Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) přehled

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka)
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530877/bmid_zaklinac-zrnko-pravdy-mensi-zlo-65b3d43791c4a.jpg 5 66 66

ZRNKO PRAVDY Geralt objeví odlehlé sídlo, kde ho přivítá neobvyklý majitel – netvor s lidskými způsoby. Toto stvoření ho pozve dovnitř a povypráví mu příběh své rodiny, svou minulost a své prokletí. Pokud ho tíha jeho zločinů odsoudila k podobě netvora – to je rozsudek jako z pohádek – mohlo by se v těch fantastických příbězích nacházet zrnko pravdy s radou, jak uniknout osudu a dosáhnout vykoupení? MENŠÍ ZLO V zapadlé vsi požádá Geralta místní čaroděj, skrývající se ve věži, o službu. O život mu usiluje stvůra, mladá žena narozená pod kletbou Černého slunce, a zaklínač ji má zabít. Ona dívka pak Geraltovi vypráví úplně jiný příběh, ve kterém je opravdovým netvorem sám čaroděj. Spáchal totiž nevýslovné činy na základě svých pověrčivých představ. Vzhledem k tomu, že se tvář zla neustále mění, musí Geralt – ať už z vlastní volby nebo z donucení – učinit rozhodnutí, které může vést jedině k tragédii.... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew
Originální název:

Andrzej Sapkowski's The Witcher: A Grain of Truth/The Lesser Evil , 1990


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka). Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (12)

ArkAngel
19.05.2024 4 z 5

Zkrácené verze klasických povídek, které by klidně vyšly každá na jeden celý komiks o čtyřech sešitech. I v této zjednodušené podobě je to za mě ale daleko lepší adaptace, než s čím se vytasil Netflix, u kterého autoři nepochopili smysl příběhů a kolikrát ho úplně otočili. Cením i toho, že Geraltovi dali klasickou čelenku.

Atlantis
03.04.2024 4 z 5

Dvě známé zaklínačovské povídky přenesené do komiksu. A právě tenhle fakt je tím největším plusem i mínusem. Ono je to celé hezky barevné a díky komiksovým okénkům i svižné, ale bylo to opravdu potřeba? Čtenář se ochuzuje o velkou porci atmosféry, protože tempo je tady opravdu vražedné (pun intended). I když to vypadá, že na tohle dílko spíš kydám špínu, tak ve finále jsem byl vlastně spokojený, ale určitého pocitu zbytečnosti jsem se nedokázal zbavit.


fvalek
17.03.2024 5 z 5

Jako obří fanoušek Zaklínače samozřejmě beru všechno z jeho universa, i to nekanonické, jako něco naprosto úžasného, ale zase se nikdo nesmí nikdy nechat opít rohlíkem. Původní autorské komiksy velmi často pendlují od skvělých a kvalitních příběhů až po totální kraviny, ale tohle má jednu prostou výhodu, a to je psaná předloha, která je pevná a neochvějná. A to by chtělo hodně velkou špatnou náhodu, aby se pokazilo něco, co má tak kvalitní scénář.

Kniha se skládá ze dvou povídek, a to Zrnko přání a Menší zlo. Já osobně jsem nikdy nebyl přílišný fanda Zrnka přání. Povídka je to skvělá, ale jsou podle mě i lepší povídky, hlavně pak takové, co Zaklínače dokážou představit mnohem lépe, takže mě trošku překvapuje, že jako první z celého tohohle cyklu komiksových povídej dali právě tuhle... Ale proti gustu. Nicméně doufám, že vyjdou i další díly s těmi základnějšími povídkami jako Zaklínač, Poslední přání, Otázka ceny, Konec světa apod. S povídkou Menší zlo pak problém nemám, to je jedna z těch startovních, takže to je fajn.

Co se týče kresby a nějakého znázornění světa, je tam docela dobře vyrovnaná nějaká osobitá autorská kresba a knižní a herní prvky. Komiks jede modernější linku, takže Geralt často používá znamení a tak, což ale v kontrastu klasického příběhu není nijak rušivé. Ohledně samotného příběhu cítím lehké nedostatky. Nějaká ta základní forma je dost vhodně přepracovaná a povídka funguje jak má, má v sobě nějakou tu základní esenci Sapkowského, ale vlastně tam jsou různé drobné a někdy i větší detaily vynechané, což asi prvočtenáře nebo nenáročného čtenáře neznepokojí, ale náročnější znalci díla už můžou přicházet o své milované zápletky a linky. U Zrnka pravdy už nevím konkrétně, ale u menšího zla je to znát více, když tam není ani postava Marilky apod. Chápu nutnost komiksové redukce, ale zase nikoho by nezabilo mít o dvacet stran více a zpracovat příběh kompletně. Navíc na konci Menšího zla není ani zmínka o pojmenování "Řezník z Blavikenu, což je teda extrémní škoda, protože tohle označení je řečené v jiné povídce, ale tohle je příběh, jak ho dostal. Mohli to tam vysvětlit alespoň jednou větou.

Jinak to jsou ale fajn povídky a i vizuálně hezké. Doufám, že vyjde více, ne-li všechny, ale to se teprve uvidí. U mě v srdci a na poličce bude mít Zaklínač místo rozhodně v jakékoliv podobě a jakékoliv kvalitě, ale samozřejmě všichni doufáme jen v to nejlepší. A to tyhle povídky poměrně jsou! :)

všechny komentáře

Související novinky (1)

Černočerné srdce, Za zamčenými dveřmi a další knižní novinky (6. týden)

04.02.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených76x
ve Čtenářské výzvě10x
v Doporučených3x
v Knihotéce47x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech2x

Autoři knihy

Andrzej Sapkowski
polská, 1948