Cizinec přichází

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Waltariho sice proslavily především romány těžící ze světové historie (Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu nebo Nepřátelé lidstva), ale jednou z jeho umělecky nejprůkaznějších knih je psychologicky laděná novela Cizinec přichází, z r. 1937. O jejích kvalitách svědčí i to, že se českého vydání dočkala již v r. 1941. Nyní vychází v novém, moderním překladu. Zavádí nás na finský venkov, do míst, kde těsné spojení lidských povah s drsnou přírodou dává ožít zasutým vášním a dramatům. Perem mistra se z "prostého" příběhu o manželském trojúhelníku stává velkolepé vyprávění o slabosti a síle, o schopnosti vzepřít se osudu, o probuzení přírody, lásky a plodnosti, třebaže mládí je už pryč a v dálce číhá hrozba podzimu, tma, katastrofa či smrt... Přeložil Jan Petr Velkoborský. Váz., 240 stran, 12,5 x 20 cm...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3799/big_cizinec-prichazi-acN-3799.jpg 4.4316
Série:

Statek u černého jezera 1.


Žánr:
Literatura světová

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Vieras mies tuli taloon, 1937


více info...
Nahrávám...

Komentáře (47)

Kniha Cizinec přichází

DenisaMue
25. dubna

Kvůli recenzím jsem čekala něco opravdu drsného, něco ve stylu Nabarveného ptáčete nebo nějaké vesnické drama o udavačství. Ale drsné mi to moc nepřišlo, spíš takové symbolicé a taky prokazující, že Finové jsou mnohem víc zžití s přírodou než třeba my nebo Poláci. Zimu a neúrodu berou jako samozřejmost, nehroutí se, umí se zařídit. Drama je v této novele spíš ve vztazích mezilidských. Ne ve vztahu člověka a přírody. Krásně napsáno, krásný český překlad.

bdolezalka
04.11.2021

Krásný a zároveň drsný příběh. Moc těžko se mi popisuje, tu atmosféru je třeba zkrátka zažít.


JankoStirbey
15.12.2020

Výborná kniha. Na pochopenie netreba tisíce slov...

Rudolf007
21.11.2020

Mistrovské dílo. Krátké, rafinované, intenzivní...

LucieT.
30.10.2020

Příběh, kde se téměř nemluví, přesto autor dokázal vyjádřit vše. Nádherné popisy finské přírody, rozkol venkovského a městského světa, láska a nenávist, rostoucí napětí od prvních stránek až po závěrečné vyústění. Krásné, drsné a tragické. Finské Petrolejové lampy.

laurs
20.08.2020

Tahle kniha mi poskytla až téměř duchovní zážitek. Jde o to, že všem se nám někdy zamotá hlava a chceme si najít nějakou cestu, jak si vysvětlit věci nebo jak pochopit něco o sobě. Jsou lidé, co proto chodí do kostela nebo na jógu, vytváří přívěsky z kamenů, vykládají karty, čtou Čtyři dohody nebo se upínají na vědu. A všechno tohle je v pořádku, dokud, jak říkám, si prostřednictvím těchto metod nějak poradíme se životem. Pro mě byla tahle kniha velká lekce. Těžko říct, proč. Možná to bylo dokonale popsanými motivacemi a vývoji postav nebo těžkým a smutným koncem, který ale mně dával ohromný smysl. Tato krátká novela, ač téměř bez děje, umí vtáhnout a nepustit. Rozhodně nejlepší kniha, co jsem zatím v tomto roce četla.

Jodys.63
12.07.2020

Víkendová lahůdka do přírody

P4vlin4
30.05.2020

Krátký, drsný, hluboký příběh skvěle zachycující psychologii postav.

1