Tajemný Etrusk

kniha od:

Tajemný Etrusk https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3819/bmid_tajemny-etrusk-W9J-3819.jpg 4.3 563

Hrdinou nevšedního dramatického příběhu z počátku 5. století př. n. l. je Etrusk, pocházející z řeckých měst Malé Asie, jehož putování sleduje autor z Milétu přes bojiště starého Řecka, Kypros a Salamis až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha sugestivně popisuje drsný život válečníků i přepych za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i vznešené zábavy, a do těchto kulis zasazuje autor barvité vyprávění moudrého muže, jenž prožil život plný nebezpečí a vzrušujících dobrodružství a zemřel jako bohatý a vážený člověk. Dotisk v r. 2007. V dotisku uvedeno chybné ISBN 978-80-86922-04-1... celý text

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Historické romány

Vydáno: , Český klub
Originální název:

Turms, kuolematon , 1964


více info...

Komentáře (72)

Komentáře 72 Recenze 1

michalhk89
michalhk89
24.10.2023 5 z 5

Začátek byl trochu těžší, ale nevzdal jsem to. Poznat postavy, národy a země dá trochu zabrat, ale odměnou je pak poutavý děj a zajímavé zápletky. Občas jsem se smál, protože některé situace i přes velkou propast času jsou nakonec stejné jako dnes. Určitě stojí za přečtení ikdyž kniha asi nebude pro každého.
Egypťana Sinuheta jsem už četl a myslím, že sáhnu po dalších knihách tohoto autora.

Jahýnek
Jahýnek
03.08.2023 3 z 5

Audiokniha. Příběh mne zklamal, doposlouchala jsem jen díky skvělému přednesu. Očekávala jsem více běžného života té doby, o Etruscích jsem se toho moc nedozvěděla, převládaly osobní a milostné vztahy, zákulisí a božské tajemno. Často jsem vůbec nechápala pohnutky hlavních hrdinů, vytáčela mne vypočítavost Arsinoe a slepota (hloupost?) Turmse.


Lordmara12
Lordmara12
02.08.2023 5 z 5

U této knihy je zapotřebí jednak nesrovnávat ji se slavnějším Sinuhetem, jednak se prokousat začátkem. Odměnou bude neuvěřitelná jízda plná historie, psychologie, filozofie, náboženství a mystiky, s níž se nebudete chtít rozloučit. Waltari opět nezklamal.

tonysojka
tonysojka
11.06.2023 5 z 5

Monumentální historický epos z období antiky.Ukázka velkolepého vypravěčského mistrovství,i když místy zdlouhavé pasáže s dialogy postav se čtou obtížně.Při čtení popisu bitev,krajiny, jsem si připadal jako bych se v kině díval na výpravný historický dobrodružný film.Výčet antických bohů, rituálů a pověr,jejich vliv na myšlení lidí, vládců,je perfektně beletristicky zpracován tak,aby zaujal a nenudil.Z postav knihy je zvláště postava Arsinoé uvěřitelný obraz necitelné "zlatokopky", stejně tak hlavního hrdiny Turmse coby naivního"slabocha", který se nedokáže odpoutat od jejího zničujícího vlivu.Jeho vyprávění o svých dobrodružstvích a hledání sama sebe ve víru tehdejších světových událostí je historická beletrie na velmi vysoké úrovni,jakou jsem dlouho nečetl.
Když nepočítám Waltariho díla jako Egyťan Sinuhet,Jeho království nebo Pád Cařihradu,tak podobně kvalitní mne momentálně napadají knihy Werfela Čtyřicet dní nebo Jeremiáš,z moderních autorů pak Christophera Sansoma.
Jímá mě stud a lítost, že jsem čtení knihy odkládal léta;snad to bylo úradkem bohů, kteří věděli, že člověk musí mít čas na tak náročné dílo uzrát....
:)

boxas
boxas
06.06.2023 2 z 5

Nebavilo mě to, děj odnikud nikam, po několika kapitolách jsem pořád nevěděla, o čem to je, po dalších, proč toho nenechám. "Prokousala" jsem se až ke konci, ale žádné aaach se nekonalo.

Zajic76
Zajic76
01.01.2023 5 z 5

Miluji Waltariho...oceňuji to, jak vás dovede vtáhnout do doby, dějě....jakobyste cítili i vůně z daného období....Četla jsem od něj snad všechno.

Rihatama
Rihatama
01.08.2022 4 z 5

Tajemný Etrusk byl vydán v roce 1964, ale ani to není dost dávno na to, aby se dal Waltarimu dostatečný základ pro jeho dokonalou mluvu starého světa 500 let před Kristem, jakou Etrusk oplývá... Právě národ Etrusků je opředen mýty, stejně jako samotná postava hlavního hrdiny Larse Turmse, nesmrtelného. Jeho nadpozemské schopnosti, všudypřítomní bohové a bohyně, kteří osud pozemských bytostí řídí a i skrze proslulého delfského orákula ovlivňují, to vše dokresluje dobu dávno minulou, zrádnou a plnou pastí a hlubokých propastí rozbouřených moří, milostných peřejí či válečných území, kterými vede složitá a trnitá Etruskova cesta. Nádherná exkurze do antického panteonu bohů a obyvatel středomořských států. Jen postavu zrádné, prolhané, prohnané a marnivé Arsinoé jsem opravdu nemohla vystát. Z mužů kolem sebe totiž dokázala bez jakéhokoliv úsilí a kouzel, jen prostoduchými lichotkami, udělat naprosté pitomce. Kdyby jednoho, dva, pochopím. To známe ze života. Ale všechny? Waltari tak podle mě znevažuje lidskou bytost (mužskou :-), která se nechá vždy a všude utáhnout na sladkou vějičku. Jakkoli životní moudra jinak sype z rukávu jedno za druhým.

"Bohatství člověka neosvobozuje, ale spoutává. Vlastníka vždy hryže strach ze ztráty."

Maanna
Maanna
04.05.2022 5 z 5

Literární delikatesa, ve které jsem se vrátila do starověkého světa, a to nejen v popisech situací. Je to i návrat k myšlenkovému světu té doby a vlastně i k životnímu tempu, protože tahle kniha se opravdu nedá rychle přečíst - přispívá k tomu i malé písmo, které pokrývá celou plochu stránky... Navíc je kniha vyšperkovaná skvostným jazykem. Do knihy jsem byla vržena skoro jako Turms, který se jednoho dne probudil po zásahu bleskem a nic si nepamatoval - mně také chvíli trvalo se zorientovat a na moři jsem byla trochu na vodě, až na souši jsem našla pevnější půdu pod nohama, ale možná proto jsem si putování s Larsem Turmsem víc užívala, protože i pro mě byly mnohé aspekty starověkého světa nové a neznámé... S Waltarim jsem rozhodně ještě neskončila.

TaJeMa
TaJeMa
28.04.2022 2 z 5

Bohužel nedočteno, tohle mě nechytlo; Egypťana jsem už četla 2x, je to krásná kniha, ale tohle jsem nezvládla.

iam.sokol
iam.sokol
24.03.2022 4 z 5

Na Tajemného Etruska jsem se vrhnul pár měsíců po přečtení Egypťana Sinuheta. Na rozdíl od jeho známějšího díla tato kniha více popisuje historii a užívá více nadpřirozených jevů. Což s ohledem na starověké prostředí děje není samozřejmě na škodu. I v tomto případě mi čtení zabralo hodně týdnů (navíc s asi měsíční pauzou), neboť jsem měl stále potřebu googlovat jednotlivá sicilská a etruská města a doplňovat si tak bokem další informace. Za mě další skvělý Waltariho počin a těším se na další jeho knihy.

bh69
bh69
09.02.2022 5 z 5

Pěkné čtení - zajímavá směs dobrodružství, historie, psychologie, mystiky a duchovní cesty.

Bája89
Bája89
28.12.2021 3 z 5

Ze začátku jsem měla trochu galimatyáš v postavách, ale pak jsem si na autorův styl zvykla a začalo mě to bavit. Přiznám se, že jsem knihu poslouchala v audio podobě a Viktor Preiss jako starý Turms neměl chybu a Lukáš Hlavica jak jeho mladé já?...Skvostný poslech. Nakonec mi bylo hodně smutno, když jsem knihu doposlouchala. Ještě dlouho mi v hlavně znělo toužebné Turmsi, Arsinoé! Jako můj první Waltari si myslím, že dobrý. Teď se chystám na Pád Cařihradu.

helena842
helena842
22.11.2021 5 z 5

Waltari mě opět nezklamal, moc krásný román.

bdolezalka
bdolezalka
04.11.2021 2 z 5

Knihu jsem četla hned po Sinuhetovi a byla pro mě velkým zklamáním. V podstatě jsem se celé čtení u toho trápila a několikrát jsem měla chuť ji odložit. Připadala mi taková zmatečná, na jednu stranu reálno, na druhou pořád spousta nadpřirozena v podobě živých Bohů. Obecně mám problém s knihami, kde se do reálna zasazují nadpřirozené bytosti nebo vlastnosti hrdinů, asi jsem moc velký realista, než abych to dokázala skousnout a brát to jako součást příběhu. A u této knihy toho na mě bylo už asi opravdu moc.

Datr1
Datr1
02.10.2021 4 z 5

Ten, kdo má rád Sinuheta jako já, bude mít rád i tuto knihu. Stejný styl, stejný jazyk, pro mne skvělá.

Lie
Lie
22.06.2021 3 z 5

Miluju Sinuheta i Jeho království, ale tahle kniha se podle mého názoru moc nepovedla. Byl by to úžasně napínavý a skvěle napsaný historický román, ale proč do toho Waltari motal to prapodivné nadpřirozeno? Vůbec se mi to tam nehodilo a hrozně mi to knihu zkazilo. Opravdu, nebýt toho, budu ji milovat. Souhlasím s některými staršími komentáři, že postavy opravdu nebyly moc sympatické, obzvlášť hlavní hrdina, ale dobré knihy nemusí být o dobrých lidech, že. A jen tak mimochodem, zdá se to jenom mně, nebo měl autor problém se ženami? :-D Protože zatím ve všech třech knihách, co jsem četla, je hlavní hrdina inteligentní vzdělaný muž, co si dovede poradit, ale jak přijde na ženy, úplně zblbne a nechá se ovládat, případně nevidí něco naprosto zjevného.

Artim
Artim
14.05.2021 5 z 5

Waltariho jsem si zamiloval hned od Sinuheta a na tuto knihu jsem se opravdu těšil. Četl jsem i Pád Cařihradu a Jeho království a musím říci, že z každé této knihy má kousek. Epochálnost a podmanivost Sinuheta, koncentrovanost Cařihradu i mysterióznost z království. Avšak, ze všeho je to pouze kousek.
Je to Waltari a jeho knihy jsou poklad, ale z těch 4 bych tuto hodnotil jako bramborovou, přesto stále za 5 hvězd.

666Jitka
666Jitka
18.12.2020 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a jsem tomu tak ráda, protože jsem si tak několikrát zpříjemnila cestu v autě. Mám však pocit, že klasická kniha by mě asi úplně nebrala - na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem úplně hltala, mi tady něco chybělo ...

rabor
rabor
08.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdina se nám hned v úvodu knihy představí jako jakýsi svatý vládce nějakého antického národa a pouští se do vyprávění jak k tomu přišel. Čekal jsem, že to tedy bude taková parafráze příběhu amerického miliardáře, který vzpomíná jak před padesáti lety vystoupil jako sirotek z lodi, koupil jablko za padesát centú, vyleštil ho a prodal za dolar, pak koupil dvě jablka a tak dál. Věřím, že všichni jsme někde slyšeli nebo četli obdobný příběh, ať už třeba zasazený do jiného místa nebo období. Jenže teď si přestavte, že tenhle "antický" sirotek ty jablka leštil celých šest set stran a pak to na poslední asi deseti stránkách uzavřel stylem, tak jsem si nějak vzpomněl že múj tatíček byl vlastně antický milionář a já jsem jeho jediný dědic. Uf.
Takže je to hlavně o tom jak se náš hrdina plahočí antickým světem. A je to takový nijaký, mouchy-snězte-si-mě-hrdina, takže děj tu posouvá nuceně dopředu jakási deux ex machina, podobně jako v antickém dramatu, jen s tím rozdílem, že boží zásah v antickém divadle rozřešil nějakou neřešitelnou, často závěrečnou situaci v ději, zatímco zde všechny ty znamení a boží zásahy slouží jen k tomu aby se děj, alespoň trochu zdánlivě pohnul. Jinak by hrozilo, že by si náš Turms sedl na kámen a tam uhnil. A to nechceme nebo jo? Nejsem si jistý, navzdory tomu, že Turms mě zrovna neoslnil, tak mezi ostatními postavami je to pořád charakter. Třeba jeho ženy Arsioné bych se nedotkl ani klackem na jehož konci by bylo napíchnuté hovno.
Asi jediným dúvodem, proč jsem se knihou s nijakým utahaným dějem a odpornými postavami dosoukal do konce, byl samotný popis antického světa. Tedy, myslím. Snažím se za pomoci své divotvorné fantazie představit všechny ty situace, kdy by se mi to mohlo hodit. Máňo vezmeš si mě? Ach, Johane, když mi řekneš jakou barvu měla keramika Etruskú tak jsem tvoje! No, dobře něco reálnějšího. Tý-dy-tu-dú-tydytudú a máme tu otázku za 640 tisíc, jakou barvu měla keramika Etruskú? Hm, blbý je že už si to stejně nepamatuji, takže snad abych radši šel leštit ty jablka.

Ondřej09971
Ondřej09971
03.12.2020 5 z 5

Úžasný překlad - vytrhl mě z konvencí a ukázal mi další rozměr našeho jazyka. Úžasný a napínavý příběh, který má spád i dokonalý závěr. Všem těm, kdo hledá perlu, vřele doporučuji...

Veggi
Veggi
18.10.2020 3 z 5

Četlo se mi těžce. Kniha mě chytla až zhruba v polovině. Příběh to není špatný, ale Sinueth je pro mě pecka, která už asi nejde zopakovat.

Krasty1
Krasty1
15.10.2020 5 z 5

Příběh, který naplnil mé cestování MHD vůní tajemna a historie. Opět jsem doma bral do ruky staré atlasy a hledal města, kterými se příběh toulá. Prošel jsem učebnice dějin, co o niti příběhu píší historici bez špetky fanatazie. Děkuji pane autore za další prožitý život s Vaší knihou.

Per-quiee
Per-quiee
25.09.2020 3 z 5

Uff, tak tohle dočíst pro mě byla opravdu výzva. Sinuheta miluji, ale do Etruska se ne a ne začíst, už jsem se spíš nemohla dočkat, až to budu mít za sebou.
Každopádně i odtud si odnáším několik tipů na obohacení slovní zásoby:
1. Když chcete říct, že je někdo chudý, můžete použít výraz "jí z hliněné misky".
2. Když potkáte přitažlivou ženu, můžete ji nazvat "ženou krásné šíje"
3. Když se už nedá nic dělat, použijete "džbán byl rozbit a víno už vyteklo"
4. Pokud něco konečně řeknete od plic, právě jste si "vyčistili hubu"
5. Pokud vás někdo na rande špatně políbí, můžete mu říct, že byl polibek "stejný, jako bych políbila tlamu telete"
6. Pokud chcete polichotit svému protějšku, můžete mu sdělit, že "jeho pohlavní orgán je tak obrovský, že i nejodvážnější žena uteče, když ho spatří"

A potom krásná poučka o bohatství:
"Bohatství člověka neosvobozuje, ale spoutává. Vlastníka vždycky hryže strach ze ztráty. Se stejnou žárlivostí hlídá chudák svou jedinou ovečku, jako boháč zavírá do železných truhlic své drahocennnosti a po celé noci bdí a strachuje se o svůj poklad."

JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
07.09.2020 2 z 5

V tomto případě jsem sáhl vedle. Forma ani příběh sám mě nenadchl. Je to taková Odyssea bez legend a bájí, kde se střídají místa bez pořádného příběhu.

painthers
painthers
20.05.2020 5 z 5

Ani druhá kniha Waltariho nezklamala. Takové dílo má člověk čest napsat obvykle jen jednou za život, jemu se povedlo neuvěřitelné.

Pokud se do toho pustíte, vydržte, začala mě bavit více až tak od poloviny. Nenechte se těmi stovkami stran odradit.

Janadvorackova
Janadvorackova
19.03.2020 3 z 5

Audio je vytvořeno výborně. Dramatizace včetně zvukových doprovodů (šumění moře, zvuky bitvy, pláč obětí vražd, obecné zvuky pozadí).
Autorův styl mě ale bohužel nezaujal, ačkoli příběh zpočátku nebyl vůbec špatný. Později mě ale vláčnost děje spíš utahala. Bohužel ani další knihy autora si nepřečtu.

Igor1311
Igor1311
26.04.2019 2 z 5

Asi to bude len Waltariho štýlom písania, ale kniha mi absolútne nesadla. Aj keď milujem príbehy z antického Grécka, Turms mi prišiel veľmi slabou knihou. Strašne veľa opisu, pomenej priamej reči, akosi mi to nesedí. Mal som v pláne čítať aj ďalšie jeho knihy, ale po tomto zážitku radšej nie.

Bolomsson
Bolomsson
29.03.2019 3 z 5

Po této audioknize jsem sáhl ze dvou důvodů. Prvním byl světoznámý spisovatel Waltari, druhým pradávný národ Etrusků. Jednoduše řečeno...dostal jsem chuť na poutavě zpracovaný historický příběh, okořeněný etruskou kulturou a civilizací.
Ale moc mě toto vysoce hodnocené dílo Waltariho bohužel neoslovilo. Začátek vypadal slibně, ale postupem času mi děj přišel nudný, nicneříkající a strašně vleklý. Číst to jako knihu, asi to v polovině vzdám, ale při poslechu jsem vytrval až do konce. Nezaujala.

Radim.01
Radim.01
16.03.2019 5 z 5

Líbilo se mu to víc než Sinuhet. Já sám na Zemi ,já cizinec všude ,já Lukumon

Karhal
Karhal
04.03.2019 5 z 5

z Waltariho se stal jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Ten člověk musel mít v hlavě neuvěřitelný množství informací, který dokázal přetavit do skvělých románů. Tohle je jeden z nich!

Štítky knihy

finská literatura Etruskové rozhlasové zpracování

Autorovy další knížky

Mika Waltari
finská, 1908 - 1979
2013  92%Egypťan Sinuhet
2005  90%Jeho království
2004  86%Tajemný Etrusk
2002  88%Krvavá lázeň
2004  87%Nepřátelé lidstva

Kniha Tajemný Etrusk je v

Právě čtených19x
Přečtených836x
Čtenářské výzvě23x
Doporučených85x
Knihotéce408x
Chystám se číst220x
Chci si koupit25x
dalších seznamech8x