Andrzej Sapkowski

polská, 1948, statistiky, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Zaklínač – komplet 8 knihPoslední přáníBouřková sezónaMeč osuduKřest ohněm

Komentáře (39)

Andrzej Sapkowski

Přidat komentář
ivič
20.09.2018

Zaklínač je něco úžasného. Nádherná série.

Clerien
19.06.2018

Sapkowski je dnes klasika. Nutno říct, že když mi před dvaceti lety kamarád na gymplu podstrčil zaklínačské povídky, fantasy literatuře jsem naprosto propadla. Charaktery jeho postav a způsob jeho psaní se mi nikdy neomrzí a ráda se k jeho knížkám vracím.

zluk
07.06.2018

Sapkowski je prostě srdcovka. V jeho knihách lze pořád nacházet něco nového a výborně se u toho pobavit.

Enlighted267
24.07.2017

Celoživotné dielo autora - Zaklínač - dodáva žánru fantasy diametrálne iný rozmer, a to nielen v rámci Európy... Geralt z Rivie, Biely Vlk, Gwynbleidd, "Řezník z Blavikenu" - muž mnohých mien, spoločnosťou zavrhovaný, ženami preferovaný, profesionál vo svojom odbore... cynický, ironický, občas arogantný až nevrlý, snažiaci sa stále zachovať neutrálne, no svojím putovaním, spoznávaním ľudí/neľudí postupne prichádza na to, že je to veľmi ťažké, ak nie nemožné... no zároveň tak ľudský, dobrosrdečný a bezvýhradne verný voči svojim priateľom a tým, ktorí mu pomohli... pri žiadnom inom príbehu som nemal také rýdze pocity radosti, šťastia, ale aj sklamania, zrady, bolesti... skláňam sa pred autorom... a ďakujem

Kee
01.07.2017

Sapkowského Geralt je celé moje dětství v několika knížkách a jak moc ho miluju se snad odráží v mé víře, že každá čarodějka potřebuje svého zaklínače. ;)

Hraboshka
05.02.2017

Geralte! Ani nevíš, jak moc mě bavilo číst tvoje příběhy... Radovala jsem se z tvých úspěchů a bála jsem se o tebe ve chvílích nebezpečí. Smála jsem se tvým sarkastickým poznámkám. Obdivovala jsem tě při obratném tanci s mečem; a ještě víc ve chvílích, kdy jsi ukázal svou lidskost a dobré srdce. Držela jsem palce tobě a celé té tvé sympatické partě (nejen) lidí, když jste hledali Ciri, a doufala jsem, že všechno skončí šťastně...

A hry... Kurva mať, co všechno jsme v nich spolu zažili! Recitovali jsme s Marigoldem baladu pro polednici, bránili jsme upíří prostitutky. Pátrali jsme po vrahovi krále Foltesta. Sepsali jsme divadelní hru, chlastali se zaklínači na Kaer Morhen, byli jsme na Skellige u nástupu nového jarla... Našli jsme Ciri! V Toussaintu jsme pomohli donu Quijotovi v boji s obrem. Setkali jsme se s Regisem! Nádherně jsme si pokecali s Klepnou...

...a to všechno díky Sapkowskému. A ať si on sám říká co chce, já jsem mu i za hry vděčná; protože bez něj by nikdy nevznikly. Takže díky - za úžasné knihy, za Geralta, za Regise... i za ty hry. Díky!

evik.sv
11.11.2016

Sapkowski je pro mě král fantasy.Miluji jeho postavy a pojetí elfů a upírů.Když jsem četla první díl Zaklínače to je už 13let změnil se mi život protože to byla moje první fantasy kniha , která mě zbloudilou duši přivedla zpět ke knihám vůbec.:)Geralt a Ciri jsou moje srdcovka.A napsat něco tak užasného jako husitskou trilogii s týpkem jako Reynevan ...bravo

Ronkar
27.10.2016

Sapkowski mi po Tolkienovi ukázal, že fantasy se dá psát i jinak - špinavě, reálně a drsně. Záklínač je zkrátka v mé TOPce fantasy příběhů dodnes. Velmi zábavné čtení od povídek až po epickou sérii. Geralt, Ciri, Yennefer, Marigold... kdo by si ty postavy nezamiloval?

Ti co nejsou ze staré školy a nepohrdají herním průmyslem, doporučuji stejnojmenou RPG sérii od polského CD Projekt RED. Tvůrci odvedli výbornou práci a zachovali ducha knížek. Konec koneců, kdo z fandů by nechtěl zažít dospělou Ciri? :)

ManželéMannovi
02.07.2016

Pan Sapkowski je pro mě nekorunovaný král fantasy. Nic lepšího jsem dosud nečetl.

Dakarianna
05.06.2016

Skutečný král fantasy. Tak neuvěřitelně čtivé, tak zábané a originální. Klobouk dolů.

mafiana
06.05.2016

Dovolím si též připsat několik vděčných slov na adresu pana Sapkowského: přestože patřím už nenávratně mezi dříve narozené (ale radit nemůžu - sice už mi bylo 60, ale v rusku jsem ještě nebyla :)), po zcela náhodném přečtení jednoho dílu Zaklínače jsem se okamžitě začala pídit po dalších jeho titulech. Odjela jsem totiž na delší dobu k synům do Irska - žijí tu už 10 let - a holt jsem si do letadla půlku své knihovny vzít nemohla:). A ejhle - v knihovničkách zde v Irsku žijících přátel se našly nejen další díly Zaklínače, ale i husitská trilogie. A přestože je níže v hodnocení chválena pouze jednou (osobně se domnívám, že je to dáno většinovým věkovým průměrem jeho čtenářů), za mě osobně bych poslala našeho pana Jiráska k panu Sapkowskému do učení :) (skutečně jsem toho Jiráska přečetla už v 15 letech!)
PANE spisovateli Sapkowski - ač jsem doposud neměla o vaší existenci ponětí, stal jste se během jediného měsíce mým velikým oblíbencem a já Vám DĚKUJI za úžasné chvíle u Zaklínače a vaši husitskou trilogii bych navrhla jako základ pro výuku o středověké historii doby husitské na všech základních školách - i přes přítomnost jevů "nadpřirozených" - ono to přece do té doby patřilo!
Nesmírně se těším na vše, co jste napsal a co se mi podaří tady sehnat ...

GeriReince
18.04.2016

S týmto pánom autorom som sa prvýkrát stretla v mojich 15tich rokoch, odkedy som stihla prečítať množstvo kníh. Žiadna séria/poviedka/román/novela/sonet/báseň a ja neviem čo ešte všetko vo mne nikdy nezanechali rovnaké, alebo čo i len podobné pocity aké vo mne zostali po prečítaní jeho kníh. Majster pera a pre mňa skutočná legenda žánru fantasy! :-)

P.S. Sapkowski začal s vraždením milovaných postáv v knihách skôr ako George R. R. Martin :-D Prečo má titul zabijaka on? :-D

ElenRiannon
20.03.2016

Bojím se, že jeho sága o Geraltovi předčila v některých situacích i pana Tolkiena. :) Naprosto úžasné knihy i hry. Jestli někdy natočí film, tak doufám, že se povede. :)

pichova.veru
05.02.2016

Naprosto perfektní autor :)

Dastysm
02.02.2016

Ahoj, začni normálně od I. Posledního přání, pak II. Meč osudu, ( jsou to sice povídkovky, ale uvedou tě do světa zaklínače a nastíní velkou spoustu událostí, které se rozvinou v románech.
takže podle mě takhle : Poslední přání / Meč osudu / Krev elfů / Čas opovržení / Křest ohněm / Věž Vlaštovky / Paní jezera a jako třešničku novou knížku Bouřková sezóna.
Akorát pozor, pokud budeš číst staré vydání, tak tam jsou Poslední přání a Meč osudu rozdělený ještě na Stříbrný meč. Prostě ze 3 menších udělali 2 větší. Přeju alespoň tolik zábavy, kolik jsem se Zaklínačem měl já.

MichalH
31.01.2016

Chtěl bych se pustit do čtení ságy Zaklínače, ale nevím, u kterého dílu mám začít.Může někdo poradit ? Díky za tip

MissiPippi
18.01.2016

Líbí se mi, že jeho hlavním hrdinům se nevyhnou nelichotivé lidské vlastnosti jako je náladovost, marnivost, naivita, nerozhodnost, žárlivost, vulgárnost, omylnost, panovačnost apod.

AdmiralPata
04.01.2016

Velmi hezky ztvárněný svět zaklínače mě učaroval.Souboj dobra se zlem,lidí a nelidí,zaklínače a příšer mě pohltil.Autor má hezky propracované rasy.Elfové jsou pyšní a těžko se sžívají s novým světem,lidé jsou ziskuchtivý a trpaslíci jsou pohodáři (ale nesmí se naštvat).Osobně jsem se ke knihám dostal až po dohrání PC hry,ve které si samy můžete zkusit život zaklínače.Doporučuji oboje :-)

avalonek
15.09.2015

Zaklínač je můj život.Pro mě jsou to nejlepší knihy,co se mi dostaly kdy do ruky.Už jsem je četla několikrát a pořad se jich nemohu nabazit.Za mě nejlepší fantazie a opravdu úžasný spisovatel..

buba24
15.04.2015

K ságe o zaklínačovi som sa dostala úplnou náhodou, ale už pri čítaní prvého dielu som sa nevedela od knihy odtrhnúť a ďalšie diely som doslova hltala. Perfektne napísané, úžasný príbeh, skvelý autor, fanúšikom fantasy doporučujem.

Misan1993
09.04.2015

Od tohohle skvělého autora mám kompletní příběh o zaklínači jak přečtený, tak koupený a krásně zdobící mou skromnou knihovnu. Jen je tady jeden problém, mohlo by tam těch knížek být víc, protože je to nejlepší fantasy co jsem četl!

Torgal
05.03.2015

Legenda stredoeurópskej fantasy, známy aj svojou náklonnosťou k fľaške. V tunajších končinách je možno dokonca populárnejší než Tolkien, a určite nie neoprávnene. Nepoznám spisovateľa čo by písal čtivejšie dialógy, vytvoril živý svet tak podobný nášmu a tak majstrovsky pracoval s iróniou a satirou. Spisovateľ, ku ktorého knihám sa často vraciam a vždy mi majú čo ponúknuť.

Kapis
24.10.2014

Mistr pera! Sága o Zaklínači je rozhodně jedno z nejlepších fantasy vůbec. Drsné, krvavé, sprosté, strhující, vtipné, ale i dojímavé Slovanské nebanální a důkladně propracované fantasy. A psáno skvělým jazykem! A hlavně ty analogie s dnešním světem, klidně to můžete překlopit do dnešní doby a ono to furt funguje. Úplně si vzpomínám na tu chvíli, jako by to bylo včera, kdy jsem v Geraltovi (RIP), ještě starém, když býval na Stodolní a Stodolní bývala obyčejná cygánská ulice, kde ještě nebyl ani Černý pavouk, koupil druhý díl povídek od Sapkowského. Kamarádi měli zbylé dva díly a ty jsme četli dokola, půjčovali je a byli jsme z nich odvařeni. Od té doby mě Sapkowski nepustil!!

Eumenida
26.09.2014

Sapkowski a Zaklínač, tihle dva mi k sobě patří, ať se mu to líbí nebo nelíbí. První povídku Menší zlo jsem objevila v jakémsi fantasy věstníku, už ani nevím jak se jmenoval, ale tahle variace na Sněhurku mě nadchla. Fantasy pohádka pro dospělé, se špetkou drsnějších scén a hlavně, i filozofických úvah na téma - co je horší a pro koho. Aneb, pravda má několik tváří.
Jeho povídky jsem objevila o nějaký čas později, ještě ve starém brožovaném vydání (Winston Smith) a hned jsem si kupovala další díly. Objevovala návaznosti, které vykrystalizovaly ve třetí sérii (Ciri a dítě osudu). Přestože nemám ráda popisy soubojů, souboje Sapkowskiho mě nikdy nenudily, charakteristiky lidí (i nelidí) byly výstižné, dialogy perfektní a děj odsejpal bez zádrhelů.
A co víc, jestli mě něco přimělo zamáčknout slzu, byl popis závěrečné bitvy, velmi sugestivní a emotivní. Popisy bitevních scén mě nikdy moc nebraly (snad až na Remarqua), Sapkowski dokázal, že jsem těch několik stran přečetla se zatajeným dechem a knedlíkem v krku.
Jeho další knihy mě už tolik neoslovily, snad ještě několik povídek v knize Tandaradei (perfektní hororové scény v povídce Muzikanti a Tandaradei). Jeho husitská trilogie, kterou psal později, mě moc nenadchla, i když po literární stránce je na dobré úrovni.
Prostě, Zaklínač je Zaklínač...
(Pozn. - povídku Menší zlo jsem objevila jako první, netvrdím, že ji jako první napsal)

Ad Kafanka - udělala jste dobré rozhodnutí, protože povídky, předcházejícíc sáze, vlastně uvádějí postavy do děje a splétají nitky vztahů, příčin a následků.

Ivinho
05.02.2014

Když jsem narazil v otcově knihovně na zastrčeného Zaklínače, můj pohled na fantasy se naprosto změnil. Zaklínač je u mě známka kvality, podle které posuzuji většinu fantasy, která se mi dostane do ruky.

moonell
04.02.2014

Zaklínač. Dílo se srdcem, dílo, které prošlo žalem, jež odráží. Ten pocit při čtení nešel popsat, bolelo to, tak krásně to bolelo, věřila jsem mu každý slovo.

Aksel
25.12.2013

Sapkowského knihy o Geraltovi jsou těmi suverénně nejohmatanějšími od čtení, které vůbec vlastním, četl jsem je už tolikrát... a ještě nejspíš mnohokrát budu. Byly to jediné knihy, které se mnou putovaly na druhý konec světa, když jsem se vydal na rok studovat do ciziny. Svíčkovou bych si odpustil; Geralta, Marigolda, Yennefer a trpaslíky nikoliv. Ačkoliv je později z mého absolutního čtenářského topu odsunuly jiné knihy, přesto patří Sapkowskému pomyslné čestné místo v čele mé knihovny.

Přesný důvod oné příklonosti si nedovedu pořádně vysvětlit, protože ostatní, "negeraltovská" Sapkowského tvorba mě vlastní vůbec neoslovila. Alespoň z toho mála, čím jsem se prokousal v Tandaradei! potažmo v Husitské trilogii. Možná to tak ale má být, některým autorům je nejspíš souzeno být navždy spojeni s jediným dílem. Doyle měl Sherlocka Holmese, z Macaulay Culkina se stal provždy Kevin sám doma, a jakkoliv je ona "jednokolejnost" jejich dráhy skličovala, mají tím přesto zajištěné nesmrtelné místo v dvoranách slávy. Sapkowski přinejměnším tedy v síňce tuzemské fantasy.

K Sapkowskému jsem se dostal během jednoho nudného léta tráveného u příbuzných na polovenkově. Bylo to ještě v dobách, kdy se na začátku letopočtu stále psala jednička, takže dnešní mládež již stěží pochopí rozměr takové letní nudy, neboť ještě nebylo (běžně rozšířených) videoher, mobilních telefonů, internetů a podobných prostředků ke komfortnímu překonávání dlouhé chvíle. Zlatý věk čtení! I já tak řešil letní krizi nájezdem do knihovničky mé starší sestřenice. Mezi záplavou harlekýnek jsem narazil na zaklínačské povídky. Ještě ty z nakladelství Winston Smith. Na obálce chlapík v černém plášti s mečem. Tomu nešlo odolat. Uvnitř správný mix přisprostlého humoru, lechtivých scének a šermířské řezničiny. Co víc si může puberťák přát?

Tím odstartovala má zaklínačománie, za kterou se dnes ohlížím - připouštím - s nádechem nostalgie bezstarostných let dospívání. Pracné šetření peněz z kapesného a ještě pracnější shánění zaklínačských knih. Dodnes s vděkem vzpomenu na mladíka, který se ozval na můj zoufalý inzerát v Pevnosti, a prodal mi tehdy těžce nedostatkový Křest ohněm společně se Silmarillionem (verze s hologramem!) za velkorysých 190 Kč. Další výjevy oněch let na počátku milénia: programování vlastního webu o zaklínači a snaha vytvořit zaklínačskou encyklopedii (obé nepřežilo mé studium na gymnásiu), účast na legendární premiéře filmu Zaklínač v Maďarském kulturním centru, kdy sál praskal ve švech a sedělo se, tedy spíše stálo, kde se dalo...

Ve zpětném pohledu to byla asi Geraltova postava, či spíše jeho vnitřní svět, která mě tolik přikovaly k Sapkowskému Zaklínači. Hrdina-antihrdina, jenž pod skořápkou cynismu skrývá přemýšlivou a čestnou povahu a přes své handicapy je lidštější než většina okolních lidí. Takovému hrdinovi, který o hrdinství každým coulem nestojí, nelze v jeho útrapách prostě nefandit. Jako druhý bod bych zmínil svérázný humor v podání jednotlivých postav (Marigold, Regis, trpaslíci!) a jakoby mimoděk vtipné slovní obraty při líčení popisných scén. Do velké míry to je zásluha vynikajícího překladu, byť na základě německé verze si troufnu tvrdit, že tehdy to prostě měl Sapkowski v sobě. (Německy jsem četl Meč osudu a vtipné mi to přišlo obdobně.)

Povídky o zaklínači považuji jedním slovem za geniální. Ten krátký, uzavřený epizodický formát Sapkowskému zkrátka sedl jak ušitý. Se ságou to je horší, jakkoliv ji čtu rád. Tam jsem již kritičtější a zhruba od Věže vlaštovky to pro mě přestává být "to ono". Snad je to zapříčiněno větší rolí Ciri (kterou jsem popravdě nikdy nemusel), snad přílišným košatěním děje, který v tu chvíli už rostl Sapkowskému přes hlavu. I tak však stále nelze než doporučit přečíst. Aspoň jednou.

Na závěr mé suverénně nejoblíbenější kousky Sapkowského tvorby (povídky): Trochu se obětovat, Střípek ledu, Menší zlo, Hranice možností

MarieAnnaSarah
22.11.2013

Andrzej Sapkowski, moje první velká knižní láska. Díky mé sestře jsem ho objevila a vždy jí za to budu vděčná.

Jeho sága i povídky mne zcela pohltily, zbožňovala jsem Geralta i Marigolda a jejich dobrodružství. Prošla jsem celou ságu po boku Ciri, prožívala jsem všechny boje, jako bych tam skutečně byla, držela jsem palce do zmrtvění, aby vše dobře dopadlo. Neřadím se sice mezi fanoušky Yennefer, ale chápala jsem jejich lásku. Ačkoliv nikdy nepřestanu více fandit Essi Daven z povídky Trošku se obětovat, která je ze všech jeho povídek má nejmilejší a její jméno doteď nese můj email.
Pánové si teď možná odfrknou: "No jo, ženská." :D

Je už to hodně let, co jsem Sapkowi propadla, ale i teď mám stále touhu a to nejen z nostalgie, se k jeho dílům vracet.
Děkuji za ně :)

Boboking
25.10.2013

Jak se říká - Nikdy neříkej nikdy! Sapkowski roky tvrdí, že se Zaklínačem je ámen, už nikdy více, a co vyjde za pár dní v Polsku?

http://www.lidovky.cz/zaklinac-geralt-je-zpet-sapkowski-napsal-dalsi-roman-pce-/kultura.aspx?c=A131025_140853_ln_kultura_mc

http://www.andrzejsapkowski.pl/sezonburz.html

Na českém překladu se bude prý hned dělat.

Kafanka
05.06.2013

Začetla jsem se do jeho tvorby. Odolala jsem pokušení vrhnout se hned na zaklínačskou ságu a přošla jsem nejdříve předcházející 3 povídkové sbírky. Musím ocenit barvurní práci s předlohami literárními i pocházejícími z lidové slovesnosti. Kdo byste se hodně nudil, zkuste si přečíst pohádku Spravedlivý Bohumil od B. Němcové a poté povídku Zaklínač. Nepřipomíná vám to něco? ;-)
Zaklínačská pentalogie zpracovává ucelený příběh Geraltova Dítěte-Překvapení, ale bez seznámení s předcházejícími povídkami by příběh nebyl úplný.
A proč Sapkowského číst? Strhující příběhy jako vystřížení z filmových scénářů, hrdinové nepostrádající lidské nešvary, objevení nového světa (mapa zakreslena v Zaklínač I.- Poslední přání) plného liských i neliských tvorů, národů s vlastními kulturami, filozofické pasáže týkající se naší soudobé společnosti výborně zamaskované v projevech a postojích postav, neocenitelný humor (že by trpaslíci pocházeli ze Slovácka? :-D)
Pro ty, kdo se rozhodujete, co číst, doporučuju začít povídkami, tam na vás Zaklínač už bude čekat ;-) A na koho je naturalismus zaklínačské pentalogie málo, může zkusit výborný "pokus o horor" (podle mého ne o jeden) ve sbírce Tandaradei!
Ještě mi zbývá Zmije a Husitská trilogie. A pak si vyberu něhodo dalšího v antologii Maladie....