Jeho království

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin – o ukřižování Ježíše Krista. Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své součastníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života. Průvodcem děje je opět vzdělaný nezávislý pozorovatel, který díky své schopnosti čistého a noblesního vztahu k lidské individualitě, je i pro dnešní čtenáře přitažlivým a přesvědčivým zprostředkovatelem dávných poselství o vznešenosti lidského údělu. Proto v jeho podání i vzdálená podobenství jsou aktuální naléhavou potřebou lásky a milosrdenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3805/jeho-kralovstvi-3805.jpg 4.5342
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Český klub

Valtakunnan salaisuus, 1959

Kniha Jeho království

Artim

Zakázal jsem si toto dílo srovnávat se Sinuhetem, protože Marcus by obstál jen obtížně.
Tato kniha není o úžasně napínavých dobrodružstvích, je o vnitřním přerodu obyčejného člověka (ano, toto je první změna oproti ostatním Waltariho hrdinům, hlavní hrdina zde neodkrývá svůj neobyčejný původ jako v jiných Waltariho dílech).
Je to velké hledání vnitřní síly, víry a smyslu života, to celé zasazené do období vzniku křesťanství. Hledání cesty hlavního hrdiny je plné pochybností, ale i naděje a v paralele se vlastně podobně rozvíjí i nová víra. Finálně se pak obě linie postupně spojují.
Silné momenty střídá pozvolné rozvíjení děje a ano, nebyl by to Waltari, kdyby zde ženy neměly dost silný vliv na hlavního hrdinu.
Zkrátka, kouzlo knihy tkví v hledání vnitřního klidu, víry, osvobození a síly, je o vnitřním království božím. A za toto těch 5 hvězd nakonec dávám!

GepardLady

V komentářích níže je kniha srovnávána s Egypťanem Sinuhetem, který je údajně lepší. Asi mám štěstí, že jsem ho nečetla :-) Mně tahle kniha úplně strhla, a to i přes to, že jsem ji před pár lety dala stranou s tím, že to asi není moje téma, a sáhla po Tajemném Etruskovi. Ten byl dobrý, ale Jeho království je lepší. V obou příbězích ale vidím určitou podobnost co do psychologie některých postav. Až jsem si kladla otázku, proč jsou Waltariho mužští hrdinové tak beznadějní pitomečkové ve vztahu k ženám, které do nich div nekopou. Ale budiž, určité vysvětlení může plynout ze společenského postavení žen v daném období - v téhle knize je to patrné na srovnání římských a židovských žen. Nicméně, co bych Waltarimu opravdu vytkla, je ta část, (===možná malý spoiler===) kdy se Marcus setkává s "tajemným rybářem". Tak dlouho touží po setkání s Ježíšem, tolik toho o něm ví a přesto, když potká člověka se stigmaty, který ho navíc přiměje, aby se dotkl jeho ran, a mluví ta, jak mluví, Marcusovi nedojde, kdo před ním stojí... Ale jelikož sama píšu, vím přesně, z čeho to vzešlo a mám pro pana Waltariho velké pochopení :-)

sgjoli
26.09.2019

Nedávám hvězdičkové hodnocení, jelikož jsem knihu bohužel nedočetla. Tento titul mi před časem půjčovala kolegyně s tím, že je to její oblíbená kniha, a já se na to tak o to víc těšila. A také mne kniha lákala svým tématem. Jenže já jsem se bohužel vůbec nedokázala začíst. Nevím, jestli to bylo tím překladem, nebo jestli takhle Waltari píše běžně, ale pro mne byla kniha příliš kostrbatá a těžkopádná. Nesedělo mi to, nečetlo se mi to vůbec dobře a je mi to líto. :-(

Marieanna6
24.04.2019

Mám tuto knihu vydanou nakladatelstvím Vyšehrad, ale novější vydání z roku 2018 s jiným přebalem. Je to nádherná a velmi zajímavá kniha, psaná sugestivně, člověku běhá mráz po zádech. Obdivuji historické znalosti Waltariho. Všichni známe Egypťana Sinuheta, také skvělou knihu, ale tuto knihu, myslím, lidi tolik neznají a to je škoda.

bekule
05.04.2019

Jak mylně si může dnešní člověk myslet o co jednodušší měli cestu k víře první křesťané. Zázraky i setkávání s Kristem na každém kroku a přesto stálé pochyby. Krásná kniha.

Maanna
01.04.2019

Příběh vychází z evangelií, takže je děj trochu předvídatelný. Nicméně mě kniha potěšila svým bohatým jazykem a popisy míst. Především mě ale zaujaly postavy - snad až na Myrinu, která byla taková až barvotiskově dokonalá - které i přes setkání s Ježíšem zůstávaly lidské a znovu a znovu se plácaly v malichernostech, vracely se ke svým omylům a podobně, zvláště mě zaujaly Marie z Magdaly a Béretu.

Adell-ka
10.03.2019

Vynikající kniha o mladém Římanovi, jenž usilovně hledá pravdu o onom království Ježíše Nazaretského. Tohle se mi opravdu líbilo, byť některé pasáže a dialogy mi připadaly trochu rozvláčné, nicméně je skvělé, že se Waltari v popisu Ježíšova učení drží bible a myslím si, že celý příběh hledání pravdy hlavního hrdiny může čtenáři vhodnou formou přiblížit osobu Ježíše a to, kým opravdu byl.

tonysojka
20.11.2018

Také jsem měl při čtení pocit ,že jsem součástí příběhu.