lucisa.n lucisa.n komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tohle je po dlouhé době opět kniha, která mě naprosto dostala. Určitě pro mě bude knihou roku. Nádherné vyprávění vzpomínek staré dámy, se kterou se život nemazal. Nešlo se od toho odtrhnout. Je to moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední! :)

19.11.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Brilantně napsané. Je až z podivem, jak autorka dokázala přiblížit nemocniční prostředí. Skoro mám pocit, jako by psala příběh z našeho špitálu :) Některé pasáže byly dost předvídatelné, ale četlo se to jedním dechem.

29.06.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Kniha vypráví příběh Gumpa, toulavého pejska, se kterým se život rozhodně nemazlil. Zažil mnohé, od brzkého odloučení od mámy, po ztrátu svého milovaného páníčka, popelnici, několik útulků, týrání.. A i přes to všechno na lidi nikdy nezanevřel.
Podle knihy byl natočený i stejnojmenný film. Já četla novější vydání knihy, ve které jsou i fotografie s komentáři přímo z natáčení. Ty výborně dokreslí a přiblíží příběh všech účinkujících pejsků.

Já nejsem pejskař, ani jsem psa nikdy neměla, takže k nim nemusím mít takový vztah, jako někdo jiný, a i přes to mě kniha zasáhla. Je až neuvěřitelné, kolik toho jedna psí dušička dokáže vydržet a přesto vytrvat a vidět v lidech i to dobré. Je zde spousta krásných myšlenek a ukázek toho, jak nás psy asi vnímají a jak přemýšlí. To pro mě bylo velmi zajímavé.
Gumpovi jsem držela moc palce, aby nakonec i on našel toho svého páníčka, který už jeho důvěru nezradí a jsem ráda, že se tak nakonec stalo :)
Knihu kromě fotek doplňují i nádherné ilustrace, které se vám budou určitě líbit. Celkově je to takové milé, avšak smutné čtení, ale ve výsledku určitě nebudete litovat :) Když se do ní pustíte, za jedno odpoledne ji budete mít přelouskanou. Jen malou výtku mám, a to, že po římské VIII opravdu nenásleduje XI :D

07.01.2023 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

O Žítkové a jejich bohyních jsem slyšela vůbec poprvé a musím říct, že to bylo velice zajímavé čtení! Autorka si s touto knihou musela dát nesmírnou práci! Krásně vykreslené prostředí Moravských Kopanic obohacené o výňatky z dokumentů. Někdy se mi ale hůře orientovalo, postav bohyní bylo až příliš. Někdy jsem nebyla orientovaná ani časem příběhu, mnohdy jsem to zjistila až na konci kapitoly. Některé úryvky u dokumentů jsem hltala, některé mě nebavily a přišly mi celkem zbytečné. Proto srážím jednu hvězdu. Nicméně se určitě pustím i do další autorčiny tvorby :)

03.04.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Knihu psanou formou rozhovoru jsem četla poprvé a nijak mě to nerušilo. Téma KLDR mi vždy přišlo zajímavé a tuto knihu jsem v podstatě přečetla na dva zátahy. Někdy až zůstává rozum stát, co je jinde na světě stále realitou… Díky Nině za toto, i když neradostné, přiblížení.

16.10.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Knihu jsem právě dočetla a hledám slova, co k ní napsat.... Četla se úplně sama, příběh nesmírně zajímavý. Kdo je Blanka, mě napadlo velmi brzo. Příběh kolem by mě ale nikdy ani nenapadl. Hvězdu srážím za to, že se u mě nedostavil takový ten "wow pocit". Konec je dost ustřižený, ráda bych ještě aspoň kapitolu navíc, co bylo poté...:)

28.06.2019 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Parta kamarádů se jako každoročně vydává na společnou dovolenou. Tentokrát to ale není žádná exotika a moře, ale dovolená v Čechách, na odlehlé chatě uprostřed Beskyd. Všechno si to na bedra bere Michael, single týpek, v podstatě takový instagramový influencer. Nakoupí staré mapy a průvodce ve “vetešnictví”, podle kterých by se zkratkou měli dostat právě k pronajaté chatě.. Dalšími členy posádky jsou ještě partneři Felix s Karin a Gábina s Daliborem. No a nakonec Laura, takový otloukánek a outsider celé party. Už samotná cesta neprobíhá bez hádek a problémů, třešničkou na dortu je pak cesta, vyznačená v zakoupené mapě.. Které samozřejmě Michael bezmezně věří. A na ní se pal teprve začnou dít věci…

Tohle se četlo skoro samo! Krátké kapitoly, čtivý a hlavně napínavý příběh. Ani se nedivím, že většina ze skupiny knihu dočetla o dost dřív :D Jen ten čtenářský zážitek ze společného čtení pak nebyl takový.
I tak jsme ale stihli prodiskutovat, že postavy opravdu velkými sympatiemi neoplývají a k sobě se vůbec nechovají jako dávní kamarádi, právě naopak. Autorka mě bavila svými vtipnými a trefnými přirovnáními a držela mě hodně v napětí. Měla jsem obavy, jestli se u čtení nebudu bát, ale bylo to v pohodě :) Tzn. že i pro strašpytle je kniha vhodná :D Měla jsem spoustu teorií ohledně zápletky, nakonec to byla taková smíchanina všech. Ze závěru knihy jsem docela zklamaná. Bylo to hodně rychle, zmatené a byť se to nakonec vysvětlilo, očekávala jsem od toho jednoduše něco víc “wow”.

22.11.2022 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Velmi silný příběh o touze po dítěti, nezdaru, adopci a taky o tom, jak vše nemusí zrovna vyjít podle představ. Musím říct, že kdybych byla laik, hodnotila bych asi knihu plným počkám hvězd. Jako lékaře mě hodně iritoval začátek knihy. A taky me docela mrzí konec, mně se otevřený nelíbí, protože nevím, jak si to mám vyložit. Julie je zvláštní žena a většinu děje mě hodně štvala, ale… taky chápu, že taková žena by to nikdy neměla jednoduché. No, zase jednou kniha k zamyšlení.

13.06.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihy Aleny Mornštajnové jsou nesmírně čtivé. Tato není výjimkou, nicméně příběh mě nenutil tolik ve čtení pokračovat. Četla jsem ji rozhodně nejdéle ze všech, prozatím. Téma zajímavé, odstrašující. Asi jsem ale čekala více děje při střetu příběhů. Konec ve mě moc emocí nevyvolal, proto dávám tři hvězdy.

15.11.2021 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Koupená na doporučení. Začátek trochu vlažný, ale pak mě to bavilo moc. U čtení nechyběly úsměvy ani slzy. Jen jsem ten konec přeci jen čekala trochu jiný... nějaký zvrat. Ale do dalšího dílu se určitě pustím, stejně tak kouknu na film :)

07.10.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová prostě umí psát! Opět velice čtivý příběh. Nicméně ve srovnání s Tichými roky mi přišel slabší. Veskrze pesimistický příběh rozvětvené, vcelku zvláštní rodiny. Až jsem si říkala, že zvlaštnější už být nemůže, a ona mohla :D

05.08.2021 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dost možná můj úplně první thriller a určitě ne poslední! Detektivní linka mě bavila moc. Každou chvíli jsem měla podezření na někoho jiného :) Části plné novinařiny, podvodů a financí mě sice bavily o trochu méně, ale celkový dojem z knihy mi to nezkazlo. Těším se na další díly.

04.06.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Pětatřicetiletý Jaroslav, bývalý kněz, se po odchodu z církve vrací do domu, kde vyrůstal. Domu, kde žil jako malý společně s dědečkem a babičkou. Domu, který má obrovskou zahradu, o kterou se společně s dědou staral. Nic ale není tak, jak si pamatuje. Dům je odpojený od elektřiny, zatuchlý, špinavý, zahrada zarostlá, i sousedi se změnili. V takovém domě se snaží zabydlet, hledá si práci a odreagováním je pro něj samotná zahrada. Vše vypadá, že je na dobré cestě, ale jen do té doby, než dojde k velkému uvědomění si…

Na další knihu Petry Dvořákové jsem se moc těšila :) A dostala jsem, co jsem očekávala? Myslím, že ano.. a možná ještě víc. Autorka proste umí psát! A nebojí se vytáhnout i tabuizované téma, jak je to i v této knize. Záměrně nebudu prozrazovat jaké. Je natolik překvapivé a šokující, že vás o to nechci ochudit. Chválím dobře zvolenou anotaci, která vlastně nic moc neprozradí a hlubší smysl dostává až v průběhu čtení. V první třetině jsem měla trochu problém se začíst. Bylo tam hodně popisu, hodně církve, do které absolutně nevidím a jednoduše je to pro mě neznámé téma. Pak ale příběh nabere grády a skoro nešlo přestat číst. Z “toho tématu” mi bylo špatně, trochu jsem se bála, co přijde dál. Ale zvědavost mi samozřejmě nedala :) Ukazuje je, že nic není úplně černobílé a donutí nás o tom přemýšlet.

14.11.2022 4 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Tohle rozhodně není nic světoborného, člověk už od začátku tuší, kam to asi směřuje. Nicméně mě ale příběh dokázal upoutat na 100% :) Nové zážitky, krásné prostředí a hlavně postupně se rozvíjející láska. Těším se na další díl.

10.03.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Vtipné, zajímavé, naučné a hlavně super doporučující čtení. Člověk zavzpomíná na místa, kde už byl a získá nové tipy, kam by se ještě mohl podívat :)

05.02.2022 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Musím říct, že v průběhu čtení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Čtení mi neplynulo, styl psaní mi přišel příliš strohý. Moje konečné hodnocení ale ovlivnil a změnil závěr knihy. Možná jsem si celou dobu neuvědomovala, že se jedná o pravdivý příběh. Mrazivé a přesto povzbuzující, že nikdy nemůže být tak strašně.

03.01.2022 4 z 5

Velmi čtivá kniha, která se četla skoro sama. Příběh, který rozjede vaši fantazii na plné obrátky.. a ty fotky? Na to, že je to literatura pro děti a mládež, někdy mi fakt až naháněly hrůzu :D Zejména před spaním. Na můj vkus měla kniha ale příliš dlouhé kapitoly, proto srážím jednu hvězdu. Už teď se těším na další díly.

25.03.2020 4 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

SPOILER
Poppy je herečka v Jihoafrické telenovele a poté, co s její postavou udělají rychlé pořízení, si najednou musí hledat novou práci. Její agentka s ní nekomunikuje a tak bere za vděk prvním, co jí vlítne pod nos, doslova. Inzerát na osobní asistentku výkonného ředitele v jedné firmě. To přece dělala její postava v telenovele! Neváhá a ihned se přihlásí. A na pohovor dokonce vyrazí v převleku za Ramonu z telenovely :D A aby to kompletně vzala jako novou roli, vymyslí si i nové jméno - Doris Grangerová. Ryana, ředitele firmy, překvapuje již od samého začátku. A mnohdy docela nepříjemně…

Pro mě tohle bylo první seznámení s autorkou a už teď můžu říct, že rozhodně ne poslední :) Poppy/Doris je prostě poděs. Stane se jí i to, co nevymyslíte :D Občas mi sice přišlo, že už to autorka trochu přehrává a přitahuje za vlasy. Většinu času se ale s Poppy a Ryanem fakt pobavíte :D Od začátku je víceméně jasné, kam to všechno povede, ale díky čtivosti a krátkým kapitolám hltáte stránku za stránkou a najednou zjistíte, že jste na konci knihy. U téhle knihy si určitě odpočinete, zasmějete se a romantickou linku budete prožívat spolu s hlavními hrdiny :) Fakt se mi kniha moc líbila!
A vlastně až po dočtení jsem zjistila, že se jedná o druhý díl série, přičemž já první nečetla. Ale myslím, že to vůbec nevadilo a k prvnímu dílu se ještě vrátím :)

01.12.2022 4 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Wow! Tak já jsem po dočtení plná emocí. Albert mě neskutečně vytáčel a přiváděl v zlost. Je až k neuvěření, co vše může muž dělat, ubližovat ji. Vždy velmi ocením, když u mě kniha dokáže vyvolat nějakou emoci, a tahle kniha toho je úplná. Doporučuji!

24.06.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příjemné oddechové čtení. Nahlédneme díky němu do dánského pohodového života a trochu se na něj taky naladíme :) Příběh byl pro mě celkem průhledný, začal mě v podstatě bavit až, když se rozvinula romantická linka, ale četl se stejně příjemně. Možná bych více ocenila, kdybych už Kodaň navštívila, měla bych u toho asi více, lepší představu. Ale o to více se tam teď budu chtít podívat :)

09.05.2022 4 z 5