Jeho království

Jeho království

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin – o ukřižování Ježíše Krista. Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své součastníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života. Průvodcem děje je opět vzdělaný nezávislý pozorovatel, který díky své schopnosti čistého a noblesního vztahu k lidské individualitě, je i pro dnešní čtenáře přitažlivým a přesvědčivým zprostředkovatelem dávných poselství o vznešenosti lidského údělu. Proto v jeho podání i vzdálená podobenství jsou aktuální naléhavou potřebou lásky a milosrdenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3805/jeho-kralovstvi-3805.jpg 4.5281

Valtakunnan salaisuus (1959)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub

Karhal

Waltari nikdy nezklame.

paulinschildie

Čtivá kniha. Měla jsem při čtení Jeho království pocit, že jsem součástí příběhu a všechno jsem prožívala s hlavním hrdinou. Kristus byl přede mnou, vedle mne a za mnou úplně stejně, jako když čtu Bibli nebo se modlím před spaním. Kniha je i rájem pro milovníky historie, neboť je v ní hezky ukázáno, jak se protínaly dějiny Říma a Izraele.

GilGalad

Vynikající kniha napsána Waltariho nezaměnitelným stylem. Příběh se odehrává ve velmi zajímavém období od ukřižování a zmrtvýchvstání dále, kdy Ježíš chodil po 40 dní po zemi a zjevoval se svým stoupencům. Je zde vskutku skvěle zachycena atmosféra tehdejší římské provincie s obrovskými kulturními rozdíly mezi okupanty a židovským obyvatelstvem, které je zde popsáno z velmi zajímavého pohledu. Izolovanost vyvoleného národa a jistá nadřazenost vůči všemu cizímu znervózňuje i samotné římské vládce a ti se do jeho vnitřních záležitostí snaží vměšovat co možná nejméně. Kniha popisuje zrození náboženství, které jako jediné ve své době postavilo na roveň všechny lidi bez ohledu na pohlaví a národnost - nikoli ve smyslu dnešních dekadentních genderových proudů, ale ve smyslu přirozeného mravního řádu s respektem k lidské přirozenosti. A je až k neuvěření, že se učení, které takto revolučním způsobem svazovalo lidské neduhy a chtíče, rozšířilo po celé Evropě a dále a stalo se jedním ze tří pilířů civilizace, která se ve vztahu k člověku, stala nejlepší a nejúspěšnější civilizací na světě. Bohužel "tichých a pokorných ve svém srdci" ubývá...

hanka24

Zajímavě popsaný příběh z doby ukřižování Krista. Opravdu mohl některý z poutníků vše toto zažít? Určitě ano. Nicméně Waltari to dokázal popsat tak, jako by u toho on sám byl.

martunka

Určitě je to pro mě zajímavá kniha, i styl vyprávění se mi docela líbil. Příběh je to silný a je zajímavé sledovat proměnu charakteru člověka, zvyklého žít v přepychu a honit se za požitky. Jen si myslím, že by mohla být kniha kratší.

SilvaK

Túto knihu som dostala pred viac ako dvadsiatimi rokmi od mojej mamy , ktorá mi už od detstva nejakým zázrakom dokázala zohnať výborné knihy, aj keď v kníhkupectvách takmer nič nebolo.
Už vtedy na mňa hlboko zapôsobila. Je to asi jediná kniha, ktorú odporučím úplne každému - mladému, starému, veriacemu, neveriacemu, mužovi, žene...
Odvtedy som ju prečítala veľakrát, vždy na mňa veľmi zapôsobí. Príbeh Lazara po vzkriesení...
Moja knižka prešla rukami mnohých čitateľov, našťastie sa mi vždy vrátila a každý mi povedal, že keby som ju niekde videla (v antikvariáte, kníhkupectve..) aby som mu ju určite kúpila. Zopár som ich zohnala, ale na Slovensku viac nevyšla.
Mám veľa obľúbených kníh, ale toto je tá moja "naj".

tygřík2

Jeho království je napsané tak mistrně, že se mi nechtělo věřit, že pan Waltari nebyl událostem před dvěma tisíci lety přítomen.
Protože když jsem se ponořila do příběhu, ocitla jsem v Tom čase a Tom místě. Cítila jsem Tu naději čekavši na Něj s ostatními na Hoře Olivetské. Smutek a beznaděj mi drásaly duši, když umíral. Nadšením jsem skoro plakala, když znovu povstal z hrobu.
Jedna z knih, které nemusím už nikdy znovu číst, protože mi zůstala otištěná v paměti. Tuhle však čítávám. Proč? Kdo ví?

tamarayokucha
04.10.2017

Moc pěkná kniha, doporučuji nejen pro věřící.

vivalamuff
08.09.2017

Evangelium podle Marca Manilia.

vachtova.libena
06.09.2017

Je to jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Možná, že se touto knihou inspirovali i tvůrci filmu " Ve jménu Krista "- velmi krásný film, dostupný už i v českém dabingu.

FofrNožka
21.07.2017

Přečteno. Necháme zapůsobit. Uvidíme.

Metroušek
09.07.2017

Souhlasím s tím, co autor píše, ale bohužel mi nesedí forma a styl, které k tomu zvolil. Mohla to být skutečně jedna z nejlepších knih o těch osudových dnech, které tak poznamenaly historii Sapiens, a možná ji i rozdělily na dvě velice různé éry, přičemž nechám na vás, jestli éra po zavraždění Božího Syna je ta lepší nebo ne. Už jenom kvůli setkání se zmrtvýchvstalým Kristem na hoře a popisu glosolalie apoštolů stojí za to knihu číst.

Isew
01.06.2017

Kdybych četla knihu v šestnácti, byla bych nadšená - stejně jako z Quo Vadis. Na prahu čtyřicítky už tak nadšená nejsem. Velmi příjemnou a čtivou formou podaná evangelia.

mirektrubak
28.04.2017

Velmi citlivě podaný příběh o Ježíši Kristu, který sice probíhá až po ukřižování, ale se základními body Ježíšova učení se seznámíme prostřednictvím jiných postav. Také se čtivou formou dozvíme mnoho o dalších aktérech tohoto dechberoucího příběhu - apoštolech, židovské náboženské obci, ženách a cizincích. Waltari přistupuje k evangeliím s úctou, vychází z toho, co je psáno a svoji kreativní fantazii používá vždy jen tak, aby příběh doplnil a ilustroval - a to v souladu s vnitřní logikou postav. Výsledek stojí za to - procítěné a pestrobarevné vyprávění, které vtáhne do děje a chytí za srdce.

Mě ještě zaujalo, jaká míra předsudků a hierarchizace společnosti vládla v Palestině v roce 33. Úplně mě pokaždé zvedlo ze židle, když na sebe narazili dvě sympatické, pozitivní postavy, které spolu ale nebyly schopné vést normální, přátelský dialog, protože to bylo "společensky nevhodné" (např. žid-cizinec, muž-žena, bohatý občan-chudák...).

Myslím, že tuhle knihu lze chápat ve více významech, kromě historického příběhu také možná jako obecnou snahu o hledání víry, kdy Marcus může být třeba Waltari sám, ale třeba je taky Marcus takovým symbolickým ztělesněním člověka naší doby - který chce věřit, ale jeho vlastní nedůvěřivost mu klade do cesty překážky.
Na té nejsymboličtější vrstvě bychom mohli knihu číst i jako konflikt mezi duchovnem (mystérium Ježíšova učení) a praktickým světem (vzdělaný a pochybovačný Říman), který se odehrává v každém člověku. No, ale to už možná příliš fantazíruju...

Každopádně, Waltariho Jeho království je dokonale vhodná kniha pro někoho, komu se nechce číst Nový zákon, ale přitom ho širší souvislosti Ježíšova příběhu zajímají.

Atanone
27.04.2017

Knihu jsem měla vypůjčenou z místní knihovny ještě za "totáče" a nechtělo se mi ji vracet. Zeptala jsem se paní knihovnice,jak je to možné,že takovou knihu minulo účtování s literaturou,která se týká křesťanství a ona odvětila,že si jí asi nikdo nevšiml. Zeptala jsem se jí,jestli by moc vadilo,kdybych knihu ztratila a ona řekla,že nevadilo. Tak se Jeho království stalo mým královstvím.

Elea
09.03.2017

Nádherná kniha, která nutí k přemýšlení. Jen autorův pohled na apoštoly není příliš lichotivý.

martas79
28.01.2017

Myslím, že jdeme všichni tak nějak jen v Jeho stopách. Stále nám o krůček uniká, už přes 2000 let.

MarketV
25.11.2016

Tajuplná atmosféra přímo dýchající zázraky, nebeský Jeruzalém a jeden člověk, který hledá svou cestu.
Zase nový pohled na dobu, v němž žil Ježíš a jeho apoštolové. Vykreslení Piláta a jeho manželky mi trochu připomínalo Piláta z Mistra a Markétky - muže, který je často vnímán tak, že o odsouzení Ježíše vůbec nepřemýšlel a vůbec ho nějak netrápilo svědomí, kdežto tyto dvě knihy je oba vnímají jako lidi s pochybnostmi a odůvodňuje jejich rozhodnutí a chování.
Zároveň oceňuji zajímavý a uvěřitelný pohled na ustrašené apoštoly, kteří nejsou vnímání jako superhrdinové, ale ti, kteří po Ježíšově smrti nevěděli, jak dál žít bez svého učitele, jejich nejistota a obavy jsou hluboce lidské. Hledat pravdu bylo vždycky složité a to, že se Marcus setkává na začátku i v průběhu příběhu s nepřijetím a nedůvěrou je až zarážející, ale dokonale uvěřitelné, protože po pravdě: nedíváme se zpočátku na změnu života některých lidí k lepšímu s nedůvěrou? Pro Marca muselo být hledání pravdy o to složitější, že to byl vzdělaný muž, znal spoustu spisů a filosofii. Proto musel být jeho střet s novým učením a náboženstvím, které se bylo teprve v počátcích, obzvláště těžké. Dokázala jsem pochopit jeho bezmoc, ale i jeho radost, když našel to, co hledal.

Atuin
27.05.2016

Opět jedna z těch funkčních knih, kdy si autor nemusí vymýšlet žádné přesložité struktury, ale všechno nádherně sedí. Mika Waltari si nevynucuje pozornost čtenáře,ale provokuje ho velice dobře sladěnými prvky, kdy stejně tak jako například Tolkien aj., hovoří srozumitelně a z patra, tvoříc tak pestrou knihu, od které se nedá odtrhnout. Výborné čtení.5/5

JanaOnd
06.03.2016

Krásná kniha napsaná krásným jazykem.
Stejně jako Nepřátelé lidstva, Tajemný Etrusk, Egypťan Sinuhet - napínavé čtení, od nějž se nedá odtrhnout. Je neuvěřitelné, jaké znalosti historie Waltari předvádí. V jeho podání člověk může opravdu věřit, že Ježíš existoval.

Cieio
04.03.2016

Nádherná! Po dlouhé době jsem otevřela beletrii a povzbudilo mě to zase číst, zdolala jsem ji tak rychle, že si ji s chutí ještě někdy přečtu. Krásný příběh. Navíc autor nenuceně, bez nějakých nudných popisů, přiblížil historické pozadí. Ježíš se pro mě při čtení stal skoro hmatatelný. Oceňuju i to, jak byly popsány Marcovy boje, jako by tím autor naznačoval, jak je někdy těžké věřit. A to i po tom, co všechno člověk zažil.

fristo
16.11.2015

S odstupom času si uvedomujem, že pri každej konfrontácii s evanjeliom, v ktorej sa o nich hovorí si kladiem otázku "Kto sú tichí ?". Táto otázka vzišla z tejto knihy a aj keď už dnes zabúdam prečo si ju kladiem pretože knihu som čítal asi pred desiatimi rokmi je to asi najsilnejší zárez, ktorý mi kniha kedy urobila.

minde
27.05.2014

Pěkná kniha, která také má svou hloubku, a každý si v ní něco najde, nad čím se zamyslí.
Je to takové "rozšíření, pokračování" evangelií, dozvíme se více o postavách, které z Bible známe jen zběžně.
Trochu problém mi opět dělal jazyk, který M. Waltari ve svém vyprávění používá, podobně jako v Sinuhetovi, než si čtenář na to zvykne.

Klamm
09.05.2014

Vždycky mě zajímalo, co bylo dál s biblickými postavami jako Lazarem, Máří Magdalenou, Šimonem z Kyrény, dvanácti apoštoly atd. Ze zvědavosti jsem chtěl nahlédnout trochu za oponu evangelií, do jejich životů, jak se asi odvíjely po ukřižování Krista.
Při čtení této knihy se mé přání alespoň z části splnilo. Waltari vzal jednotlivé události z evangelií a díky svým znalostem a bujné fantazii je pospojoval v ucelený příběh. Jako historický román se to četlo dobře. Chyběla mi v tom však hlubší mystika, vnor, prostě grády ze kterých se vám hlava zatočí. Osobní hledání a proměny vypravěče mě nikterak hluboce nezasahovaly.

Pokud se zrovna do křesťanského učení noříte, doporučuji knihu Chuďásek boží, kde bylo hledání Krista s dostatečnou hloubkou skvěle popsáno. Tam to byl pro mne opravdový zářez do živého…
60%

zdisule
31.10.2013

Výborná kniha

Mercatino
27.10.2013

Jsem tichý a pokorný ve svém srdci. Mám za to, že celá historie kolem Ježíše je krasná ať je smyšlená, nebo nikoli. To není vůbec důležité, protože pokud tuto knihu pozorně dočtete, uvěříte.

rados
19.10.2013

NÁDHERNÉ!! SKORO JAK KDYBYCH TAM BYL!!! KDO VÍ CO BY TO SE MNOU A I S JINÝMI LIDMI ),KTEŘÍ NEVĚŘÍ)-UDĚLALO? Zůstali by stejní...? či by se stali učedníky Mistra???

Sisi11
14.09.2013

Na zemi je více, než vidí oko a než ruka ohmatá jako skutečné, i než lze měřit měrou nebo vážit vahami. Slova Šimona Kýrénského mi utkvěla v mysli, sama bych nevystihla lépe to, co jimi řekl. Nikdo neví, jak to všechno bylo a co je kde pravdy, ale víra je krásná věc a je otevřena každému na světě.

hassik
07.05.2013

Někdo v tom může vidět jen "knihu o člověku co náhodou potkal Krista". Já z ní mám spíš pocit, že je to Waltariho cesta ke Kristu. Je to ukázka, jak člověk, praktický a nevěřící, může úplně náhodou dojít ke Kristu ani neví jak a proč to dělá. Do jisté míry je to hlavně jedna velká metafora. Je fakt, že ze začátku jsem to četl hlavně povrchně. Tu hlubší podstatu jsem si uvědomil až časem :).

playada
11.04.2013