krevetinka krevetinka komentáře u knih

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

(SPOILER) Při čtení předešlých komentářů si kladu otázku, zda jsem vůbec četla stejnou sérii jako všichni ostatní. Mně se to teda nelíbilo ani trochu, a tak se raději úplně zdržím hodnocení. Nickovi a Charliemu je 15 a 16 pokud se nepletu, ale chovají se, jako by jim bylo 10. Zajímalo by mě, v jakém vesmíru spolu dva kluci nad 15 let, kteří do sebe jsou zamilovaní, řeší jen to, kam se půjdou schovat a líbat. Sorry, ale tohle je fakt ujeté. Snad každý člověk, který není asexuální a už 3 měsíce chodí s někým, kdo ho přitahuje, má zájem i o něco víc, než se jen cicmat a pak se nad tím červenat a chichotat a řešit, jak tomu druhému říct, že ho miluje. Neříkám, že je řešením z toho udělat p*rno, ale na druhou stranu podávat vztah dvou puberťáků formou totální umazleného fluffy cringe asi taky nebude úplně ono. To mě asi štvalo úplně nejvíc na celé sérii.
Postavy nejdou do hloubky, všechno klouže tak nějak po povrchu.
Nemyslím si, že je dobrý nápad touto formou předávat povědomí o PPP nebo sebepoškozování, ale to je asi otázka vkusu.

02.03.2023

Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Natálie Soldátová

Přečetla jsem jen pár kapitol přímo na Wattpadu, ale dle komentářů zde usuzuji, že se od tištěné podoby příliš neliší, takže to okomentuju i tak.
Začala bych tím, že je celkem k podivu, že autorka studuje žurnalistiku v USA. Kdyby to byla medicína nebo nějaký jiný obor, kde není hlavní zbraní dovednost používat jazyk, nechala bych to být. Ale aby zrovna něco takového vyplodila studentka žurnalistiky, to se mi nechce ani věřit. Ale, no, co si budeme povídat, univerzity v USA dost možná mají větší prestiž, ale o kvalitě výuky v porovnáním s univerzitami českými nemůže být snad ani řeč. To vám potvrdí každý, kdo si to zkusil, a nevalný výtvor slečny Soldátové je toho jen důkazem.
Při čtení jsem si sepsala pár poznámek:
1. Střídání přítomného a minulého času, a to klidně ve větách hned po sobě. Proč?
2. Oceán v Itálii. A mohla bych ho vidět?
3. „Slyšela jsem vítr v korunách stromů.“ Asi chápu, co tím chtěla autorka říct, ale napsala to opravdu nešikovně. Když už, tak: „Slyšela jsem šelestění listů na stromě pod vlivem větru.“ Nebo tak něco.
4. Tázací věty postrádají otazník na konci. Místo toho jsme obdařeni třemi tečkami. ... ... ...
5. Měsíce se píšou s malým písmenem na začátku, nikoliv s velkým. Takže kniha určitě nevyšla v Srpnu, ale asi nejspíš v srpnu
6. Asi detail, možná je to vysvětleno někde později v knize, ale Stella Mayer mi vůbec nepřijde jako české jméno pro dívku, která je navíc dcera Itala. Kdo se v Itálii jmenuje Paolo Mayer? :D Navíc si nejsem jistá, zda může být žena Češka nositelka nepřechýleného příjmení, pokud se nevdala. Jakože, asi může, ale jedině že by podstoupila změnu příjmení a zaplatila správní poplatek. Možná se mýlím, ale stejně mi to přijde malinko divné. Pravděpodobně by se totiž jmenovala Mayerová, basta.
No nic, za mě je to neskutečný propadák, což bývá většina prvotin, ale tohle je fakt masakr. Zbytek už za mě řekli všichni ostatní.

16.09.2022 odpad!

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Druhá kniha od Hoover. No, dobře se to čte, má to hlavu a patu a celkem dobrý námět, ale stejně jako Odvrácená tvář lásky mi i tohle přišlo děsně klišoidní, předvídatelné a s neskutečně plochými postavami. Asi jí dám ještě nějakou tu šanci, ale moje oblíbenkyně nebude, to vím už teď.

27.07.2022 2 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Četla jsem ji ještě na střední. Je to už několik let, ale stále na ni nemohu zapomenout. Byla nádherná a v té době odrážela přesně ony důvěrně známé pocity, se kterými jsem v době puberty bojovala. Nejvíce mi však utkvěl v hlavě dialog mezi Holdenem a učitelem na konci knihy.
Společně s Kerouacovým románem Na cestě je toto má nejoblíbenější kniha.

26.07.2022

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

To bylo tak krásné! Do 5* tomu malinko chybělo, ale i tak se mi to moc líbilo. Ne, že bych snad otevírala knihu s nějakými velkými předsudky, ale musím uznat, že jsem opravdu netušila, že má Jirka Mádl až takový talent na psaní. Četlo se to úplně samo a jak řekli již mnozí přede mnou - bylo to tak křehké a niterní, jako by to bylo napsané zrovna na míru pro mě. A ten barvitý a vytříbený jazyk, jakým to bylo napsané - skvost!
Příběh krásně vyobrazuje život, jaký je. Že se v něm dějí věci, které neumíme ovlivnit a které mnohdy ani nechápeme, i když se o to moc snažíme. Někdy je zkrátka nejlepší nechat věci být. Nedržet, co touží odejít. A hlavně odpouštět. Opravdu krásný příběh.

29.06.2022 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

(SPOILER) Neskutečně se mi pletly postavy. Všechny mi přišly ploché, nevýrazné, stejné. Až na Celeste a jejího manžela, pochopitelně. Na to, jak jednoduchá byla zápletka, mi to přišlo šíleně utahané, zbytečné. „Výpovědi“ na konci kapitol jsem v půlce začala přeskakovat, protože to bylo jen takové nesmyslné a nedůležité pindání, že mi brzo došlo, že to nemá ani cenu číst.

22.06.2022 2 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

(SPOILER) Dávám 2* za čtivost a celkem fajn téma, které bylo ale na můj vkus podané velmi omezeně a povrchově, což je škoda. Dle hodnocení jsem čekala něco hlubšího, temnějšího. Ve výsledku jsem dostala jen další obrovské klišé zřejmě jen pro dospívající. Postavy mi přišly neskutečně prázdné, plytké, bez emoční. Nevěřila jsem jim... vlastně nic. Kdo zažil podobnou situaci jako Tate, moc dobře ví, že takto to většinou opravdu nekončí. Naopak si to ve výsledku vyžádá hodně bolavé srdíčko, probrečené noci a spoustu čokolády.

15.06.2022 2 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

(SPOILER) Uf. Tak tohle bylo opravdu velké sousto. V příběhu nebyla snad jediná postava, která by mě nějakým způsobem neštvala. Co bylo ale nejděsivější byly momenty Vanessiny derealizace. Autorka je dokázala popsat tak jednoduše a přitom tak výstižně, že jsem si vždy dokázala představit, jaké by to bylo na místě Vanessy.

14.06.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

(SPOILER) Musím souhlasit s komentářem od Baiba.
Kniha byla velmi čtivá, námět fajn, ale zpracování nic moc. Čím jsem se blížila ke konci, tím zamotanější to bylo. A dost to ubíralo na kvalitě.
Za prvé jsem se šíleně ztrácela v množství postav, hlavně teda ve vztazích mezi nimi.
Za druhé se zde objevilo tolik témat, které by mohly být sepsané tak do 4 knih, ne do jedné.
A za třetí mi to přišlo celé úplně zbytečně přeplácané. Kdyby se autorka držela jen tématu mučedníků a toho, proč se ta církevní rodina snažila po staletí zamaskovat lež kolem upálených, bylo by to fajn. Ale proč tam bylo tolik těch farářů? Co ty dvě upálené holčičky? A co ten Wigley? Zabil svoji matku - spisovatelku, která pak několik měsíců ležela mrtvá doma. To ji jako nikdo nehledal? To jako neměla žádnou rodinu, přátele?
A ten konec nechápu už vůbec... Takže ty páleničky vytvářel její bratr Jacob? Proč jako?
No, začít rok touto knihou byl opravdu přešlap. K autorce se asi vracet už nebudu.
Potenciál to mělo, ale ten šel kvůli přeplácaností úplně do kelu.

05.01.2022 2 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Nejhorší díl série. Fakt obrovské zklamání. Pokud můžete, zvolte audioknihu. Bez ní bych to nikdy nedočetla.
Do banketu čarodějů to vypadalo slibně, a pak? Ani nedovedu shrnout, o čem že to bylo. Vlastně jsem ani nepochopila, kdo s kým a proč ve válce bojoval. No, škoda. Na další díl nesáhnu asi pěkně dlouho.
2/5 *

02.01.2022 2 z 5

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Nedočteno kousek za půlkou.
Postavy jsou vykresleny pouze ve velmi povrchní rovině, děj je neskutečně roztahaný, nachází se zde sáhodlouhé popisy domů a krajiny a hlavní dějová linka probíhá spíše sekundárně. Žádný z charakterů mi nepřirostl k srdci, všichni mi přišli nemastní-neslaní.
Ale škoda, ze začátku mě to chytlo a bavilo, ale cca v první třetině jsem se začala nudit a tím, jak pomalu se děj posouval, jsem byla akorát frustrovaná.

07.05.2021

Duna Duna Frank Herbert

Výborná kniha.
Bez průběžných poznámek se ale neobejdete bez toho, aniž byste se zhruba v půlce knihy neztratili. Postav a informací je opravdu nepřeberné množství. Nejedná se o oddychovou četbu - rozhodně si na to vyhraňte čas, abyste se mohli soustředit, kniha je totiž poměrně složitá a komplexní.

18.04.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Achjo, vypadalo to tak slibně, nápad výborný, ale provedení bylo opravdu mizerné. Škoda.

26.03.2021 2 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Nádherná a velmi smutná kniha

01.03.2021 5 z 5

Misery Misery Stephen King

(SPOILER) Příběh byl brilantní! “Šťastný” konec jsem nečekala, a proto jsem byla moc ráda, že z toho Paul nakonec opravdu vyvázl živý.
(Nicméně - co ty hrubky ve vydání z roku 2019? To bohužel dost kazilo dojem. Napočítala jsem jich alespoň 6...)
5/5

08.02.2021 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Nudila jsem se k smrti. Hodně přeceňovaná knížka...

03.02.2021 1 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Kniha se mi moc líbila. Ačkoliv se v komentářích tady často opakuje, že kniha zhruba v půlce začíná být nudná, mě to právě zhruba od půlky hrozně chytlo. Nicméně plný počet * dát nemohu, a to hlavně kvůli neskutečně protáhlému konci, který se táhl snad na 150+ stran, to musím uznat, že mě celkem vyčerpávalo. Taky jsem spoustu věcí nepochopila, hlavně teda právě na konci, kdy mi to přišlo už zbytečně moc zamotané.
Co se týká samotného příběhu - Byl skvělý! Za mě upřímně to bylo takové ultimátní psycho, že jsem v noci párkrát ani nemohla v klidu usnout.
O tom, zda se jedná o vykradení nápadu něčeho/někoho jiného se bavit nehodlám - vše, co mělo být napsáno, napsáno pravděpodobně bylo, a v dnešní době, troufám si říct, je snad nemožné napsat něco 100% originálního. Kinga i ST miluju, ale tohle bylo dle mého něco trošku jiného. Prvky od obou to mělo, ale mně to přišlo daleko děsivější.

SPOILER
Taky jsem nepochopila, proč pár stran před koncem mluvili o Kate jako o šerifově manželce, ačkoliv nebyli manželé. No, takových WTF momentů jsem na tom konci zažila víc, ztrácela jsem se v tom, ale mohlo se jednat jen o moji nepozornost, kdo ví.

28.01.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Skvost.

22.01.2021 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Dávám * jen za nápad, provedení mi nesedělo, chyběla mi tam přímá řeč v uvozovkách. Při čtení jsem se nudila a myslela jsem si, že to ani nedočtu. Za mě teda žádná hitparáda...

19.01.2021 1 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Tak 50/50.
Nápad mě nějak nezaujal, ale vzhledem k tomu, že se scifi teprve začínám a Enderova hra je obecně velmi dobře hodnocena, tak jsem do toho šla. A upřímně jsem moc nadšená nebyla a mám z ní spíš rozporuplné pocity.
Obecně nemám v lásce dětské hrdiny, navíc Ender mi byl hned od začátku nesympatický a bylo mi v podstatě jedno, co se s ním stane.
Taky mě vůbec nebavily dlouhé pasáže z her, tréninků a bitev, u těch jsem se šíleně nudila.
Ale konec byl krásný.

15.07.2020 3 z 5