Egypťan Sinuhet

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 4.63913
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Český klub

Sinuhe egyptiläinen, 1945

Kniha Egypťan Sinuhet

jana14

Nádherná kniha. Měla jí v knihovně moje babička ve starém vydání: 2 knihy v pouzdře. Jak na mne tato kniha zapůsobila svou moudrostí a lidskostí i svým konečným fatalismem nedovedu ani popsat. Bylo mi asi 15 let. Můj zájem o starověký Egypt vzlétl do nebes, ale bohužel musím konstatovat, že žádný následující román s podobnou tematikou mne už nikdy tak silně nezaujal. Mika Waltari byl prostě KING.

jprst

Možná, že jsem se dopustil chyby v čtenářské výzvě, protože tuto knihu jsem před mnoha ( a dodal bych vzhledem ke svému věku ještě jednou "mnoha") věky přečetl. Nicméně jsem si alespoň tuto poutavou knihu zopakoval, takže to až tak velká chyba nebyla a docela jsem si to užil.

Kate72

Moc zajímavá kniha, plná historických událostí. Krásně sepsána i když těch dějových linek tam bylo strašně moc. Taky jsem se jí prokousávala poměrně dlouhou dobu, ale rozhodně nelituji.
Na druhou stranu, zase chvíli člověk nemusel do knihovny:)

Lanoiah

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Artim

Když se řekne žánr historických románů, pak je tato kniha u mě jeho zosobněním. A právě ona mě přivedla v mých Kristových letech ke větší čtenářské aktivitě.
Od autora jsem četl následně i Pád Cařihradu, Tajemného Etruska a Jeho království. Všem jsem dal 5 hvězd ale kdybych mohl, Sinuhet dostane 6.
V té knize je snad úplně všechno, co lze od historického románu čekat - význačné a zajímavé historické pozadí, pohnutá minulost hlavního hrdiny, napětí a dobrodružství na mnohých výpravách, milostné rozčarování ale i přemítání nad vlastním osudem, filozofický přesah.
Četl jsem staré vydání a ty větné konstrukce a obraty (vliv má určitě i překladatelské umění) mě naprosto uchvátily a ty přechodníky, no krása. Waltari je za mě jazykový mazel!
Tady není co vytknout...

jan14s

Opravdu vynikající kniha.
Velice chytlavě přibližuje život lidí v Egyptě a přilehlých státech v období před více než dvěma tisíci lety, které je pro mně snad nejzajímavější části historie lidstva. Nejvíce mně fascinuje, jak některé skutečnosti, které si pan Waltari musel domýšlet, se časem potvrdili jako pravdivé či nejpravděpodobnější.
Člověk by řekl, když se autor zaměří na co nejvěrnější popis způsobu života lidí té doby, tak se bude méně soustředit na příběh. Opak je pravdou. Příběh je napínavý, chytlavý a mnoho dalšího. Sinuhet mi velice připomínal mně, což v konečném důsledku je poněkud znepokojivé, když vezmeme v úvahu jak skončili jeho bližní. Nezbývá než si z knihy vzít ponaučení.

esma

Waltari si z existence více než 3000 let trvající Egyptské říše vybral dobu panování faraona Achnatona (1351-1333 před n.l.). Jeho lékař Sinuhet se sice "narodil" v Helsinkách v roce 1945, ale autor skrze jeho příběh popisuje dobu v rámci dostupných reálií nejenom v Egyptě, ale i v zemích, kterými Sinuhet procházel a předkládá onen nekončící lidský příběh dobyvačných a náboženských válek, násilí, intrik, bezmoci a utrpení. A hlavně příběh jednotlivého člověka, který si dobu, ve které bude žít, nevybírá a musí ji ustát, byť může zůstat stejně osamělý jako Sinuhet.
V Egyptě jsem nikdy nebyla, ale byla jsem v egyptském muzeu v Turíně. Je nádherné, rozsáhlé, plné velkolepých soch, sarkofágů, mumií, různých artefaktů, nepřestáváte se podivovat vysokému stupni dovednosti, kterou bez pomoci elektřiny pouze s využitím lidské síly dosáhli. S Nilem za zády postavili pyramidy, sfingu, chrámy, ale hlavně nechávali díky znalosti písma vzkazy : malby, papyrusy, hliněné deštičky, slavnou a významnou Rosettskou desku, díky které jsme jazykům starověkého světa porozuměli. Návštěva muzea byla také impulzem, že jsem se k této knize znovu vrátila.

Egypťan mi dělal společnost v autě, poslouchala jsem audio, ale nesedlo mi, protože jsem se nemohla vracet zpět, spousta hezky vyjádřených myšlenek rychle utekla, doporučuji dát přednost "klasice".

komančéro

Velká paráda. Za socíku jsem knihu podcenil, protože v mých očích řadila se k nesehnatelným a jen mezi známými kolujícím legendárním bichlím typu Věčné Ambry (tu jsem dodnes nečetl) nebo Désirée (tu jsem četl a není špatná, ale přece jen spíš ženské čtivo). Před pár lety jsem Sinuheta dostal darem a tak dlouho jsem byl pošťuchován, ať ho čtu, až jsem ho tedy zdolal. Doslova, neboť kniha je opravdu, ale opravdu objemná. A ne všechny části jsou tak výživné jako ta o Sinuhetových rodičích a nefér kurtizáně Nefer Nefer Nefer, o "stáži" u balzamovačů či o Krétském labyrintu. Ale ač hrdinovy příhody jsou často repetitivní, celek nakonec skvěle funguje a u málokterého románu si tak zameditujete o pomíjivosti všeho a o smyslu života. Klobouk dolů před autorem, kolik toho nastudoval a do jaké hloubky se ponořil pro svou největší perlu.