost mu získal román Egypťan Sinuhet (1946, česky poprvé 1965), přeložený do několika desítek jazyků, avšak i ostatní historické romány a povídky se setkaly se značným čtenářským ohlasem.

Waltari píše novely i větší díla ze současnosti, odehrávající se především v Helsinkách, městě, v němž Waltari prožil celý svůj život. V tzv. pokračování zimní války pracoval též pro finskou rozvědku a tak vznikají jeho dvě díla Pravda o Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Ve stínu sovětské špionáže.

Waltari ale nepsal jen vážnou literaturu, byl neobyčejně plodný, psal romány, povídky, novely, pohádky, detektivky, divadelní a rozhlasové hry či filmové scénáře.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net ; http://cs.wikipedia.org/wiki/Mika_Walt

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994