Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-145715.jpg 4.63072

Sinuhe egyptiläinen (1945)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub

MMM3
14. prosince

Úžasné a nadčasové! Tak jak egyptskou tematiku nemusím. Sinuhet me dostal.

Evelik
08. prosince

Poprvé jsem četla na gymplu na doporučení kamarádky. Přečetla jsem ji tehdy jedním dechem. Od té doby jsem se k ní ráda několikrát vrátila...

Chesterton
02. prosince

Přečetla jsem v mládí asi jedním dechem, ale příliš pocitu ve mně nezůstalo. po letech jsem zkoušela audio - odložila jsem. Do jedné řeky dvakrát :)) u některých knih to asi také platí!!

mariannda
01. prosince

Pro mě utrpení číst..

lucycom
22. listopadu

Kniha byla vcelku zajímavá, některé pasáže mě dokázaly vtáhnout, některé pasáže (hlavně ty válečné) mě celkem nudily. Taky mě občas štval samotný Sinuhet svým jednáním v některých situacích, nemůžu si pomoct :D Líbilo se mi, že příběh popisuje celý život jednoho člověka, jeho putování a krásně odkazuje na neponaučitelnou lidskou povahu a některé věci mi sedí i na dnešní svět (například zbytečné války).

flare
21. listopadu

O "panu" Sinuhetovi tady již bylo napsáno mnoho, takže nemá cenu se opakovat. Zkrátka pecky, bomby, petardy...:-)

Gustik5
10. listopadu

Jednoduše nádherná kniha, do které jsem se zamiloval... Skutečně jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy přečetl. Tak krásný, hořko- sladký a smutný příběh plný životní moudrosti se jen tak nevidí. Určitě sáhnu i po něčem dalším z pera pana Waltariho. :)

LusiaLu
09. listopadu

Kouzelná kniha e které se ráda vracím

ddkk
08. listopadu

Fantastická kniha, neuvěřitelný historický záběr, skvělý příběh. Díky Sinuhetovi jsem se začala zajímat o historii období panování Achnatona, vydala se do Luxoru (Théb) a přečetla vše, co se této doby týká. Fakt je to něco! Doporučuji a to velmi!

petzbrna
06. listopadu

Dávám 1+

kari.nohynkova
06. listopadu

Krásný výlet do starověkého Egypta, který nejen dojme a pohltí, ale i poučí.
Obdivuji autora, že děj tak skvěle a nenuceně "našrouboval" do reálných historických událostí. Konečně se mi naskytl pohled do života obyčejných, nám bližších lidí. Egyptologie je neskutečně zajímavá, proto je myslím škoda se jí věnovat převážně z pohledu faraonů. Řekla bych, že pro příznivce starého Egypta či celkově dějepisu je tato kniha povinností!
Četbu jsem si užila a navnadila mě na téma starého lékařství. Příště Ranhojič.

HannyC

Kniha je úžasným a neuvěřitelně výstižným ZRCADLENÍM života ubohého a nepoučitelného lidského plémně. Zvukomalebný jazyk a hluboce dojemná emocionalita zachycená na "ohlodané" kostře moudrého starce. Stručně a jasně: Nejlepší z nejlepších.

Dolina

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Ze začátku jsem se do čtení dost nutil, ale jakmile jsem se do tohoto příběhu ponořil, tak jsem nemohl přestat.

Je zajímavé si číst o době před 3500 lety. Ještě zajímavější je, že události z knihy se skutečně staly(!!). Do nich je pak naroubován příběh egypťana Sinuheta a jeho cesty životem. Jeho závěrečné vzpomínání na své světlé chvíle byla jedna z nejdojemnějších kapitol. Jako bych s ním prožil celý jeho život.

Úžasný jazyk. Úžasný příběh. Úžasné myšlenky. Doba se mění, jen člověk zůstává stále stejný.

jant02

Co napsat o knize, jejíž hodnota je prověřena sedmi desetiletími na předních příčkách v oblíbenosti u čtenářů celého světa? Kniha vypráví příběhy přes tři tisíce let staré a přitom tak ohromně přítomné. Autor nesmírně nádherným jazykem popisuje úděl člověčí na této zemi, úděl, který se po tisíciletí nijak zvláště nemění, odehrává se jen v různých kulisách. Téměř vše co Sinuhet ve svých patnácti knihách napsal, se klidně mohlo přihodit kdekoliv na světě a v kterékoliv době, kterou si jen dovedete představit. Co je svět světem a člověk člověkem, a dokud jím bude, bude jeho smýšlení i konání bezpochyby jedině lidské, což bohužel ne vždy vyznívá lichotivě. Láska, nenávist, strach, bolest, touha po slávě, po moci, po odpuštění i po věčném životě, to vše a mnoho dalšího je v knize obsaženo v mírce vrchovaté. Hloubka příběhů tak dokonale vyprávěných Waltarim je nezměrná. Tahle kniha by neměla chybět v žádné knihovně. Právem si zaslouží maximální možné hodnocení.

Kaleigh

Výborná kniha. Dlouhá, ale to ji odpustíte, protože Vás vtáhne do životní jízdy nalezence Sinuheta, který je nebo možná není královského původu. Ale jako by měl v osudu napsáno, že ač dosáhne vrcholu i pádu, zůstane navždy sám. Někdy nad jeho rozhodnutími musíte kroutit hlavou, ale jak bychom se v té době zachovali my? Návod na život ještě nikdo nenapsal a o tom to je. Sinuhet si vyzkouší snad vše co život nabízí. Něco mu dá, něco mu vezme. Je to životní pouť člověka, který vlastně nikdy nikam nepatřil. Stojí za to si ji přečíst. A možná si i něco uvědomíte.

hroneczek

Velice dlouhá kniha, ale krásná a poučná. Sinuhet mě rozčiloval, protože si nikdy nevážit toho, co měl. Měla jsem vždy sto chutí mu jednu vrazit, ale čím více jsem měla tento pocit, tak mě i více zajímalo, jak dopadne jeho celoživotní pouť. Doporučuji.

Placi

Moc krásná kniha. Skvěle se čte. Chudák Sinuhet a jeho smutný životní osud. Zažil toho opravdu hodně a měl několik blízkých osob, ale jak celý svůj život říká, on je ten jenž je osamělý.

Úvaha: Kdyby si Egypťané svého času oblíbili hru Begamon, hráli by pak po nástupu Achnatona k moci Begaton?

Kačta

Po mé oblíbené Řece bohů jsem dostala tip na Egypťana Sinuheta. Bohužel, nedokázala jsem se začíst ani na třetí pokus a kniha tak putovala dál. Pro mě nezáživné, nudné.

magimux

Naprosto úžasný zážitek!

kilometr

S knihou jsem se mazlil a bavila mě moc.A hlavně věci týkajících se žen,mužů,válek a politiky(no prostě života),které se od dob vlády faraonů nezměnily a trvají dodnes.Knihu řadím do mého TOP 5.100%.

CarolC

Knihu jsem četla dvakrát, ale poprvé jsem ji ani nedočetla. Vůbec mě to nebavilo a strašně jsem se ztrácela v postavách i v ději. Po půl roce jsem ji úplně od začátku rozečetla znovu a už to bylo lepší, sama nevím proč. Některé dějové linky jsou opravdu zajímavé a člověk musí číst dál a dál a do některých se musí naopak hrozně nutit. Nejvíc se mi asi líbila pasáž s Nefernefernefer, to bylo opravdu vidět, jak je Sinuhet naivně hloupoučký a vlastně se tento problém s ním táhl celý jeho život. Hrozně se mi líbily i některé myšlenky, jako např., že věrnost ženy je jako vítr - je neustále silná, ale mění směr :-D. Navíc se mi vlastně líbila celková psychologie těch postav v té době a opravdu se tím podle mě hezky dalo nahlédnout do dějin. Kdo má rád historické romány a především starý Egypt, určitě si skvěle počte! Na podzimní prodlužující se večery kniha jako dělaná.

Aleen

Co napsat k Sinuhetovi? Všechno už bylo řečeno...všechno už bylo napsáno. Toto je jediná kniha, kterou jsem přečetla, a chtěla ji ihned otevřít a začít od první stránky ihned znovu. Prostě ji žeru a patří k tomu nejlepšímu, co lidstvo stvořilo a s čím jsem se za svůj život setkala.

AdaVinculin

Z teto knihy mam rozporuplne pocity. Nekdy mi to prislo strasne zdlouhave a jindy jsem se zase nemohla odtrhnout. Tato kniha pro mne byla vyzva a jsem rada, ze jsem ji precetla, clovek se dozvi nove veci ze starovekeho Egypta, nicmene dala mi knizka zabrat.

frantisek8863

Historický román poskytuje pohled do starověké Egyptské společnosti . Ve vyprávění čtenář pozná opakované životní vzestupy a pády Sinuheda, silné emoce, intriky, nenaplněnou lásku, válku, cestování po několika starověkých státech, poznání tehdejší zvyků a tradic... Kniha vede k zamyšlení nad lidskou pomíjivostí a životem jedince ve společnosti a naopak. Bylo potřeba si trochu zvyknout na jazyk vyprávění, díky použitým slovním přirovnáním a postavě otroka Kaptaha je Sinuhedův komplikovaný život okořeněný vtipem.

Marquis

Vlastne ani neviem, prečo mi trvalo tak dlho dokopať sa k čítaniu tohto "malého" skvostu. Hravý mix egyptského Forresta Gumpa a skutočných historických reálii autor obohatil o dlhú a zložitú cestu za poznaním, kde ani to dnes skoro tabuizované slovo "morálka" nepôsobí ako päsť na oko a kde nechýba typicky ľudský zmysel pre humor, tak typický pre Waltariho. V neskoršom Nesmrteľnom Turmsovi (česky vyšlo ako Tajemný Etrusk), ktorého som paradoxne čítal skôr, tak znovuobjavujem podobné motívy - nevyjasnený pôvod hlavného hrdinu, komický spoločník (Kaptah / Mikón), či monumentálna výprava. Avšak Turmsovi oproti Sinuhemu chýba to najdôležitejšie, a síce hĺbka, ktorú do tohto eposu autor vložil. Polemizovanie o dobre a zle, o bohatstve života, či chudobe ducha, o sebazaprení, láske k blížnemu a "láske" k moci... Ak boli myšlienky hlavného hrdinu aspoň z polovice autobiografické, resp. Waltarimu vlastné, niet sa čo čudovať, že čoraz skazenejší svet opustil práve vlastnou rukou. Kniha, ku ktorej sa určite ešte vrátim. Sláva Atonovi!

milenka

tuhle knihu jsem četla již dávno, ale je velmi poutavá a čtivá. Kdo rád čte historické romány, neuděláte chybu když sáhnete právě po této knize.

Jolina

Knihu už jsem měla jednou rozečtenou v mých dávných školních letech...ale nedočetla. A pravda je, že tentokrát jsem mezi touto knihou přečetla jiné, tuto jsem odkládala. Samotný příběh je poutavý, lidsky zajímavý, avšak některé dlouhé popisné pasáže nedokázaly udržet moji pozornost...

PavlineCZka

Kniha mi byla doporučena několika přáteli, kteří jsou opravdu zapálenými čtenáři, nicméně jsem si ji co do děje neoblíbila tolik, jako moji přátelé.
Příběh začíná nijak, potom se pěkně rozvíjí, občas je dosti přitažený za vlasy, jako čtenář doufáte ve všemožné konce (ty ale nenastanou), nýbrž kniha opět končí jaksi... nijak... Ke konci jsem měla problém ji dočíst.
Bavil mě zejména věrný otrok/sluha Kaptah, používané obraty a sloh, za to dávám 1*.

Ilona18

Velmi hezká a čtivá kniha. Určitě se k ní budu vracet.

Lessana

Dokonalá kniha, resp. 15 kníh o (našťastie a občas žiaľ) dodnes nemenných pravdách písaná vznešeným jazykom a vyšším štýlom, s použitím kúzelných metafor a prirovnaní, z ktorých mnohé v našej domácnosti takpovediac zľudoveli. Waltari šikovne skĺbil fikciu so skutočnosťou v príbehu o jednom človeku (ktorého, čo je veľmi sympatické, neidealizuje), a predsa o nás všetkých, o človeku milión. Aby sme si aj my pripomenuli, aké dôležité sú rozhodnutia v našom živote, etika a morálka, náš vnútorný hlas. Aké mätúce sú často rozhodnutia rozumu či priamo pobláznenia, aké zbytočné kadejaké márnosti vôkol, aké sú jednoduché "pravidlá fungovania" spoločnosti vtedy i teraz, aké sú vlastnosti a následne osudy ľudí - bohatých (faraónov, kráľov a ich žien a detí), chudobných dobrákov (ako Kipa a Senmut), intrigánov (ako kněží Aj a královna Tij), naivných a dôverčivých (ako Minea), hlupákov, prefíkaných a jednoduchých (ako Kaptah), ušľachtilých (ako Sinuhet) i tých "co se narodili s hovnem mezi prsty u nohou" (ako Haremheb), mužov i žien, vzdelaných i nie, a to naprieč tisícročiami a veľa sa na tom nemení. Aké je krásne "obveselovat se na rohoži" a "rozbít džbán" s milovanou bytosťou, aké nepríjemné počúvať slová, ktoré sú "jak bzučení mouchy u našich uší"...
Egypťan Sinuhet je krásnou, múdrou knihou, ku ktorej sa vždy rada vrátim, keďže v nej možno nájsť nespočetné množstvo paralel so súčasnosťou, politickou i nepolitickou situáciou, ako i s naším vlastným životom, a jej prekrásny sloh oblaží oči i dušu. Musím zájsť do antikvariátu a zadovážiť si ju vlastnú... :)