Egypťan Sinuhet

kniha od:

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145715/bmid_egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 4.6 4879
Koupit Koupit eknihu Bazar

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Český klub
Originální název:

Sinuhet egyptiläinen , 1945


více info...

Komentáře (688)

Komentáře 688 Recenze 2

uzivatel6305
uzivatel6305
dnes 5 z 5

Skvost světové literatury! Již po druhé jsem se pustila do tohoto románu, na který jsem po prvním přečtení celá léta myslela. Tentokrát jsem poslechla audioknihu v podání Lukáše Hlavici, jehož přednes je výborný až na to neskutečně pomalé tempo. Kniha mě znovu nadchla obzvláště svými nádhernými myšlenkami (které jsem asi chápala lépe než před 20 lety), jazykem, popisem starověkých zemí a kultur, humorem a základní pravdou, že tu už opravdu všechno bylo, ať si to člověk připouští, nebo ne. Budu na ní zase myslet a příště si ji zase raději přečtu. Vrhněte se na Sinuheta i vy a uvidíte, že to, co je kolem nás se jen a jen neustále opakuje a lidstvo je nepoučitelné. Doporučuji.

Martin1974
Martin1974
24.07.2023 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy prehlasujem, že Waltari je skutočným majstrom písaného slova..


Divkazlesa
Divkazlesa
20.07.2023 5 z 5

Pro mě je to nejlepší historický román jaký jsem kdy četla. Kniha je plná moudrosti a čas od času se k ní vracím.

SONP
SONP
18.07.2023 5 z 5

Nikterak nelze patnácti knihám Sinuhetovým dát méně hvězd nežli právě pět, neboť vskutku jde o knihy pozoruhodné, proti nim jsou díla ostatní jen bzučením mouchy v uších čtenářových, pokud se ovšem nenarodil s lejnem mezi prsty.

Sinuhet obstojí nejenom jako svědectví o dobách dávno minulých, ale i jako podobenství na jakoukoliv dobu pozdější. Tím všim totiž proplouvá Sinuhet jako nerozhodný intelektuál, který se tu nechá ovládat ženami, tu náboženstvím a tu mezinárodní egyptskou politikou. A koho neodradí jistá až Tarantinovská "užvaněnost" této knihy, ten se dočká opravdu unikátního čtenářského zážitku.

Za všechno hovoří fakt, že jsem si v průběhu čtení zatrhl nespočet pasáží, padnoucích jako ulité na současnou společnost nebo na individuální životy nás, co jsme se narodili do technické civilizace a přitom je vše vlastně stejné, jako v době válečných vozů a otevírání lebek.

Zkrátka a dobře je to jednoznačných 100% i při druhém čtení a nehnu se ani o píď!

Le_Tereza
Le_Tereza
17.07.2023 5 z 5

Už rozumím, proč je i po tolika letech od vydání stále velmi oblíbená. Líbila se mi lehkost, s jakou Mika Waltari píše, a velmi mile mě překvapilo množství komických pasáží, které bych v knize tohoto typu nečekala. Nenásilným způsobem jsem se navíc dozvěděla i něco málo z historie. Skvělá knížka.

GigiAcoma
GigiAcoma
16.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělá audiokniha a hlavně Kaptah.

horskejvlk
horskejvlk
15.07.2023 5 z 5

Ano, ano, pravý starověk- čas současnost který jak kněží předpovídají skončí a nastane nová doba, konec Minojské kultůry a velmocenského postavení Egypta i Kréty za obzorem čeká Helenská kultůra a o 1000 let později římské doba. Bezpochyby mysteriózní vypravěčský um spisovatele nás přenese o bez mála 3000 let zpět do srdce Egypta a provedete se jako by jste tam byly včera. Málokterý spisovatel tohle dokáže, ti ostatní ho pak napodobují ale čím to člověk se v čase nepřenese, zde ano. Doporučuji knihu číst u moře na dovolené zážitek se umocní.

Smrť
Smrť
14.07.2023 4 z 5

Nebýt Sinuheta, dal bych této knize bezpochyby pět hvězdiček, protože má jednak poutavý děj a rovněž zajímavě popisuje prostředí a zvyky jednotlivých zemí, jimiž Sinuhet prošel. Krom toho se poměrně věrně drží i historických faktů.

Po přečtení Světa podle Garpa jsem si myslel, že už nikdy nenarazím na hlavní postavu, kterou bych nesnášel více než Garpa. Sinuhet se mu sice nevyrovnal, nicméně se mu velice přiblížil. Po celou knihu jsem ho považoval za ukňouraného, zatrpklého, otravného a remcavého idiota, který není schopen pochopit, kdy má zkrátka držet zobák a začít se chovat jako normální člověk. Naštěstí se v takových chvílích pravidelně objevuje Kaptah, který vše vrátí do zajetých kolejí, vždy když Sinuhet znovu a zase sklouzne k sebelítosti.

Jako historický román se podle mě řadí Egypťan Sinuhet mezi to nejlepší, co kdy bylo napsáno a nebýt hlavní postavy, patřila by tato kniha mezi mé nejoblíbenější.

Annicka
Annicka
13.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Waltariho Sinuhetovi jsem se dlouhou dobu vyhýbala. Jednak mě trošku odrazovala ta délka, jednak nám na střední vtloukali do hlavy, že ta pravá historie je Zamarovský, ne Waltari. Až teď jsem si chtěla koupit nějakou audioknihu a narazila jsem na toto. A nelituji.

Kniha je skutečně objemná, zdánlivě plná balastu - dlouhé promluvy všech postav, navíc krášlené a obrazné - ale to je prostě ta doba, kdy se nemluvilo napřímo, kdy se neřeklo, že někdo je venkovský buran, ale že se narodil s lejnem mezi prsty u nohou apod.

Ale kniha je zajímavá i jako určité zrcadlo dnešní společnosti. Že není dobré mít za vládce blázny, děti a starce, kteří jsou zchváceni všemi problémy stáří. Atonův kult je popsán (snad) věrohodně a historicky pravdivě, ale je v něm možno vidět jasnou paralelu křesťanství (kříž, nebo celá jedna kniha, která se jmenuje Království Atonovo na zemi). Bojůvky mezi kříži a rohy dosti připomínají meziválečnou, ale trošku snad i dnešní rozpolcenou společnost. A Haremhebova promluva na začátku knihy o svaté válce mi připomněla Hitlera, až mě to děsilo...

Chytuš
Chytuš
05.07.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Bolestná cesta životem Sinuheta, toho, jenž byl osamělý a jenž chtěl v životě dostat svou míru plnou. Chybující, přesto čtenářovu srdci blízký, moudrý lékař. Je radost nechat se unášet takhle komplexním, krásným a poučným životním příběhem, je radost naslouchat Sinuhetovým slovům, i když jeho pouť životem nebyla vůbec lehká. Jedna z nejlepších historických knih, která se mi kdy dostala do rukou. A pokud tvrdíš cokoli jiného, jsou tvá slova jen bzučení mouchy v mých uších!

liduska.richter
liduska.richter
27.06.2023 5 z 5

V mládí jsem se do téhle knížky zamilovala a od té doby jsem ji přečetla nesčetněkrát. Kéž by ještě dnes byl někdo schopen napsat něco tak komplexního a krásného!

Frizer
Frizer
19.06.2023 5 z 5

Pravděpodobně nejlepší Historický román jaký jsem kdy četl a měl tu čest číst. Sinuhet je tak sympatická hlavní postava že se s ní musí kdekdo ztotožnit. Poslání které si vybral je obdivuhodné a popisy "starověkého světa" nemají konkurenci. V podstatě se dostanete do té doby nejlepším možným způsobem. Práce na tomto románu musela být monumentální a na románu je to znát. Jedna z deseti knih které bych si vzal na pustý ostrov.

petra10116
petra10116
05.06.2023 5 z 5

Úžasná kniha, plánuji si ji přečíst až budu zase o něco starší. Skrývá se v ní mnoho moudrosti.

Kabuky
Kabuky
07.04.2023 5 z 5

Perfektní kniha, skvělý překlad. Čte se samo.

josska
josska
03.04.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k Egyptanovi Sinuhetovi ,,poslouchala jsem ji,,myslím,že jako knize bych se k ní jen tak nedostala,,je velice dlouhá,obsáhlá,k zamyšlení,,je to skvost....

AnastasijaV
AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Velmi milá kniha. Moc se mi líbil způsob a styl psaní. Vložení příběhu do reálné doby s reálnými postavami je naprosto skvěle zpracované. Ke konci jsem byla trochu smutná, ježto (:)) jsem si uvědomila, že Sinuhet byl opravdu celou dobu sám a bylo mi ho trochu líto. Jako kdyby odcházel můj blízký přítel.

Miliarda
Miliarda
23.03.2023 5 z 5

Od začátku do konce fascinující kniha, která nabízí nejenom skvělý popis historických reálií, ale i silný příběh o lásce, zradě, přátelství a mnoha dalších "atributech", které má silný děj obsahovat. Nadto skvěle vykreslené postavy a popisy jednotlivých historických událostí a postav dělají z Egypťana Sinuheta jednu z nejlepších knih co jsem kdy četl. Rozhodně mohu jen doporučit.

Prateri
Prateri
25.02.2023 5 z 5

Egypťane Sinuhete, opět jsme se po mnoha letech setkali. Dříve jsem vnímala skvělou knihu, krásný sloh, a nezamýšlela jsem se příliš nad tvým životem. Při našem současném setkání už jsem sledovala hlavně tvůj život, který nebyl bez chyby. Zamýšlela jsem se nad tvým konáním, které tě vynášelo na úspěšný vrchol a nebo tě sráželo na dno. Kniha o tobě je však stále krásná, plná poznávání starověkého Egypta, plná moudra, kterému musím s věkem dávat za pravdu stále více. A abych nezapomněla, tvůj bývalý otrok Kaptah měl lepší talent na zvládání života a byla s ním větší legrace.

alekis
alekis
22.02.2023 5 z 5

Stručné hodnocení
Pro pobavení: 5*
Pro poučení: 5*
Pro zamyšlení: 5*

Velmi dlouhá kniha, bohatý děj, mnoho událostí... Okamžiky dramatické, humorné i tragické...
Kultovní román, jehož název znám odedávna a až teprve teď jsem se rozhodla ho přečíst. Dobrý nápad, stálo to za to.
Jen ten Sinuhet... Zdá se mi, že nepoučil ze všeho, co za svůj život prožil a zůstal naivní, neřkuli trochu přihlouplý... a bohužel docela smutný - ale k tomu měl, tuším, důvod a taky povahu...
Přes všechna protivenství měl naštěstí možnost zestárnout a svůj příběh pro nás sepsat.

P. S. Zjistila jsem, že existuje ještě jedna kniha stejného jména, rovněž známá, jejím autorem je historik Vojtech Zamarovský. Tu si přečtu taky, bude to trochu iné kafé, podle komentářů bude ale nejspíš taky stát za to...
Nikdy není pozdě přečíst si dobrou knihu... :-)

Vendula897
Vendula897
16.02.2023 5 z 5

Knihu jsem dostala před pár lety , překvapila mě svým popisem tehdejšího Egypta...byla jsem při čtení tam, žila osamělý život společně se Sinuhetem, myšlenky z knihy se mi v mojí paměti nadobro usadily.
Čas trávený s touto knihou byl nezapomenutelný, první setkání se Sinuhetem bylo osudové, nezapomenutelné a pan Waltari mi svou knihou otevřel další čtenářské obzory. Děkuji

Alaglesia
Alaglesia
12.02.2023 5 z 5

Už z doby na základní škole jsem milovala učení a vyprávění o Egyptě. Egypt mě vždy fascinoval svojí kulturou a vyspělostí. Proto, když se mi dostala asi v patnácti letech do rukou kniha Egypťan Sinuhet, s nadšením jsem se pustila do čtení. Tloušťka knihy mě opravdu neodradila. A lepší knihu, která Vás zavede do každodenního života starověkého Egypta, nenaleznete. Je to nádherný, strhující, dojemný příběh. Doporučuji přečíst každému.

kruppe
kruppe
12.02.2023 4 z 5

Výborná kniha, na které mě iritovala jen jedna věc. Samotný Sinuhet. Jeho naivita. Jak s 3*Nefer, tak s Atonem. Jak říkal Kaptah:" Pane můj, ty jsi tak prostý, že se musím postarat, abys nedošel újmy... Jeho naivní názory mě doslova popouzely.

muf-rodrigo
muf-rodrigo
05.02.2023 4 z 5

Ten počet stran je tak odstrašující, že jsem se ke knize dostal až ve svých 47 letech. A vlastně ne ke knize, nýbrž audioknize, poslechl jsem si ukázky ze dvou dostupných verzí a rozhodl se koupit v akci dražší verzi z audiotéky namluvenou Lukášem Hlavicou, a věru, Lukáš Hlavica byla dobrá volba. Tempo četby je optimální, dokáže výborně intonovat, měnit hlas i dikci, pouze v jediném případě jsem si všiml "střihu" způsobeného postprocesingem. Vyprávěný příběh je epický, seznamuje nás přes postavu Sinuheta, egyptského lékaře, člověka ani dobrého, ani zlého, člověka uvěřitelného, s životem v Egyptě, ale i Sýrii a dalších částech světa, kam zavítal, líčí mocenské hry i vnitřní pochody jedince vrhnutého do víru dějin, postoje ostatních zúčastněných. Častokrát jsem se přistihl, jak nad některými myšlenkami přemýšlím, často jsem otevíral mapu a hledal města a říše, o kterých se v knize psalo, tu knihu jsem nečetl, tu jsem žil, a věru, že v ní moc veselého nebylo, spíše spousta marnosti nad člověkem a jeho činy. Kniha je psaná vzletným jazykem, ale bez zbytečných pasáží, když se rozpovídá, má to důvod, jediné, co mne občas trochu vadilo, bylo nekonečné kňourání a blábolení sluhy Kaptaha, nicméně ani to nebylo bezúčelné, neboť v něm bylo zachyceno myšlení člověka vychytralého, výřečného a tudíž za jakékoliv doby či panovníka úspěšného. Děj se nijak zvlášť nevlekl, a když už se tak stalo, záhy přišla změna a další zápletka. Rozhodně nelituji investovaných peněz a času. Pokud si však někdo myslí, že ušetří čtení knihy a shlédne velkofilm z roku 1954, ať na to zapomene, v něm je jen malý zlomek celkového děje, a to navíc ten nejméně důležitý. Tahle kniha by si zasloužila zfilmování ve stylu Říma.

petgona
petgona
21.01.2023 1 z 5

Nerozumiem celkom oblubenosti tejto knihy. Iba jedna vec ma na nej bavila - to, ze sa odohrava v starovekom Egypte, co je prostredie, s ktorym sa v knihach casto nestretavam.
Inac to bolo neuveritelne nudne, nic sa tam poriadne nedialo, vlieklo sa to, nemalo to hadam ani jednu zaujimavu postavu. Mozno by som si oblubila, Sinuhetovho otroka (ktoreho meno som uz zabudla), keby tolko netaral. Sinuhet samotny mi prisiel neuveritelne hlupy, uplne sa "strapnil" hned na zaciatku, s celou tou aferkou s Nenefer, a v mojich ociach sa uz rozhodne nevykupil.
Uvedomujem si, ze je to kniha starsieho data a ma tomu zodpovedajuci jazyk a formu (pompeznost a nekonecne monology), ale citala som aj ine veci aj starsieho data a teda rozhodne som ich dokazala doklepnut dokonca a aj sa mi pacili.
Jedine, co si z tejto knihy s radostou odnasam je: tvoje slova su len bzucanie much v mojich usiach.

Las_T
Las_T
13.01.2023 5 z 5

Velmi hutná kniha. Marnivost, láska, osamělost a víra ve svého boha, to jsou hlavní problémy, kterými se Sinuhet ve svém životě potýká a musím se přiznat že jsem byl až mile překvapen tím jak "šedá" postava ten lékař je. Není to nějaký stereotypní klaďas, ale člověk co dělá chyby jako každý. Upřímně jsem na něj měl chvílema vztek, jelikož si za mnohé ze svých ztrát může zcela vlastní vinou, ale třeba na něj změním názor až mé vlasy prořídnou a hřbet se ohne a já si to přečtu znovu, starší a moudřejší. Kapitola s Mineou šílený doják a Kaptah je nejlepší sluha od Sancha Panzy. A pokud se ti ta kniha nelíbí tak na tebe pouštím svoji vodu.

Zajic76
Zajic76
01.01.2023

Jedna z mých neojoblíbenějších knih. Nedávno jsem viděla film. Ne - kniha je kniha! :)

houbaaa
houbaaa
31.12.2022 5 z 5

Kniha popisující události tisíce let staré, které jsou však aktuálnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Nahlédnutí do života ve starověku pro mě bylo velice osvěžující a všechny hvězdy si tato kniha bez debat zaslouží. Minimálně už jen kvůli jejímu rozsahu.

GreenMagritte
GreenMagritte
15.12.2022 5 z 5

Vím, že v generaci našich rodičů ji má snad každý doma a mnoho lidí ji také vnímá jako já. Čekala jsem výborný historický román, ale tam je toho tolik navíc! Otázky o víře, pravdě, o lidském utrpení i radosti. Je v ní běh člověka jakož i lidstva, je v ní všechno o lidském pokolení. Waltari úchvatně přiblížil tak vzdálený egyptský svět, ale nejen to! V knize se jako paleta rozvine celý svět starověký. V textu se opakují krásné jazykové ornamenty, příběhy v příbězích, pohádky v pohádkách… (mimochodem úžasný překlad). Egypt je v podání Waltariho fascinující říší. Vždyť jak říká Gombrich: egyptská říše trvala ze všech říší nejdéle (dokonce déle než naše civilizace).
.
Sinuhet mi bude scházet, bylo v něm tolik dobroty, čistého srdce a upřímnosti. Společně s Quo vadis rozhodně nejlepší historický román, jaký jsem četla. Po jeho přečtení budou ostatní knihy „jako bzučení mouchy u mého ucha. Proč to mu tak je, to nemohu říci.“

Dhanill
Dhanill
23.11.2022 5 z 5

Jeden z mých adeptů na knihu do ankety: "Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou knihu, kterou si v životě přečtete...":)
Vtipné, chytré, plné informací a hlavně Kaptah! 100%

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 5 z 5

No, takže já bych k tomu tedy taky ztratil pár slov.
Sinuhet je dílo tak velké, a to nejen rozsahem, že chápu, že ho pojmout, nezvládne každý. A to není nic špatného, někdo prostě do této knihy intelektem nedozraje nikdy. Zdravím tímto všechny ty, kteří Egypťanovi dali méně než 2 ** Jste úžasní a mám vás rád, vždycky tady takoví totiž musí být. Jinak by to byla asi nuda. Nejlepší je, když nějaká taková napíše, že se jí kniha třeba nelíbí, a je to nejspíš tím, že je "jiná" Do toho lze krásně schovat to, že prostě někteří čtenáři mohou vyhledávat spíš jednodušší knihy, třeba plné přímé řeči, a o jejich jednoduchosti nebo dejme tomu literární nevyzrálosti bych si osobně samozřejmě polemiku vést nedovolil. Prostě to, ku*va, schovejme do toho příjemného kabátku, že jsme "jiní", a pak můžeme pohodlně shodit jakékoliv veledílo. A ještě nás navíc hřeje to, že vlastně na tom nejsme tak špatně, protože... :)

Super názorje taky od kolegyně: "...i když je vzdělanej ve svým oboru, jinak je tak blbej, že byste mu dali tečku. A s takovýmhle "hrdinou" vydržet tolik stran byl fakt očistec. Prvních 200 stránek jsem si ještě říkala, že to bude v pohodě, že to má jen pomalejší rozjezd, že Sinuhetovi třeba v tý hlavě něco přecvakne a nebude tak na pěst. Ale ne. Celou knížku debil a blbý kecy."
No... tak tady to asi nestojí za víc než postesknutí nad tím, že je, jak já dycky říkám, hrozně super, že se dnes ke všemu můžou vyjadřovat všichni (včetně mě :D) Pak to taky v některých případech tak vypadá :) A to vůbec nemusíme mluvit o literatuře.

A teď k samotnému Sinuhetovi. Já jej vnímám jako malou knihu o velkém životě anebo Velkou knihu o malém životě :) Ani slovy neumím popsat, jak se mnou, především závěrečné, pasáže vnitřně rezonovaly. Jak někde řekl sám Waltari, "..psal jsem o vlastní době v historickém převlečení". Víme. Teda doufám.
Na to, že to bylo místy hodně naturální a depresivní, tak se přiznám, že občas jsem se u toho i pozasmál.
"Musíš nalézt jinou ženu, jež vypudí první z tvého srdce.....Nechápu však, co tě odděluje od té, po níž toužíš. I když je vdaná, žádná zeď není dosti vysoká, aby zastavila lásku, a lest ženy, jež touží po některém muži, překonává všecky překážky. Věrnost ženy je jako vítr. Zůstává stejnou, jen mění směr. A ctnost ženy je jako vosk, taje, když se zahřívá. A neutrpí hanby ten, jenž klame, ale ten jenž je klamán. A tak tomu vždy bylo a tak tomu vždy bude." =)

Doporučuju podcast Českého rozhlasu o překladatelce Martě Hellmutové. Ten příběh o tom, jak překlad vznikal, je neméně napínavý a fakt zajímavý. Je tam dost samozřejmě i o díle samotném. A možná by tady pak někteří nepsali takový bohapustý sra*ky.

Luque17
Luque17
14.11.2022 5 z 5

Moudré, chytré, vtipné, brutální - vše dohromady. Četl jsme dlouho a po kouscích, ale rozhodně stojí za to.

vaclav5809
vaclav5809
29.10.2022 4 z 5

je to opravdu bichle, příběh postupně graduje. Do zhruba 3/4 se to četlo parádně, pak už to bylo trochu nucený, přesto skvělý.
Tvá slova jsou jako bzučení much v mých uších.

ondra295
ondra295
26.10.2022 5 z 5

Jedna z nejkomplexnějších knih, které jsem kdy četl. Samotný děj je samozřejmě velice zajímavý, historická fakta je samozřejmě nutné brát z rezervou, protože je Waltari zbeletrizoval, ovšem vzdálenost od reality není až taková. Kniha je každopádně plná životních mouder a Sinuhet samotný je člověkem se všemi chybami a klady, které si dovedete představit. Je vykreslený realisticky, na nic si nehraje a je čistě na vás, jestli ho za jeho činy odsoudíte, nebo ne. Je naprosto pochopitelné, že kniha získala takový věhlas a její přečtení rozhodně doporučuji!

Katka.zavodska
Katka.zavodska
18.10.2022 5 z 5

Kniha plna zivotnich mouder. Naprosto me uchvatila, skvele se cetla. V knize jsou obsazeny naprosto nadcasove myslenky. Nechapu, jak nekdo dokazal ve sve dobe napsat tak skvele a moderni dilo.

Henry_1986
Henry_1986
14.10.2022 5 z 5

Tak tahle kniha se posouvá do mých TOP5. Tady je opravdu všechno - moudrost, láska, marnost, smutek...proto je asi i tak dlouhá, ale čte se to dobře a jestli je tam "hluché" místo, tak možná 3-4 strany.

cérka
cérka
29.09.2022 4 z 5

Audiokniha

Sinuhete, Sinuhete, tvé řeči byly květnaté, tvé vzpomínky obšírné, tvé monology se táhly jako vody Nilu při záplavách a tvou slávu ti už nikdy nikdo neodepře.

Můj velký rest z mého "egyptského" období, nechápu, jak mě tato kniha mohla tehdy minout, přehlédnout se opravdu nedá :).

830 stran se čte i poslouchá opravdu dlouho. Zhruba od 90 kapitoly jsem už i já netrpělivě vyhlížela konec (a tehdy byl ještě opravdu v nedohlednu). Asi jsem se Sinuhetem potkala v nesprávný čas, asi jsem čekala mnohem víc. Místy bylo vyprávění příliš ploché a nezáživné. Místy jsem naopak popoháněla vypravěče.

Vracet se nebudu, doporučovat budu. Čtyři hvězdičky jsou ode mne tak trochu protekční. Pocitově je to momentálně mezi trojkou a čtyřkou.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Tady půjdu proti proudu, mě bohužel tato kniha příliš neoslovila.

Belanna
Belanna
28.08.2022 3 z 5

Knihu jsem četla před léty a vím, že na mě zapůsobila dosti rozporuplně.
Některé pasáže jsem hltala a jiné se mi neskutečně vlekly. Ke knize jsem se zatím nevracela.

Pebra
Pebra
07.08.2022 5 z 5

Nádherná moudrá kniha a popis života jakoby z jiné planety.

Sandalkar
Sandalkar
28.07.2022 5 z 5

Klasika, ktera nestarne a je stale velmi ctiva, ikdyz misty se dej trochu vlece, ale to je spis tim, jak jsem zvykla na dnesni rychlejsi tempo knih a vlastne i zivota, nicmene trocha zpomaleni je potreba.

Kiitos paljon Mika!