Mé nepálské lásky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zajímá Vás, jaké to je, když se ve dvaadvaceti sama vydáte na druhou stranu planety učit angličtinu do zapomenutých horských údolí? Kolik prozvracených dní stojí navyknutí se na autentickou nepálskou stravu? V čem se liší česká a nepálská láska? Jestli to v nemocnici rozvojové země vypadá jako na tržišti - anebo ještě hůř? Jak se člověk cítí, když se rozhodne pomoct pár opuštěným dětem a roky má pocit, že jde proti zdi? Když ho zklamou ti nejbližší? Anebo zcela prozaicky: jaké to je pro českou holku, srovnat se s tím, že aby žila, jak jí káže srdce, musí se nejdřív postavit svým vlastním přesvědčením o tom, co to znamená být ,,správná matka"?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391006/big_me-nepalske-lasky-5zH-391006.png 4.1379
Nahrávám...

Komentáře (113)

Kniha Mé nepálské lásky

Darja.8
23. května

Kniha se mi líbila. Pěkně vykreslené prostředí i kultura zdejších obyvatel. Líbilo se mi odhodlání hlavní hrdinky nevzdat svůj sen.

knihyKeMne
16. dubna

Je pravda, že autorka byla velmi naivní a život ji za to pěkně profackoval. Je pravda, že její osobní život za moc nestál a neustále o sobě pochybovala. A nakonec to jakž takž vyšlo, i když nastiňuje, že další kniha nebude vůbec růžovější. Taková dramata se mi špatně čtou, přebírám jejich nálady a čtení pak není moc příjemné. Je to ale osobní zpověď člověka, co cítí své poslání, a přes všechny těžkosti vytrvá. To je obdivuhodné. A motivační, ať už nám autorka byla sympatická nebo ne.


Fleur12
07. ledna

(+ SPOILER) Kniha mě velmi zklamala. Čekala jsem vhled od nepálské kultury, jak bojovala o školství, ale nakonec tam o tom bylo jen pár zmínek. Autorka řeší, že Nepálci neví, co je antikoncepce, ale sama tam spí s kdekým, koho v Nepálu i v ČR potká, samozřejmě bez antikoncepce, o které sama jistě ví a tak otěhotní. Poté celou dobu vyčítá dítěti, jak jí zničilo život, protože ona přeci mohla zachraňovat svět. De fakto několikatýdennímu novorozenci sděluje, že má všeho s prominutím plnou pr*el, tak proč pořád řve. A že na světě jsou potřebnější (ehm-patnáctiletí Nepálci, co neumí jíst příborem). Cítila jsem z toho obrovskou bolest toho malého tvorečka, jehož máma ho z celé duše nenávidí, protože si dovolil se jí narodit, a tak jí zničit kariéru spasitelky. Bylo mi líto i jejího přítele, kterého podvádí, věčně mu jen nadává, zatímco on ji de fakto živí a má ji rád. Později mu vyčítá, že jí nedovolí s dítětem jen tak vypadnout někam na Sicílii, protože ve svém životě pociťuje nudu. Končí to tak, že dítěti jsou necelé dva roky, madam už má x-tého tatínka a pořád neví, co se životem. Paní lže sobě, lže partnerovi, dítěti, lže Nepálcům, de fakto celému světu. Jsem velmi tolerantní, ale tohle bylo na mě moc. Kniha šla do tříděného odpadu a upřímně nechápu, kde vznikl ten bestseller. Možná paní prodává hezké kabelky, ale na to už jsem neměla žaludek, navštívit její obchod.

Rose-Mary
04.12.2022

Knihu jsem dočetla celou, i když musím přiznat, že tento žánr není zrovna pro mne snadno čitelný. Mám raději lehkou, oddechovou četbu. Přesto však obdivuji ženu, která toho ve svém mladém životě tolik dokázala.
Asi před dvěma léty mne upoutala na Facebooku její ukázka z této knihy. Zaujal mne úryvek hned ze začátku, kde popisuje scénu z hlavního autobusového nádraží v Káthmándú: „A vtom ho uvidím. Nejkrásnějšího chlapa na zemi. A to na zemi, myslím doslova. V podřepu sedí na udusané hlíně vedle zabláceného kola, a něco šteluje na pneumatice…“
Domyslela jsem si, že se bude zřejmě jednat o romantický příběh z exotického prostředí. Knihu jsem si objednala. I když se mi dost špatně četla a moc jsem se musela soustředit, přečetla jsem ji celou. Dokonce jsem si objednala i její pokračování s názvem „Mé nepálské trable.“ I tu jsem dočetla. Oběma knihám dávám tři hvězdičky. I když to není můj šálek kávy, přinejmenším tolik si zaslouží.

danka13
23.11.2022

Obrovská životní zkušenost, ale na mě by to nebylo, knihu doporučuji, opravdu se tu zatím máme dobře.

Erinien
13.11.2022

Knížku jsem dala před pár lety jako dárek mamce, Thao jsem do té doby znala hlavně jako obchod s nepálským oblečením. Za prvé mě překvapilo, jak je knížka čtivě napsaná. Je vidět že Mysha vždycky uměla psát. Přečetla jsem to v podstatě na jeden zátah.
Hodně oceňuji že je na tom vidět jak trnitá je cesta k úspěchu a že úspěch je často souhrou náhod a postrčení. Taky že úspěšní lidé nejsou jen vyzenovaní a nad věcí. To mi bylo hodně sympatické, že nezamlčuje své neúspěchy.
Překvapilo mě, kolik lidí ji na její cestě "zradilo". Takovou životní zkušenost díky bohu nemám a asi bych to na místě autorky vzdala, o to větší si zaslouží uznání za odhodlání.
Mysha je vizionářka a takoví lidé jsou vzácní. Sama si nedovedu představit že bych v tak mladém věku udělala něco takového.
Osobní život, to už je pak jiná rovina, tam se autorka houpá jako na houpačce nahoru a dolů.
Celkově ve mě první knížka nabudila pozitivní pocit a radost ze života.

Nikol1212
03.02.2022

Pěkně se četla, uvítala bych i nějaké fotografie v knize. Obdivuji vytrvalost, já bych to dááávno vzdala

Ovecka_Saki
08.03.2022

(+ SPOILER) Když jsem si tuhle knihu pořizovala celá nadšená (a dostala k tomu zrovna jako dárek malinkou kapsičku na zapnutí vyrobenou v Nepálu), měla jsem velkou úctu k této paní.
No nicméně jsem si pak tedy asi po půl roce otevřela tuto její knihu a začala číst. Já mám tedy v drtivé většině vždycky problém s hlavními hrdinkami, ale ty jsou vždy vymyšlené, tohle je poprvé, kdy jsem absolutně neměla ráda hlavní ženskou postavu a zároveň to byla sama autorka. Prvních 120 stran pro mě byla jen mladou naivní slepicí, která o životě prd ví a já si jenom říkala, že jsem měla víc rozumu v 17 než ona ve 22. Já mít takovou dceru, tak ji asi propleskám a teprve pak se ji rozhodnu pomoct.
Může mi někdo vysvětlit, proč se tam zabývá tím, jak je to v Nepálu hrozné s nějakými informacemi o antikoncepci, kondomech, dámské hygieně, menstruaci, sexu a že většina mladých kluků jen chodí za prostitutkami, dává na to důraz a pak se bez mrknutí oka vyspí s Dipakem, ještě když jsou v tom pokoji ty děti? (teď se fakt musím zasmát), pardon, zapomněla jsem, hloupá naivní láska. Mysha mi připomínala Bellu ze Stmívání, která sama nevěděla, jestli by radši byla s Jackobem nebo Edwardem, tady Mysha měla stejný problém s Dipakem a Peterem (což taky nechápu, začít vztah a pak odjet na tolik měsíců pryč a pak se divit, že to není úplně růžové? Pardon, stále si musím opakovat že ji bylo 22…a pak si vzpomenu, že jsem měla víc rozumu v 17 než ona a sakra, zase jsem naštvaná).
Popojedeme dál, za celou dobu vyšlo najevo, že pokud by v životě neměla osudové ženy (ne muže), tak by nic z toho nedokázala, tady mě potěšilo, že jim v knize poděkovala, uvědomuje si jejich pomoci a je za to vděčná a váží si toho.
Hned na str. 120 to začíná Jitkou, která položila základní kámen. (do této chvíle kniha úplně k prdu) a pokračuje to andělem strážným aka Editkou a navazuje Lindou.
Taková kráva, když soudila podle vzhledu a nedala na rady zkušenější Edit, přála jsem ji to, co ji způsobily ty dvě studentky, není nad to, když se člověk spálí a pak si to pamatuje na celý život.
Hodně mě štvalo, že o něčem přemýšlela a najednou spoiler, e v následujících letech to vůbec nevyšlo. A pak to s tím Vesmírem, chápu, že každý věříme něčemu jinému, ale takhle to neustále předhazovat.
str. 147: Kdybych to totiž všechno dopředu věděla, jsem si docela jistá, že namísto otevření internetového obchodu Thao bych si hned po příletu domů našla nějakou tu pořádnou práci. (Já snad ani nemám slov, jenom naivní kráva si fakt myslí, že bez kapitálu si jen tak rozjede neziskovku a spasí svět.)
str. 220: Jsem ztělesněním zoufalství, odporná sama sobě. (Tak přesně tohle je nejvíc vystihující popis autorky, jak jsem ji viděla v průběhu já.)
Na konec jen zmíním něco, co není její chyba. Připomnělo mi to naturalismus. Byla jsem fakt nasraná na ty nevděčné parchanty, kterým se otevřela možnost žít lepší život než jejich rodiče, než kdokoliv, koho znali a nic.
Přece jen dávám nakonec jednu hvězdu, protože dnes domov funguje a byla k tomu dlouhá cesta, tak za výdrž.

1