Krvavá lázeň

Krvavá lázeň https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30727/bmid_krvava-lazen-SA6-30727.jpg 4 304 51

Mikael Karvajalka série

Mládí a podivuhodná dobrodružství Mikaela Karvajalky v mnoha zemích do roku 1527, jak je sám upřímně vypráví v deseti knihách Nejrozsáhlejší historický román Miky Waltariho (spolu s druhou částí: Šťastná hvězda) se odehrává v první polovině 16. století. Waltari líčí neobyčejně poutavě a čtivě dobrodružství dvou finských mladíků, hloubavého a vychytralého studenta Mikaela a jeho druha, siláka Anttiho, jejich boje v německé selské válce i ve válečných taženích habsburského císaře Karla V., pikle, intriky a protivenství, krásné ženy na jejich cestě i hledání lásky a naděje ve světě často bezútěšném. Waltari nemá iluze o spravedlivosti dějin, ale jeho chmurný pohled je vyvažován humorem.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Hejkal

Mikael Karvajalka , 1948

LuciusWlk
21.03.2014 5 z 5

Krvavá lázeň je vynikající román. Životní příběh mladého Fina Mikaela Karvajalky ( tedy, první půlka. Druhé pokračování je Šťastná hvězda ), kdy mladý Mika v církevně rozbouřené Evropě hodlá najít a naplnit poslání božské prozřetelnosti. Netroufám si říct, že je Krvavá lázeň lepší než Sinuhet, nebo Etrusk. Je ale přinejmenším stejně čtivý, báječně napsaný a zajímavě odvyprávěný. Velmi zábavné je charakterizování hlavní postavy Mikaela a jeho společníka Anttiho. Kdy Mika je ten studovaný a chytrý, zatím co Antti hloupý a jednoduchý silák. Své postavení fakticky přijímají, přesto, že Antti je mnohem inteligentnější, respektive věcnější.

kocour_mikeš
18.02.2014 4 z 5

Rozsáhlý román, čtivý a zajímavý (občas dost drsné popisy); párkrát až neuvěřitelné zvraty, občas velmi zestručněné popisy (až odbyté) v postupu děje, na můj vkus. Líbilo a dávám 70%. Jsem zvědav na 2. díl s ještě vyšším hodnocením čtenáři.

Alwiel
21.01.2014 4 z 5

Úžasně čtivá kniha, člověk si s ní zopakuje dějepis, ale přijde mi až nereálné, aby někdo během tak krátkého časového úseku dokázal zažít tolik dějinně důležitých událostí jako hlavní postava. Myslím si, že ,,bláznění" kolem Tomáše Mützera je zde docela věrohodně ukázáno, jak lidé dokázali věřit, že jdou za Boží pravdou a Bůh je s nimi.

Fuchsie
12.01.2014 5 z 5

Dala jsem plný počet hvězd, protože je to opravdu výborná kniha, ale děj je pro mne příliš drsný, protože doba, kterou
Waltari popisuje drsná byla. Radši mám Egypťana Sinuheta a Tajemného Etruska.

Sajdeman
02.10.2012 5 z 5

Když se řekne Mika Waltari, každý si hned vybaví Egypťana Sinuheta. Osobně si ale myslím, že tahle kniha je mnohem lepší. Respektive je mi bližší doba kdy se příběh odehrává.
Vynikající kniha.

gonga
23.08.2012 5 z 5

Úplná nádhera, oba díly jsou naprosto dokonalé, plné moudrosti a poučení. Podle mého názoru jsou Krvavá lázeň a Šťastná hvězda Waltariho Opus magnum, nejlepšími knihami, které napsal.

grapas
07.03.2012 3 z 5

Přečtu cokoliv, ale toto mi dalo neuvěřitelně zabrat. Hrdina mě iritoval svojí hloupostí, ovlivnitelností, najasným názorem na cokoliv a nešlo mu fandit...

stilgar1
19.10.2011 5 z 5

Mikael Karvajalka, klasifikován svou vlastní zemí jako bastard, prochází peklem, kterým je rozkládající se smrdutá "renezanční" Evropa 16. století. Rozklad nachází všude, ačkoliv si to v mnoha případech zpočátku neuvědomuje. Nejprve ve vlastní rodině, poté v rodném městě Turku, v církvi, v rodné zemi Finsku, v dalších severských zemích - zejména Švédsku a Dánsku. Když si to však uvědomí, rozhodne se vydat za poznáním na tehdejší Pařížskou univerzitu. Ale ani tam to není jinak, neboť brzy přichází na to, že i v onom kouzelném a vznešeném světě vysokého učení se nachází pouze hnilobný zápach zbytečností. Mikael dále bloudí světem, hledajíc jistotu, lásku, pochopení a Boží milost. Ničeho z toho se mu ale nedostává ani v oněch dvou slavných, na první pohled velkolepě vyhlížejících hnutích, jako jsou reformace a renesance (mimochodem, ještě jsem nikde neměl tu čest setkat se s takto negativním pohledem na tato hnutí). Její aktéři se ve světle jeho pohledu odhalují jako arogantní, sobečtí a neschopní břídilové. Co je však nejdůležitější - celý tento boj se převrací v boj odehrávající se uvnitř Mikaelova srdce. Bojuje v něm se světem, Ďáblem, Bohem i se sebou samým.
Román Miky Waltariho s příznačným názvem "Krvavá lázeň" je snad nejvíce mnohovrstevnatým románem, jaký jsem dosud četl. Zároveň jde o úžasný příklad toho, jak může být v románu mnohem důležitější cesta (děj), než samotný cíl (závěr). Kdyby to zde bylo možné, dostal by ode mně Mika(el) 2* nad plný počet :-)

Corehead
06.05.2011 5 z 5

Paráda,nádhera,krása.Oba dva díly jsou vynikající,plné informací ze středověké Evropy,vznik luteránství,procesy inkvizice.Protě moc pěkné.

wharewind
19.03.2011 3 z 5

První polovina mě hodně bavila (skvěle líčí např, procesy s čarodějnicemi), potom se příběh začal zamotávat, takže mi přišel čím dál nesmyslnější. Nedočetla jsem...

I.Zi...
30.11.-0001 5 z 5

Opravdu skvělá knížka plná dobrodružství, informací, náhledů na život, jejíž volné pokračování Šťastná hvězda se mi líbilo ještě více a je mi vážně líto, že pan Waltari už nestihl napsat zamýšlené pokračování třetí. Mám z toho pocit, že jsem o něco přišla.