Tajemný Etrusk

Hrdinou nevšedního dramatického příběhu z počátku 5. století př. n. l. je Etrusk, pocházející z řeckých měst Malé Asie, jehož putování sleduje autor z Milétu přes bojiště starého Řecka, Kypros a Salamis až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha sugestivně popisuje drsný život válečníků i přepych za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i vznešené zábavy, a do těchto kulis zasazuje autor barvité vyprávění moudrého muže, jenž prožil život plný nebezpečí a vzrušujících dobrodružství a zemřel jako bohatý a vážený člověk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3819/tajemny-etrusk-3819.jpg 4.4388

Turms, kuolematon (1964)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Nakladatelství Josefa Šimona

Kniha Tajemný Etrusk

Igor1311

Asi to bude len Waltariho štýlom písania, ale kniha mi absolútne nesadla. Aj keď milujem príbehy z antického Grécka, Turms mi prišiel veľmi slabou knihou. Strašne veľa opisu, pomenej priamej reči, akosi mi to nesedí. Mal som v pláne čítať aj ďalšie jeho knihy, ale po tomto zážitku radšej nie.

Bolomsson

Po této audioknize jsem sáhl ze dvou důvodů. Prvním byl světoznámý spisovatel Waltari, druhým pradávný národ Etrusků. Jednoduše řečeno...dostal jsem chuť na poutavě zpracovaný historický příběh, okořeněný etruskou kulturou a civilizací.
Ale moc mě toto vysoce hodnocené dílo Waltariho bohužel neoslovilo. Začátek vypadal slibně, ale postupem času mi děj přišel nudný, nicneříkající a strašně vleklý. Číst to jako knihu, asi to v polovině vzdám, ale při poslechu jsem vytrval až do konce. Nezaujala.

Radim.01

Líbilo se mu to víc než Sinuhet. Já sám na Zemi ,já cizinec všude ,já Lukumon

Karhal

z Waltariho se stal jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Ten člověk musel mít v hlavě neuvěřitelný množství informací, který dokázal přetavit do skvělých románů. Tohle je jeden z nich!

Jarda403

Waltari je skvělý!

Le Chat

Sice méně známý, ale rozhodně stejně kvalitní "bratříček" Egypťana Sinuheta.

akdar72

Láska zaslepuje člověka natolik, že nechce vidět věci ani nad slunce jasnější...

esma
02.10.2018

Mike Waltari měl při psaní Tajemného Etruska hodně nastudováno. Do každé věty vložil zajímavý otisk doby pro Řeky tak stěžejní : od barvy keramických nádob, opisu předmětů běžné spotřeby, až po líčení společenských a politických kulis, které utvářela různá etnika sídlící kolem Středozemního moře. Knížka se nedá přečíst za jeden, dva večery, mazlila jsem se s ní celé léto, neustále oprašovala své školní (ne)vědomosti. A odvděčila se mi barvitým opisem událostí, které se staly na úsvitu našich evropských dějin. Námořní cesty, které ovládali Kartágo a Etruskové, lákaly k dobytí, na východě Persie sahala nejdříve po asijské části Řecka a kolonizovala ostrovy. Narazila až na evropské pevnině, kde Řekové Peršany odrazili v bitvách u Marathonu, Platají a u Salaminy. Můžeme jenom spekulovat, jak by vypadal další vývoj v případě prohry Řeků.
Na tomto pozadí se odvíjí osobní příběh Larse Turmse, který má před sebou cestu, cestu hledání, hledání sebe sama a nalezení role, kterou mu osud určil : stát se lukumonem, velkoknězem a svatým vládcem svého lidu.
Turmsův příběh je plný poezie a fantazie : svět znamení a věšteb, mocných čar a vidin, omamných nápojů, bohyň... A ta jeho, z pěny zrozená, zřejmě ve snech inspirovala i Botticelliho.
Někdy zvednu kamínek z důvodu zajímavého tvaru, barvy nebo struktury... dnes vím, že když to udělám příště, proběhne mi hlavou už napořád vzpomínka na nesmrtelného. Jemu kamínky mapovaly život a vracely ho v myšlenkách do minulosti. Není už čas, Larse Turmsi, aby ses znovu narodil ?

rozhlasové zpracování historie

Mika Waltari