Jeho království

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin – o ukřižování Ježíše Krista. Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své součastníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života. Průvodcem děje je opět vzdělaný nezávislý pozorovatel, který díky své schopnosti čistého a noblesního vztahu k lidské individualitě, je i pro dnešní čtenáře přitažlivým a přesvědčivým zprostředkovatelem dávných poselství o vznešenosti lidského údělu. Proto v jeho podání i vzdálená podobenství jsou aktuální naléhavou potřebou lásky a milosrdenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3805/jeho-kralovstvi-3805.jpg 4.5311

Valtakunnan salaisuus (1959)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub

Kniha Jeho království

bekule

Jak mylně si může dnešní člověk myslet o co jednodušší měli cestu k víře první křesťané. Zázraky i setkávání s Kristem na každém kroku a přesto stálé pochyby. Krásná kniha.

Maanna

Příběh vychází z evangelií, takže je děj trochu předvídatelný. Nicméně mě kniha potěšila svým bohatým jazykem a popisy míst. Především mě ale zaujaly postavy - snad až na Myrinu, která byla taková až barvotiskově dokonalá - které i přes setkání s Ježíšem zůstávaly lidské a znovu a znovu se plácaly v malichernostech, vracely se ke svým omylům a podobně, zvláště mě zaujaly Marie z Magdaly a Béretu.

Adell-ka

Vynikající kniha o mladém Římanovi, jenž usilovně hledá pravdu o onom království Ježíše Nazaretského. Tohle se mi opravdu líbilo, byť některé pasáže a dialogy mi připadaly trochu rozvláčné, nicméně je skvělé, že se Waltari v popisu Ježíšova učení drží bible a myslím si, že celý příběh hledání pravdy hlavního hrdiny může čtenáři vhodnou formou přiblížit osobu Ježíše a to, kým opravdu byl.

tonysojka
20.11.2018

Také jsem měl při čtení pocit ,že jsem součástí příběhu.

Red_Fox
09.11.2018

Příběh Ježíše Krista zná u nás alespoň zevrubně takřka každý. Tady se s ním seznamujeme podrobněji očima mladého Římana Marca. Stojíme u samotného zrodu jednoho z největších náboženství. S Ježíšem se tu setkáváme v době jeho ukřižování a od té doby Marcus hledá cestu do Jeho království.
Tento Waltariho kousek se mi opravdu těžko hodnotí, protože Egypťanem Sinuhetem nasadil laťku hodně vysoko. Já jsem tedy ovlivněna i tím, že mám zkrátka starověký Egypt ráda :). A přestože by mi mělo být křesťanství z náboženství nejblíže, Sinuhet a dále pak Šťastná hvězda, kde se čtenář seznámil s islámem, mě zaujali více.
Jedná se o historický román, nemusíte být věřící, aby se vám líbil. A ač je kniha napsána velice čtivě, zůstane ve stínu výše zmíněných. Dala bych jí tak 3,5 hvězdy.

Karhal
02.09.2018

Waltari nikdy nezklame.

paulinschildie
13.06.2018

Čtivá kniha. Měla jsem při čtení Jeho království pocit, že jsem součástí příběhu a všechno jsem prožívala s hlavním hrdinou. Kristus byl přede mnou, vedle mne a za mnou úplně stejně, jako když čtu Bibli nebo se modlím před spaním. Kniha je i rájem pro milovníky historie, neboť je v ní hezky ukázáno, jak se protínaly dějiny Říma a Izraele.

GilGalad
08.06.2018

Vynikající kniha napsána Waltariho nezaměnitelným stylem. Příběh se odehrává ve velmi zajímavém období od ukřižování a zmrtvýchvstání dále, kdy Ježíš chodil po 40 dní po zemi a zjevoval se svým stoupencům. Je zde vskutku skvěle zachycena atmosféra tehdejší římské provincie s obrovskými kulturními rozdíly mezi okupanty a židovským obyvatelstvem, které je zde popsáno z velmi zajímavého pohledu. Izolovanost vyvoleného národa a jistá nadřazenost vůči všemu cizímu znervózňuje i samotné římské vládce a ti se do jeho vnitřních záležitostí snaží vměšovat co možná nejméně. Kniha popisuje zrození náboženství, které jako jediné ve své době postavilo na roveň všechny lidi bez ohledu na pohlaví a národnost - nikoli ve smyslu dnešních dekadentních genderových proudů, ale ve smyslu přirozeného mravního řádu s respektem k lidské přirozenosti. A je až k neuvěření, že se učení, které takto revolučním způsobem svazovalo lidské neduhy a chtíče, rozšířilo po celé Evropě a dále a stalo se jedním ze tří pilířů civilizace, která se ve vztahu k člověku, stala nejlepší a nejúspěšnější civilizací na světě. Bohužel "tichých a pokorných ve svém srdci" ubývá...