Plavovláska

Dva příběhy o síle lásky, peněz a smrti a také o vině a trestu se odehrávají v Helsinkách ve 30. letech 20. století. Plavovláska je příběh mladé prostitutky, kterou její krása, temnota v duši a domov bez lásky stahují až na dno, z nějž není návratu. Už nikdy nebude zítra je příběh milostného trojúhelníku, náhle zasaženého tragédií - zbytečnou smrtí malého chlapce. Kniha ukazuje jinou polohu tvorby světoznámého spisovatele....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/3815/plavovlaska-3815.jpg 4.1229
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Hejkal

Kultakutri, Ei koskaan huomispäivää (1979)

Kniha Plavovláska

niknikita

Málo známá poloha, kterou Mika Waltari nabízí ve dvou příbězích je nečekaná a příjemná.
Obsahem nevelká knížka mi na pár stránkách nabídla tolik myšlenek, že je budu asi dlouho nosit v sobě.

Red_Fox
26.09.2018

Dva neveselé příběhy. Bohužel mi přijde, že i přes veškerou snahu o hloubku oběma něco chybělo a necítila jsem s hlavními postavami moc velký soucit.

Plavovláska byla o těžkém životě mladé dívky, která se každým krokem dostávala do větších a větších sraček. Vidíme zde, jak prostředí, ve kterém dítě roste, dokáže ovlivnit jeho budoucí Já. Přesto si myslím, že si za hodně věcí mohla sama, vše bylo její rozhodnutí a mohla ovlivnit vývoj svého života.

Už nikdy nebude zítra - iritovalo mě opakování vět a střílení lahví nad mořem. :D
Přestože mě tento příběh bavil méně než Plavovláska, odnáším si z něj jednu myšlenku.

"Do duše mi vstoupil klid prohry. Je to jedinečný pocit, jako by člověk už nikdy nemohl nic ztratit, protože už ztratil všechno. Je to však také zrádný pocit, protože i potom je ještě mnoho co ztratit. Dokud člověk žije, není nikdy tak prázdný, aby neměl co ztratit."

jant02
25.03.2018

Dva Waltariho "malé" romány, Plavovláska a Už nikdy nebude zítra, spojené v českém vydání do jedné knihy, mají podle mne různou literární úroveň.
Ve vynikajícím Už nikdy nebude zítra se autorovi podařilo na zhruba 70ti stranách jednoduchými prostředky dokonale vykreslit charaktery postav, pohnutky jejich konání, jejich vnitřní svět i atmosféru prostředí. Hlavní postava, muž středního věku, přestože toho hodně prožil a to včetně těžkých chvil ve válce, má tak hluboce zakořeněné morální hodnoty a významy slov jako jsou láska, přátelství a zodpovědnost, že i přes určitou citovou vyprahlost a otupělost dokáže v náročných životních situacích najít v sobě dostatek síly a udělat to co považuje za správné.
Naopak v Plavovlásce postavy na mne působily ploše, jejich jednání málo uvěřitelně a některé situace (zbraň, okno) nepravděpodobně, a ani atmosféra prostředí na mne nijak zvlášť nedýchla. Možná jsem zhýčkaný z jiných Waltariho knih.
Přesto dávám plných pět hvězd, protože se mi nezdá spravedlivé snižovat hodnocení, když jedna půlka knihy je excelentní.
Rozhodně kniha stojí za přečtení, kdyby pro nic jiného, tak pro srovnání jak se autor umí „poprat“ se současnými tématy, přestože ta historická mu zřejmě sedí lépe.

ypres.bass
08.03.2018

První povídku jsem přelouskal, tu druhou jsem nezvládl.

micha-ella
08.11.2017

Tyto dva příběhy se mi líbily už jenom proto, že klasický autor nepoužívá současný protivný způsob psaní v přítomném času. Mistr spisovatel!

Atalera
09.10.2017

To byla ale depresivní knížka, ale i tak je Waltari prostě machr !!!

Messilina
08.10.2017

Waltari je Dostojevsky z Finska a tady je to hodně znát.

jaja10
16.07.2017

Plavovláska se mi líbila mnohem víc, i druhý příběh knihy byl zajímavý, ale připadalo mi, že je tam moc popisu a to mi nějak nesedlo,. Proto ty 4 * :-)