Krvavá lázeň

Mládí a podivuhodná dobrodružství Mikaela Karvajalky v mnoha zemích do roku 1527, jak je sám upřímně vypráví v deseti knihách Nejrozsáhlejší historický román Miky Waltariho (spolu s druhou částí: Šťastná hvězda) se odehrává v první polovině 16. století. Waltari líčí neobyčejně poutavě a čtivě dobrodružství dvou finských mladíků, hloubavého a vychytralého studenta Mikaela a jeho druha, siláka Anttiho, jejich boje v německé selské válce i ve válečných taženích habsburského císaře Karla V., pikle, intriky a protivenství, krásné ženy na jejich cestě i hledání lásky a naděje ve světě často bezútěšném. Waltari nemá iluze o spravedlivosti dějin, ale jeho chmurný pohled je vyvažován humorem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30727/big_krvava-lazen-SA6-30727.jpg 4.4259

Mikael Karvajalka 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Hejkal

Mikael Karvajalka, 1948

Kniha Krvavá lázeň

žlučníkář
05.03.2022

Musím uznat, že Waltari dokáže vystřihnout dílo od detektivky přes šílený příběhy po historický mega story. Tohle je zrovna ten poslední případ. Po tom, co jsem kdysi přelouskal Sinuheta, myslel jsem si, že je to asi nejdelší a helemese. Tohle je mnohem rozsáhlejší a krve tam teče jako vody ve vavřineckým potoku v říjnu. Nevím, v jaký části Evropy tý krve bylo víc. Jistý je ovšem to, že ta krev byla tam, kde byl zrovna Mika Karvajanka a jeho Goliáš Otesánek Anti, kterej má i jinou dovednost. Když pije pivo a víno, tak byste si přáli, aby vám takhle odtejkala vana.

Mika má docela pestrej život. Bavilo mě sledovat jeho dospívání, studia i začátky a konce jeho lobbistický kariéry. Když ho polomrtvýho v lese oslní svým zrzavým drnem oslní jeho budoucí žena, tak to taky jde. Vlastně to sype i při inkvizici a Mika pak začne trošku neznabožit a klidně by se z něj mohl stát i zaklínač. To se bohužel nestane, protože někdo nabulíkuje sedláckejm buranům do hlavy, že dvanáct artikulů je vlastně príma a že maj přestat kydat hnůj a použít vidle na svoje pány, nebo je třeba vrazit biskupovi do biskupa.

Tahle selská válka byla sice taky krvavá, ale v týhle bichli mi to přišlo kurevsky nudný a ubíjející. Naštěstí to skončilo a šlo se do Španělska a pak do Říma. To si člověk docela ošoupe láptě. V Římě se děly takový zvěrsta, až z toho přecházel zrak a pak najednou šlus. Pak jsem teprve zjistil, že tahle bichle má pokračování v další bichli. A já se na něj stejně těším, protože mě dost zajímá, k čemu se Mika s Antim ještě nachomejtnou.

Taková zajímavost ještě. Mika s Antim se několikrát rozejdou každej do jiný části Evropy. Tak jak je sakra možný, že třeba po roce v úplně jiný části kontinentu, bez internetu, telefonu, sledovacích zařízení na sebe náhodou narazej a stane se jim to hned několikrát? Je všechno jenom náhoda? Doufám, že se to dozvíme v pokračování. Důležitý je, že se vždycky našli a šli to hned oslavit do hospody. Taky mám pocit, že každá hospoda měla v názvu v vždycky u tří čehokoli. Další náhoda!

Až na tu selskou válku mi to přišlo skvělý!

Mirka2778
04.02.2022

Můj první Waltari a takové zklamání. Knihu čtu už tři týdny a jsem na straně 200. Buď čtu něco jiného než většina komentujících, nebo mi Waltari nesedí.
Román je rozložen do deseti knih. První část byla skvělá a já věřila že budu knihu hltat. Druhá část začala kulhat a já zvažovala, jestli mám ve čtení pokračovat. Třetí kniha, studia na Sorboně: Mikael je na studium chytrý ale ..... rozhodně nežil ve skleníku, přesto se chová velmi naivně až hloupě. Čtvrtá část, návrat skoro domů, u takové knihy by se měl hrdina vyvíjet, ale on je pořád stejný.
Nevadí mi tlusté romány, ale přecejen je tady více omáčky, než bylo nutné. U knihy se nudím a do čtení se musím nutit. Takže ji odkládám a kdoví jestli se k ní vrátím.

helena842
30.11.2021

Opravdu úchvatný historický román, zatím asi jedno z nejlepších co jsem od Waltariho četla, i když všechny knihy byly skvělé :-) jdu se vrhnout na druhý díl.

helena8303
23.10.2021

Nemám co napsat, pan Heavy to napsal líp, než bych to napsala já.
Minimálně na úrovni Egypťana Sinuheta, možná ještě lepší.
Drásavá obžaloba bigotů a xenofobů, Waltari je evidentně zavilý pacifista.
Poselství knihy: Válka je vůl.

Janča1532
06.06.2021

Do knihy sem se ze začátku nemohla začíst,až postupně sem ji přicházela na chut.A dočetla až do konce.

Madla81
05.01.2021

Knihu Krvavá lázeň jsem jako jednu z mála nedočetla. Stává se mi to naprosto minimálně, protože se vždycky snažím dát příběhu šnaci, ale tady mi strašně neseděl vypravěčův styl, velice zdlouhavé pasáže. Na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem doslova shltla, tady jsem se ke čtení musela nutit, ale bohužel, nedočetla jsem.

PMR
22.12.2020

Tak až do pohádkového Finska se zatoulala jedna ovečka ze stáda nesmrtelného Miguela Cervantese, aby zjistila i tam, že jenom lidská omezenost je v tomoto omezeném světě neomezená...

los
12.10.2020

Mikael je úplně jiný než Sinuhet, baví mne to napětí jeho charakteru mezi prostým, naivním dobráčkem a prospěchářskou sviní