Píseň o Bernadettě

Slavné dílo Franze Werfla je vlastně dokumentární román, který na základě faktů vypravuje o životě Bernadetty Soubirousové, chudobného a neduživého děvčátka z pyrenejského podhůří. Autor jej napsal r. 1941, krátce poté, co se mu podařilo uprchnout před hitlerovským nacismem z okupované Francie. O pohnutkách, které ho k tomu vedly, říká: ,,V červenci roku 1940 jsem ve chvíli velké tísně slíbil před jeskyní v Lurdech, že vyváznu-li z nebezpečí a bude-li mi dopřáno dospět k spásnému pobřeží Ameriky, zazpívám Píseň o Bernadettě, a to dříve než se pustím do nějaké jiné práce..."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19412/big_pisen-o-bernadette-wZL-19412.jpg 4.6206
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad

Das Lied von Bernardetta, 1941

Kniha Píseň o Bernadettě

Skjaninka

Werfel Bernadettu skutočne poctil. Bolo to dokonalé. Neskutočne napísané, oslavné, s úctou, pokorou, zbožnosťou. Nádherná kniha.
Ako ateista som bola okúzlená tou malou bytosťou, ktorá verila aj napriek všetkému a všetkým, ktorá bola sama sebou so svojou vierou, tak nezištně, čisto, že čitateľ bez ohľadu na vyznanie, musel uveriť. Aspoň jej.

„Snadněji lze lidstvo zmást než přesvědčit,“

5/5

SteveP1

Moc hezký a dojemný příběh o prosté a chudé dívce Bernadettě, která se ve svých 14 letech stane svědkem zjevení (pravděpodobně) Panny Marie v jeskyni poblíž města Lourdes ve Francii. Nevzdělaná a pokorná dívka označuje neobyčejně krásnou osobu, mladou dívku nevšední a až nadpozemské krásy, která se jí zjeví před očima v jakémsi výklenku jeskyně, pojmem "Dáma", jelikož přirozeně netuší s kým má tu čest, a neví to, popravdě, vlastně nikdo.Toto zjevení se několikrát opakuje i v dalších dnech a týdnech, v přítomnosti stovek a dále tisíců svědků, i když zjevení je schopna vnímat pouze Bernadetta, upadající přitom do stavu zvláštního vytržení, extáze. Autorův vhled do duše hlavní hrdinky je naprosto brilantní a ohromující a podařilo se mu také přirozeným, nenásilným a jemným způsobem věrně zachytit rodící se a prohlubující se mystickou lásku Bernadetty k její půvabné "dámě", aniž by tlačil nějakým protivným způsobem na pilu.Zůstavá tak prost jakéhokoli - byť by jen náznaku či stopy - podbízivosti, lacinosti či náboženského fanatismu, což je velmi sympatické a vnímavý čtenář toto jistě ocení.
Werfel byl výjimečně dobrý spisovatel, a tak se mu podařilo příběh Bernadetty podat velice poutavým, věrným a citlivým způsobem a v pozoruhodných detailech a čtenář je brzy uchvácen pokorou,neohrožeností a vytrvalostí hlavní hrdinky, která necouvne ze svého poznání a nabytého svědectví zázraku po celý svůj život ani o píď. Krásná duše ryzí čistoty...
Velmi doporučuji.

Jozue

Tato kniha přispěla k mé konverzi ke katolické církvi. : )

Človíček78
21.12.2020

Nádherná kniha. Život Bernadetty je zachycen jemně a poutavě. Překvapivě to bylo milé a příjemné čtení.

Starmoon
18.12.2020

Dvojdielny film o Lurdoch sme mali doma na VHS a ako dieťa som ho videla x-krát. S Bernardetou mám teda podobný "problém" ako s niekoľkými inými svätými, ktorí do môjho života vstúpili ešte za detských liet - nedarí sa mi na nich dospelácky "premostiť", sú pre mňa skôr spomienkou na určitú životnú etapu či jej pripomienkou, nie skutočnými vzormi.

Tento román som čítala končiac VŠ; s určitým sebazáporom, ktorý možno súvisel s vyššie zmienenými skutočnosťami. Niečím ma vábil, niečím odpudzoval, podobne ako jeho hrdinka. Osobne sa k nemu už neplánujem vracať, viem si však predstaviť, že pre iných môže byť prínosom.

Zdekat
23.11.2020

Kniha je splněným slibem věřícího autora, poděkováním za záchranu života, to taky hned na začátku čestně přizná. Lurdské zjevení je popsáno velmi čtivě, až světsky, beze stopy po náboženském fanatizmu nebo laciném patosu. Velmi zajímavá byla i část po zjevení, pohled do zákulisí uznání zázraku, opatrného a bezradného našlapování církve i politiků kolem celé události.

ut.la
02.08.2020

Zajímavá kniha odkrývající zákulisí Lurdského zázraku. První polovina, kdy se děly zjevení, - popis vnímání Bernadettou, vnímání Bernadetty vesnicí - mě hodně bavila. Pak se to přehouplo v politikaření a dočítala jsem už jen, abych dočetla.

Kerolka_P.
23.06.2020

Srdcovka a opakovaně přečtená kniha. Fascinuje mě příběh vzniku knihy - prchající žid před Hitlerem v Pyrenejích přislíbí Bohu, že v případě přežití zazpívá o lurdské dívence světu píseň. A jak!