Egypťan Sinuhet

od:

Egypťan Sinuhet

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-145715.jpg 4.63281
Originální název:

Sinuhe egyptiläinen (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (420)

Přidat komentář
Hobo
předevčírem

Kniha mého mládí, nesporně patří do mého Top5.

Sisssi
05. července

Skvělé. O životě se vší jeho bídou, zlem, samotou, zkázou a bolestí.

evickakyticka
03. července

Kde začít... Začnu tam, kde jsem skončila. Někde vprostřed dvanácté knihy. Do cíle zbývalo už jen necelých 300 stran ale já už to nemohla vydržet. Než jsem se prokousala k tomu, co mě baví, nechuť "k vatě" mi pokazila celý dojem z knihy. Každý asi hledá něco jiného - někdo filozofii, jiný starověký život - já hledala pasáže, kdy mi Sinuhet jako lékař ukáže něco ze svého umění, které jsem zatím v žádné jiné knize nečetla. Zatím jsem jen otevírali lebky a čekali, jestli nemocný do tří dnů nezemře. Nakonec jsme se i docela dost nacestovali, to by mi zas až tak nevadilo, ale pořád mám takový pocit, že to nebylo to cestování, které já mám ráda, kdy autor popíše každý bezvýznamný šutr a já mu to žeru i s veškerým prachem u cesty. Spousta věcí se opakovala (ruce ve výši kolenou, některé postavy jednaly nelogicky, ženy byly absolutně nedostupné, války a peníze se točily...) a to mě nakonec přimělo k tomu, abych už nepokračovala a nemusela se nutit do té spousty vaty, která nakonec nepřevýšila podstatnou hodnotu knihy, kterou jsem hledala já.
Na druhou stranu mohu říct, že vím o čem kniha je, proč je tak vysoce hodnocená, ale mohu i říct druhou stránku věci, že se člověk nemá nutit za každou cenu do něčeho, do čeho se mu nechce.

Nefer
30. června

tuhle knihu by měl mít každy milovník starého Egypta

Grety
13. června

Opravdu povedená kniha, vyvážená kombinace historie, lékařského umění, myšlenek učence se špetkou lásky. Ten Sinuhet je dost tvrdohlavý chlapík.

chybinspirace
04. června

Jedna z mých nejoblíbenějších knih mládí.

Medunkavera
28. května

Ano. Egypťan Sinuhet. Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Moc mě bavilo pohybovat se v době faraónů. A poznávat, jak se tehdy žilo.
My jsme tehdy sehnali až páté vydání a to bylo v roce 1985. Nevím, jakou kvalitu papíru má jiné vydání, ale ta má, má takový velice tenký, jemňoulinký papír. Myslím, že se mu říká cigaretový. Je to takový skvost mé knihovny.
Kniha je psána velice příjemným stylem a já si ji opravdu vychutnávala. V jednom okamžiku došlo k takovému zvratu v ději, že mě to doslova vyrazilo dech. Bohužel, už si přesně nepamatuji o co se jednalo. Je to už opravdu dávno.
Ale pamatuji se, že po Sinuhetovi jsem hodně, hodně dlouho, žádnou jinou knihu nečetla.
Nechtěla jsem si kazit chuť.

Martian
16. května

Hodně přeceňovaná kniha.

JKDelaney
05. května

Úžasný příběh z Egypta. Na mě moc dlouhé, jednou a dost.

DanaSitta
04. května

jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Popisy Egypta jsou fascinující a celý příběh je napínavý a obstojí plně i dnes.

čtenářka301
07. dubna

Kniha, kterou jsem začínala číst několikrát, ale čekala dlouhá léta, než jsem dočetla. Ale to jsem se teda nemohla zastavit. Neskutečná kniha.

PetraaMatouš
04. dubna

Kvůli této knize jsem si vzala týden dovolené. Dala jsem to! Moc mě bavila. Líbila se mi jak z historického pojetí tak z lékařského. Zajímavé bylo sledovat jak se jedna nemoc léčí v různých zemích jinak. Libilo se mi dohadování o informace. Kulturní rozdíly mě dokázaly občas opravdu vytočit. Hlavně když bylo na ženy nahlíženo, jako na méněcenné. Líbili se mi pasáže z domů smrti. Chvílema sem se až za břicho popadala. Hlavně korupce a intriky kvetou v každé době.

Guzzi
20. března

Jedna z mých nej knih. Těžké čtení, ale rozhodně stojí za to! "Tvá slova jsou jen bzučením mouchy v mých uších" a "Nebudu se s tebou obveselovat, Sinuhete, neboť nejsem žena, která je hodna opovržení", prostě úžasná kniha!!

Jajinka222
17. března

Četla jsem už hodně dávno a ráda si ji přečtu zas.

zimela
17. března

Potíž s Egypťanem Sinuhetem je, že se neodehrává ve starověkém Egyptě; Waltari v něm nepodnikl jedinou opravdovou snahu o vnoření se do odlišné kulturní mentality a místo toho se spokojil, nazvěme to pravými slovy, s myšlenkovým prostorem soudobé „západní“ civilizace, aplikované na dost neživotně působící lešení egyptských rekvizit.
Chybí Cizost, chybí Jinde.
Tím nechci říct, že by byl Egypťan špatnou knihou, to ne...jen mi představa, že by poselstvím historického(!) románu měla být dojemně banální, a stejně tak i zcestná, doměnka, že člověk je, byl a vždy a všude bude stále tím samým člověkem, přijde na 5 hlučně jásavých hvězd trochu málo.

miuk
14. března

Zajímavá kniha, ale jednou stačilo. Velmi čtivé, děj zajímavý, ale místy mě to moc nebavilo, připadalo mi to zdlouhavé. Ale pravda je, že některé slovní obraty z knihy miluju!

Uroborus
10. března

Jedna z mojich prvých kníh, ktoré som si v dávnej minulosti vypožičal z mestskej knižnice, keď som už prešiel z detského oddelenia, do oddelenia pre dospelých :)
Na odporúčanie kamarátovej mamky. Neoľutoval som a odvtedy ma na dlhé roky svet Egypta zaujal. Dokonca som si v tej dobe, robil z knihy aj nejaké výpisky.

Nachtimin
10. března

Jedna z naj z Egypta...i ked fikcia

Sabinaski
07. března

Úžasné. Knihy o starověkém Egyptě jsou snad vždycky prima. Naprosto jsem prožívala příběh Sinuheta s ním, od jeho dětství až po stáří. A kdyby se mě někdo zeptal, co ve mě zanechalo největší dojem z přečtení, bylo by to rozhodně otevírání lebky!

Marekh
07. března

Kniha se mi líbila. Pamatuji si, že knihu jsem četl poměrně dlouho, poněvadž je velmi obsáhlá. Řada myšlenek k zamyšlení.

Citáty, které mne oslovily:

Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jeho jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby - nýbrž jedině podle jeho srdce. Proto dobrý člověk je lepší než zlý a spravedlnost je lepší než křivda, ale nic jiného nevím - a to je všechno mé vědění.

Nejsem kazatel, ani bojovník, ani prorok. Jesliže se snažím ve svých knihách, po všech svých zkušenostech a zklamáních, mezi žádky o nějaký program či tendenci, pak bych ji formuloval slovy: osobní svoboda, lidskost a tolerance. Kromě toho potřebuje člověk také trochu krásné marnosti, aby mohl žít. Docela beznadějný program v dnešní době, ale pro mne nezbytný.

origin.Raynnor
03. března

Kniha je naprosto skvěle psaná a dá se shrnout do dvou slov: "Shit happens"
Určitě doporučuji přečíst ale upozorňuji, že je (nebo alespoň pro mě) dost depresivní.

marcela3562
02. března

....úžasná kniha,napínavá ...čte se jedním dechem,neměla by chybět v žádné knihovně

nik077
02. března

Kniha se mi moc líbila....hodně zajímavých věcí.....fakt super

dagimich
01. března

Jen pár ukázek:
"a jeho srdce má příliš mnoho snů, než aby mohlo být šťastno"
"Není rozepře tak zlé, kterou by víno nesmířilo"
"Život je jako chladná noc, avšak je zajisté krásné, zahřívají-li se v této chladné noci dva osamělí, třebaže si jejich ruce a jejich oči z přátelství navzájem lhou."
No prostě krása :-)

Kattulli
13. února

Geniální a bohatá kniha. Je tam vše - historie, náboženství, cestování, různé kultury, bohatství i chudoba, vědění, láska různých druhů, smrt a ještě mnohem více. Jedinečné příběhy Sinuheta. Nezapomenutelná atmosféra. Jedná se o velmi rozsáhlé dílo, které chce svůj čas. Ale určitě to stojí za to. V knize je mnoho moudrosti. Mistrovské dílo, které se dotýká srdce.

Vera Silent
06. února

Rozhodne velice kvalitni kniha, avsak nikoliv to neujuzasnejsi, co jsem kdy cetla.

Kdyz si clovek vezme do ruky dnesni bestsellerove autory, kteri se radi cvachtaji v histrorickych nametech - treba Dan Brown nebo pani Gabaldon, takovi ti, co skutecne pritahnou zlaty ranec svemu nakladatelstvi - tak jejich dila se co do kvality nevyskrabaji Sinuhetovi ani na paty. Asi maloktera kniha me tak vzdelala jako tato. Vsechny stripky z tehdejsiho zivota vrele bastim vypraveci z ruky, ponevadz jeho informovanost o tematu je naprosto fenomenalni a uveritelna, nikoliv jako z Googlu a Wikipedie. Jak bychom se jako lidstvo asi sofistikovali, kdyby takto vzdelani byli vsichni autori a krmili nam historii, humanismus a spolecenskou inteligenci touto neformalni cestou romanu.

Na druhou stranu to ale neni zadna jednoducha cetba (uz ten pocet strach, tahla jsem to v kabelce a hned bych to pouzila v sebeobrane, kdyby bylo nutno). Ze mezi tolika stranami nebudou hlucha mista? Tak o tom si nechte zdat. Osobne me stvala cast o nabozenskem fanatismu v Thebach a ta potvora Nefernefer. Nejvice me bavily Sinuhetovy cesty po Syrii a Babylonu. Jsem disciplinovany ctenar, dala jsem to, ale ctenarsky orgasmus se nekonal.

Jak rikam, velice kvalitni kniha, ale ze ji nekdo odlozi je taktez naprosto pochopitelne.

PavlínaAlžběta
04. února

Pro mě klasika, která nesmí chybět v knihovně. Spisovatel je mimořádně nadaný, protože tento nadčasový román je vsazen do historických událostí starověkého Egypta. Kniha je velmi čtivá, skvěle vykresleny postavy i popsaný hluboký děj vtáhne přímo do příběhu, který je plný zápletek i zvratů, točí se kolem starověkého lékařství, kde Sinuhet je v postavení hlavní role. Celý jeho životní příběh, který vypráví je napsán krásným stylem až dojemným v konečné fázi knihy. Je to kniha knih.

tygřík2
31. ledna

"Marnost nad marnost a vše je marnost."
Ale přečíst si tuto knihu marné není.
Při prvním čtení mne okouzlila tím, jak oživila zaniklý svět, pro který mám celoživotní slabost.
Druhé přečtení zchladilo bezbřehý optimismus vlastní veškerému mládí a zakormidlovalo mne blíže realitě.
Když jsem ji četla potřetí, málem jsem propadla depce.
Počtvrté jsem ji zaklapla s pocitem, že sice všechno je marnost, ale stejně se nedám.
Jsem zvědavá, co se mnou udělá, až ji vezmu do dlaní a otevřu duši popáté.

KAREL6725
28. ledna

Tahle kniha je bez debat jedna z nejkrásnějších co jsem kdy četl. Srdcová záležitost , za ty roky čteno několikrát. Psát o čem kniha je považuji za zbytečné ,tohle snad četl každý kdo má rád krásné příběhy. Plný počet hvězd.

zlovlk
19. ledna

Egypťan Sinuhet je výjimečný svým spojením depresivnosti a čtivosti. Jakmile knihu jednou vezmete do ruky a začtete se, nic váš už od ní neodtrhne, leda snad trepanace lebky po staroegyptském způsobu; ale zároveň se s každou další stránkou noříte hlouběji do nilského bahna smutku, nostalgie a pocitu, že nic v životě nemá smysl.

Jistě, tyhle rysy dokázal Waltari propašovat do mnoha svých historických próz, ale v Egypťanovi je ten smutek z dějin velkých i malých přítomen snad nejsilněji. Nejspíše je to tím prostředím: tesknota velkých civilizací klopících se za svůj zenit, nebo dokonce pomalu a vznešeně umírajících, jako říše Mitanni. A sykomora osaměle stojí v zahradě a mlata babylónská dojímají až pláči.

Onomu vznešenému vědomí, že člověk je pouze lejnem mezi prsty světa, je podřízeno vše: a ani zázračný Kaptah, přítel dobrý a vynalézavý, se mu nevymyká, neboť i jeho neskonale zábavná osobnost dokazuje, že vše na zemi již bylo a vše zase znovu bude - a až do skonání věků se budeme smát, slzet a číst příběh egypťana Sinuheta.