Nelly Online Nelly komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Kniha, která mne dostala do kolen - super, super, super! Dokonalá směsice vědy, humoru, napětí i dojemných chvilek pro mou čtenářskou duši.

13.12.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z nejlepších detektivek, co jsem četla. Kam se na ni hrabou dnešní detektivky, kde se autoři předhánějí v násilí a brutalitě. Moje šedé buňky mozkové prostě milují starou dobrou školu, kde kraluje Agatha...

02.09.2014 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Jedna z nejemotivnějších knih mého raného mládí. Nezapomenutelný příběh.

21.06.2021 5 z 5

Búrlivá krv Búrlivá krv Robert Galbraith (p)

Dlouho předlouho jsem nečetla tolikastránkovou knihu, která by mne tak pohltila, ačkoliv není přehnaně akční, přehnaně tajemná či měla nějaké jiné nej kromě toho, že je tak čtivá, že k ní neustále musíte odbíhat, ačkoliv zdánlivě se na stránkách nic speciálního neděje. A za toto před autorkou (a překladatelem) hluboce smekám a knihu doporučuji všemi deseti všem čtenářům s velkým Č, protože pro ty to bude neskonalá lahůdka. Zatím nejlepší ze série a už se těším na další, protože je vidět vzestupná tendence.

08.08.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Pro mne jeden z nejlepších dílů - zajímavý námět, napínavé, drsné a Joona superhrdina. A poslední věty knihy Vás navnadí na další díl.

10.12.2020 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Knihu bych ohodnotila asi nadvakrát.
1. Literárně je kniha poměrně slabá, zrychlený styl - na to, že se autorka živila psaním článků, to bylo slabší.
2. Příběh a dějová linie - to bylo celkem zajímavé, proto knihu i doporučuji.
SPOILER
Co mi na příběhu vadilo (a kvůli tomu jsem i knihu četla), že autorka jaksi pominula to, na co kniha láká - manželství s Nepálcem. Je její muž (nebo dnes třeba již bývalý muž) ten z poslední kapitoly? A s kým má další dvě děti? Jaké vlastně je manželské soužití dvou lidí z odlišných kultur? A kde vlastně žijí? A jak dnes pokračuje projekt? KONEC SPOILERU
Kniha má být zřejmě vábnička na sponzorství - každý jistě nakoukne na webovky Thaa (a tam je vidět, že opět ne vše jde tak, jak si Mysha asi vysnila). - Nedá mi to, ale musím se svěřit s dojmy ohledně autorky a jejího životního snu - je zajímavé, že si Mysha nevšimla tolika náznaků "shora", že její sen není správný - vždyť kolika lidem ublížila? A kolik jich zachránila? Čas nakonec ukáže. Její elán lze vysvětlit jedině neznalým mládím a neznalostí karmy národů atd. Však i ona jednou pochopí, že ne vše, co konáme s dobrým úmyslem, dobro nakonec přinese - až na vše pohlédne neosobně - zatím vše v knize bylo jen já, já, já - i když to bylo z jejího omezeného pohledu míněno dobře.
Shrnuto - kniha se čte poměrně rychle, příběh je zajímavý a v mnohém poučný, i když tam není vše, co jsem čekala. Za tři hvězdičky.

14.10.2018 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Podle mě rozhodně lepší než série s Erikou (tam jsem to dotáhla jen na první dvě knihy) - Kate bude skvělá vyšetřovatelka, snad jí bude příště opět sekundovat Tristan. Oceňuji zajímavě zpracované pojetí vraha a jeho napodobitele. Takže vzhůru na další díl!

21.08.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Mám z knihy trošku rozporuplné pocity. Rozhodně to není žádné veledílo s vyšší literární hodnotou. Děj je zajímavý, ale nikoliv poutavý - možná každý zde najde něco, co sám zažil nebo o čem se doslechl. Není zde žádná dějová gradace, zajímavý zvrat, který by knihu ozvláštnil (a že by mohl - např. s Johnym či Helenou). Co mi na knize vadilo, kromě toho, že jsem očekávala zajímavější příběh, kde by mi byla bližší aspoň jedna postava (všechny byly nějak ploché, nedalo se přesně určit, proč se chovají tak, jak se chovaly), je poněkud matoucí časová linie - nemyslím v celku, ale u jednotlivých postav - některé kapitoly jsou po dni, jindy je tam skok v měsících až letech, to mohla autorka napsat lépe (také mi v jednom místě neseděly roky a pak dějinné události - nic zásadního, jen to bylo opět matoucí). Odpustila bych si mírný erotizující popis některých sekvencí (přeci jen jsem hodlala věnovat knihu babičce). No a nakonec mi chybělo nějaké psychologické či filozofické vyústění - takto je na čtenáři, jak vlastně vše pochopí. Protože místa nejsou to, co ničí lidi a jejich duše, ale lidé... Slušné tři hvězdy - za čtivost.

16.12.2018 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Smekám před autorem - úžasně napsaná kniha, velký příběh a zajímavé postavy. Z počátku jsem se nemohla nějak začíst, ale čtení této knihy je jako rozmotávání klubka - zpočátku se nit odmotává pomalu, sem tam nějaký uzlíček, jehož rozmotání Vás potěší, a nakonec se provázek odmotává tak rychle, až se Vám točí hlava. A konec - pro mne skvělý, kdo chce, najde kromě napětí, zajímavých podrobností, také kousek filozofie. Za mne jedna z nejlepších letošních knih, která si opravdu zaslouží signum Světový bestseller! ... A Poutníku, ráda Tě opět zase potkám!

10.11.2014 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Čtivé a zajímavé i pro mne, která romány pro ženy moc nečte - ocenila jsem hlavně to, že autorka spojila svou fantazii s reálnými událostmi a postavami z minulosti (Google pomohl a překvapil). Více mne zaujal příběh z minulosti, ale možná to bylo tím, že konec v přítomnosti byl už méně propracovaný. A ta záhadná linka, která se vine všemi díly, je třešnička na dortu. Ráda se pustím do dalších dílů.

17.12.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Dobré, čtivé, propletené - sice mi první části připadaly jako přes kopírák (podezřelý - jeho očištění - jedeme dál) - nakonec mne pravý vrah překvapil (můj typ byl samozřejmě zcela jiný), ale poslední část byla skvělá jízda.

30.10.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Zajímavé pozadí detektivní zápletky, napínavé a velmi, velmi čtivé - proto odpouštím i pár nelogických a nedovysvětlených věcí.

26.10.2017 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Četla jsem před mnoha lety, ale už tehdy mi byl příběh Bernadetty inspirací (při cestě po Francii jsem měla chuť vidět její vystavené tělo, ale bohužel mi nebylo přáno) a podnětem k tomu, že jsem pomocí své maminky napsala do kláštera, kde B. dokončila svou pozemskou pouť, a dostala jsem úžasný dopis od matky představené, jejíž předpověď pro můj budoucí život se nečekaně naplnila. Prostě "Bernadettin zázrak" žije i dnes...

01.09.2017 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Krásná i dojemná knížka - ačkoliv popisuje tvrdý život na východě Kentucky na konci 30. let minulého století, je naplněna lidským přátelstvím i láskou nejen k lidem, životu a přírodě, ale i ke knihám. To určitě potěší každou čtenářku. Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy a potěšila mne jakási proměna autorky, jejího stylu psaní i jazyka, jako by to ani nepsala ona. Navíc v KY žije má sestra, takže reálie mi byly blízké. - Prostě mi kniha vzala kus čtenářského srdce...

26.02.2024 4 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Výborný thriller, kde vás poslední věty každé kapitoly nutí číst dál a dál. Napínavé, zamotané, plné otazníků a s koncem, který vás přiměje nedočkavě čekat na další díl.

23.05.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Skvěle napsáno. Sice jsem kdysi viděla filmové zpracování, ale neutkvělo mi příliš v hlavě, takže jistě nedosahovalo kvalit knihy. Objevila jsem prostě novou autorku se sympatickými hlavními hrdiny. Už se těším na další díly série.

31.01.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Úžasný, barevný, zajímavý i spletitý příběh, plný fantazie. Lituji, že jsem nečetla dříve (snad kromě dvou výjimek mne současná česká tvorba neuspokojila, tak proto to váhání - zbytečně).

22.01.2019 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Na mne moc průměrné - spíše taková povídka - málo propracované postavy, ani prostředí není vykresleno poutavěji - a to nesrovnávám ani s Joonou (vůbec nelze) ani s A.Christie (té to nesahá ani po kotníky). Přečíst se to dá, ale je spousta lepších detektivek. Možná ta příští...

19.11.2023 3 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Super - napínavé jako kšandy. Ani mi nevadil ten Jurek (stejně jsem většinu z předchozích dílů zapomněla a ani to nevadilo). Připadá mi, že ve stylu psaní se autoři od prvních dílů o dost zlepšili. Škoda jen, že je v jejich knihách tolik násilí, zvráceností a temnoty - no, asi ten svět kolem nich takový je...

02.01.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Čekala jsem humornou knížku a pro mne to byla jedna z nejsmutnějších knih, co jsem četla. Ale takový hořkosladký smutek, protože je v něm skryta naděje a čiré lidství. Jednu hvězdu musím ubrat za to, že v minulosti to byl prostě Ove (až překvapivě podobný mně samotné) a v přítomnosti to byl Ove, jak si ho přetvořil autor.

26.07.2021 4 z 5