Čas opovržení

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhá část ságy o Zaklínači.

Příběh běží dál paralelně v několika liniích – Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30490/big_cas-opovrzeni-Dbb-30490.jpg 4.63248
Série:

Zaklínač: sága 2.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Leonardo
Originální název:

Czas pogardy, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (235)

Kniha Čas opovržení

Aykiru
20. září

Čas opovržení nastal a není už možné být nestranný, tuto krutou lekci pocítí zaklínač na vlastní kůži, a nejen na té své. Na rozdíl od něj všemi pronásledovaná Ciri zjistí, že hrát si na zaklínače a čarodějku je zábavné, ale pokud chce přežít, přece jen bude muset zabíjet a to nejednou. Království se jedno po druhém hroutí a tolika botami pošlapaný lid si postupně uvědomuje, že jediná strana, na které se vyplatí stát je ta svá.
Jedno zlo plodí druhé, ohně starých svárů se znovu rozhořely. Skoro až se zdá, že se stará proroctví vyplní a svět se vykoupe v krvi.
Čas opovržení, ze začátku tak připomínající pohádku o šťastné rodince, v půlce prudce sešlápne plyn a vyřítí se vstříc pořádné krvavé řeži. Plány v plánech jiných plánů, magické souboje, zrada za zradou, krev a šťastný konec v nedohlednu.
Čtvrtá kniha a druhá kniha ze série o Ciri a Geraltovi je opravdu nezapomenutelnou jízdou plnou politických pletek a nenávisti.

Haloon
18. září

Čas opovržení nám představuje skvělé postavy a dialogy, pestrý svět, ale především kotel politiky. Je jí daleko víc než v předchozím díle a není těžké se v ní ztratit. Jestli si dobře vzpomínám, tak se mi to na poprvé povedlo. Čtenáře však zajímají především postavy a jejich příběh a když je politiky moc… Proto je za mne tento, jinak opět mistrovský díl o něco slabší než předchozí.


kachnat
10. září

Opět rychle přečteno :-) Děj měl spád, překvapivé akce, Jsme napjatá, kam se Ciri dostane :-)

Set123
10. září

Do značné míry musí člověk obdivovat autora pro jeho schopnost pojmenovávat věci. Čas opovržení. A vskutku. Tato kniha nám začíná líčit rozličné lidské osudy a odhaluje nám mnoho o „hrdinech“ knihy, kteří se s těmi lidmi setkávají. Ať hovoříme o Aplegattovi, který se v jedné hospůdce setká s bílým démonem, o Černé Rayle, kterou potká Yen. Ale mnoho nám toho odhaluje i velké setkávání na Thaneddu. To je mimochodem jedna z mých nejoblíbenějších pasáží z celého Zkalínače. Autor nám pomalu představuje jednu pitoreskní postavu za druhou, provádí nás a Geralta jednou neuvěřitelnou scénou za druhou a nakonec ještě nechává Geralta to shrnout vlastními slovy, jen aby čtenáři připravil základ na dobrý záchvat smíchu.

Ale abych se vrátil k začátku, ano, čas opovržení nám předvádí přesně to – opovržení, zradu, pokrytectví, sobeckost, namyšlenost. Na druhé straně čas opovržení skýtá i nebývale prostoru pro jiný druh chování – kajícnost, obětavost, hrdinskost. A to vše nám není předváděno, jak už jsem naznačil pomocí nějakých karikatur, ale osobami, které jsou možná až moc skutečné.

Nebudu vám lhát, některé momenty jsou pro mne velice silné. Možná úplně nejsilnější je pro mne osud jedné čarodějky, čarodějky, kterou dohnalo její zoufalství. Na druhé straně je v knize samozřejmě opět ohromné množství humoru. Třeba v lázni, že…?

Sapkowski je mistrný vypravěč a buduje děj gradujícím způsobem, je schopen text vymodelovat tak, aby čtenáři poklesla čelist. Představí nám démona, neporazitelného tygra a hned o stránku dál nám připraví divadlo, které nás prostě musí ohromit. Ano, čas opovržení je skvělý. Ale nutno podotknout, předchází něčemu ještě lepšímu. Celé to divadýlko se zde rozjíždí. Z drobných lidských osudů, od výchovy mladé slečny se posouváme někam dál. Zde se začínají odvíjet životní osudy, které hýbou světem.

gambinka87
02. září

Knihu jsem "přečetla" jako audioknihu. Střídavě me kniha bavila více a méně, převládá ale dále chuť zjistit,jak to bude dále. Konflikt na Tanetu byl pro mne dost nečitelný a jsem zvědavá, jak dopadla Yennefer, byt to neni ma oblibena postava (to asi nici, i když to Geraltovi všichni asi přejeme :) Ze začátku mne i dějová linie Ciri nenadchla, ale druhá část knihy opět vtáhla do děje.

SumýšIrena
25. srpna

"Nevím. Nerozumím... Nevyznám se ve válčení, Marigolde." Tak to je úplně přesně můj pocit. Do banketu čarodějů mě kniha bavila. Ale pak... Vůbec nevím kdo s kým proti komu bojoval, taky mi nejsou jasné důvody proč to ti dotyční dělali. Ani si nejsem jista, kdo všechno to přežil... Doufám, že se v tom vyznal alespoň pan Sapkowski. Nicméně dál jsem zvědavá, kam osud zavane Ciri, Geralta a Yennefer.

HermanekB
14. srpna

Série Zaklínač patří k jedné z mých nevíce oblíbených. Ačkoliv samotný jazyk je zastaralý, svět a příběh je vytvořen naprosto úžasně.

Postavy jsou úplně jiné než v jakýchkoliv předešlých knihách, které jsem četla. Mají odlišné názory a postoje a jejich činy se nedají moc předvídat. Zdá se mi, že nám ale z Geralta začíná stávat pěknej podpantoflák. Baví mě jeho otcovské sklony k Ciri a to, jak občas neví, jak se pořádně starat o dítě (především v minulém díle). Ciri se chová jako malé dítě, nerozvážně a vzhledem k svému původu nafoukaně, to lze ovšem předpokládat. Je zajímavé vidět, jak naivně pohlíží na svět a jak ho teprve poznává. Yennefer jsem nenáviděla už od samotného začátku. Někdy když čtu dialogy, ve kterých vystupuje, mám chuť někoho pobodat. To je ale pouze můj názor na ni.
Příběh neměl chybu. Obzvláště konec, který byl naprosto nečekaný.
Jazyk, kterým je kniha napsaná je zastaralý, ale k Zaklínači prostě patří. Často se usmívám nad nadávkami tehdejší doby.
Popis okolí je dobrý, i když se mi občas stává, že musím hledat významy některých archaismů.

Kniha je dobře i když zastarale napsaná. Postavy i děj mají šmrnc. Dávám čtyři hvězdičky ****.

ela2710
26. července

Tejto knizke som musela ubrat niekolko hviezdiciek... Geralt ma bavil ako obvykle, je to naozaj zaujimava postava, Ciri taktiez ... nenudila som sa ani pri jej putovani po pusti, ani pri vsetkych dobrodruzstvach, ktore zazila. Pustim sa hned do dalsej casti. Co ma ale nebavilo a za co odoberam hviezdicky je to, ze cely snem carodejnikov a cela politika okolo bojov o tron, mi v podstate uplne unikala...velke mnozstvo nazvov, miest, postav...kto je s kym a kto intriguje proti komu, v tom som sa neskutocne stracala. Co pri inych knihach a autoroch s tymto nemam ziaden problem. Tu autor len prikladal a prikladal mena, bez nejakeho vacsieho zoznamenia sa s postavami a koniec koncov nic z toho som nepochopila a ked som uz aj mala pocit,ze chapem, ostala som zas stratena ako Ciri na pusti. Za mna zbytocne komplikovane a prekombinovane. Pacila sa mi ale druha tretina knihy. Som zvedava na dalsi osud Geralta, Yen a Ciri.

1 ...